Dolandırıcı e-tüketici mesajı

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
günün videosunda bununla ilgili paylaşım yapmıştım 2 adet. 1. sinde sözde komseri oyalıyor 10 dakika. meğer gerçek polise haber vermiş. videonun sonunda gerçeği söylüyor ben sizi polise ihbar ettim sizi de oyaladım. oyalandığınız için teşekkür ederim diyor.
karşı taraftan küfürler geliyor :D
2. si de ayrı komikti

Scudo

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Atakan Y

Evet onu duymuştum. Durum karışmaya başladı. Mantar gibi çoğalmaya başladılar..

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
bu artışta insanların ufak menfaatlere tav olması da önemli bi etken tabi... "3 kuruş hediye kazandınız" lafını duyunca, akıl mantık kalmıyor insanımızda...

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@CandanC

Çünkü insanlar o 3 kuruşa tama etmek zorunda kalıyor. Bur yerden bir 3 kuruş daha gelecegini öğrenince neler olduğunu vergi dairelerinde, bankalarda, atm önlerinde olusan sıradan yada belediye futbol topu dağıtırken olusan izdihamdan görebiliyoruz.. Uyanık olan kesim ise bu fırsatı değerlendiriyor..

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@CandanC

hediye kazandınız diyerek insanları kandırmak gerçekten çok kolay.
ben lisede arkadaşımın telefonunu alıp adımı turkcell diye değiştirip hediye kontor kazandınız dediğimde dersin ortasında oley diye bağırıyordu.
başka arkadaşıda hattınız üzerinden suç işlenmiştir en yakın karakola gidin diye mesaj atmıştım. valla çocuğun gözünden yaşlar gelmişti.
gene başka arkadaşı çaldırayım dedim telefonu açık mı diye. numaramı gizlemeyi unutmuşum. ben arayınca tabi turkcell diye gözüktüğünden heyecanla "LAAAAAN turkcell beni arıyoo" diye bi tepki vermişti.
son olayı niye anlattım bende bilmiyorum. :)

Oğuz han T

Daimi Üye
Tepki
179
Bisiklet
Carraro
''Sayın Müşterimiz Düzenli kart ödemenizden dolayı adınıza tanımlanan NOTE 3 Cep telefonunuzu ve 500 dakikanızı Aktifleştirmek için 08508110711 arayınız.''

Buda bana gelen mesaj. :D

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@Serkan HODANCI

katılıyorum, ama ufak bi itirazım var... tamah, açgözlülük demek... kimse açgözlü olmak zorunda kalmaz kanımca. muhtaç olmak başka.

@Oğuz han T

aahahah :D bu daha komikmiş... hiçbi banka ödemelerini düzenli yapan ve böylece faiz kazanmasına engel olan müşteriyi sevmez bence... : )))

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@CandanC

Tamah sözcüğünü daha çok halk arasında kullanılan muhtaç kalmak ifadesinde kullanmıştım. Ancak tekrar okuyunca doğru yerde kullanmadığımı farkettim. Hatırlatma için teşekkür ederim.

Ödemelerimi hiç aksatmadığım halde banka bana 6 yıl önce kredi vermedi.,[emoji2][emoji2] şimdi ise herkese olduğu gibi mesaj üstüne mesaj geliyor..[emoji2][emoji106]

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Oğuz han T

Birde bunlar var tabii onları da unutmamak gerek.[emoji106][emoji2]

Özgür Türker

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Bianchi
Herkes başından geçeni anlatsın. Değişik dolandırıcılık taktiklerini hem öğrenir, hem de aile bireylerimizle ve yakınlarımızla paylaşırız ve böylece tuzağa düşmeyiz. Benim başımdan geçen olay, bir kadın telefonla cebimi aramaktadır:

Dolandırıcı kadın : (Konuşması oldukça düzgün) Özgür beyle mi görüşüyorum ?

Ben: Evet

Dolandırıcı kadın : Özel sağlık sigortanızın süresi dolmuş ve geçmiş, dolayısıyla bize 200 tl borcunuz var. Bu borcunuzu ödemeniz için kredi kartı ile şimdi telefonda ödeme yapabilirsiniz.

Ben: Benim özel sağlık sigortam yok ki.

Dolandırıcı kadın : Daha önce yaptırmışsınız ama.

Ben: Ben hiç öyle bir şey hatırlamıyorum.

Dolandırıcı kadın : Telefon konuşma kayıtlarınız var bizde, yaptırmışsınız.

Ben: Madem kayıt var, bana dinletin o zaman şimdi. Ek olarak sigorta sözleşmeleri telefonda yapılmaz. Benim imzaladığım poliçe var mı elinizde ispatlayabileceğiniz.

Dolandırıcı kadın : (Kadın biraz çirkefleşmeye başlar) Vallahi bilemem, o zaman sizi savcılığa vereceğim (Korkutma taktiği de uyguluyor burada)

Ben: Ben hiç bir özel sigorta ile sözleşme yapmadım, bu parayı alamazsınız benden (Der iken telefonu yüzüme kapatır)

Muhtemelen aynı kadın olacak ki birkaç ay sonra tekrar arar:

Dolandırıcı kadın : (Aynı teraneyi tekrarlar)

Ben: Beni bir kaç ay önce aradınız ve aynı şeyleri tekrarladınız ve tehdit ettiniz savcılığa veririm diye. (bunun üzerine kadın hemen telefonu yüzüme kapatır)

Demek ki ellerinde büyük bir telefon listesi var. Sırayla arıyorlar keklikleri. Beni daha önce aradıklarını ya unuttular ya da arama sırasını karıştırdılar veya ilkinde kekleyemedik, 2. kez deneyelim falan mı dediler acaba.

Bekliyorum, acaba 3. kez tekrar arayacaklar mı diye.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Arayan numarayı savcılığa vermeyi düşünmediniz mi? Hem de iki kere aramışlar...

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
beni zırt pırt arayan numara için gitmiştim savcılığa. dilekçemi verdim ama hiç bişe olmadı. tek olan şey 7 yıllık numaramı değiştirmekti.
günde 50 kere çağrı atılır mı ya.
2. hafta dilekçemi verdim.
baktım bi cacık yapılmamış hala rahatsız ediliyorum.
5 ay sonra numaramı değiştirmek zorunda kaldım.
5 ayda işlem yapılmazmı ya.
hadi onu geçtim 5 ayda adam beni rahatsız etmekten sıkılmazmı

Özgür Türker

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Bianchi
@Halil EROĞLU

En iyisi savcılığa vermek esasında. Olayla yüzleşince nasıl olsa beni dolandıramadılar deyip bir şekilde sıyrılıyoruz ama diğer insanların tuzağa düşmemesi için savcılığa vermek en iyisi. Numarayı kaydetmemiştim, şimdi istesem de bulamam.

Savcılığa verirken ve verdikten sonra nasıl bir prosedür işliyor söyler misiniz? Daha önce hiç savcılığa giderek böylesine şikayette bulunmadım.

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Özgür Türker

savcılıkta yazıcıya anlatıyosun oda yazıyo sana bi belge veriyorlar şikayet ettin diye. sana sms ile yada adrese posta ile bilgilendirme göndercez diyolar. sende bekliyosun.
yani en azından ben hala bekliyorum. şubat ayında savcılığa yaptığım şikayet hala sonuçlanmadı.

Özgür Türker

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Bianchi
Benimkinden farklı olarak babama hediye kazandınız diyerek, anneme de farklı yöntem kullanarak dolandırmak istemişler. Şöyle biraz araştırdım; akrabalarımdan bir çoğunu da değişik yöntemlerle dolandırmak istemişler. Şöyle düşündüm; eğer bir çok akrabamın başına geldiyse demek ki bütün Türkiye'yi elden geçiriyor bu dolandırıcılar. Bu şekilde milyonlarca hatta milyarlarca lira bile dolandırırlar.

Bir keresinde Siirtli birisi bana demişti ki Siirtte bir köy var, köydeki herkes telefonla dolandırıcılık yapıyor. Yöntem, birbirlerine anlatarak yayılmış köyde ve geçim kaynağı haline gelmiş. Düşünsenize köy, "call center" haline gelmiş :)

Telefon numarası ve bu telefon numarasının isim soyisim olarak kime ait olduğuna dair DVD'ler/bellekler satılıyormuş yasa dışı olarak. Adamlar demek ki tüm Türkiye'nin telefon listesini ele geçirmişler sıradan geçirip keklik avlar gibi avlıyorlar. Bir profesör vardı, adı Canan Karatay; onu bile telefonla dolandırmışlar. Hatta bir ara psikoloğun biri TV'de dolandırılma psikolojisini anlatmıştı. Benim başıma gelmez demeyin.

Özgür Türker

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Bianchi
@chn krmz
Tekrar aynı yere gidip bana hala cevap vermediniz derseniz, ne söylerler acaba ? Kanunda şöyle bir şey olmalı veya var mıdır: Birisi savcılığa başvurunca en fazla şu kadar sürede cevap vermeliler.
Hiç bir şey yapmıyorlar nasıl olsa neden başvurayım demek de olmaz gibi. Çünkü tüm toplum başvuru yapıp, başvurusunu ısrarla takip ederse yetkililer mecburen bir şey yapmak zorunda kalırlar. Hani derler ya halk arasında, ağlamayana emzik vermezler. Biz toplum olarak acaba fazla mı boşluyoruz böyle şeyleri ya da yetkililerin bir şey yapmamasından mı boşluyoruz?

Tepki
1
Bisiklet
Giant
Aynı açıklama ile 0850 455 34 24 numarası bizi aradı fakat kapattık bu numara da bilinsin.

Özgür Türker

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Bianchi
@Güney Şar

Nasıl bir görüşme oldu, nasıl kapattınız ?

0850 ile başlayan numaralar ne tip numara oluyor bilen var mı ?

Tepki
1
Bisiklet
Giant
@Özgür Türker

Annemi aramışlardı, hukuk bürosu olduğunu söylediler önce. Annem de bahsedilen işlemleri daha önce yaptığından ilgilenmedi zaten kapattı hemen. Konuşma yapılalı 5 dk. geçti konuyu gördüm ben de.