Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Duyarlı olmak....

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Y. Serdar Güler tarafından paylaşıldı.

1. Y. Serdar Güler

Y. Serdar Güler Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Arkadaşlar selam,

Bugün iş çıkışı Kadıköy'den koyuldum yola, istikametim her zamanki gibi gene Kartal.. İş yerim Kadıköy'de olmasına rağmen hala Kartal'da oturuyor olmamı bisikletle çok ilişkilendiriyorum nedense:)

Herneyse her zamanki tempomda kulağımda Mezdeke'nin Ya El Yelil isimli şarkısı Kartal sahiline giriş yapıyorum. Daha önceki tecrübelerimden yola çıkarak hemen Mezdeke'yi kapatıyorum ve daha dikkatli olup etrafı kollamaya başlıyorum. Bu arada Mezdeke demişken yanlış anlamayın sakın. Sabit tempolu, tek kelimesini dahi anlamadığım şarkıları sayesinde yola çok iyi konsantre olduğumu farkettiğimden beri bisiklet müziklerim arasındadır kendileri:)

Derken iki güvenlik görevlisi arkadaşla karşılaşıyorum yolda. Bu bölgede pedallayanlar bilir, güvenlik görevlileri de bisikletle devriye atıyor. Bir tanesi bisikletin üstünde diğeri ise eliyle taşıyor bisikletini. Bir problem olabileceği ihtimaline yoğunlaşıyorum ve biraz daha yaklaşmamla birlikte arka tekerinin patlak olduğunu görüyorum. Yardım teklif ediyorum hemen, memnuniyetle karşılıyorlar. Patlayan bölgeyi tespit ettikten sonra dikkatlice yama yapıp yerine takıyoruz lastiği. Ama defaatle hava basmamıza rağmen lastik şişmiyor. Tekrar söküp kontrol ediyoruz. Nasıl olduysa tam 3 yerinden birden patlamış lastik. İki yama daha yapıp tekeri yerine takıyoruz, Kartal'a kadar yürümeyecekleri için inanılmaz mutlu oluyorlar ve bugünkü turumuzu da bu güzel insanlara yardımcı olabilmiş olmanın keyfiyle noktalıyoruz:)

Yazımı özellikle biraz uzun tuttum arkadaşlar, çünkü bisikletçiler olarak vicdanımızı ön planda tutup biraz da sorumluluk almamız gerektiğine inanıyorum. Yolda gördüğüm bisikletçilere mümkün mertebe selam veriyor ve selamlarını alıyorum. Yardıma ihtiyacı olan herhangi birini gördüğüm an yardım istemesini beklemeden yardımına koşmaya çalışıyorum. Bisiklete binmek zaten çok keyifli, biraz da duyarlı ve örnek olmaya çalışarak pedallayalım, insanlar da bizden keyif almaya başlasın..

Bu arada güvenlik görevlisi arkadaşları görünce en azından bir selam verelim arkadaşlar, onlar da bizden:)

Osman Yener, Kefter, berkex ve 41 kişi daha bunu beğendi.
  2. ATALAY16

ATALAY16 Forum Bağımlısı

Adı:
    Fatih Mehmet ATALAY
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    hocam helal olsun böyle insanları görmek çok güzel bir tur esnasında benimde başıma gelmişti lastiğimi söküp yama yaparken yoldan 4 tane yol bisikletli vardı hepsi tek tek durup yardıma ihtiyacım olup olmadığını sordu veya malzeme lazımmı diye böyle insanları görünce gözlerim doluyor bisiklet dayanışması budur işde

taner07, ayhan53ismail, Cenk_ ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  3. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    2 sene önce falan sanırım, sahil yolunda Tarabya civarlarında bir arkadaş yol kenarında bisikletiyle uğraşıyordu. Durdum, lastiği patlamış. Elinde yapıştırıcıyla boğuşuyor. Bendeki kendinden yapışkanlı yamadan çıkardım, 2 dakika içinde hallettik. Çok teşekkür etti, azıcık muhabbet ettik, telefonumu falan aldı.

Aradan 1-2 ay geçti bayramda aradı tebrik için. Şu anda her bayramda arıyor bayram tebriği için :). Arnavutköy'de oturan bir öğretmenmiş kendisi. Buralardaysa [​IMG]

Çekinmemek lazım, ne yardım istemekten ne de yardım etmekten... :)

4. oktayakgoz

oktayakgoz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bunun bisiklet ile bir alakasi yok. Insan olma ile alakali. Yururken yerde bi insan gorseniz kaldirirsiniz. Insan olmak guzel bir sey. Olmayanda bisiklet binse de bir sey farketmez artis artis gecer gider yaninizdan.

5. Suat Şahin

Suat Şahin Aktif Üye

Adı:
    Suat Şahin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Tebrikler Hocam bu örnek davranışınız için. :)

bulut, Y. Serdar Güler ve Cenk_ bunu beğendi.
  6. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Dün başıma gelen bir şeyi anlatayım.

Eve giderken yol kenarında bir teyze (ama bayağı bayağı teyze, oldukça yaşlı) yere oturmuş. Yanında bir kadın kaldırmaya çalışıyor, teyze bana da elini uzattı, gittim; çorabını, ayakkabısını giydirdik, kaldırdık teyzeyi.
    Neyse saatte 0.5km/s ile teyzenin yürümesine yardım ediyoruz, arada duruyoruz teyze dinleniyor. Derken teyze bana "evladım bir çıkarıp 10lira veremedin bana" dedi, anlamadım da ne demek istedi. Dedi ki şu eczaneye gideceğim, biz de yardım ediyoruz. Eczaneye 15 metre kala yine yere oturdu, dedik ki "teyzecim, bak azıcık kaldı, hadi kalk götürelim", "yok" dedi "ben giderim", "yahu kalk götürelim". En sonunda bize bağırmaya başladı "bir 10 lira bile vermediniz, bırakın beni burada, belki burada parayı kıracağım, işimi engellemeyin, gidin, defolun"...

Afallayıp kaldım...

Maalesef büyük şehirlerde iyi niyeti çok suistimal ediyorlar. Daha önce de otobüste bayılma numarası yapıp, sonra kalkıp "çok hastayım, allah rızası için" diye dolaşan insanları görmüştüm. Şu son olayla insanlığa inancım yine bir nebze azaldı... Üzüldüm, kırıldım açıkçası...

Bir olay olsun da şöyle hissedeyim istiyorum;

7. oktayakgoz

oktayakgoz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Seninsanligini yaptin eger inaniyorsan Allah katinda mukafatini aldin. Gerisizi sizi ilgilendiren bir sey degil. Onemli olan insan olmakti basardin.

O tip insanlar icinde Allah tan af diliyorum. Ne diyelim insanlik=para olunva bazen kavramlar karisabiliyor

8. Cenk_

Cenk_ Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @oktayakgoz Bahsettiği gibi İnsan olmanızla yüreğinizde merhamet duygusunun olmuş olması ile alakalı ve Takdir edilecek bi durum.
    Eminimki bisiklet kullanıcısı olmasanızda zaten Yardım ederdiniz.
    Rabbim de sizi İnşallah iyilerle karşılaştırsın.

oktayakgoz bunu beğendi.
  9. vebag

vebag Aktif Üye

Adı:
    ethem kardaş
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    naSILDA HOŞUMA GİTTİ, nasılda mutlu oldum..

Bende yolda gördüğüm araba,motor ve bisiklet lilere en azından durup yardım lazımmı diye sormadan asla geçmiyorum..

Hatta 2 hafta önce kağıt toplayan bir kardeşimizin tekeri patlamıştı, benim pompam onun motorunun tekerine hava vurmadı ( veya biz beceremedik ) gittim ilerdeki lastikçiden pompa aldım geldim, ve hala o kardeşimizin şu sözleri kulağımdan çıkmaz...

" keşke herkes bize senin gibi davransa "

Yaklaşık 3-4 aydır işe bisiklet ile gidip geliyorum, ruhsal ve psikolojik olarak o kadar faydasını gördüm ki..

Bir sürü kişi ile tanıştım yolda, hepside birbirinden iyi insanlar..

ATALAY16, Uğur S., Cenk_ ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. air28-3

air28-3 Kıdemli Üye

Adı:
    Ersin
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    tebrik ediyorum davranışınızdan dolayı..

11. Cengizhan BAKIR

Cengizhan BAKIR Aktif Üye

Seviye:
    Adamsın.:)

12. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    sesli güldüm smiley'e

ersoy balcı bunu beğendi.
  13. Reha Oğuz Altuğ

Reha Oğuz Altuğ Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Geçen başımdan geçen olay;
    Hasan Polatkan Migros önünde büyük otopark var.
    Arabamı park eder etmez, daha kapıyı açmadan bir eleman peydah oldu.
    Yaşı en fazla 30, sapasağlam.
    Hemen başladı "Abi 2 arkadaşız, açım" demeye.
    Geçen gün de görmüş ve para vermiştim bir miktar.
    Dedim "Sen hep buralarda dolaşıyorsun vs. vermeyeceğim sana para".
    "Yok, ben para istemiyorum. Bana ekmek, peynir, zeytin alır mısın?".
    "Tamam" dedim, "Burada bekle, geleceğim birazdan".
    Gerçekten de aldım, hatta kola bile aldım.
    Döndüğümde çekip gitmiş, sinir oldum.
    Kola içmediğim için kapıcıya verdim, ekmekler vs başkasına nasip oldu.
    Peyniri de kendim yedim :krnz:
    Madem istemiyorsun ne diye aldırıyorsun, numara yapıyorsun kardeşim, değil mi yani?:snzdglsn:

14. ATALAY16

ATALAY16 Forum Bağımlısı

Adı:
    Fatih Mehmet ATALAY
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @Reha Oğuz Altuğ hocam sizin düşünceniz yeter para vermemek le iyi yapmışsınız

15. Y. Serdar Güler

Y. Serdar Güler Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Edip Dinçer Parayı kıracağım nedir yahu:)) Teyze demek ki bir müddet sonra sıkılıp gideceğinizi düşünmüş.

@Reha Oğuz Altuğ benzeri bi olay da benim başıma geldi. Kardeşi için bebek bezi istedi, ben de almak için girdim markete. Sonuçta bebek bezi istiyor, bebek bezini başka ne için kullanabilir ki? İhtiyacı var demek ki diye düşündüm aklıma kötü birşey gelmedi açıkçası. O kılıkla zaten para istese vermezdim. Neyse bebek bezini alıp kasaya yöneldiğimde kasiyer arkadaş uyardı beni, dışarıdaki çocuk mu istedi almanızı diye. Ben de biraz şaşkınlıkla nereden anladığını sordum. Sabah başka birine daha aynı şekilde bebek bezi aldırdığını, sonra gelip iade ettiğini, bunu farkettiğinden beri de bebek beziyle kasaya gelenleri uyardığını söyledi...

Devir kötü, kim gerçek kim yalan ayırt etmek çok zor.

Zafer KAPLAN ve ayhan53ismail bunu beğendi.
  16. ERDİNÇ DURAN

ERDİNÇ DURAN Yaşadığım kadar daha yaşasam yeter.

Adı:
    ERDİNÇ DURAN
    Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    tebrikler ...çok asil bir hareket...

17. Kefter

Kefter Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    işte böyle adamlar gerek bize... Selam verdiğinde burnu havalarda kafasını çeviren bisikletçi istemiyoruz... ( bu arada lastiği patlak olan soldaki güvenlikçi sanırım yüzünden mutluluğu anlaşılıyor... :) )