Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Edirne'den- Roma'ya 11. Gün / Mission Completed

Konu, 'Uluslararası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Rahmi Çekmen tarafından paylaşıldı.

1. Rahmi Çekmen

Rahmi Çekmen Yeni Üye

Bisiklet:
    İdeal
    Seviye:
    www.facebook.com/rahmicekmen (Bu turun videosu da hazırlanıyor.. UPLOADING .... %50)

Artık Roma sınırına girmeme 10 km vardı.. Roma tabelasını gördüğüm an gerçekten çok duygulanmıştım.. bu en son Uludağ zirvesine çıkarken olmuştu.. farklı bi duygudur.. hedefine varanlar bilir..

Bu duyguyu yaşatan aslında insanın tükürdüğünü yalamamasından kaynaklanır.. eğer Roma'ya varamazsam ne derim insanlara diye içimden geçirdiğim duyguların tamamen yok olduğu bi andı..

Daha sonra bisikleti paketleyip Roma'yı gezeyim dedim.. 15 günde planladığım rota 11 günde bitmişti.. önceden uçak biletini kesmemiş olsam.. İsviçre'ye kadar giderdim.. Bisiklşet kolisi için 15 gün öncesinden mesaj attığım bisikletçi geldi aklıma... ( (CAPOBİANCHİ) çok büyük bi bisiklet mağazasıdır.. Bisikletle yolunuz düşerse Roma'ya kesin uğrayın.. mağaza Osta Vilda'da ).. Daha sonra gidip görüşeyim dedim bunlarla.. bisikletçiye vardım.. bi çalışanı gördüm.. dedim ben size 15 gün önceden mesaj atan kişiyim.. adamlar çok şaşırdı o sen miydin.. felan gelebileceğini zannetmiyorduk.. bayağı gençsin daha büyük bişi bekliyorduk dediler.. çalışanlar işini bıraktı benle sohbet etti sağolsunlar çok yardımcı oldular.. konu bisiklet kolisine geldi.. ellerinde bisiklet kolisi yoktu.. sıfır CUBE bisikleti açtılar.. kolisini bana verdiler.. sonra vedalaştık bunlarla..

Koliyi götürmek için en az taxiye 35€ lazım dediler.. ben de boş koliyi tuttum.. 15 km boyunca sol elimde koli.. sağ elimle bisikleti sürdüm havalanına kadar.. yolda bisikletinde heybeler olan bi yaşlı amca gördüm.. abo bu da bizim kafa.. uzun tur yapıyor.. durduk konuştuk bayağı.. felan ayaküstü konuşmayalım benim kamp alanım var orada konuşalım dedi gittik oraya.. adam 58 yaşında Amerikalı 3bin km yapmış.. ama bayağı donanımlı bişiydi garantici bişi :).. bayağı sohbet ettik resmen Allah gönderdi bunu.. Roma hakkında hiçbir bilgim yok bu bana Roma haritası verdi.. nasıl gezebileceğimi metro rotası.. felan en ayrıntısına kadar.. daha Roma merkeze girmeden.. Roma'yı öğrendim ne nerede gibi.. adam kariyerli biriydi.. hiç evlenmemiş helal olsun dedim.. Orhan Pamukla arkadaş olduğundan bahsetti bayağı samimi bir arkadaşlıkları varmış gibisinden.. neyse sağolsun çok yardımcı oldu..

Roma'ya girdim ve gerisi sadece Roma'yı izlemek kaldı :) Binlerce insan var.. o mimari ortam direk seni ortaçağ'a götürüyor.. kendini filmlerde hissediyorsun velhasıl Roma bi harika dostum !

İnsanlar bisikletime bakıyor çadır mat felan dikkat çekiyor.. gelip konuşanlar felan nereden geliyorsun fotoğrafımı çekenler vs... ee normal Vatikan'a bisikletle girmişim :))) benden başka birisinde bisiklet görmedim o ortamda.. ha var bisiklet ama.. arkadaş etrafa bakıyorum bi Allah'ın kulunda yok.. bu yüzden biraz dikkat çektim.. gerisi işte izlemek bana geriye kalan izlemek oldu.. daha sonraki günlerde bisikletle gezmediğim içino sayılmıyor.. ama 11 günde 1000 km yaptım.. daha fazla yapmışımdır. çünkü km sayacının çok söktüm.. bi de inc ayarını bozmuştum..

Diğer kalan 4 gün de bisikletle tur olmadığı için o fotoğraflar da bana kalsın..

SONUÇ OLARAK;

Türkiye'nin Yunanistan hatta İtalya'dan daha imkanı olduğunu gördüm.. biz daha lüx yaşıyoruz.. ha Avrupa ülkesi değiliz o ayrı.. Avrupa birliğine alınmamamızın tek nedeni bence.. müslüman ülkesi olmamız diye düşünüyorum.. Ancak kesinlikle onlar zihniyet olarak bizden daha üstün.. biz neylerle uğraşıyoruz onlar neyle uğraşıyor.. ya arkadaş insana verilen saygı hayvana doğaya verilen saygıyı görünce kendinden utanıyor insan..

İyi ki yapmışım bu turu.. banan tamamen artısı oldu.. çok zorluklardan geçtim.. son günlerde ayağımın sızlaması.. felan fazla bahsetmedim.. 5 kg vermem biraz sağlıken kötüye gitti ama toparladım hemen.. hiç beslenememiştim.. hep su ekmek felan.. yağmurlu günler.. o dağın tepesinde mahsur kalmam felan.. bu genç yaşımda bunlar bana ileriki hayatımda çok artısı olacağını görecez inş.. hep tecrübe oldu benim için çünkü daha bu ilk yurtdışım.. ve daha yeni başlıyorum.. ilerisi gelecektir !

Annemin babamın haberi pek yoktu bu olaydan.. bu tura çıkmadan 1 hafta önce babamı aramıştım baba yunanistan'a gidiyorum diye italya'dan hiç bahsetmemiştim.. o sandıki bi 2 gün gezcem yunanistan'ı gelecem.. ama olay tabiiki öyle olmadı.. döndüğümde bana destek oldular sağolsunlar.. arkadaşlarım tebrik ettiler.. bana inanmamıştılar daha sonra Roma'ya girdiğimde bayağı heycanlanmıştılar vs.

Kesinlikle olaylara bakış açım değişti.. çok tecrübeler edindim.. avrupa'nın ne olduğunu gördük.. yeni insanlar.. yeni kültürler.. ve şunu da eklemek istiyorum..

Bisiklet denilen olay o kadar basit bi olay değildir.. insalar gezmek için uçak araba gemi otostop motorsiklet vs. vs. türlü teknolojik araçlarla gezerler.. ancak bunun en zoru ve en güzeli BİSİKLET'tir.. çünkü gezdiğin yerin en tabanına inerek geziyorsun.. kültürleri daha yakından tanıyorsun.. uçakla ben de 2 saate Roma'ya giderim.. ama alacığım haz 2 günlüktür.. bisiklet ise sindire sindire geziyorsun.. örneğin bu günlükleri olayları tamamen aklımda kalanlarla yazdım demek istediğim orayı yaşıyorsun unutmana hiç bir mani yok çünkü en ayrıntısına kadar aklında kalıyor.. Bisiklet apayrıdır çünkü içinde emek vardır bi sarf vardır.. Daha söyliyebileceğim çok şey var.. bunları sizinle paylaşmamın tek nedeni belki bi ilham gelir siz de alıp bisikletinizi kaçarsınız ''Mutluluk Paylaştıkça Güzeldir''

Sağlıcakla kalın.. NORWAY COMING SOON :)

-- SON --

Yılmaz Güney'e Selamlar :)

2. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Gerçekten tebrik ediyorum, Fatih in istanbulu fethettiği yaşta sen de Roma yı fethettin, daha ne olsun...

Biz Antalya ya Bodrum a tatile geldiğimiz zaman, 10 günlük mesela, 7. veya 8. gün sıkılmaya başlıyoruz, bitse de dönsek eve diye. Sadece biz değil, tatilde tanıştığımız arkadaşlarımız da. Oysaki herşey süper, havuz harika, yemekler günde 10 öğün, deniz, eğlence sınırsız içecek. Ama sıkılıyor insanoğlu işte.

Senin de sıkıldığın, bitse de dönsem dediğin oldu mu diye soracaktım ama senin ki bizimki gibi hergün aynı değil, her anı farklı bir macera. Hayır sıkılmadım diyorsan diyebiliriz ki, insan hergün baklava yiyemez...diyebiliriz ki zenginlikte şatafatta gözünüz olmasın, hergün sülün ördek yenmez. (Soğanın cücüğünü ayrı tutuyorum, o hergün yenebilir)

hakan64 ve Gün A. bunu beğendi.
  3. Rahmi Çekmen

Rahmi Çekmen Yeni Üye

Bisiklet:
    İdeal
    Seviye:
    Teşekkürler Raşit abi.. turdayken sıkılmadım biraz özlem vardı.. sabır lazımdı yapabilmek için 1 gün kötü geçiyordu.. 1 gün iyi geçiyordu.. hep böyle bi sınavdan geçtim en sonunda yaptık.. ha 15 günlük bi zaman kısa gelebilir.. ama dolu dolu yaşaya yaşaya geçince bu 15 gün 1 yıl hatta daha fazla geliyor.. çocukluk arkadaşlarımdan tut üniversitedeki arkadaşlarıma.. evimi yatağımı hatta yastığımı bile özlemiştim.. tekrardan teşekkürler

Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  4. ucelenn

ucelenn Yeni Üye

tebrikler hocam

Rahmi Çekmen bunu beğendi.
  5. aradox

aradox Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tam bir macera olmuş.Ama zevkli tabi....Tebrikler.

6. Mehmet Karlıdağ

Mehmet Karlıdağ Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Başarı için tebrik ederim, tabi cesaretin için ayrıca

7. intikam91

intikam91 Üye

Adı:
    Sercan A.
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    süper bir tur olmuş, bu arada norveç turu nezamana :)

8. Rahmi Çekmen

Rahmi Çekmen Yeni Üye

Bisiklet:
    İdeal
    Seviye:
    Şubatta Amsterdam'a gidip.. otostopla norveç'e gitçem önce keşif için.. geri döndükten sonra Norveç'te havaların ısınmasını bekliyecem çadırda uyuyabilmek için.. biliyorsunuz Norveç çok para :))

9. Emrah ONAN

Emrah ONAN Circassian

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    tebrik ederim, çok güzel olmuş, inşallah yenilerini tecrübe edersin

10. Rahmi Çekmen

Rahmi Çekmen Yeni Üye

Bisiklet:
    İdeal
    Seviye:
    Teşekkürler hocam..dediğiniz gibi tecrübe oldu bu tur bana bayağı şeyler kattı

11. Emrah ONAN

Emrah ONAN Circassian

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    facebooktan hepsini takip edemedim ama belki yazmışsındır, senin gibi böyle turlar yapmayı düşünenler için daha önce benzer turlar yapanların katkıları olsa da senden de bir katkı olması güzel olur bilgi bankası olarak, vizeler ücretler kalınabilecek yerler gibi bilgiler paylaşırsan burada çok yararlı olur

12. Rahmi Çekmen

Rahmi Çekmen Yeni Üye

Bisiklet:
    İdeal
    Seviye:
    Hocam yeşil pasaportum var o yüzden vizeyle hiç işim olmadı.. kalabilecek yer olayı ise hep çadırda kaldım.. gittiğim kasabaların parklarına çadır atttım.. ahırın önünde yattım terminalde yattım.. yani hotelde kalsaydım diyebilirdim bu hotelde kaldım tavsiyede bulunurdum..

Tura çıkmadan önce bütçem çok düşüktü.. 15 gün için yeme içme parası (180€).. 15 gün boyunca toplam yemek+feribot+uçak bileti =400€ para gitti
    Yiyecek olarak ilk önce gittiğim şehirlerin en ucuz süpermarketlerini keşfettim.. kasabalardaki pazar alanlarına gittim.. genellikle italya'da muz yemeye çalıştım (1 kg=1€) ekmekten başka karnımı doyurabilen bişi yoktu.. genellikle kırsal kesimde pedalladığımdan meyve bahçelerine dalıyordum :) turunuzu meyvelerin olgunlaştığı döneme ayarlayın :)

bu işi yapmak istiyenlere tavsiyem turda planınız olmıyacak nerede kalabilirim ne yerim ne içerim gibi olaylara girmiyeceksiniz.. böyle şeyler sizi korkutabilir.. tecrübesiz biriyim sadece daha önce uzun tur olarak İzmir turu yapmıştım..

tek planım vardı yunanistan üzerinden italya'ya gidip Roma'da turu bitirmek :)

Cüneyt HOCAOĞLU, five ve Emrah ONAN bunu beğendi.
  13. Yakup Köse

Yakup Köse Yeni Üye

Tebrikler arkadaşım ayrıca bir solukta okuduğum keyifli yazın ve taşıdığın o güzel "Free Gaza" t-shirt ün içinde ekstra teşekkürler.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

14. MertAG

MertAG TamBirTroll

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Vallahi helal olsun bizde yavaş yavaş açılacağız inşallah bize senin gibi örnekler lazım...

15. pilot

pilot Forum Demirbaşı

Adı:
    mehmet coşkun uzak
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Valla helal olsun benim de içim gidiyor ama 2 çocukla nasıl olur bilemiyorum.

16. Enes Şahbaz

Enes Şahbaz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    İmrendirdin resmen dostum :) bu arada ingilizce seviyen nasil insanlarla anlaşman nasil oldu

Tapatalk kullanılarak iPhone'umdan gönderildi.

17. Rahmi Çekmen

Rahmi Çekmen Yeni Üye

Bisiklet:
    İdeal
    Seviye:
    Tam manada olmasa da ingilizcem var.. var ama gerek yoktu pek.. yunanlarda ingilizce az çok var.. italyanlar da ingilizce hiç yok.. genelleme yapmak doğru olmaz ama.. gerçi ben genellikle kırsal kasabalardan geçtiğimden pek sorun olmadı.. ingilizceyi dert etme dostum gitmek istiyorsan atla git :)

Enes Şahbaz bunu beğendi.
  18. Nefer Seti

Nefer Seti Aktif Üye

Adı:
    Ömer Çakmak
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Vallahi imrenerek okudum , tebrik ederim gerçekten

19. Sener O.

Sener O. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Helal olsun kardeşim , müthiş bir iş yapmışsın ve evet sana çok katkısı olacak bu turun.

Rahmi Çekmen ve YüzSürKoş bunu beğendi.
  20. VOLKAN AYDOĞDU

VOLKAN AYDOĞDU Aktif Üye

Seviye:
    Tebrikler Rahmi. Routte 66 yı da beraber geçebiliriz. :D Planlarımızı yapalım