Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ebay'de yeni gümrük kurallarına göre son uygulama

Konu, 'Alışverişle İlgili Genel Konular' kısmında TarıK F. tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. TarıK F.

TarıK F. Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadaslar yeni gümrük genelgesine göre son gelismeler hakkında birtakım seyler okudum lakin tereddutlerim ,süphelerim var..,eldeki en saglıklı veriler: a-150 euroluk limit, b-senede en fazla 5 kez alım hakkı (2ayda 1 değil)..
    simdi bu veriler ısıgında 2 sorum var

1-ebay dan 150 euro degerinde ürün alabilir miyim?
    2-chain reaction cycles'dan da aynı sekilde 150 euroluk urunu alsam turkiyeye gonderi yapılır mı?

son 1 ay icinde 150 euro ve uzeri yurtdısı sitelerden alım yapan arkadasım bana yardımcı olursa sevinirim.hepinizin bayramını kutluyorum.

2. Ziya Yılmaz

Ziya Yılmaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    onu 75 dolar ya da euroya indirdiler diye biliyorum. 75ten eminim ama para birimi yalan olmasın

3. TarıK F.

TarıK F. Forum Demirbaşı

Seviye:
    ya işte tekrardan 150 euro yapılmıs deniyor ama ve onceden 2 ayda 1 kez hakkın vardı ama simdi yılda 5 kez mis yani 2 ay icinde de 5 kez alım yapabilrsin ama sonraki 10 ay malesef o yılın gecmesini beklemek zorundaymıssın

4. dalyan öner

dalyan öner Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ben sürekli alışveriş yapıyorum yılda 5 ürün olayı henüz yürürlüğe girmedi, 75 Euro üzeri bazen gümrüğe takılabiliyor memurun insafına kalmış. Öyle olsa bile %20 vergi ödeyip alıyorsun siparişini.

5. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

Aynen öyle, ben de henüz girmedi diye biliyorum. Kaldı ki ben riske atmayı seven bir kişiliğe sahibim hiç aldırış etmeden çok yüksek meblalarda ürünler de sipariş ettiğim oluyor ve hiçbirinin de bu zamana kadar takıldığını görmedim. Hatta sadece bu ay 400$ civarı alışverişim olmuş.

Faruk ÇUBUKCU ve Barış Kılınç bunu beğendi.
  6. yilmaz kaynak

yilmaz kaynak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    sinir 75 euro diye biliyorum ve benim bi gunde 4 paket geldigi oldu toplamda 1.5 ayda 8-9 kez alis veris yaptim. yani 2 ayda bir yilda 5 falsn hic duymadim ole bisi.

7. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yılda 5 sipariş veya min 2 ayda bir sipariş uygulaması var. Benim bir siparişim bir önceki 1.5 ay önce verildiği için gümrükte kalmıştı. İşin ilginci gümrük memuru, sipariş gümrük muafiyet bedelinin altında olduğu için, gümrük vergisini alarak siparişimi vermeye de razı olamamıştı. "Şimdi git 15 gün sonra 2 ay dolacak o zaman gel buradan al" demişti :)
    Gümrükle ilgili sağdan soldan duyulan şeylere güvenmeyin. Internetten gümrük müsteşarlığının resmi gazatede yayınlanmış en son kanununu bulup okuyabilirsiniz.

8. yilmaz kaynak

yilmaz kaynak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    sizin malinizin fiyati nedir ? benimkiler 20 lirayi gecmiyor ufak tefek seyler belki o yuzden ugrasmiyorlar kucuk seyler ile.

9. derşan sezer

derşan sezer Forum Bağımlısı

Seviye:
    sizi bilmiyorum ama ben 2011 yılından beri 18 tane alış veriş yaptım yurtdışından

10. Emre Alp Özkurt

Emre Alp Özkurt Forum Demirbaşı

Seviye:
    benimde bildiğim 179 tl . ekstradan alışveriş olursa %20 vergi oluyor zaten

11. TarıK F.

TarıK F. Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadaslarım bu durumda ben Chain Reaction Cycles sitesinden,tutarı 171 dolar olan Avid Elixir CR Carbon - X9 fren setini satın alırsam gümrüge takılır.?doğru mu? takıldığını varsayarsak ne olur? malzemeye el mi konulur yoksa %20 vergisini de ödeyip teslim alır mıyım?

12. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Gümrüğe takılır, size posta yoluyla ilgili gümrükten bildirimde bulunurlar, + %20 daha ödeyerek ürününüzü teslim alırsınız.

13. TarıK F.

TarıK F. Forum Demirbaşı

Seviye:
    ebay de 340 dolarlık bi fren seti var.Satıcıya;''Bunu 75 euro altında gosterebilir misin ulkemin gümrük kuralları buna izin veriyor'' gibisinden mail attim ,kendileri de bana şöyle bir cevap verdi:''Thanks for your inquire , I can declare $85 under as a gift , when I despatch them, don't worry!
    Greetings,''
    .....evet arkadaşlar buna güvenilir mi bu fren seti paketi gümrüğe takılmadan bana gelir mi?

14. akgulcemal

akgulcemal Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Aslında satıcı paketin üzerine düşük bir fiyat yazarsa ve gift olarak işaretlenirse takılmama şansı yüksek gibime geliyor.Ama yinede gümrük memuru önemli bir etken süphelenip acabilir gerçi açsa bile içinde fiyat belirten bi belge olmadıktan sonra nasıl gümrüğe takılacak ki ? Sonuçta satıcı 80 $ 'a sattığını söylemiyomu ?

15. Hasan TÜRKER

Hasan TÜRKER Onursal Üye

Seviye:
    konu sadece e-bay ıcın degıl. yurtdısından yapılan tum alısverısler ıcın gecerlıdır.
    ayrıca 150€ luk lımıt 75 €'a ındırılmıstır.
    yanı kısacası 75€'nun uzerınde herhangı bır urun aldıgında gumruge takılıp vergı odeme ıhtımalın cok yuksek...

16. TarıK F.

TarıK F. Forum Demirbaşı

Seviye:
    evet yüksek ama satıcı bunu 80 dolar olarak gosterirse gumruk memuru bunu anlayamaz bence oyle degil mi?fiyat belirten bi belge yok? mesela AMERİKA da abim olsa ben ebay dan aldıgım malzemeye teslimat adresi abimin amerikadaki adresini gostersem abimde bana bu ürünü postayla gonderse bu durumda nasıl olcak yine gumruk memuru aynı muameleyi mi yapıcak?

17. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Gümrük memuru isterse ürünün fiyatını araştırabilir. Yani 75 euro altında yazması garanti değil.

18. TarıK F.

TarıK F. Forum Demirbaşı

Seviye:
    bu durumda cesur davranıp denemeye karar veriyorum.ürünün bedeli 250 dolar.gümrük memuru uyansa 250 dolara %20 ilave vergilendirmesini yapar totalde 300 dolar olur ben yine de turkiyedeki fiyatı 780 tl olan bi ürün icin iyi fiyat..hata edersin diyen yoktur herhalde degil mi arkadaslar.. ya simdi konusalım ya da sonsuza kadar susalım..saatlerimizi ayarlayalım 1 saat sonra eyleme geciyorum;)

19. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    bu arada %20 değil %18 vergi ödersin EU üyesi ülkeler için.
    Korkma dedğin gibi en fazla vergisini verir alırsın ürünü. Koli küçükse gözden kaçma ihtimali de var. Özellikle takipsizse. Neyse umarım şansın iyi gider..

20. Ali YILDIRICI

Ali YILDIRICI Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    ben son zamanlarda e bayden surekli parca alıyorum hatta 1i ni kargoladıkları zaman 2. cisini sipariş ediyorum su anda sele ve borusu gidon ve boğaz 3 tane suluk pedal seti vs vs kısa aralıklarla alıyorum sadece bekliyorumki 1inin kargosu cıksın obutunu oyle alıyorum daha hic sorun yasamadım aldıgım parcalarda maksimum 100 150 dolar arası