Durum / Ne var ne yok?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet dunyasini elimden geldigince izlemek ve konuyu kavramak icin elde ettigim firsatlari degerlendirmeye calisiyorum. Bu anlamda da Kocaeli Universitesi’nin hazirladigi “Bisiklet ve Yasam” panelinde cok aydinlatici fikir ve kisilerle tanisma olanagi elde ettim. Panelde konusulanlar disinda ozel sohbetlerle (ve yazismalarla) bugune kadar yurutulen iliskilerde one cikan fikrin, her ne kadar sivil toplum orgutleri bu isin en onemli itici guclerinden olsalar bile, bu isin endustrisi devreye girmedigi muddetce alacagi ivmenin yeterli olmayacagi yonunde. Yani tuketici (veya kullanici diyebiliriz) olarak bizler ne kadar bastirsak, siyasi irade uzerinde baski olusturmaya calissak eksik olan ayagin devrede olmamasi isin hizini sinirliyor. Kisacasi: bisiklet endustrisinin bu ise el atmasi gerekiyor. Sonucta istediklerimizin-gereksinimlerimizin karsilanmasi bisiklet satisini artiracagindan elde edilen onlara (da) yarayacak. Bunun bilincinde olan uretici, ithalatci, montajci, pazarlamaci vb.’lerinin konuya egilmesi ve destek vermesi gerekmektedir. Bu tanidigim akli basinda herkes tarafindan dile getirildi. Butun bunlari kabul ediyorsak peki nerede bu saydiklarim diye insanin sorasi geliyor. Neden sessizler bu isin esas patronlari? Neden birseyler yapmiyorlar?

Bisiklet tum dunyada oylesine bir ivmeyle yukseliyor ki ulkemizde bile bunu gozumuzle gorebiliyoruz. Her gecen gun sokaktaki sayi artiyor, bisikletle ilgili bir etkinlik haberi cikiyor, organizasyonlar yapiliyor, caba ve gayret icinde olanlar bir araya gelip muthis bir arzuyla birseylerin olmasina calisiyorlar. Saniyorum artik bu caba fark edildi. Pencereme konan minik bir kus bana umut dolu haberler tasidi. Gecen hafta BISED (Turkiye Bisiklet Ureticileri Dernegi) ile ANCMA (Italyan Bisiklet ve Motosiklet Ana ve Yan Sanayii Dernegi) yetkililerinin bir araya geldigini soyledi. Bu gorusmede Italya’daki deneyim ve kazanimlarin paylasildigini, Avrupa bisiklet pazarindan, bisiklet kullanimindan, sagliktan, kentsel mobiliteden, bisiklet paylasim projelerinden, bisiklete hukumetce verilen subvansiyondan ve desteklerden, bisiklet nizam planlarindan, hava kirliliginden, bisiklet turizminden, Avrupa bisiklet emniyet standartlarindan, ECF’nin (Avrupa Bisiklet Federasyonu) EuroVelo (Avrupa Bisiklet Yolu) agi projesinden ve bu aga Turkiye’nin de dahil olmasi gereklerinin konusuldugunu fisildadi. Hatta ANCMA ile BISED arasinda bir isbirligi ve beraber hareket etme protokolu imzalandigini; Bisiklet Federasyonu, Herkes Icin Spor Federasyonu ve BISED’in beraberce ulusal bir bisiklet organizasyonu yapmak uzere mutabik kaldiklarini da ekleyince yasasin dedim bu sefer bu isler olacak gibi.

Simdi buyuk bir merakla gelismeleri bekliyorum. Belki yakinda bunun resmi haberini duyariz.

Scudo

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
Bunlar çok sevindirici gelişmeler. Bundan sonra ülkemizde bisiklet konusundaki gelişmelerin ivme kazanarak artacağını düşünüyorum. Bu güzel paylaşım için çok teşekkürler.

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Çok gururlandık:).. Bunları bizimle paylaştıgın için teşekkür ederim:eek:..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
mayista guzel seyler olacaga benziyor.

Bisiklet için önemli buluşma
İstanbul'da, İtalyan Bisiklet Sektörü (ANCMA), Türkiye Bisiklet Sanayisi ve Endüstrisi Derneği (BİSED), Bisiklet Federasyonu ve HİS Federasyonu yöneticileri bir araya gelerek önemli projeleri ele aldılar. ANCMA ve BİSED arasında yapılan çalıştayın ardından iki kurum arasında bir protokol imza altına alınarak ülkemizde bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve sektörün desteklenmesi kararlaştırıldı. Toplantıda hazır bulunan Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ile Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanı Erdal Zorba da, Mayıs ayında ülke genelinde bir bisiklet organizasyonu iki federasyonun işbirliği ile yapma kararı aldılar.

(link)