Ebay ve Gelmeyen Eşyalar

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
Merhabalar. Ebay'den 28 Eylül'ü 29 Eylül'e bağlayan gece çamurluk, km sayacı, arm warmer, (Türkçe'sini bilmiyorum) bandana (2 tane) olmak üzere 5 ürün satın aldım. (Hepsi farklı satıcıdan) Bugün (11 Kasım) bazı ürünlerin 44. günü bazılarının 43. günü. (gece 00.00'dan sonra aldığım için)

Aldığım ürünlerden km sayacı ve bandananın bir tanesi geleli 1 haftadan fazla oldu. Fakat arm warmer, diğer bandana ve çamurluk gelmedi. Ebay'den daha ilk alışverişlerim olduğu için pek bilgim yok. Simdi ben ürünlerim gelmedi diye satıcıyla konusup ürünlerimi istesem 2 gün sonra (45 günü geçiceği için) para iadesi isteyemeyeceğim. Göndermezse param yanıcak. O yüzden direk paypal'dan para iadesi istesem. Paypal satıcıyla hiç konusmadığım halde paramı iade edicek mi?

Ayrıca ben para iadesi istesem adam ürünü yollamışsa bana 60. gün falan gelirse ne oluyor? Ben geri aldığım parayı nasıl tekrar ödüyorum?

Kısacası benim şuan ne yapmam gerekiyor. :eek: Yarın ürünleri satın aldığım 45. gün olucak oda son itiraz günüm sanırım.

• Beğen
Tepkiler: Kerim Hakan
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ben 60.gün gelen malda gördüm.
direk satıcı ile temasa geç.
ben satıcıya söyledimde satıcı 2.defa aynı ürünü göndermişti.
aynı mal 2 kere geldi satıcıda özür diledi hediyem olsun dedi.

bence satıcı ile temasa geç.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@kivilcimb
Merhaba Kıvılcım;
Acaba o mükerrer gelen ürünleri hangi satıcıdan temin ediyorsun? :rolleyes:

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
Para iadeni iste gelirse aynı üründen bir daha alırsın yollama geldi diye teşekkür edersin normalde gelmesi lazım ama bana 30. günde gelmişti şimdide bir usb aldım 21 gün oldu bakalım :).

• Beğen
Tepkiler: Berkay*

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.392
Bisiklet
Scott
45 günü geçirmeden Ebay veya Paypal üzerinden "dispute" açmanız gerekiyor. 45 günü geçirirseniz paranızı geri alamazsınız.

Siz hemen şimdi bunu yapın. Paranızı geri aldıktan sonra ürünler size ulaşırsa, satıcıyla konuşup tekrar Paypal üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Satıcının Paypal'e kayıtlı e-posta hesabı ile para aktarımı yapabiliyorsunuz.

Tepki
21
İlk önce satıcıyla konuş. Ya geri ödeme yapar ya da yeni ürün yollar. Ayrıca satıcıyla hiç iletişim kurmadan ödeme çekmek hoş olmaz. Sorun olacağını sanmıyorum daha önce unuttuğum bir alışverişte 90. günde geri ödeme aldığım oldu.(Satıcıdan)

• Beğen
Tepkiler: Berkay*

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.392
Bisiklet
Scott
@Abdullah Çanakçı

Ebay, kendi aracılığıyla gerçekleşen alışverişlerde ürünlerin "makul bir sürede" alıcıya teslim edilmiş olma şartını arar. Bu makul süre, kıtalararası gönderilerde azami 30 gündür. Eğer ürün bu sürede satıcıya ulaşmamışsa tabii ki hakkınızı arayacaksınız, bunun neresi hoş olmayan bir durum anlamış değilim.

Burada arkadaşın yapması gereken şey, kendini güvenceye alması ve yasal süre olan 45 gün dolmadan bir "dispute" açarak Ebay ve Paypal'i durumdan haberdar etmesi. Dispute açılınca zaten satıcıya bununla ilgili bir mesaj gidiyor ve bir çözüm sunması isteniyor. Eğer satıcı makul bir çözüm sunmazsa, Ebay paranızı kendi insiyatifiyle iade ediyor size.

Sizin 90. günde para iadesi almanız, tamamen satıcının iyiniyetinden kaynaklanmış bir durum. Her şartta böyle olacak diye bir kaide yok. Arkadaşın alışveriş yaptığı satıcı bu kadar iyiniyetli olmayabilir.

Tepki
21
@Mehmet Altuğ

Benim dediğim ilk önce satıcıyla konuşması. Kendisi direkt olarak paypaldan dispute(Ebay'dan değil) açma isteğinde. Dediği gibi 43. günde ilk önce satıcıyla mesaj çekmesi daha iyi olur. Cevap alamazsa Paypal/Ebay ile uğraşır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@SerkanH

serkan abi senin için üşenmedim buldum :)
satıcı bu ;
(link)

hatta baya özür filan diledi.
bence para iadesi vs önce satıcı ile temas kurulmalı.
ben ebayda anlayışsız satıcı görmedim.

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
Paypal'da dispute açmak söyle imiş. (link)

Yani iş para iadesine varmadan çözüm için konusuyormuşuz yine. Bunun için 45 gün geçmeden dispute açayım dedim. İki ürünüm için açtım. Diğer bir ürünüm ise açıcaktım fakat satıcı oraya not yazmış. Baya uzun, klasik şeyler ama lütfen dispute açmayın bir sorununuz varsa bizimle iletişime geçin de yazmış. Bende ürünüm gelmedi, yarın 45. gün falan diye bahsettim. Yarın dispute açıcağımı söyledim. Cevap bekliyorum.

Herkese yardım ve önerileri için teşekkür ederim. :alkis:

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@kivilcimb

Hemen takibe alıyorum.. :) Emeğine sağlık. Teşekkür ederim.. :)

Tepki
0
Bisiklet
Ghost
Ben de Ebay değil de DX'ten alışveriş yapmıştım. Ürünü sipariş verdim ve artık tam ümidimi kesiyordum ki 3.5 ay sonra postacı getirdi ürünü.. :) Bu yapmış olduğum 2. alışverişti DX'ten, ilki de aksine 20 günde gelmişti. :)

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben de aynı durumdayım. Son aldığım 7-8 şeyin 2 sinin parasını geri aldım. 3 ü şu an yolda belki gelmeyecekler..

Satıcının ebaye takip no bildirmesi gerekiyor. Eğer bildiremezse ebay direk alıcının yanındadır. Sytandart shipping ucu olsun diye genelde takip nosuz.

Siz ebayin my ebay / summary kısmında o ürün üstünde "estimated delivery" yazan tarih aralığının mesela son günü veya ertesi günü "more actions" kısmında "contact seller" kısmına girin " I didnt receive my item" bağlantısına tıklayın. Oraya ürün gelmedi falan diye yazarsanız, Ebay adama yolladın mı diye soruyor. Adam takip no bildiremeyeceğinden direk parayı iade ediyor. Sonra ürün gelirse aynı adama parayı tekrar verirsiniz. Bir kere başına geldi üstelik doların yükseldiği dönemdi zarar etmiştim :(
Benim de en geç 24 kasımda gelmesi gereken 99 centlik lastik değiştirme levyeleri var. Parayı geri istesem mi istemesem mi karar veremedim.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
honk hong dan 10 gün önce sipariş ettiğim ürünler dün geldi :) ingiltereden ayın 1 inde sipariş ettiğim ürün gelmedi. maraton plus lastik aldım adam takipsiz yolladı ingiltereden bide..

şaka gibi..

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
@Yavuz SOYLU

Meblası yüksek olan ürünleri almadan önce gönderinin takipli olup olmadığını soruyorum ona göre alıyorum... En garantisi böyle ;)

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kerim BEŞER

evet ama işte benim son aldıklarım 1 - 5 dolar arası. Eldiven, mini pompa, suluk kafesi , levye vs. BUnlarda da satıcı ile irtibat kurularak takip nolu alınabilir. Ama fiyat epey artar..
Sporcu gözlüğü ve forma 10 dolar üzeriydi zaten takip noluydular 3 haftada geldiler zaten.. Bir tane HTC one için altın kaplamalı kapak aldım 125 dolara, 10 günde elimdeydi..