Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ebay alışveriş

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında saffet esen tarafından paylaşıldı.

1. saffet esen

saffet esen Üye

Seviye:
    arkadaşlar ebaydan mutlaka alışveriş yapan vardır nasıl bir yol izlemeliyim gümrük kargo üçretleri nasıldır yardım lütfen

2. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    7 Ekim'de çıkan yeni yönetmeliğe göre 150 €'ya kadar internetten gümrüksüz alışveriş yapabilirsin.Eski sınır 100 €'ydu.Fakat eskiden 100-1500 € arası ticari amaç taşımayan kişisel alışverişlerde %10 vergi ödeyip siparişinizi alabiliyordunuz fakat şimdi bu oran AB ülkelerinden gelen mallar için %18,diğer ülkelerden gelen mallar için %20'ye çıkarıldı.
    Önemli birkaç nokta ise şunlar diyebilirim;
    1. İlk olarak posta adresini evinize verin.İşyeri vs. olmasın daha sonra sorun olabilir.
    2. Mümkünse ulusal posta servislerini kullanın.(Örneğin Amerika için USPS,İngiltere için Royal Mail vs.) Ulusal postayla gelen postalar Türkiye'ye geldikten sonra PTT tarafından evinize getirilir.Biraz daha geç gelebilir ama gümrüğe takılırsa sorun olmaz.Diğer türlü özel firmayla gelen postanız gümrüğe takılırsa çok masraf çıkarabilir.Ardiyesiydi şusuydu busuydu derken astarı yüzünü geçer gider.Çünkü gümrük işlemleriyle kargo şirketinin adamı ilgilenir siz de sürekli onu beslersiniz.
    3. İçki ve tütün için galiba her türlü gümrük ödüyorsunuz.Elektronikte bu durum nasıl bilmiyorum.
    4.PTT sizi evde bulamazsa kağıt bırakır ve postanız en yakın PTT şubesine götürülür.Bu zamandan sonra küçük paketleri almak için 7 iş günü(taahütlü olanlarda 5 iş günü),koliler içinde sanırım 1 ay gibi bir zamanınız var.Eğer gidip paketinizi teslim almazsanız kargonuz gelen adrese geri yollanır,siz de daha sonra uğraşır durursunuz.
    5.Bayram ve yılbaşından bir hafta ile bir hafta sonrasında 150 €'luk gümrüksüz sınır sadece kişiden kişiye olmak üzere 300 €'ya çıkar.Mesela yine Ebay için konuşuyorum çünkü orayı sormuşsunuz,oradan alışveriş yaparken bunu göz önünde tutarak şahıslardan alışveriş yapabilirsiniz.Fakat dikkat edin Ebay'de de satış yapan birçok dükkan ve firma var.Bu durumda bu sınır yine 150 € olarak işler.
    6.Son olarak Ebay'de alışveriş yaparken powerseller'lardan almaya dikkat edin.
    *Ufak bir hatırlatma Ebay'e üye olduktan sonra "buy it now" ürünleri için dikkat edin."Buy it now" tuşuna bastığınız an siparişiniz kesilir ve parayı yatırmanız beklenir.Yanlışlıkla da olsa bu tuşa basmayın daha sonra uyarılarla uğraşabilirsiniz.Sizden parayı yatırmanız beklenir eğer yatırmazsanız hakkınızda şikayet ederler.
    *Ebay'den alışveriş yapmanız için kredi kartınıza ait bir Paypal üyeliğini almanız gerekli.Çünkü çoğu uluslararası satışlarda Paypal'la ödeme kabul ediliyor.Kargo ücreti ise değişken Ebay için.Ebay'den alışveriş yaparken kargo sigortası varsa çekinmeyin onu da alın,birkaç dolardan kaçmayın.

3. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Ebay'dan alışveriş yaparken;

Ürünlerin listelemesinde kullanılan "Sort by" seçeneğini "Price + Shipping : lowest first" olarak belirleyin.
    Sıralamayı fiyat ve nakliye olarak en düşükten itibaren yapar.

Bunu seçtiğinizde size ülke seçeneği penceresi çıkacaktır.
    Orada da "TUR/Turkey" seçeneği var.
    Böylece malın Türkiye'ye ne kadar "shipping" ücreti ile varacağı baştan görülmüş olur. Fiyatın altında + shipping olarak yer alır.

"Buy it only now" seçeneğini de eğer arttırmaya girmeden satın alacaksanız kullanabilirsiniz. "Hemen Al" seçeneği olarak tercih edilebilir.

Bir de "Not special" gibi bir seçenek olacak -yazarken tam açılımını bulamadım- anlamı, o ürün Türkiye'ye gönderilmiyor demek.

Fiyatların bazıları sizi şaşırtmasın, aynı malı çeşitlendirmek için free shipping seçeneğinde ve ürün fiyatında değiştirmeler yapıyorlar.
    Şöyle ki: bir ürün 1 $ + 3$ nakliye ise; aynı ürün bir altta 4 $ free shipping olabiliyor.

Keyifli alışverişler.

4. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    global ebay farklımı ? site tamamen türkçe.

5. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bir farkı yok diye biliyorum ama kesin bilen biri cevaplarsa daha sağlıklı olur.

6. mustafa kemal güler

mustafa kemal güler Kıdemli Üye

Seviye:
    herhangi bir farkı yok site kaynak olarak aynı sadece giriş kısmı türkçeleştirilmiş satıcıyla muhatap olmanız gerektiğinde yine ingilizce bilmeniz gerekiyo

7. Ender İplikci

Ender İplikci Kıdemli Üye

Seviye:
    bence yeterli bir açıkla olmuş. çok teşekkürler:)

Önder Tarım bunu beğendi.
  8. saffet esen

saffet esen Üye

Seviye:
    teşekkürler

9. hknbykl

hknbykl Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu bayramlar ve yilbasidan onceki ve sonraki 300 euro siniri sadece kisilerden alisverisle sinirli oldugu kesin mi?Ayrica bu sinirlara kargo fiyati dahil mi?

10. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Evet sadece kişiden kişiye olan postalarda geçerli.Kargo ise faturaya göre belli oluyor.Mesela CRC'den alışveriş yapınca adamlar kargo parasını da dahil edip fatura kesiyorlar.

11. axoyum

axoyum Yeni Üye

Seviye:
    ebayda satış yapan güvenli bir satıcı varmı daha önce alışveriş yaptığınız.

12. mustafa kemal güler

Seviye:
    bakın hocam ebaydan alışveriş yaptım bi kaç kez ve bizim türkler gibi çakal değiller adamlar, eğer ikinci el mal satıyolarsa eğer sattıkları malın bi kusuru noksanı varsa belirtiyo fotoğrafını atıyo en ince ayrıntısına kadar mesela bisiklet kadrosunda çizik varsa belirtiyo fotosunuda atıyo sonradan sürprizlerle karşılaşmıyosun ama bizde olsa adam özellikle noksanlı çizik ve eksik tarafını saklıyo aldıktan sonra bi dolu problemle uğraşıyosun sonra...

13. herbil

herbil Kıdemli Üye

Seviye:
    Sayın Güler,
    Sizin yaptığınız alışverişteki satıcının dolandırıcı olması, sizi kandırmış olması genelleme yapmanızı gerektirmez. Lütfen böyle bir genelleme yapmayalım. Hele ki "Bizim Türkler" gibi bir ifade kullanmak biraz hatalı olmuş.
    Siz yaptığınız alışverişten memnun kalmamış olabilirsiniz, ama mesela benim içinde tersi durum söz konusu. Çin, Abd vs ülkelerden aldığım ürünlerden hatalı gelenler, bozuk gelenler gibi bir çoğu ile karşılaştım. 8 gb diye aldığım bellek 512 mb çıktı, hem de 2 defa. Aldığım bisiklet feneri tam bir felaket idi. Türkiye den yaptığım alışverişlerde ise hiç sorun olmadı. Hem sıfır hem de 2. elde de durum bu şekilde.

Gelelim asıl konuya, Ebaydan alışveriş yaparken satıcının puanının yüksek olmasına dikkat etmeli. Gümrük açısından da eğer paketleriniz fazla hacimli ve ağır olmaz ise sorun yaşamazsınız.(tabii yasal tutarlar arasında olmak koşulu ile)

14. mustafa kemal güler

Seviye:
    haklı olabilirsiniz şimdi girin sahibinden coma motorsiklet ilanlarına bakın hepsi temiz der kazasız der hepsi demeyim hadi %90ı olsun ama bu konuda o kadar cok ihtisas yaptımki boya renginden alternatör kapağı çizikleri vs vs motorun yatıkmı kazalımı olduğunu çok iyi anlarım bide ebaya girin adam en küçük çiziğinin bile fotografını cekiyo ben herkesi genelleme yapmıyorum tabiki bende bu tarz sitelerden alışveriş yapıyorum ve gayet ahlaklı satıcılar var ama karşılaştığım sorunları paylaştım

15. ujur

ujur Bisikletkolik

Seviye:
    bu konuda mustafa bey hakli. bi arkadasim motorunu saticakti fotograflarini cekti detaylari verdi. sahibinden.com burda bi sorun yok. motor tertemiz. bir hafta sonra baska bi ilanda kendi cektigi resimleri gordu! baska birisi ayni tip motoru satarken arkadasimin resimlerini kullaniyordu. hadi hasarsiz demek ayri biseydir farkli motor satmak farkli seydir. ben suan kanada dayim. otobuse binerken ve inerken millet sofore tesekkur ediyo. bizde ac lan kapiyi diyolar. yani tamam butun ulke kotu degil ama ulkenin %60 i belki fazlasi sahtekar olunca boyle genellemeler yapmak mumkun olabiliyor. bana burda turkiye hakkinda oyle sorular soruyolar ki burda anlatsam kaniniz donar. erkekler kac kadinla evleniyo icki icenleri asiyolarmis galiba kirbac cezasi varmis. butun kadinlarin saci kapalimi. yillar once kiz cocuklari dogar dogmaz neden olduruyodunuz gibi bir cok soruyla karsilastim. daha niceleri... yani bana turkleri kimse savunmasin. bana sorduklari su sorularin hepsi arabistanda gerceklesiyodu. ama turkiyeyi butun dunya boyle goruyo. nerelisin diye sorduklarinda turkum diye cevap verdigimde bazi insanlarin yuzlerindeki o ifadeyi gordugum icin kendi ulkemden utantim. ben nerde yasamisim bunca sene dedim kendime. turkun turkten baska dostu yoktur diye bi soz vardir. nedeni budur. dostumuz olmadigi icin kendimizi tanitamiyoruz. tanitamadigimiz icinde millet bizi arabistan gibi goruyo.
    simdi millet beni yavas yavas taniyinca vaybe turkiye neymis demeye baslayanlar oldu. ama ilk tanisma cok onemlidir derler ya. gerekten de onemli

konu ile alakali degil kusura bakmayin ama yazma geregi duydum. sonucta bu bi gercek.

16. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ebay'den alışveriş yaparken satıcının power-seller olup olmadığına dikkat ederseniz bir sorun olacağını sanmıyorum.Power-seller'lar sitede artık belli bir satış rakamına ulaşmış,işini ciddiyetle yapanlar oluyor genelde.Ben gözlük siparişimi vermiştim ve 20 dakika sonra gözlüğüm kargoya verilmişti bana da takip no. yu yollamışlardı.

gezgin2 bunu beğendi.
  17. hknbykl

hknbykl Kıdemli Üye

Seviye:
    Onların bizi nasıl görmek istedikleri gibi sen de bizi öyle görme...Başka ülkeleri de karıştırma..Batının da sicili temiz değil...Onlar kendine medeni....Dünyanın kanını emen kızılderilileri ortadan kaldıran daha nice yerlileri köle yapan;ortalığı kan gölüne çeviren, en son Afrika'da Ruanda'da katliama sebeb olan bunlar özellikle Fransa(dolayısıyla Kanada'yı da ilgilendirebilir) değil mi?Bizde bir bozulma var kabul ediyorum ama bizim zararımız kendimize o da aslımıza dönersek düzelir...

18. mustafa kemal güler

Seviye:
    olay başka yerlere giidiyor arkadaşlar neyse ebayda arkadaşında dediği gibi powerseller olması önemli ayrıca dünyada korsan işiyle (cd,kitap) uğaraşan millet biziz....

19. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Power seller olmasına dikkat edin yeterlidir arkadaşlar....

Zaten artık uzakdoğu kaynaklı bir çok satıcı üstünde çok düşük tutarlı fatura ile yolluyor sorun kalmıyor... Sizin söylemenize bile gerek yok :)
    Onun dışında şuanda Ebay üzerinde sahte Chris King vs gibi ürünlere denk gelebilirsiniz...

20. hknbykl

hknbykl Kıdemli Üye

Seviye:
    Cinlilere dikkat edin bizi cebinden cikarirlar; bir alisveris yaparken once 5 kat fiyat soyluyorlar;(abartmiyorum gercek) bir saat pazarliktan sonra normal fiyatina indiriyorlar...her seyin sahtesini uretebiliyorlar...bir saat aldim normalde 25 bin euro imis ama ben 75 milyona aldim nerdeyse orjinalinin aynisi. Neyse bizden cok daha profesyonel taklitciler ve vurguncular var dunyada.Bu batililar ticarette durust gorunuyorlar ama onlar da baska sekilde dunyanin kanini emiyor bunlari kanadali arkadasin mesaji dolayisiyla yaziyorum.

fecredall bunu beğendi.