Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Duyarsız Insanlar

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında koray_can tarafından paylaşıldı.

1. koray_can

koray_can Forum Bağımlısı

Seviye:
    iyi günler arkadaşlar,
    başlık doğrumu bilmiyorum konuya göre ama herkez kendine göre bir başlık ekleyebilir.yazdığı msjın başına.
    konu genel.ve bisiklet sürenlerin sorunu sanırım.insan bisiklet sürerken huzur buluyor genelde gel görki yolda karşılaştıklarımız bir başka dert.belediye başkanı saolsun şehrimize sahil kenarından bisiklet yolu yapmış 100 mt de birde bisiklet yolu tabelası koymuş.yanınada yayalar için yürüyüş yolu koymuş.ama bizim insanımız yolun görünüşünemi aldanıyor nedir kendine ayit yoldan yürümüyorda bisiklet yolundan yürüyor.hemde 10 kişi parsellemişler yolu.ohhhh.yol benim dercesine yürüyorlar.sonrada bakıyorlar.neden dercesine kenara ben çekiliyormuşum gibi be mubarek insanlar neyse bişi demeye dilim varmıyor.bu birinci sorun arkadaşlar.
    2.sorun sa yolda giderken arabalar ve diğer taşıtlar ya bukadarmı bencil duyarsız şöförler olabilir.yaya geçidinde insana yol vermezler.yayaya yeşil yanar yine yol vermezler.dün hızlı bir şekilde yolda gidiyorum. adam sola sinyal veriyor bakıyorum sağa dönüyor kendide bilmiyor naptığını az kalsın yuvarlanıyordum.asılmasam frenlere.
    sonuş olarak insanlarımız çok duyarsız genel olarak.hiç bişiyi kendi başına gelmeden bak bu böleymiş demiyor bizim insanımız her yere ayak atar heryerde kendi haklıdır herşeyi kendi bilir.yaya olmadan yayanın derdinden.sakat olmadan sakatın derdinden.bisiklet sürmeden sürenin derdinden anlamaz bizim insanımız.herkez zaten biraz kendini birilerinin yerine koyabilse keşke hayat daha güzel olurdu bazı konularda.neyse insan sinirleniyor.neyse başınızı ağrıttım iyi günler arkadaşlar.

2. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Teşekkür ediyorum yazın için.

Aynı sorun heryerde var. Ben D.ßakır'da yaşıyorum. Tarfikte seyir halindeyken , sanki siz yokmuşcasına davranıyorlar. Bisikletliler umurlarında bile değil. Tek tük çıkar aradan duyarlı vatandaş. İçim birşeyler demek istiyor ama dilim varmıyor. Ama ben yine de diyorum. Hayvan çookk. Çoğunluktalar maalesef.

koray_can bunu beğendi.
  3. Ufuk Yılmaz 45

Ufuk Yılmaz 45 Aktif Üye

Seviye:
    Çok haklısın arkadaşım.Yayalar karşıya geçmek için arabayı bekliyorlar ama yolda giden bisikleti beklemiyorlar.

Kask takıyorum diye çocuklar hello diyor traktörlü amcalar gülüyor ama ben aldırmamaya çalışıyorum ve yoluma devam ediyorum.

Bu nedir ? her kask takan turist mi oluyor :)

Geçen günlerde bisikletten düştüm rampa aşağı bir kişi bile durup yardım etmedi.Hani deriz ya çok yardımsever bir toplumuz.O eskidendi biz değildik bizden öncekilerdi.

koray_can ve İbrahim Aslanhan bunu beğendi.
  4. Kerem Demirel

Kerem Demirel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bisiklet yolunun rengini kırmızımsı yaparak çok yanlış yapmışlar.Bizzat yürüyen birinden duydum oranın rengi psikolojik olarak çekiyor yayaları.Valla haklısın ama orada yürümek başka dendi bana.Bütün sorun renkte :D

koray_can bunu beğendi.
  5. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bizden öncekilerdi evet. Ne var yani bir insan kask takmış. Farklı bişey yapmamış ki ! Bu insanlar geri kafalı, cahil, kafalarının içi cezaevi. Birgün kendi içlerinde boğulacaklar.Zaten batıyolar yavaş yavaş.

koray_can bunu beğendi.
  6. koray_can

Seviye:
    evet malesef ülkemiz böle hani haneye tecevüz diye bir tabir vardır ya hukukta.buda biz bisiklet severlerin haklarına tecavüz gibi birşey.
    bence insanımız bisiklet yolunu çok göze hoş geldiğinden kullanıyor koca koca bisiklet simgelerine aldırış etmeden bisikletin birinin kendine çarpmasına aldırış etmeden.bu sebeble kullanıyor.acaba diyorum çarpsam bikere denesem ne olur.bakalım diye düşünüyorum ama işte..

İbrahim Aslanhan bunu beğendi.
  7. ozan kapancı

ozan kapancı Üye

Seviye:
    alışırsınız merak etmeyin onlar da alışırlar..tecrübeyle sabit..

8. Arda Yavas

Arda Yavas Yeni Üye

Seviye:
    yerdeki ve lavhalardaki bisiklet uyarilarini, daha once bisiklet yolu gormemislerin dahi anlayabilecegi, en kotusu 1-2 bisikletten sonra anlayabilecegini tahmin ediyorum. bu kisilere denk gelmek oldukca dusuk bi olasilik gibi gorunuyor lakin gorun ki surekli denk geliyoruz.

zil/korna calsaniz da aldiris etmeden yoldan cekilmeden yuruyusune devam eden, kirmizi hali kompleksine sahip insanlar da var tabi, onlar da bol.

koray_can bunu beğendi.
  9. koray_can

Seviye:
    çok haklısın abi.birde tamam yürüyünde bu yol zaten ufacık bisi iki bisiklet boyunda gidiş dönüş bari bir tarafı boş bırakın.ip gibi dizilmişler yan yana.

10. Genç Osman Bircan

Genç Osman Bircan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Eğitim şart...

koray_can bunu beğendi.
  11. koray_can

Seviye:
    evet bence ilk okulda anaokulunda alakasız dersler verceklerine böle bisiklet trafik güvenlik bilgi ve duyarlılık hakkında bişiler öğretseler daha mantıklı olur.çocuklarda eğlenir bisiklet üzerinde sürerken öğrenerek.

12. anıl şahin

anıl şahin Yeni Üye

Seviye:
    Bu konuda yalnız olmadığımı görmek güzel, maalesef hepimizin sıkıntısı bu lakin ben bunun bir kültür eksikliği olduğu düşüncesindeyim. Bisiklet sürmek, bisikletçi olmak gerçekten bir kültür ve kullanmayan insandan da bu kültürü anlamasını beklemek biraz hayalcilik sanırsam.
    Ama her geçen yıl yola çıktığımda gördüğüm bisikletlilerin sayısında ciddi bir artış var ve bu artış ne kadar büyük olursa insanlarımız-toplumumuzda o kadar hızlı farkına varacak trafikte "bisiklet" aracınının da olabileceğini.
    Elimizden geldiğince çok insana bu sporu bu aşkı tanıtmalıyız bence. Geçen gün yeni bisikletimle evime giderken yolda 3-5 ufaklıktan bir tanesi bana dönüp "abi yaa kaç yaşına gelmişin hala niye bisiklet sürüyosun?" dedi, çocuk 5-6 yaşında ama ailesinden çevresinden gördüğü bu; çocuklar bisiklete biner, büyükler arabaya biner!!! sonra da " neden arabaya binmiyosun" siye sordu malum, bende arabaları sevmediğimi bisikletle istediğim her yere hiç durmadan gidebildiğimi filan anlatım bir güzel yıkadım beynini veletin (hiç şansı yok kesin bisikletçi olur o kadar konuşmamdan sonra):D
    velhasıl düşüncem odur ki arkadaşlar zaman her şeyin tedavisi ve sokakta daha çok bisikletli oldukça insanlar ve yerel yönetimler bunun daha iyi farkına varıp ona göre davranacaklar.

Engin Sarı, Arda Yavas ve koray_can bunu beğendi.
  13. koray_can

Seviye:

evet banada bisiklet aldım dediğimde şukadar para verdim diyince.bir scoter alsaydın.yok öle böle okadar para verilirmi.delimisin.insanların beyni gerçekten çok kısıtlı düşünüyor ufacık dünyası olmuş.ya bisiklet sürmenin tadı bir başka aldığın keyif başka.oturup gitmek insanlar alışmış tembelliğe.

14. erdim ozan çakır

erdim ozan çakır Yeni Üye

Seviye:
    ben sahilde yol tarafındaki bisiklet yolunu kullanıyorum mecburen.sahil tarafında mangal yakan, çocuk oynatan, kız arkadaşıyla gezen vs. her türlü olaya şahit olabilirsiniz. çok mücadele ettim her geçerken söyledim, gözümün kestiklerini rencide ettim ama olmuyor doğasında var adamların. eğitimlede olmuyor malesef; adam 10 numara kıyafetlerini giymiş, koşu ayakkabıları, kulağında ipod felan profosyonel koşuyor belli ama nerede : bisiklet yolunda

koray_can bunu beğendi.
  15. koray_can

Seviye:
    haklısın abi.diyorum ya koşarken kafa kafa çarpışsan ne olur acaba.hani ters yola giren araç kusurludur olayı varya bundada öle bişi olurmu acaba.birkere denicem:D

16. Mehmet Emin

Mehmet Emin Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaslar insanlar layik olduklari bicimde yonetilirler. Sonucta hukumeti secen de, secilen de bizim insanimiz. Kimse padisahlik yontemiyle gelmiyor basa. Nitekim yoneticilerin yaptiklari yanlislarin benzerlerini yonetilenlerde de gorursunuz. Sozum meclisten disari, yayalar otomobiller kirmizida durmadigi icin kizarlar ama kendileri de yoldan gecebileceklerine kanaat ettikleri anda yayaya kirmizi yansa da karsiya gecerler. Hatalar musterek ne yazik ki. Is adami 1.000.000 tllik yolsuzluk yapar, garibani 300 tllik. Bu tur seylerin kucugu buyugu olmaz. Bize kucuk gorunse de bir yerlerden baslamak gerek. Bu yuzden ben sahsim adina konusuyorum, insanlar yolda onume atlasa da yol veriyorum, hatta gulumseyerek. Onlar da mahcup bir sekilde geciyorlar onumden. Elbet birgun gelecek o mahcup olan kisi sofor olunca bisikletliye yol verecektir. Umudunuzu yitirmeyin, yoksa hayatin tadini alamazsiniz. Hayirli cumalar...

Ömer Seven ve koray_can bunu beğendi.
  17. koray_can

Seviye:
    çok haklısın.insan kendi kendinide yetiştirmeli bence herşey doğup büyüyüp okumakla olmuyor.bakıyorum adam üstünde köprü var altından koşarak geçiyor.otobandan ya vursa ne olcak.bir anım var ehliyet kursunda trafik hocam anlatıyordu.adamın birisi hocaya sormuş bizim hocam babama köprüde araba çarptı neyapmalıyız diye.hoca diyor ya köprüde nasıl araba çarpar.alt geçittenmi diyormuş yok.üst geçitmi filan şaşırmış.neyse meğer adam yağmur yağıyor diye köprünün altından geçmiş karşıya.araba çarpmış.gülermisin ağlarmısın.nekadar doğru bilmiyorum ama yalan gibide gelmiyor.çünkü biliyorsunuz işte insanoğlu.

18. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu bahsettikleriniz ve daha nicesi her zaman karşılaştığımız ve de karşılacağımız şeyler. Ama o yolları kullanan bisiklet sayısı arttıkça ters orantılı değişeceğini zannediyorum. Bence en güzel gülüp geçmek. Çünkü sinirlenince bu sefer ilerleyen sürüşünüzü de etkiler. Ben şahsen kaskıma gülenler ile birlikte gülüyorum. Hatta bazen bagajda karpuz taşıyorum kimse gülmese de seledeki ikinci karpuz espirisinden dolayı kendimce eğleniyorum. Bir keresinde de birine bu komik gelmişti de bunu hakaretten çok espiri malzemesi olarak değerlendirdim. Moralinizi yüksek tutun...

Aslında psikolojide kırmızı rengin uzaklaştırıcı etkisi vardır. O yüzden kalabalık mekanlardaki küçük büfeler masalarını kırmızı yaparlar. Böylece insan karnını doyurduktan hemen sonra uzaklaşmak ister. Tabi buradaki renk kızıl oluyor. Onu bilmiyorum; ne anlama gelir.

Özetle bisiklet yolları boş kaldıkça başkalarının işgal etmesi mümkün. Her işgal eden bir arka arkaya bir bisikletin geçtiğini görmüyorsa durup düşünmüyor bile.

anıl şahin ve koray_can bunu beğendi.
  19. Mehmet Ergene

Mehmet Ergene Forum Demirbaşı

Seviye:
    o bisiklet yollarında ne kadar çok ve sık bisiklet bulunursa insanların o yolun bisikletlere ayrıldığını öğrenmesi o kadar kolay olur. o yüzden bisiklete çok binelim sık binelim grup halinde binelim...

koray_can bunu beğendi.
  20. Lütfü Ekşioğlu

Lütfü Ekşioğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Geçen gün yenibosna-sarayburnu arasında sahil yolundan yaptığım turda bisiklet yolunda yürüyen bir hayv4n mı dersin kıro mı dersin adam üstüne 30 ile gitmeme reğmen çekilmiyo.Bende herife gömmeyeyim diye yanından geçiyoorum.Bide pis pis sırıtıyor serefsiz.Ama duyarlı insanlarıda gördüm.Dün soğanlı caddesinde giderken, bir bayan sürücü beni sağ arkasında olduğumu farketmedi ve park etmek için sağa doğru aniden kırdı.Bende neredeyse arka tekerleğin üstüne oturacak şekilde iki frene birden asıldım.Mesafe çok az olduğundan baktım kapıya girecem ön tekerle bende gidonu sağa kırdım.Sonuç: arabada bende sağa doğru dönmüşüz.Aramızda 1 cm var :) Benim hatırladığım sağa kırdığımda arka teker kitlendi ve kadının arabasıyla paralel bir şekilde 1 cm arayla durduk.Ama hayret ki kadın arabadan indi özür diledi bir şeyin varmı diye sordu .:)