Düz maşa mı? amortisör mü?

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Ben bunu almıştım. Taktım, kullanıyorum. Boru çapına dikkat edin, bisikletinize uysun. Ancak Ebay'den alışveriş yapılamıyor, Paypal kapalı Türkiye'de. Diğer bisiklet sitelerine de bakabilirsiniz.
(link)

Scudo

Galois

Üye
Tepki
14
Bisiklet
Carraro
Amortisör daha konforlu deniliyor da o amortisörün ağırlığını taşımamak da konfor olmuyor mu ;) bence düz maşa ;)

• Beğen
Tepkiler: MELİKŞAH

alpagu6

Aktif Üye
Tepki
33
İsim
Erdem
Amortisörlü bisiklete sahip olan biri olarak ben düz maşa diyorum . Gerçi ben genelde sokak arası ve asfaltta sürüyorum ondan dolayı ihtiyaç duymuyorum b

erdsde

Aktif Üye
Tepki
100
İsim
Yücel
Bisiklet
Specialized
Kesinlikle düz maşa öneririm...

mywashere

Daimi Üye
Tepki
479
Bisiklet
Mosso
Şehir bisikletiyle dağda bayırda akrobasi yapmıcağınızı varsayarsak süspansiyona gerek yok daha önce kilitlenebilen model kullandım gereksiz ağırlık yapıyor sabit maşa ile hem ağırlık azalıyor hem güç tasarrufu oluyor performans artıyor

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Birde maşanın maşa bağlantı yerinde amortisörü olanlar var, bu maşalar hakkında bilginiz var mı arkadaşlar?

Tam olarak maşanın girdiği bölümde olanlardan bahsediyorum,. 1 tane sabit maşalı, 1 tane süspansiyonlu maşalı ve 1 tanede çift süspansiyonlu bisiklet var evimde.

En rahat olanı çift süspansiyonlu olan, yalnız inanın yokuşta resmen çıkmam diyor.
Diğer bisikletlerle yokuş performans farkı belki %100"den daha fazladır.

Kilitsiz amortisörlü maşa olanında kullanımı gayet rahat, hatta şuanda benim için ideal olanı bu diyebilirim. Ki zaten benim bisikletim.

Sabit maşalı olan yokuşta uçuyor resmen, gerçekten sabit maşa çok farklı bir deneyim.
Ama ciddi manada çok konforsuz gerçekten.

Benim tercihim ön süspansiyonlu olan :)

Performans olarak sabit maşa / amortisörlü maşa / tam süspansiyon

Konfor olarak tam süspansiyon / amortisörlü maşa / sabit maşa :)

musaataseven

Çankırı-Ankara
Tepki
269
İsim
Musa Ataseven
Bisiklet
Carraro
Carraro sportive 230 için düz maşa nasıl olur?

KuzeydenGaliba

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
KuzeydenGaliba
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Havalı bir kilitli maşa ülkemizin zorlu yollarında tur yapanlar için fazla ağır olmayan ama konfor katan bir parça bence.

Santaruins

Aktif Üye
Tepki
232
Selamlar Arkadaşlar,
Hybrit şehir bisikleti almak istiyorum. Kullanacağım yer daha çok şehir içi yollar ve bisiklet yolları olsada gruplarla beraber patika, köy yolu gibi yerlerde de bisikleti kullanmak istiyorum. Şehir bisikletleri üreticilerde sabit ve amortisörlü maşa olarak satılıyor. Forumda bir çok amortisörlü maşalı bisiklet kullanıcısı maşayı daha çok kilitli olarak kullandıklarını belirtmişler. Fakat bu kullanıcıların kullandıkları yer cinsinin ne olduğunu bilemiyorum. Bisiklet kullanım tecrübesi olmayan bir kili olarak Sorum şu;
Sabit maşalı bir şehir bisikletleti ile köy, patika yollarında sadece konfor sorunu mu yaşarım yoksa bu tarz yerlerde aynı kadro kalitesindeki iki bisikletten sabit maşalı olan elimizde mi kalır?
Sabit ve amortisörlü maşa kullanan arkadaşlar asfalt yolda gideken kilitli maşada çok fark hissediyorlar mı?

Hepinizie teşekkür ederim.

faiktaser

Üye
Tepki
13
İsim
Faik Taşer
Bisiklet
Kron
@Santaruins
@Santaruins

Yaklaşık 1 ay önce kilitlenen maşalı kron tx 450 şehir bisikleti aldım. Yavaştan yavaştan bisikleti öğrenmeye başlıyorum. Öğrenöeye başladıkça da maşayı kilitli kullanıyorum. Amortisör olmalı mı olmamalı mı kendi kararınız ama kilitlenir olması daha önemli. Şehir bisikletleri ve yol durumunu göz önüne alarak sabit maşa alınabilir. Dediğim gibi ben kilitleyerek kullanıyorum

• Beğen
Tepkiler: Santaruins

Doki61

Üye
Tepki
10
İsim
Doğukan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba arkadaşlar,
Amortisörlü disk frenli dağ bisikletime düz maşa arıyorum ancak düz maşalar genellikle v-FREN uyumlu.
Önereceğiniz disk fren uyumlu düz maşa var mı? Yoksa V-FREN uyumlu maşalar disk fren li bisikletime uyar mı?
Not:bisikletimden memnunum değiştirmeyi düşünmüyorum.

seyhanla

Forum Sever
Tepki
1.260
İsim
Sayit Seyhan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Peugeot
Merhaba arkadaşlar,
Amortisörlü disk frenli dağ bisikletime düz maşa arıyorum ancak düz maşalar genellikle v-FREN uyumlu.
Önereceğiniz disk fren uyumlu düz maşa var mı? Yoksa V-FREN uyumlu maşalar disk fren li bisikletime uyar mı?
Dağ bisikletinin yapısına, kullanım amacına ve aerodinamisine bakarak düz maşa takmaya nasıl karar verdiniz hocam ? Amortisörlü maşanın sizi yorduğunu düşünüyorsanız öncelikle lastiklerinizi değiştirmeyi düşünün, eğer lastikleri değiştirdiyseniz bence kilitli bir maşa bakın. Hem de disk frenle uyumlu olur.

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.807
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba arkadaşlar,
Jantın kaç inç. Ona göre bakalım. Geçen yıl ben düz maşa araştırmasını bolca yapmıştım. Yanlız düz maşa takınca gidon yükseltici de almalısın. Tecrübe ile sabittir. Sen nasıl birşey aradığını söyle birlikte alalım.
Bu maşa disk ve V fren ortak uyumlu.

(link)

rst-rf-m6-26-duz-masa-2313-jpg.jpeg
Bak bu maşada sahibinden, satıcısıyla bir görüş 28 inch.

Screenshot_20210506-235807_Chrome.jpg
İlan Numarası resimde yazıyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Doki61

Doki61

Üye
Tepki
10
İsim
Doğukan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Dağ bisikletinin yapısına, kullanım amacına ve aerodinamisine bakarak düz maşa takmaya nasıl karar verdiniz hocam ? Amortisörlü maşanın sizi yorduğunu düşünüyorsanız öncelikle lastiklerinizi değiştirmeyi düşünün, eğer lastikleri değiştirdiyseniz bence kilitli bir maşa bakın. Hem de disk frenle uyumlu olur.
Yazın 400-500 kmlik turlar planlıyorum kron xc 100 bisikletim var ve zoom maşanın gereksiz ağırlığından ve hoplayıp zıplamayı sevmediğimden düz maşa istiyorum.
Lastiklerimi dişsiz 27.5-1.75 olarak değiştirdim. 1.5-2 kg hafifletmek istediğim için kilitli maşa pek düşünmedim
@necmeddin ilan için teşekkürler soracağım arkadaşa.
27.5 inch jantlarım.
Birisine sorduğumda 28 ich uyumlu maşa takmanın sadece biraz yükseltebileceğini ancak sorun olmayacağını söyledi.
Ayrıca gidon yükseltici almıştım.
Alüminyum bir maşa buldum internetten disk fren uyumlu 275 liraya ancak v frenli sedona marka bir maşa çok hoşuma gitti 550 gram civarında uyumlu olsa keşke

Son düzenleme:

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yazın 400-500 kmlik turlar planlıyorum kron xc 100 bisikletim var ve zoom maşanın gereksiz ağırlığından ve hoplayıp zıplamayı sevmediğimden düz maşa istiyorum.
Lastiklerimi dişsiz 27.5-1.75 olarak değiştirdim. 1.5-2 kg hafifletmek istediğim için kilitli maşa pek düşünmedim
27.5 inch jantlarım.
Birisine sorduğumda 28 ich uyumlu maşa takmanın sadece biraz yükseltebileceğini ancak sorun olmayacağını söyledi.
Alüminyum bir maşa buldum internetten disk fren uyumlu 275 liraya ancak v frenli sedona marka bir maşa çok hoşuma gitti 550 gram civarında uyumlu olsa keşke
Aliexpressten karbon veya alüminyum olarak bakabilirsiniz. Benim bisikleti yapan kişi belki tek alüminyum maşa yapabilir. Kendisine instagramdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca forumda mtbde düz maşa kullanan olarak bildiğim @Aybek Cihan var.
(link)

Dosyalar

Emre Tuna Mirliva

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
Emre T.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
27.5 inch jantlarım.
Merhaba. xc100 dağ bisikleti bir ön amortisör kullanıyor yani tekerleğin kadroya temasını engellemek amacıyla ekstra maşa uzunluğu olacak şekilde tasarlanıyor. Yani gidip tam 27.5 uyumlu bir maşa alırsan amortisörün hareketini sağlayan kısmı direkt bisikletin üzerinden kaldırmış olacaksın bu şekilde de öne bir eğilme olacak. O yüzden 700x38 uyumlu olan bir maşa çok çok daha işine yarayacaktır. Sen yine de 650x38 tekerlek takar normal devam edersin. Tahminimce 700x38 maşa alsan dahi ön maşadan 5-6 santim kırpmış olacaksın. Bu kırpılmayı tam olarak söyleyemem ama yine de bir kırpılma olacağına eminim. Senin 700'lük bir maşa seçimin senin dediğin gibi "bisikletin önünü yükseltir" değil aksine alçaltır. Özetleyecek olursak 28 inçlik maşa seçimin daha mantıklı çünkü 700'den büyük bir maşa yok :D (Aradaki azıcık kütle farkını hesaba katmıyorum daha büyük bir maşa elbette birkaç gram fazla olacaktır) (V frenli sistemler için dediğim tabi ki geçersizdir çünkü v frenli tekerlek sadece kendisine uyumlu bir maşaya takılabilir.)

• Beğen

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Merhaba Dogukan,

bisikletine düz masa rahatlikla takabilirsin, bunun ne bisiletine zarari olur nede herhangi bir geometrisi ile oynamis olursun. Bazi kisiler 27,5 yerine 28 al demisler bunu yapmani tavsiye etmem, 28" masa uzun olur ve buda geometrisini bozmus olur, 28" masalar MTB masasina göre biraz egimli oluyor ve buda ileride alin boruna zara vere bilir. Birde düz masa takinca gidon yükseltici de almalisin demisler, buda dogru degil.
Gelelim masa konusuna, MTB icin 27,5" masa istedigin versiyonda bulunuyor ama her masa tabiki takilmiyor. Öncelikle masanin bacaklarinin düz olmasi gerekiyor, egimli olmayacak, sonra senin bisikletine uygun olan bacak/montaj boyunu bulman gerekiyor bu ölcüler 440mm den 550mm kadar oluyor. Bu ölcüyü en iyi üzerindeki masadan bulabilirsin. Dedigim gibi bacaklari düz ve bacak/montaj boyunun dogru ülcüsünü buldunmu bisikletin ne zara görür, nede gidon yükseltici lazim olur.
Umarim verdigim bilgiler sana biraz yardimci olur.

Düz masali bir MTB görünümü bu sekilde oluyor. Bu bisiklete düz masa takarken bacagin egim derecesi, bacagin uzunlugu ve alin borusunun egim dercesine göre saftin da egim derecisi prof. sekilde belirlendi ve öyle takildi.

1.JPG4.JPG

Bu da Süspansiyonlu masa ile görüntüsü.
20626175_1786595618036256_1838788999990566611_o.jpg

Son düzenleme:

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
27.5 inch jantlarım.
MTBler için yapılmış maşalar var. Şunun gibi (link)
Yol bisikletleri için yapılmış maşaları kullanmanız hiç iyi olmaz. yaklaşık 5-6cm önde alçalma olur. Çok alçak olacağından yarım saat bile geçmeden bilekleriniz ağrımaya başlar.
Maşanın montaj yüksekliğine bakmak gerek. yol bisikletleri için olanlar genelde 39-40cm arası oluyor. MTBler içinse 45-50cm arası değişiyor.

Son düzenleme:
  • Beğen

Doki61

Üye
Tepki
10
İsim
Doğukan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba. xc100 dağ bisikleti bir ön amortisör kullanıyor yani tekerleğin kadroya temasını engellemek amacıyla ekstra maşa uzunluğu olacak şekilde tasarlanıyor. Yani gidip tam 27.5 uyumlu bir maşa alırsan amortisörün hareketini sağlayan kısmı direkt bisikletin üzerinden kaldırmış olacaksın bu şekilde de öne bir eğilme olacak. O yüzden 700x38 uyumlu olan bir maşa çok çok daha işine yarayacaktır. Sen yine de 650x38 tekerlek takar normal devam edersin. Tahminimce 700x38 maşa alsan dahi ön maşadan 5-6 santim kırpmış olacaksın. Bu kırpılmayı tam olarak söyleyemem ama yine de bir kırpılma olacağına eminim. Senin 700'lük bir maşa seçimin senin dediğin gibi "bisikletin önünü yükseltir" değil aksine alçaltır. Özetleyecek olursak 28 inçlik maşa seçimin daha mantıklı çünkü 700'den büyük bir maşa yok :D (Aradaki azıcık kütle farkını hesaba katmıyorum daha büyük bir maşa elbette birkaç gram fazla olacaktır) (V frenli sistemler için dediğim tabi ki geçersizdir çünkü v frenli tekerlek sadece kendisine uyumlu bir maşaya takılabilir.)
Bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.
Aldığım gidon yükseltici bahsetti
Merhaba Dogukan,

bisikletine düz masa rahatlikla takabilirsin, bunun ne bisiletine zarari olur nede herhangi bir geometrisi ile oynamis olursun. Bazi kisiler 27,5 yerine 28 al demisler bunu yapmani tavsiye etmem, 28" masa uzun olur ve buda geometrisini bozmus olur, 28" masalar MTB masasina göre biraz egimli oluyor ve buda ileride alin boruna zara vere bilir. Birde düz masa takinca gidon yükseltici de almalisin demisler, buda dogru degil.
Gelelim masa konusuna, MTB icin 27,5" masa istedigin versiyonda bulunuyor ama her masa tabiki takilmiyor. Öncelikle masanin bacaklarinin düz olmasi gerekiyor, egimli olmayacak, sonra senin bisikletine uygun olan bacak/montaj boyunu bulman gerekiyor bu ölcüler 440mm den 550mm kadar oluyor. Bu ölcüyü en iyi üzerindeki masadan bulabilirsin. Dedigim gibi bacaklari düz ve bacak/montaj boyunun dogru ülcüsünü buldunmu bisikletin ne zara görür, nede gidon yükseltici lazim olur.
Umarim verdigim bilgiler sana biraz yardimci olur.

Düz masali bir MTB görünümü bu sekilde oluyor. Bu bisiklete düz masa takarken bacagin egim derecesi, bacagin uzunlugu ve alin borusunun egim dercesine göre saftin da egim derecisi prof. sekilde belirlendi ve öyle takildi.

263200 dosyayı görüntüle263201 dosyayı görüntüle

Bu da Süspansiyonlu masa ile görüntüsü.
263204 dosyayı görüntüle
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.
Ancak 27.5 uyumlu anlattığınız gibi düz maşa bulamadım 500-600 lirayı geçmeyecek şekilde düz maşa tavsiyesi alabilirim