Düz maşayla yüksek süratte kasise girmek ?

Tepki
39
Bisiklet
Scott
@Berk Mercancı
O nedir :)

Tamam baktım netten. Yalnız o süratte aniden çıkan kasise bunny' yi yapmak biraz zor sanırım. :)

Scudo

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Gidonu ve pedalları yukarı çekerek bisikleti yerden havalandırıyorsunuz. Yeterince hızlı giderseniz engelin üstünden sorunsuzca geçersiniz. Ancak zıpladıktan sonra yere inişi yumuşak lazım, sert inerseniz kasise çarptığınız kadar zararlı olabilir. Youtube'ta GCN'in nasıl yapılacağına dair videolu anlatımları var.

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
@sametutuncu
Açıkçası çalıştıkça istediğiniz hızda yapabilirsiniz. 70-80 km/h ile denemedim tabi :) ama 40 civarında sorunsuz yapabiliyorum. Oldukça zevklidir :)

• Beğen
Tepkiler: sametutuncu

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
@sametutuncu

Hızınız arttıkça Bunny Hoop yapıp kasis,çukur vs. üzerinden hoplamak kolaylaşır.Önemli olan aynı anda iki tekerleği de aynı anda yerden kesmek.

• Beğen
Tepki
39
Bisiklet
Scott
Ön tekeri havaya kaldırmayı anladım da, arka nasıl yerden kesilecek ?

Neyse deneyeceğim bunnyi :)

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
@sametutuncu
Spd varsa tek yapmanız gereken aynakolu yere paralel tutup pedalların üzerinde zıplamak ve bisikleti yukarı çekmek. Spd yoksa yine aynı aynakol pozisyonunda pedallarınızı öne eğip ayaklarınızın altıyla güç almak lazım. İkincisi daha zor tabi...

Ahmet.Uzun

Aktif Üye
Tepki
146
Bisiklet
Salcano
Mtb bisikletimde zevk için bunny yaparken yol bisikletine geçtiğimde faydalarını görmeye başladım. Düşük hızdayken daha dikkatli olmak gerekir bazen ön geçer arka çatt diye tam çukura oturur.:)

M.Fatih Ertürk

Aktif Üye
Tepki
24
Bisiklet
Salcano
40 km hızla giderken kasis değilde çukura girdim yaşıyorum :) sadece lastik patladı (yol bisikleti böyle olması normal tabi)

Spd bu konuda çok yararlı tabi bir süre sonra kasisleri dert etmiyorsunuz çok zarif bir atlama ile geçiyorsunuz (tabi kasisi koyma amacı trafik ise ve kazaları önlemek ise yavaşlamanızı tavsiye ederim kimsenin kazalara kurban gitmesini istemeyiz önce güvenlik )

• Beğen

Emre Akkanat

Forum Demirbaşı
Tepki
478
Bisiklet
Merida
Ben açıkçası yol bisikleti ile bunny yapmaya korkuyorum zıpladıktan sonra yere inince iç lastik sıkışıp patlayamazmı, jant yamulamazmı?

M.Fatih Ertürk

Aktif Üye
Tepki
24
Bisiklet
Salcano
@Emre Akkanat
hızınız yüksek olursa yere düşme zamanı uzar ve yere yavaş inersiniz ve inerken tam yere yaklaştıgınız zaman bisikleti havadayken tekrar havaya kaldırmanız lazım (karışık ama zamanla fark edeceksiniz basit bişi) yere iki teler aynı anda gelirse sorun olmaz

Emre Akkanat

Forum Demirbaşı
Tepki
478
Bisiklet
Merida
Hala inanamıyorum :D adam kaldırıma çıkıyor birde iniyor umarım maşayı kırmam :D

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Elleri biraz gevşetip ayağı kalkmak rahat oluyor evet ama o gevşetme ayarını çok iyi yapmak lazım. Ben bir kere öyle yaparken düştüm geçen yaz hızım 30 civarıydı fazla gevşetince gidonun kontrolünü sağlayamamıştım.

Tepki
39
Bisiklet
Scott
Nasıl yaptı onu :) Bi iş ne kadar iyi yapılırsa o kadar basit görünürmüş..

muratto

Aktif Üye
Tepki
170
İsim
murat topcu
Bisiklet
Focus
Bu durumda bisikletın en cok zarar goren yerı jant göbeklerındekı rulmanlar olacaktır. rulmanlara ne kadar cok yuk binerse deformasyonu artar ve eskısı kadar iyi dönemez

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaslar, bisikletin tekerinde yeterli basinc yoksa jant kesmesi ile patlar. Yuksek basinc titresimi arttirir ama tutup uzerinde 100-150 kg yukle 2 metreden atlarsaniz belki patlatirsiniz :p

"Bunny hop" ile normal basinctaki bir MTB veya yol bisikletinin lastik patlattigini duymadim , patlayacagini sanmiyorum.

Bu arada 2 cesit "bunny hop" vardir. Asfalt uzerindeki bir kasis veya cukurdan gecmek icin "ingiliz bunny hop" idealdir. Bu stilde on ve arka tekerlegi ayni anda kesmeye calisirsiniz. Hizla giderken onunuzde engel gordugunuzde ayaga kalkin diz ve dirseklerinizi kirip bisiklete yaklasin ve sicrama hareketi yaparak gidonu ve pedallari ayni anda cekin. Pedal yere paralelken diz kirip guc alin, sicrarken pedala basili halde parmak uclarinizi yere dik hale getirip pedalida kendinizle cekmeye calisin. Alttaki videoda gorursunuz ;) SPD olmadan da belli bir guc ve aliskanlikla kucuk engeller icin (kasis, kucuk cukurlar vb.) yeterli sicramayi yaparsiniz. Suspansiyonlu (on-arka farketmez) bisiklet olmasi sart degil.
Elbette alismak icin dusuk hizlarda bol bol calismak gerek. Yoksa hizla giderken dengesiz ziplama veya guclu kolla gidonu bir tarafa fazla cekme sonucu iniste dengenizi kaybeder veya engel icin yeterli ziplamayi yapamayabilirsiniz. Alistiktan sonra eglenceli ve kolay gelir :)

"Amerikan bunny hop" ise daha cok, daha yuksek bir zemine gecis, yuksek engel asma veya kaya tirmanis (rock climbing) icin kullanilir. Teknik olarak daha cok calisma, beceri ve denge gerektirir.

Normal yol kosullarinda ve XC suruslerde SPD kullanmayan biri olarak, "ingiliz bunny hop" kolayca uygular hale gelmeme ragmen "amerikan bunny hop" ta hala emekleme ve becerememe asamasinda oldugum icin, yeni baslayan veya bir suredir deneyen cogu kisiyi kendim gibi dusunuyorum. Belki siz kisa surede ikisinde de master olursunuz ;)