Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Edirne'den- Roma'ya 9. Gün / Mesaj Alındı.

Konu, 'Uluslararası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Rahmi Çekmen tarafından paylaşıldı.

1. Rahmi Çekmen

Rahmi Çekmen Yeni Üye

Bisiklet:
    İdeal
    Seviye:
    www.facebook.com/rahmicekmen

Gündoğumunda tekrar uyandım.. eşyalarımı bisikleti yükledikten sonra bisiklete bindim pedallarken önünde yattığım ahırın sahibi bağırdı bana.. demek dün geceden görse izin vermiyecekmiş.. ben de fırladım oradan.. Chiusano köyünden ayrıldım.. Avellino'ya doğru pedallıyacaktım.. pedallamama gerek kalmadı.. köyden Avellino'ya 15 km iniş.. ortalama hızım saatte 35 km.. çok geçmeden avellino'ya vardım.. şehrin içine giriyim mi girmiyim mi diye arada kaldım.. aklıma Napoli gelince az kaldı napoli'ye basayım dedim.. avellino'da sadece marketten alışveriş yapıp tüydüm..

Avellino'dan sonra monteforte köyüne vardım ve önümde sarp bi rampa.. nasıl olsa deniz seviyesine inecem dedim sorun yok yol 8 çiziyor.. yılan gibi yollar biraz zorladım kendimi.. sonuçta işin ucunda Napoli var.. Rampa bitti ondan sonra bi baktım manzaraya ucu bucağı olmayan dümdüz bi alan.. rampadan salı verdim kendimi gene en az 15 km iniş.. bi ara 65 km/s hız yaptığımı gördüm sayaçta..

Napoli'nin girişinde tur arkadaşımla bi tatsızlık yaşadım.. 'havalanında görüşürüz' diye anlaştık.. küsmek veya darılma olmadı.. bu andan sonra tamamen yekim..
    Napoli'nin sınırları içindeydim artık.. tabelalarda artık sadece 'center' yazısını arıyordum..

Napoli şehir merkezine girdim.. abi bu ne bi kalabalık var bi trafik.. bi daralma bastı sen kalk 1 hafta kırsal kesimlerde dağda taşta köyde kasabada pedalla.. sonra gel bu kadar insanın içine karış.. napoli beklediğim gibiydi güzel şehir mimarisi felan ama çok karışık bi şehir.. yani kaybolma olasılığınız var.. burada biraz fotoğraf çekip defolup gideyim dedim.. zaten ortalık hırsız geziyor.. ara sokaklarına sakın girmeyin

Sahile gideyim ben en iyisi dedim.. insanlara 'mare' (deniz) ne tarafta diye diye vardım.. karman çoban bi şehir.. sahile vardım.. elektrikçi bi italyan amcaya telefonumun şarjı bitti.. şarj edebilir miyim dükkanınızda felan dedim.. kabul etti sonra muhabbet açıldı bisikletin üstündekilere bakınca.. oğlu ingilizce biliyordu.. oğluyla konuşuyordum babasına tercümanlık ediyordu.. bayağı şaşırdılar türkiye'den geldiğimi duyunca felan.. bi de 21 yaşındayım diye felan zor olmuyor mu gençsin diyorlar korkmuyor musun gene aynı sorular :) neyse bu elektrikçi amca bisikletimin dinamosunu gördü.. 1 gün beklersem dinamodan telefonumu şarj etmek için yardım edebileceğini söyledi.. ben de 1 gün çok dedim.. sağolsunlar suyumu da verdiler.. Roma'ya gideceğim güzargahlardaki sahil kasabalarının tek tek ismini kağıda sırayla yazdılar ve oradan ayrıldım..

Resmen Napoli'den kaçtım diyebilirim.. sonra gel sen napoli'nin denizine böyle büyük şehirlerin denizi neden bu kadar temiz olur.. süper manzaralar vardı..
    GPS'i açtım göz kararıyla dedim Lago Patria gölünde kamp atayım.. oraya pedalladım

Yol boyunca siyahi insanlar vardı.. bi ara benzinlikteki Bar'da durdu.. Bi siyahi çocukla tanışma fırsatım oldu.. nerelisin diye sorduğumda Ganalı olduğunu söyledi.. italya'ya çalışmak için geldiğini söyledi.. zaten sonrasında bangladeşliler mi desen hindistanlılar mı resmen Roma'ya kadar sahil şeridini bu üç millet ele geçirmiş

Lago Patria gölüne geldim gene bu Ganalı çocukla karşılaştım 10 km.. şaşırdık ona nerede kamp atabilirim diye sordum gölün yanında atabilirsin dedi.. teşekkür ettim gittim gölün yanına çadırımı kurdum..

Akşam 9 oldu uyayamıyorum 120 km'de yol katetmişim.. bisikleti çadıra kilitledim kalktım köyde bi açık restorant gibi bişi arıyorum açım.. bi pizzacı gördüm..
    Margaritha pizzasından sipariş verdim.. (33 cm 3,5€) iyi fiyat yedim hatta 2 dilimi de kaldı.. dışarda biraz oturayım dedim yan masadaki sarı birine bu pizzacının adı ne diye sordum ERNYS olduğunu söyledi.. sonra bu bana sorular sordu felan sohbet açıldı..

Adam Amerikalı Tommy 41 yaşında benim kadar gösteriyor.. japonya'da çalışıyor.. yürüyerek ülkeleri geziyor.. obaa günde 10-15 km yürüyor vardığı ilk köyde hotele gidiyor.. ben de bisikletçi olduğumu söyledim sohbet derinleşti sonra felan milletlerden bahsediyoruz.. türkiye senin için ne ifade ediyor dedim.. sadece doğası var dedi :).. biraz amerikalılara kızgın olduğumu söyledim.. aynı şekilde israil'e de felan sohbet derinleşiyor.. adamın önünde 6 tane bira şişesi var konuşturmaya çalışıyorum hafif kafayı buluyordu..

Ben bu tura çıkmadan önce bi mesajım vardı.. ve bu mesajı bi tek bu amerikalı anladı.. 2 tane bandanam vardı ikisini yanyana koyup ona gösterdim.. bi bandanam da kızılderili var.. bi bandanam da filistin bayrağı.. adamın jetonu düştü hatta kendisi söyledi.. eskiden amerikalılar'ın kızılderililere yaptığı zulmü.. şuan aynı şekilde israil gazze'ye yapıyor diye.. evet aynen o şekilde.. eskiden kızılderililer nasıl amerikan askerlerine ok fırlatıyordu ise.. şimdi de gazzeliler israil askerine taş atıyor..
    amerikalılar makinelı ağır silahlarla kızılderilileri katlettiyse.. bugün aynı şekilde israil gazzelileri katlediyor

Bi ara fotoğrafını çekebilir miyim dedim tamam dedi.. tam makineyı çıkaracakken kötü zamanlama israil filistin hakkında ne düşünüyorsun diye sorduğumda stop stop felan diye bağırdı.. fotoğrafımı çekme dedi.. oha şaşırdım bu benim ajan olduğumu sandı :) tamam dedim kötü zamanlama oldu sorun yok fotoğraf çekmiyecem.. o da yumuşadı.. bu ilk tanışmamız o yüzünden güvenemiyorum dedi.. ben de ondan şüphelendim açıkçası.. adam kapalı kutu gibiydi.. şişeleri devirince baklayı çıkarıyordu.. adamın şirketi telefon kullanılmasının yasak olduğunu facebook twitter gmail.. bunlar hikaye zaten.. herşeyin ona yasak olduğunu söyledi.. sadece bilgisayarı olduğunu söylüyordu... içime kurt düşmedi değil.. sonra pizzacıdan kalkıp bi cafeye oturalım diye davet etti.. yorgun olup uyuyacağımı söyledim çadırıma gittim.. ve daldım rüyalara