Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Düz gidonu nasıl yol gidonuna çevirebilirim

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Gezgin Berduş tarafından paylaşıldı.

1. Gezgin Berduş

Gezgin Berduş Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhabalar değerli insanlar, sedon 321 2013 modeli ir biikletim var ve gidonundan çok rahatsız oluyorum çok uzun ve eğilmme olanak sağlamıyorum bu d rüzgarın etkisine maruz kalmama neden oluyor ve yeteri hızı yapamıyorum. Bu gidonu yol yarış bisikleti gidonuna çevirebilmenin en düşük maaliyetli bir yöntemi varsa lütfen yardımcı olur musunuz. Eğer başarabilirsem 100 tl gidona 50-60 lira da boynuna para vermekten kurtulucam.

deniz erk bunu beğendi.
  2. Cihan Şar

Cihan Şar Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Elbette yol gidonu açısı gibi olmaz ama barendleri aşağıya doğru takarak kendinize biraz daha eğilme pozisyonu yaratabilirsiniz, ben o şekilde kullanıyorum. Öte yandan hız için elbette aerodinamik çok önemli ama kullandığınız bisiklete drop bar taksanız da hızınızda büyük fark olacağını sanmıyorum. onun yerine lastik revizyonu çok daha mantıklı olur.

gok bunu beğendi.
  3. Gezgin Berduş

Gezgin Berduş Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
  4. Cihan Şar

Cihan Şar Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bisiklet yanımda olsa fotoğrafını çekecektimde, painten üstün körü çizdim barend yukarı değil,aşağıya doğru bakacak. Tabii bu 90 derecelik dik açıyla değil kendinize doğru rahat edebileceğiniz hafif bir açıyla.

Gezgin Berduş bunu beğendi.
  5. ihsangencer

ihsangencer Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    BFOkuru bunu beğendi.
  6. BünyaminÇ.

BünyaminÇ. Üye

Seviye:
    Acil durumlarda nasıl frenleme yapıyorsunuz?

7. Gezgin Berduş

Gezgin Berduş Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Evet işte bünyamin bey tam diyeceğim şei söylemiş. Çok zor ama bisikletime yol gidonu takıp frenleri ve vites sitemi değiştirmeden yol bisikletlerindeki gibi ayarlıyacam pozisyonlarını.

8. Cihan Şar

Cihan Şar Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    1,2 saniyelik gecikme payı ile, eğer ki acil'den kastınız son saniyelerde görüp de durmak ise bisiklet ile yüksek süratlerde bu pek mümkün olmayan bir şey.

9. Gezgin Berduş

Gezgin Berduş Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Cihan bey, ben şimdi road tipi bir gidon alsam vites ve fren sistemini değişirmeden nasıl uygun bir şekilde yerleştirebilirim? taviyenize ihtiyacım var.

10. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    bir tane tektro rl520 fren kolu alırsınız, vitesler ortada kalır. Hatta bir çift de rl720 (cyclocross) fren kolu alırsınız, gidonu düz tutarken de fren yapmaya devam edebilirsiniz.

tektro rl520

tektro rl720

11. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Yol gidonu takmanız durumunda maliyet oldukça yüksek olacaktır. En ekonomik yöntem gidon boynunu ters çevirip negatif açı olacak şekilde takarsanız daha fazla yatabilirsiniz gidona.
    Ekonomik ve etkili yöntem olarak açı ayarlı gidon boynu ve kelebek gidon almak olabilir.
    Yol gidonu kullanacaksanız sırası ile güdon, fren kolları, vites kolları, uyum durumuna göre ön ve arka viteslerin değişimi gerekeceğinden 350-400TL'den başlayan bir maliyet ile karşılaşabilirsiniz.

uguryilmaz144, adnan kahveci ve BFOkuru bunu beğendi.
  12. Gezgin Berduş

Gezgin Berduş Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çok teşekkürler bu bilgi için gerçekten çok işime yarayacak aklıma şu takıldı neden iki tane alıyorum ben de bir tane var zaten ama vites sistemiyle birlikte o öyle kalsa bir de ekstra fren kolu alsam yol gidonu için sadece olmaz mı? Ve iki tane fren kolunu nasıl takabilirm. Son olarakta toplam mailiyeti ne kadar olır sizce gidonu 120 tlden hesaplarsak.

Değerli yorumunuz için teşekkürler ama barendler bana pek tutuş kominasyonu sağlamıyor malesef kelebek gidon çom düşündüm ama yol gidonu daha pahalı olsa da müthiç ir sürüş rahatlığı sağlayacak bana maaliyeti önemli değil benim için sürerken zevk almak istiyorum. Rahatlığı sonun kadar hissetmek isiyorum bir de pek maaliyetli olacağını zannetmiyorum en fazla 150 tl tutar çünkü vites sistemini fren sistemini değiştirmeyeceğim.

13. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    sandığınızdan daha masraflı olacak.
    çünkü yol gidonu (dropbar) takmakla iş bitmiyor. yeni vites değiştiriciler de almanız gerekecek. frenlerle bir olsun diyorsanız STI kollar alacaksınız.
    konuyla ilgili Halil İbrahim Bey'in önerisini bakın ve şurada şehir-tur bisikletini cyclocrossa çevirme konusu var oraya bakın
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=96577
    öte yandan iki isteğiniz var hem rüzgar direncini kırarak hızlanmak, hem de rahatlık. :)
    bence kelebek gidondan uzak durun. gidon boğazı açılıysa ters çevirin ve ergonomik ERGON GP1 elcik alın.

14. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Ebay gibi bir yerden alsanız dahi fren kolları (2 set) toplamda 45 doları bulur. 2 set olması da size hem alttan tutarken, hem flat kısmından tutarken fren yapabilmeyi sağlar.

15. Gezgin Berduş

Gezgin Berduş Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Evet ben eser beyin o konusuna bakmıştım ondan yola çıkarak bu konuyu açtım kendi sorunlarımı çözebilmek için vites sistemini stı yapmayı düşünmüyorum ben sadece gidonu alıp ona ekstra acil fren durumunda fren kolu takacağım tek yapmak istediğim bu fren kolunu 40 -50 tl ye gidonu 100 tl ye bulabilirsem zaten ben de barend de var fren kolunu oraya monta ederim pek bir maliyetim olmuyorsanırsam vites ve fren sistemini değiştirmeye gerek duymuyorum. Ben de zaten fren koluyla birlikte vites sistemi var onu gidonun düz kısmına takıcam. Diğerlerini de eğilirken kullanmalık kısma takıcam.

16. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Yol gidonuna düz gidonda kullanılan fren ve vites kollarını takamazsınız. Zorlarsanız ancak ilk dönüşe kadar geçerler. Eğer dönüşleri geçecek kadar geniş çapları varsa çok bol gelir sıkamazsınız.
    Yani sonuçta yol gidonu için tasarlanmış fren ve vites kolları kullanmak zorundasınız. Halil İbrahim Bey güvenli olan sitemi seçip her iki konumda da frenleme için iki fren kolu önermiş kullanılabilir ama mecburi değil.
    Ben yol gidonu taraftarı olarak konfor dersen kelebek gidon performans/konfor orantısı dersen yol gidonunu öneririm.

Tüm sistemi değiştirip masraf yapmayı göze almıyorsanız yol gidonunu düşünmeyin.
    Ucuz sistem gidon boynunu negatif açılı kullanmak,
    Dengeli sistem açılı boğaz+kelebek gidon
    İdeal ve pahalı sistem STI kollar+yol gidonu
    Başka maceralar aramak hem daha çok masraf çıkartır hem de güvensiz ve kullanışsız olur.

uguryilmaz144, MehmetAliB. ve BFOkuru bunu beğendi.
  17. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Olabilecek en düşük maliyetle yol gidonuna şu şekilde geçebilirsin.
    Fren kolları olarak tektro rl520 en ucuz alternatif http://www.pedalbisiklet.com/default.asp?git=9&urun=66777
    Bir tane de ikinci el yol gidonu almalısın şuradan alternatiflere bakabilirsin. http://www.sahibinden.com/spor-bisi...dirme-gidon?sorting=price_asc&pagingOffset=20
    Vites kollarını değiştirmek çok maliyetli, şuan kullandığın vites kollarını yol gidonunda üst tarafa monte edebilirsin.
    Bir tane de gidon bandı aldın mı bu iş tamamdır

Tahir Keskin, BFOkuru ve Gezgin Berduş bunu beğendi.
  18. Gezgin Berduş

Gezgin Berduş Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İşte bu yorumu bekliyordum eser bey çok teeeeşekkürler. :)

19. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Benim de söylemeye çalıştığım bu idi ama

güvenli olması için de fazladan ikinci kolu önermiştim.

20. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Sonunda bana da dropbar gidon taktıracaksınız şehir bisikletime. :)

Engin Öz bunu beğendi.