Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

düzenli koşunun ne kadar faydası olur

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Cem Korkmaz tarafından paylaşıldı.

1. Cem Korkmaz

Cem Korkmaz Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    yaza kendimi toparlamak istiyorum. Eskiden yüzücüydüm şimdide bisikletle uğraşıyorum. Kış geldi istemedende bıraktım bisikleti mecburen okul kış derken binemedim arada bindiğimde çok hamlamış olduğum gerçeği ile yüzleşiyorum. Bu yüzden şu andan itibaren yaza kadar ne yapsam en verimli olur ? KOşmak çok fayda sağlıyor mu bisiklette kullanılan kaslara ?

2. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Bisikletin ilacı yine bisiklet . Bir trainer ile bu işi çözebilirsin

Koşuya gelirsek , sert zemin olmamak şartıyla koşunun bisiklete faydası olabilir . Kondisyon açısından tabii ki . Her ne kadar ben koşuyu bisiklet için savunmasam da hala bundan fayda gören , deneyen bisikletçi arkadaşlar var . 3-5 km yeterli olur sanırım . Trekking'de bir alternatif

Belki abartılı bir örnek olacak ama Bursa gibi yerdesin , mukamevet kayağı yada karda yürüyüş yaparsın vs. ile ilgilenbilirsin . Tabii bütçen yeterse . Kar , betona göre daha yumuşak olduğu için kalçaları çok zorlamaz

Yurtdışında sezonbaşı dağ koşusu yapan bisiklet takımları çok ....

Sezonbaşı Liquigas karda yürüyüş yapıyor

3. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Koşmanın bisiklette kullanılan bazı kaslara mutlaka faydası vardır. Ama kullanılmayan bazı kaslara da faydası vardır. Bu ayrımı yapabilmek için yokuş yukarı ve yokuş aşağı koşmayı tercih ederseniz, daha faydalı olur.
    En önemlisi, bisiklet kullanma olanağı olmayan birisi için kan dolaşım sistemine faydasıdır. Eğer olanağınız varsa yürüyüş kayağı daha da faydalıdır, ama orada da klasik stil yerine "skating" stili (paten gibi) daha faydalı olur. Futbol, basketbol, yüzme... kış antrenmanlarının vazgeçilmez unsurlarıdır zaten.
    Hamlama konusunda şunları eklemek isterim. Daha önceden bisikletçiliğiniz yoksa, 2-3 seneden önce bisikletçi olunmaz.( Bir çocuğun yürümeyi öğrenmesini andırır bir durum.) Fakat bu dönemi atlattıktan bütün kış hiç bisiklet antrenmanı yapmasanız dahi, çok kısa bir sürede( kişiden kişiye değişir, bir kaç saatle bir kaç gün arasında) kendiniz yeniden bisiklet üstünde rahat hissetmeye başlarsınız. Sizin için özel bir benzetme yapayım. İki sene hiç yüzmeseniz bile, örneğin 2 saat içerisinde kendinizi suda çok rahat hissetmeye başlarsınız. Bisiklette de aynı bu şekildedir.
    Fakat aynı düzeyde performans göstermek doğal olarak antrenmansız mümkün değildir.
    Kısaca özetlemek gerekirse, eğer bisikletçi olduysanız, kış aylarını başka sporlarla kompanse etmeniz çok büyük bir sorun değildir. Önemli olan kilo almamak ve dolaşım sistemini formda tutabilmektir.

4. Murat.Bagci

Murat.Bagci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    norvecteyim burada kar kıs dinlemiyor kimse -15 C de bile bisiklet kullanıyor. yeterki dogru giyinin hic bir sey olmaz. :D

intrentten insanity workout ve p90x programlarını inceleyin.

5. Cem Korkmaz

Cem Korkmaz Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:

dolaşım sistemini formda tutmak derken? bu arada kilo almadım ideal kilonun biraz altındayım.

6. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Dolasim sistemi; kalp, damarlar, solunum,..........
    Kalbin antrenmanli olmasi, dakikada ne kadar kan basabilmesi, ...... ne kadar hava alip verdiginiz,....... ne kadar zamanda ne kadar enerji yakabildiginiz,......
    aerobi esiginiz,......., dinlenme nabzinizin durumu, .......... Bir sürü deger. Spor yapan birisi oldugunuz icin, konuya hakim oldugunuzu düsündüm ve dolasim sistemi deyip gectim kisaca.

Evren Uyanık bunu beğendi.
  7. Mete Can Karahasan

Mete Can Karahasan Üye

Seviye:
    Sporcular için spor esnası kadar spora hazırlık süreci de önemlidir. Güneşlenebiliyorsanız, güneşlenin. Mor ötesi A ışınlarının kan damarlarınızı genişlettiğine dair yeni çalışmalar var. Ne kadar kan akışınıza direnç az olursa, kalbinizin o kadar çok kan taşıması gerekir, büyür.
    Kış vakti 0 dereceye kadar yünlü kıyafetler size çok rahat egzersiz yaptırır. Bir kışlık forma, bir yün termal içlik katmanı, bir yün kazak, bir rüzgarlık ile tüm gün bisiklet binebiliyorum. Sizin için de soğuğun bu şekilde çekilir olacağını düşünüyorum, yüzücü olmanız nedeniyle soğuğa dayanıklılığınızın normal bir kişiden daha sağlam olduğunu varsayıyorum.
    Kalp randımanınızı da dinlenme kalp nabzınızdan çıkarabilirsiniz. Yaşınıza göre en yüksek sürdürülebilir kalp atım hızınızdan(220-yaş) dinlenme nabız aralığınızın yavaşlığıyla ne kadar geniş bir debi açığını egzersiz için kaslarınıza ayırabilirseniz o kadar rahat antreman yaparsınız, o kadar hazırsınızdır.
    Sağlıklı beslenmeyi, olabildiğince kısa sürede pişmiş, kolay sindirilebilir proteinli gıdalar(süt ürünü, yumurta, beyaz et) sebze, meyve yerseniz o kadar bedeninize gereken hammaddeleri kazandırmış olursunuz. Tam buğday besinlerinde de lösin grubu aminoasitler var, b vitaminleri var ama ekmek çok tokluk yapıyor, beslenme açığı oluşturuyor çocuklarda deniyor, sporcular gibi enerji açığı olabilecek insanlarda da belki dikkate alınabilir diye tahmin etmekteyim.
    Bisiklet çok iyi bir kardiyo egzersizi, tıpkı yüzme gibi sadece yüzme akciğer yani sağ kalp dolaşımına dayanıklılık gerektiriyorsa, bisiklette soldur herhalde nefes alma ritminin daha esnek olması dolayısıyla. Koşabiliyorsanız ne güzel, vücut kitle endeksinizin düşük olması da. Bir öneri, zayıf olmanız triatlon dalı sporlar için sarfetmeniz gereken enerjiyi azaltacağından avantajlı ancak kalp sağlığı için şart değil, artık bel-kalça oranına bakıyorlar 4/5 oranından yükselmesin yeter deniyor.
    Kaslar, yüzme ve bisiklet sporlarında yürüme ve koşmanın tersi sırada çalışır diye biliyorum. Eğer spor sonrası kas bitkinliğini azaltmak istiyorsak, yapmamız gereken aktiviteler sırasında kas açılırken binen yükün arttığı hareketleri yapmamak. Bunlara eccentric(alışılmadık) hareket deniyor. Örnek olarak ağırlık tutan kolumuzu vücudumuza bitişikken yerçekimi yönünde açıp, kuvvet yolu uzadıkça kasımızın gerilmesini gösterebiliriz. Bu gibi kasılmalar yırtılmaları arttırıyor.

Evren Uyanık ve ihtiyar bunu beğendi.
  8. Serdar Unalan

Serdar Unalan Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Koşmanın en önemli faydasını ben mutlu olmak olarak tanımlarım.Koşunun sağladığı birçok fizyolojik faydanın yanında bence mental seviyenizi artıran yegane spor dalıdır. Diğer taraftan en temel aerobik egzersizidir ve üst düzey bisikletçi olmadığınız müddetçe sayısız faydasını görürsünüz.Ancak kilit kelime DÜZENLİ .Daha önceleri sayısız spor yapma girişimlerim oldu ve ya sakatlık ya da ''kış'' gibi sebeplerle hem yarım kaldı ve hep sporun en meşakkatli kısmı olan başlarına döndüm. Size tavsiyem bir trainer edinmeniz ve DÜZENLİ olarak koşu -bisiklet antrenmanlarına başlamanız olur.Ben şu an haftanın 6 günü antrenman yapıyor 1 gün dinleniyorum 3 gün koşu 3 gün bisiklet .Trainer kullanmıyorum size önermemin nedeni bu kışı hastalanmadan geçirin belki sizde ilerde her hava koşulunda kullanmayı tercih edersiniz.Koşu olarakta Ankara nın soğukları meşhurdur bilirsiniz balaklavamın burun kısmından çok defelar buz kırdım ama hasta olmadım çok uzun süredir.Eğer düzenli spor yapar kaliteli beslenir sabırla iyi bir altyapı oluşturursanız çok uzun yıllar yaz geliyo endişesi yaşamazsınız.İhtiyar nickli abimize ise katılıyorum ben bisikletçiyim ben kayakçıyım ben falan sporcuyum demek için en az 2 yıl o sporu yapmış olmalısınız.Sonrasında ise vucut tekrar o spora döndüğünde inanamayacağınız kadar çabuk adaptasyon sağlıyor. Yıllarca Trekking ve dağcılıkla uğraştım bunun sonucu olarak 5 yıl ara versem dahi yeni başlayan birinden çok çok daha az zorlanırım. Yaza kadar değil ömür boyu düzenli spor yapman dileklerimle. Sevgiler.

9. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Dediğiniz olayı ben kendim denedim bisiklet binerken çok faydasını görmedim. Bisiklet üzerinde kendimi zorladığımda yine nefes nefese kaldım. Şöyle bir örnek daha vereyim kendimden , kışları spor salonunda ağırlık ve kardiyo çalışarak formda kalıyorum, yazları ise sadece bisiklet. Koca kış spor yapmama rağmen bisiklete binip kendimi kastığımda yine nefes nefese kalıyorum, bunun ilacı kesinlikle bisiklet üzerinde çalışarak bacak kasının pedal üzerinde etkili çalışan kısımlarını güçlendirmek ve dayanıklılaştırmaktan geçiyor. Ne zaman bisikletle uzun tura çıksam yada bol bayırlı antremanlara başlasam bisiklet üzerinde forma girdiğimi hissediyorum. Kondisyon bisikleti normal bisikletin yerini asla tutmuyor, trainer denemedim ancak kondisyon bisikletinden daha iyi bir alternatif bence.

ihtiyar bunu beğendi.
  10. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Eğer kış geldi bisiklete binemiyorum koşma imkanım var diyorsan tabiki koşmalısın. Her sporun yeri farklı, her spor farklı bir kas grubunu çalıştırıyor. Kendimden örnek vereyim:

Geçtiğimiz 10 ay haftada en az 3 gün bisiklete bindim. Nefesimin ve kaslarımın kuvvetlendiğini hissettim. Ocak ayında iki hafta kayak kaymaya gittim. O kadar spor yapmama rağmen ilk günlerde sırt kaslarım ve baldırımın alt kısmı hafifçe sızladı. Ama geçmiş senelerde bu sızlamalar daha fazla olurdu ve valiz+kayak taşımadan dolayı kol kaslarım da ağrırdı. Bu sefer valizimi daha uzun taşımama rağmen kol kaslarım hiç ağrımadı. Ayrıca eskiden ilk üç gün kayıp bir gün ara verirdım, bu sefer ilk yedi gün aralıksız yorulmadan kaydım. Sekizinci gün ara verdim, sonra sonuna kadar ara vermedim. Akşamları da kendimi hiç yorgun hissetmedim. Eskiden akşam olunca yatağa uzanır dakklalarca tavana bakardım.

Sonuç olarak sporu bırakma farklı sporlar yaparak devam et. Zaten bahara şurada çok az kaldı. Bir ay sonra rahat rahat bisiklete binmeye başlayabiliriz.

Bu arada kışın kayak kayılan bu dağda yazları bisiklete biniliyor. Hatta yazın Tour de France'ın geçtigi yerlerde kaydım. 2.800 metrelerde.

ihtiyar bunu beğendi.
  11. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Her sporun temeli atletizmdir. Bugün okçulukta yapsanız , eskrimde yapsanız , güreşçi de ,formula pilotu da olsanız ; koşu genel antremanların içinde yer alan bir faktördür . Ancak bisiklette spesifik olarak gelişmek isterseniz , spesifik antremanlar yapmanız gerekir .

Örneğin 2 saatte 60 km bisiklet sürmek isteyen bir arkadaşa koşu ne kazandırır ? Koşu , genel kas kuvveti ve kondisyon kazandırır . Fizyolojik gelişim sağlar . Adeleleri güçlendirir ama sizi 2 saatte 60 km sürdürmez , 2 saatte 35 km süreni örneğin 40-45 km sürdürmeye yarar. Koşu ; sizi yokuşçu veya sprinter yapmaz

2 saatte 60-70 km sürmek istiyorsanız , artı olarak uzun ve kısa intervaller , aerobik sistem ağırlıklı idmanlar yaparsanız. Koşunun bunlara ekstra katkısı olur , temel oluşturur ama spesifik özellik kazandıramaz . Bilmem anlatabildim mi?

Hatta Koşu yaparken attığınız fuleler bile sizin pedal tekniğinizi bozabilir. Kısa fulelerle , düşük tempo , yumuşak zeminde 3-4 km koşmak veya yürüyüş faydalıdır. Fakat hafta 2-3 kez olmalı , sezonbaşı 2 ayı geçmemelidir (Aktif sporcular için)

İmkanı olanlar kayak , yüzme , trekking denemelerinde fayda var. Hele sırt çantalarınız yükleyip trekking yapmak ekstra katkı sağlıyor

12. Eray Geçay

Eray Geçay Kıdemli Üye

Seviye:
    5 sene eskrim yaptım, daha sonra sınavlara hazırlık sebebiyle bırakmak zorunda kalınca bisiklete başladım. Şuan binemediğim için spor salonuna gidiyorum. 20 dk 25-30 km/h arası bindikten sonra (program sertleşince biraz yavaşlıyor) son 1 dk 40 km/de sprintle bırakıyorum. Ardından mekik, 5-10 kglik ağırlıklarla üst vücut çalıştıktan sonra üst bacak çalışıyorum 3*30 olarak. Sonra 30dk koşma vermiş antrenör ben 35 dk yine bisiklete biniyorum bırakıyorum son 1 dk sprintle tabiki. Sonraki aylarda yüzmeye başlayıp salonu bırakmayı düşünüyorum.

13. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Ben size naçizane ve tecrübelerime dayanarak koşmakdan ziyade; bol bol hafif ve hızlı tempoda yürüyüş tavsiye ediyorum diğer anlamıyla postacı yürüyüşü bunu bir arazide veya düz yolda yada bir açık spor salonunda yapabilirsiniz.ve ayrıyeten bol bol yüzme kısaca koşana kadar yüzün kullanmadığınız kaslarınız ortaya çıksın ve esnek bir adam olun faydasını çok göreceksiniz kısaca şöyle bir örnek vereyim yüzücülerle,koşucular ve maratonculara bakın kimin hayatta kalma yüzdesi daha fazla uzun ve sağlıklı yaşam için bol tempolu yürüyüş ve yüzme saygılarımla.