Ebaydan aldığım ürün elime geçmediği halde teslim edildi olarak gözükmesi yardım !

Abdullah Cimis

Forum Demirbaşı
Tepki
208
Bisiklet
Scott
Merhaba arkadaşlar 31 Temmuzda Ebaydan bisiklet tamir seti sipariş ettim. Kargo ücretsiz. Kaç gündür gelmesini bekliyordum. siteye girip takip numarasıyla baktığımda 15 Ağustosta bakırköy şubesinden dağıtıma çıkmış ve teslim edilmiş. Adreste herhangi bir sorun yok. Zeytinburnu ve açık adresimi güzelce belirttim fakat; bana hiçbir şey gelmedi. bu durumda napmalıyım arkadaşlar. Hukuki yol mu yoksa araştırmalımıyım ilk? yardım ederseniz sevinirim.

Scudo

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Merhaba kargoyu teslimde imzayla alan kişi kim onu göremiyormusunuz ?

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
@Abdullah Cimis

Kime teslim edilmiş bunun kayıtlı olması lazım. Kargo şirketini aradınız mı?

Abdullah Cimis

Forum Demirbaşı
Tepki
208
Bisiklet
Scott
Hayır daha aramadım. Yeni gördüm ptt yurdışı takipten.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Kargo ücretsiz ise takip edemezsiniz. Muhtemelen yanlış bakıyorsunuz. Yani baktığınız kargo sizin değil.

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@cenkduran

Takip edebilirsiniz.
Son 2 ayda 3 kez yurtdışından alışveriş yaptım. Hepsi de ücretsiz kargoydu ve PTT'nin sayfasından takip ediyordum.

http://img197.imageshack.us/img197/9435/8k5m.png

Yusuf Ziya Özen

Aktif Üye
Tepki
137
Bisiklet
Trek
Kargo olayında şu durum oluyor ne yazık ki, Bazı yurt dışı kargoları Türkiye'ye girince takip edemiyorsunuz. Sizin ki için demiyorum. Bunu bilen bazı posta görevlileri apartman girişine oraya buraya postaları bırakabiliyor. İç de ediyor olabilir günahları kendi boyunlarına. Siz de daha önce alışveriş yaptığınız için biliyorsunuzdur, geri bildirimsiz yurt dışı alımlarında kargoyu alırken imza atmazsınız. Yani kargonun kime teslim edildiğinden ziyade, o adrese gitmişmi önemli olan bu malesef. Tahminimce sizin paketi ya apartmana bırakıp gitmiş olabilirler. Ptt ile irtibat kurmanız gerekmektedir. Size şu kişi diyemeyecekler diye düşünüyorum. Adrese teslim edildi diyecekler. Ödemeyi paypal üzerinden yaptıysanız paranızın iade edilmesini isteyiniz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ptt çalışanı kargonuzu apartmanda oturuyorsanız binanın kapısına bırakmıştır, onu gören herhangi birisi alıp götürmüş olabilir. Aynı şey benim başıma gelecekti ki son anda annem yetişti. Ptt çalışanı bana gelen kargo yu bina nın kapısına bırakıp gidiyorken tam o sırada annem gezmeden :) geliyordu. Fark edip sorunca bana gelen kargo olduğunu anladık . Yani annem görmese adam kapıya atıp gidecek. Birisi alsa götürse kimsenin ruhu duymaz.Sonra da teslim edildi diye kayıtlarda gözükecekti. Muhtemelen dediğim gibi olmuştur. En yakındaki ptt dağıtım noktasına gidin (ist. avr. uluslararası Pim ) ve yaygara çıkartın :) Maalesef insanımız bu dilden çok güzel anlıyor. Umarım kargonuz oralarda bir yerlerdedir yoksa bulmanız çok zor olacaktır. Kolay gelsin.

CenkJK

Daimi Üye
Tepki
82
Bisiklet
Kron
@Alper Gencan

arkadas haklı teslimatı bildiğim kadarıyla da imza karsılığında yapması gerekmiyormu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@CenkJK1989

Aslında kimlik ile imza karşılığı olması gerekiyor ama malum kuruluş ptt... Neyseki diğer kargolar elime geldiler, geldiklerinde kapıyı açtığımda olay şöyle gerçekleşiyor :
''alper senmisin gardaş''
''hee benim abi ''
''ah kargon geldi buyur''
alıyorum '' saol dayı''
yani ne imza ne kimlik adamlar biran önce verim kurtulayım derdinde. Ben elime geldiği için şimdiye kadar çok önemsemedim ama aşağıda kapıya bırakırsa valla ptt yi basarım :D

Yusuf Ziya Özen

Aktif Üye
Tepki
137
Bisiklet
Trek
Kargo olayında şu durum oluyor ne yazık ki, Bazı yurt dışı kargoları Türkiye'ye girince takip edemiyorsunuz. Sizin ki için demiyorum. Bunu bilen bazı posta görevlileri apartman girişine oraya buraya postaları bırakabiliyor. İç de ediyor olabilir günahları kendi boyunlarına. Siz de daha önce alışveriş yaptığınız için biliyorsunuzdur, geri bildirimsiz yurt dışı alımlarında kargoyu alırken imza atmazsınız. Yani kargonun kime teslim edildiğinden ziyade, o adrese gitmişmi önemli olan bu malesef. Tahminimce sizin paketi ya apartmana bırakıp gitmiş olabilirler. Ptt ile irtibat kurmanız gerekmektedir. Size şu kişi diyemeyecekler diye düşünüyorum. Adrese teslim edildi diyecekler. Ödemeyi paypal üzerinden yaptıysanız paranızın iade edilmesini isteyiniz.

CenkJK

Daimi Üye
Tepki
82
Bisiklet
Kron
@Alper Gencan

farketmez canım imzam olmadığı sürece haklı tarafta olan benim zan altında kalan oranın calısanları, eğerki ürün gelmez ise yapılacak sey ptt subesıne gidip polis memurunu çağırıp imzanın olmadığına ve ürünün imza olmadığı halde başkasına teslim edildiğine dair memura zabıt tutturup şikayetçi olursanız mahkeme yoluyla bu işi çözebilir . Hatda ödediğiniz parayı faizi ile geri alabilirsiniz eğerki ürününüz gelmez ize fikir edinme kafanızda düşünce olması için hem tüketici mahkemesine hemde bir avukata danısmanızda fayda var ama tabiki söle bir durumda var aldığını ürün deymicek bir şey işe boşverin gitsin deerim

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Malum kuruluşu falan yok. Bilmiyorsanız boş boş konuşup milleti yanlış bilgilendirmeyin. Bizim en büyük sorunumuz bu!

Taahhütlü postalarda adrese teslimde, teslim edilen kişinin ismi ve imzası alınır. Taahhütlü gönderi bunu gerektirir. Yapılmazsa zaten taahhütlü gönderi sınıfına girmez...

Kimlik zorunluluğu yok. DHL Express bile bunu yapmıyor. Keza UPS ve Fedex de durum aynı.

Sizin yapacağınız şey, takipte görünen posta dağıtım merkezine gidip barkod numaranızla baktırmanız.. Kadıköy Posta diyor. İnternette arağtığın kadıköy için postalar nereden dağıtılıyor. Veya PTT çağrı merkezini arayarak onların duruma el atmasını sağlayabilirsiniz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Tuncay Üner

Velhasıl her ne olursa olsun kargo nun adrese ulaşması lazım. kimlik yada imza ya gerek olmasa bile. Bu ptt nin haklı olacağı anlamına gelmez. Hadi o küçük kargo nun içinde çok pahalı bir parça olsa. yada önemli bir parça olsa. Kimse kargo yu binanın kapısına atıp gidemez o evimize kadar gelmek zorunda.

CenkJK

Daimi Üye
Tepki
82
Bisiklet
Kron
tabi canım bu işin taahütlü taahatüzlü olmasıyla bir iligili yok iki kuruluş aynı bünye ise kendi aralarında paslaşmalarda imza ve kimlik karsılığı gerektirmez ama bırakılan ürün kürdan dahi olsa teslim olan ürünün herhangi bir şekilde sorunsuz kusursuz hatasız ve kazasız bir şekilde teslim edildiğine dair izma almak zorundadır ptt bu bütün şirketlerde devlet kuruluslarında zorunludur

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
RB054707790CN
RB445835624CN
RB271523743CN
RB481430397CN
RB481436032CN

Bunlar, sorunsuzca bana teslim edilmiş kargolarımdan bazıları. Takip numaralarını verdiğim bu teslimatların hepsinde teslimatı alan kişi bizzat benim ama ortada teslim alana dair hiçbir kayıt yok. Şimdi benim içimde bir art niyet olsa, "Bu kargonun bana teslim edildiğini söylüyorsunuz ama bana öyle bir teslimat yapılmadı. Yapıldı ise bunu kanıtlayın!" diyerek yasal yollara başvursam bunlar kendilerini nasıl temize çıkartabilirler merak ediyorum. Bunun üstüne kendilerini aklayamayadıkları gibi gider bir de alışveriş yaptığım site ile temas kurar durumu anlatır, aynı siparişleri tekrar talep ederim (ha onlar buna yanaşır mı orası ayrı tabi).

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Sefa.

Peki imza almışlarmıydı? Sanırım almadılar. Benim siparişlerimde her zaman imza almışlardı. Belki ptt'den ptt'ye fark vardır. Kimi ptt'ler işi savsaklıyor olabilir.

Hatta aşağıda örneğini vereceğim siparişlerimin birisini ben aldım diğerini ise bizim şirketteki bir eleman aldı. Teslim edildi metnindeki tanımlara özellikle dikkat edin.

Benim teslim aldığım: RU301856234GB

Elemanın teslim aldığı: RU301844823GB

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
@Tuncay Üner

İmza alınması gerektiği halde alınmadı işte, sıkıntı olan uygulama orası. :)

Aynı satıcıdan aynı anda aldığım 2 farklı ürün vardı ve bir takım sebeplerden ötürü bunların tek paket olarak değil, 2 ayrı paket olarak gönderilmesini istedim satıcıdan. İki gün ara ile elime geçti paketlerim, ilk gelen paket için herhangi bir imza, kimlik bilgisi vs sorulmadı. Kapıyı açtım elime tutuşturup gitti eleman (dumur olmuş bir şekilde ardından bakakaldım). 2 gün sonra gelen diğer kargoda da yine aynı personel teslimatı yaptı ancak bu sefer kimlik ve imza istedi.

Satıcı, paketlerden birini taahhütlü diğerini taahhütsüz gönderdi desek, saçma geliyor. İkisini de aynı anda kargoya verdi, bunu yaparken biri öyle olsun biri böyle olsun dediğini pek sanmıyorum açıkçası. Geriye bir tek bizim PTT personelinin işgüzarlığı kalıyor.

Sizin örnek verdiğiniz, asıl muhattabın yerine bir yakınının kendisi adına kargoyu teslim alması olayı başka bir durum. :)

Abdullah Cimis

Forum Demirbaşı
Tepki
208
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar bana 14 ünde başka çin sit
Itesinden aldigim şeyler ptt ile ulaştı. Dükkanımıza geldi bu siparişler ve ikiside ben yokken alınmıştı. Ne imza ne bir şey. Fakat bu 3. Paket olan ebaydan sipariş verilen bir eşya. Satıcı Çinli. Verdiği takip no cn li filan diğerlerine benziyor yani. Aradığımda ptt Bakırköyü yok elinize ulaşmış 14 ağustosta filan diyor. Imzaniz var diyor. Benim imzam filan yok. Ve o kargoyla alakası yok. Farklı sitelerden aldığım şeyler. Anlamıyorum niye böyle yapıyorlar. Özel şirketler işini daha titiz yapıyor. Yarın gidip şubeye bakacağım. Bilgilendiririm sizide. Yardımlarınız için teşekkürler.