Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

EFE Tur ve bisiklet. Kamil Koç yine de bu işte iyi arkadaşlar :)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında olgun şenel tarafından paylaşıldı.

1. olgun şenel

olgun şenel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar otobüslerde bisiklet taşıma olayı ve Kamil Koç'un bu meseledeki durumuna binaen geçen yaşadığım bir olayla ilgili Efe Tur ile yazışmam ve cevabı:

Merhaba.

Efe Tur olarak İzmit'in tek firmasısınız diyebiliriz. Servisleriniz ve İzmitli bir firma olarak bir çok yere seyahatlarimizde sizi tercih ediyoruz. Siz de bunun farkındasınız ve İzmir, Bursa, Balıkesir, Ankara ve İstanbul seferlerinizde İzmit'in yoğun yolcu nimetinden oldukça yararlandığınız ortada.

Tüm bu etkenlerin yanında bisiklet noktasında gösterdiğiniz tepkiyi anlayabilmiş değiliz. Bu yakın mesafelerde bayram, tatil vb. durumlar dışında ciddi bir bagaj taşınması söz konusu olmamasına rağmen koca koca çuvallar, koliler, valizlerden çok daha az yer kaplayan ve dik konumda ön tekeri çıkarılarak rahatça sığabilen bir bisiklete neden bu kadar tepki ile ve ön yargı ile yaklaşıyorsunuz anlamak güç. 15 Nisan günü Balıkesirden zorunlu nedenlerle bisikletimle İzmit'e dönmek zorunda kaldım ve saat 11.30'da Terminalde idim. 12.00, 14.00 ve 15.00 saatlerinin seferini yapan otobüs kaptanları, yazıhanenizden telefonla aranarak bisikletli bir yolcu olduğu ve ön tekerini çıkararak bagaja koyacağı söylendi ve gelen cevap sorgusuz nedensiz, bakıp görmeden hayır oldu. Sürekli seyahat eden biri olarak abartısız yüzlerce kez sehayat ettiğim Efe Tur yanımda koca koca valizlerim değil onlardan daha az yer kaplayan bisikletim olunca beni yüz üstü bırakıyordu. Üzücü bir durum. İzmitli olduğunuzu, İzmit'e ve İzmitliye hizmet ettiğinizi her fırsatta vurguladığınız markanız İzmitli yolcusunu sadece bisiklet nedeni ile reddediyordu!

Bu nedenlerle ilk önce size geldim fakat 3 otobüsünüzden de olumsuz yanıt alınca Kamil Koç'a yöneldim. Çözüm odaklı yaklaşarak ilk otobüslerine gayet saygılı ve bisikletime zarar vermemeye çalışarak bagajlarına yerleştirdiler. Sağlamlığını da kontrol etmemi söyleyerek başka bir arzumun olup olmadığını sordular. Dilerdim ki aynı muameleyi İzmitli Efe Tur'dan görseydim ama "EFE" tavırlı ayakçılar ve Kaptanlar gördüm ne yazık ki. Bu yollarda bisikletle İzmit'e gidecek ayda yılda bir yolcu çıkar, günde onlarca yolcu çıkmaz merak etmeyin. Birazcık çözüm odaklı yaklaşıp doğayı koruyan, kimseye zararı olmayan, peynir, bal, yağ taşıyanlar gibi tabir yerinde ise akarı kokarı olmayan bir bisikleti taşıma bu kadar korkutucu ve kabus olmasa gerek. Bu sizin marka değerinizi daha da artırır. Korkmayın.

Bu mesaja cevabınızla birlikte belli platformlarda bunu yayınlayacağımızı bilmenizi ister, bisikletli yolculara biraz olsun saygılı ve daha hoşgörülü yaklaşmanızı, destek vermenizi umarız.

Kamil Koç'a yerleştirilen bisikletimin ve sizin bir otobüsünüze yüklenmekte olan, bisikletin kat be kat fazlası bazı yüklerin fotoğrafları da ektedir.

EFE TUR'un cevabı:

16.04.2013 tarihinde göndermiş olduğunuz maili almış bulunmaktayız.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşarak bizleri daha iyi hizmet verme konusunda değerlendirdiğiniz ve fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. İletmiş olduğunuz şikayetiniz ve öneriniz ilgili birim amirlerine aktarılmış olup gerekli uyarılar yapılmıştır.Firmamız adına özür diler,bu hususlarda kendimizi değiştirme, geliştirme ve yaptığımız işleri değerlendirme fırsatını bizlere verdiğiniz için teşekkür ederiz.

Sizleri tekrar yolcumuz olarak ağırlamak dileğiyle,

Saygılarımızla...

EFE TUR

Gönderilen Görseller:

2. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

Olgun öncelikle hem geçmiş olsun hemde duyarlı olup bu konuda ilgili makamlarca yazışmana kendi adıma teşekkür etmek isterim. Yalnız Kamil Koç firmasından hazır konu da açılmışken merak ettiğim, bir ara bisiklet taşınmasına izin olduğu halde bir çok otobüs kaptanının buna müsade etmeyişiydi. Şimdi yukarıda afişi tekrar görünce acaba yeni bir düzenleme mi yapıldı dedim. Bilgin varsa bu konuda da fikirlerini aktarabilir misin acaba?
    Şimdiden teşekkür ederim.

olgun şenel bunu beğendi.
  3. olgun şenel

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bu tarz şeyleri belirtmek lazım. Hem teşekkür hem şikayet anlamında. Ben teşekkür ederim ne demek.

Doğukan açıkçası Kamil Koç bisikletleri sorunsuz taşıyor diye bir durum söz konusu değil hala. Başlıkta da yazdığım gibi Kamil Koç kötünün iyisi yine. Otobüs olayı çok karmaşık bir yapı. Yani şöyle, kurumsal bir firma gibi alınan karar tüm birimlere aktarılamıyor otobüsçülükte. Bir adamın otobüsü var ve bu otobüsü firmaya kiralıyor. Firma da bir çok yerde ofis ve otobüs/sefere sahip olabilmek adına bi nevi fason iş yapıyor. Diğer türlü yüzlerce otobüsü alıp başına adam koymak her babayiğidin işi değil. Bu noktada da daha çok kaptan işin patronu oluyor. Tüm sorumluluk ve yetki onda oluyor genel anlamda. Olaydan haberi yoksa, bildirilmedi ise ve güya ona göre bisiklet sorunlu bir aletse bagajına sokmamaya çalışıyor. Hat yoğun ve bagaj çoksa Kamil Koç'un da yamuk yapacağını düşünüyorum. Sakin ve bagajsız, yolcu sayısının az olduğu bir anı denk getirirseniz sorun yapmıyorlar.

Sonuç olarak iş yine paraya bakıyor. Otobüsler bayramlarda mesela kimseyi adam yerine koymuyor, elinin tersi ile itip geçiyor. Kısır zamanlarda ise kapıdan ayakçıları ile topluyorlar yolcuyu. Otobüsçülük bu anlamda iki yüzlülüğün babası meslek :)

İslam Gölge ve Eser Sevinç bunu beğendi.
  4. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Olgun bey, yazdıklarınızda o kadar haklısınız ki...

Belirttiğiniz tüm hususların altına imzamı atıyor, ve tek bir cümlenizin bile üzerine ekleyecek şey bulamıyorum. Sorunları çok güzel tespit etmiş, çözümlerini de olabilecek en iyi şekilde sunmuşsunuz.

Şimdiye kadar gerek bu forumda, gerekse de farklı yerlerde çeşitli firmalara atılan şikayet mail'lerini gördüm ve bir kısmını da bizzat ben yazdım. Ama sizin mail'iniz gerçekten tam ayarında, çözüm odaklı bir metin olmuş. Bu açıdan sizi tebrik etmek istedim. Umarım bir gün birlikte pedallama ve uzun uzun sohbet etme imkanımız olur.

Mutlu kalın...

5. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    İzmit ve Gölcükte toplamda 20 sene yaşamış birisi olarak Efe Tur`da bir çok arkadaşım çalıştı zamanında hala da çalışanlar var ve nasıl bir firma olduğunu az çok biliyorum.
    Eskişehirde`de otogarda 5-6 sene büfe işletmem oldu burada da otobüsçülüğü ve şöför kafasının nasıl çalıştığını iyi kötü öğrendim. Hatta otobüs firmasının yazıhanesinde de bir süreliğine çalışmışlığım var.
    İşin özü tamamen Kaptan Şöför de bitiyor. Her muavin uyanık değil, eğer muavin uyanıksa oradan da işinizi çözebilirsiniz ama muavin acemiyse kesinlikle kaptanla işi çözmek gerekiyor. hangi firma olursa olsun bu böyle. Kamil koçta genel bildiri var yardım olmaya çalışıyorlar her zaman diğer firmalara göre bariz fark var ama orada da bagaj doluysa ve hat yoğunsa kesin arıza çıkabilir. İsterseniz merkeze şikayet edin bahanesi gayet sağlam olacağı için pek bir şey çıkacağını da sanmyıorum.
    İşin özü tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. Kaptan şöförle direk iletişim kurabilirseniz işinizi çözebilirsiniz.

6. Murat.Bagci

Murat.Bagci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    metro turizme sormustum bir ara bisikleti bagaja alirmisiniz diye bir kaptan sorun degil bagajda yer varsa aliriz digeri hic dusunmeden olmaz demisti ki daha sonra gordugumde motorsiklet tasiyorlardi bagajda . yani olay kaptanla muavine kalmis. anadolu turizm ile geliyordum bi sefer bir suru bisiklet vardi bagajda dedim nasil izin verdiniz bunlara . muavin bende bisikletciyim anlarim yarislara katilmisim zamainda vs deyip muhabbete girmisti beni bul anadoluda her zaman yardimci olurum demisti bisiklet konusunda. aslinda en guzeli cift bilet alip yanindaki koltuga koyacan bisikleti :D kargodan da ucuza gelmis olur hem

7. Ekrem Yılmaztürk

Ekrem Yılmaztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Genel olarak sıkıntı şu olabiliyor , kamil koç firma olarak alırım derken şoför ve muavinin bundan haberi olmayıp bisikleti gördüğünde meseleyi gurur meselesine çevirebiliyorlar. O afiş çok önceden de vardı ama mesele otobüs kadrosunda bitiyor sorun çıkaran da onlar iyi hizmet veren de. Ancak bence bilet alırken firmanın dikkat edebileceği ve etmediği mesele şu, şoförlerinde isyan ettiği durum; bazı otobüslerin bagajı bölmeli ve küçük oluyor. Bunu biliyorlar ve bisiklet almak istemiyorlar. En azından bileti alırken ordaki görevli bu otobüsün bagajı hakkında bilgi sahibi olmalı yada ona bilgi verilmeli ki mağduriyetler kalksın..

8. olgun şenel

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Teşekkür ederim Ahmet Bey. Umarım bir gün dediğiniz gibi pedallama ve sohbet imkanı buluruz. Eskişehir benim en sevdiğim şehirlerden. Çok geldim oraya ve 3 ay da Anadolu Üni. Yunus Emre Yerleşkesine gidip gelmişliğim olmuştu, GSF fakültesine. Ayrıca 2 defa özel yetenek sınavına girdim ama nasip olmadı. Değerli bir şehirde yaşıyorsunuz.

Şöför ile makul şekilde konuşmak adam gibi dinlerse gerçekten etkili elbette. Bazen bunu yazıhanede ki arkadaş da çözebiliyor tabii.