Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

EBAY Üzerinden "Yurtdışına" Ürün Satışı Yapmak

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Kerem Özbayrak tarafından paylaşıldı.

1. Kerem Özbayrak

Kerem Özbayrak Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Selamlar,

Elimde büyük miktarda Star Wars vb figür var. Tamamı kendi koleksiyonumdan. Elimdeki figürlerin bazıları aldığım fiyata oranla çokça değer kazandığından bu figürleri nakite çevirmek istiyorum.

Yurt içi bu tip ürünleri satmak daha doğrusu hak ettiği fiyata satabilmek çok kolay olmuyor. Bisiklet konulu alışverişlerden de hepinizin bildiği üzere burada mantık malın fiyatını öldürme üzerine işliyor.

Uzatmadan sorum şu: EBAY aracılığı ile yurt dışına satış yapan var mı? Kargo konusunda nelere dikkat etmek gerekir? Hangi kargo, nasıl paketleme vs gibi pratik cevaplara ihtiyacım var.

Not: İnternetten yaptığım araştırmalarda çok güncel konu bulamadığımdan soru cevap fonksiyonu işlevsiz kalıyor.

Konuyu daha anlamlı kılmak adına elimdeki koleksiyonun bir kısmı
    Star wars figür/vb koleksiyonerleri buraya!!

Yusuf !!WOW!! bunu beğendi.
  2. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    ptt kargonun web sitesindeki fiyatlandırmaya bakarsan ilk dikkatini çekecek olan şey, yüksek kargo fiyatları olacaktır..

mesela çin'e ufak bir paket göndermeyi düşünmüştüm, 16dolar kargo ücreti çıkmıştı. almanya'ya ise 15dolar çıkmıştı. ebay'den free shipping olarak satın aldığımız ürünleri muhtemelen 20-30 cent gibi düşük rakamlarla gönderiyorlar, takipli olursa satıcı ekstra 2dolar talep ediyor. ama türkiyeden dışarı 500gr'lık bir paket direkt 15-16dolar tutuyor. bizimkisi de böyle bir ülke işte.

Yusuf !!WOW!! ve Kerem Özbayrak bunu beğendi.
  3. Kerem Özbayrak

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kargo fiyatları az değil gerçekten. Gerçi çinliler ya da büyük satış peşindekiler benim gibi 3-5 parçayla uğraşmadığından kargo konusunu anlaşmalı ucuza halledebiliyorlar. 100 gr'a kadar en uzak noktaya 10 tl gibi bişi okumuştum ama pratikte geçerli mi bilmiyorum. Bu işlerle uğraşan biri varsa en azından kargolama ve paketlemede dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenebilirim. Ebay'i de sağlıklı kullanmak kolay değil bu arada. bizim yerli sitelere oranla güvenliği ve kuralları çok katı

4. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @Kerem Özbayrak Ben bi ara yaptım baya da bi ürün sattım, biradan tura çıkacağım cevaplayamayacağım ama özelden yazarsanız daha sonra yardımcı olurum, işin bütün inceliklerini öğrenmiştim :)

Kerem Özbayrak ve Yusuf !!WOW!! bunu beğendi.
  5. clubber

clubber Forum Demirbaşı

Seviye:
    En yakın bir PTT'ye gidin. Yanınıza büyük ve küçük parçalardan birer tane alın. Tarttırın. Amerikaya "takipli" kaça gider diye sorup fiyatını öğrenin. Ambalajlayıp da götürebilirsiniz. İsterseniz Çin'e kaça gider diye onu da sorun.

Muhakkak takipli gönderin. Alıcı için yapılmış yorumları da okuyun.

Ebay ve Paypal'da kesintiler oluyor onları PTT'nin verdiği fiyata ekleyin.

Ürün fiyatını ve shipping fiyatını ayrı ayrı belirleyip satış ilanınızı açın.

Ambalaj kutusunu küçük ve sağlam yapın hafif olsun.

Bazı alıcılar ödediklerini geri almak için olmayacak şikayetler oluşturuyorlar. Buna hazırlıklı olun.

Kerem Özbayrak bunu beğendi.
  6. Kerem Özbayrak

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @clubber Cevabınızı geç gördüm. Teşekkürler çok faydalı oldu tavsiyeleriniz.