Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi için Saatlik Hava Durumu Tahmini

Konu, 'Outdoor' kısmında Önder AŞIK tarafından paylaşıldı.

1. Önder AŞIK

Önder AŞIK Kıdemli Üye

Adı:
    Önder
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar

Aranıza daha çok yeni katılmış bir bisiklet dostuyum. Memleketim olan Denizli'de katıldığım birkaç bisiklet turunda değerli kardeşlerimin ve abilerimin özellikle de kış ve bahar aylarında program yaparken hava tahmini ile ilgili büyük sıkıntılar yaşadığı dikkatimi çekti. Çorbada benim de tuzum bulunsun diye sizlere hava durumu (tahmini) ile ilgili küçük bir bilgi aktarmak istedim. Ben ayrıca havacılık sporları ile ilgilendiğim için havacılık sporu ile ilgilenen arkadaşlarımın çok sık takip ettiği bir siteyi sizlerle paylaşmak istiyorum.
    Site aslında Yunanistan'a ait. Bu siteyi genelde Ege Denizi'nde balıkçılık yapanlar kullanıyor. Doğruluk oranı neredeyse %100'e yakın diyebilirim. Ege ve Marmara Bölgesini de kapsadığı için bizler de ucundan faydalanıyoruz.
    En büyük avantajı Devlet Meteoroloji İşleri'nin tahminlerini günlük vermesine karşılık bu sitenin 3'er saatlik dilimler halinde tahminlerini 5 güne yayarak yansıtması. Üstelik her yarım saatte bir veriler güncelleniyor.
    Turlarınızı saatlik olarak bile yağmura, kara takılmadan programlayabildiğinizi bir düşünsenize. :)

Site adresi:

http://www.poseidon.hcmr.gr/weather_forecast.php?area_id=gr

Sayfanın sol üstünde yer alan sekmeden Hava sıcaklığı, Rüzgar hızı gibi görmek istediğiniz bölümü, sağ üstünde yer alan sekmeden de gün ve istediğiniz saat aralığını seçiyorsunuz. Bu işlem sonrasında sayfanın hemen altındaki haritadan her türlü bilgiye ulaşmanız mümkün.
    Tur için bu sayfadan hava durumunu takip etmek istiyorsanız eğer, muhtemelen yağmur (Rainfall), kar (Snowfall) bulutluluk (Claudiness) bölümleri, belki bazen de Yüzey Rüzgarı (Surface Wind) bölümleri sizin daha çok işinize yarar diye düşünüyorum. Tabi isterseniz diğer bölümleri de inceleyebilirsiniz.
    Aşağıdaki fotodan da soldaki sekmeyi görebilirsiniz.

Umarım işinize yarar. :)

Yardımım dokunduysa ne mutlu bana ama Ege ve Marmara Bölgesi dışındaki arkadaşlarımdan da lütfen af diliyorum. :)

2. ali alper uyar

ali alper uyar Forum Demirbaşı

Seviye:
    bu site mükemmel,daha önceki dedeağaç turumda bunu kullandım, saolasın meteroloji işlerimiz beni az kalsın yolda bırakıyordu, güneyden 6 km rüzgar,diyor bu siteye göre batıdan 33 km rüzgar diyordu, meteroloji işlerimize güvendim ve yollarda otostop çekmek zorunda kaldım. Siz siz olun eğer bu bölgelerde yaşıyorsanız bu siteye güvenin.