Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Durduk yere sorun cıktı

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında alican33 tarafından paylaşıldı.

1. alican33

alican33 Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    herkeze merhaba az önce 50m uzaklıktaki büfeye gittim ve gitmez olsaydım keske dedim.Konuyu nereye acacağımı bilemedim hem viteste sorun oluştu hemde arka göbekte galiba.Uzatmadan sorunlarıma geceyim.Olay şöyle gerçekleşti;Ön dişliyi küçüğe düşürücektim ilk defa zincir attı neyse dedim zinciri taktım geri dişliye daha sonra pedalleri geriye çevirdiğimizde cıkan çırr sesinin cıkmadıgını gördüm ve şuanda arka tekerleğimde ufak bi sallantı var.Birde ön vites ayarı bozuldu gibime geliyor vites kolu sona geliyor ancak zincir 3.dişli yerine 2.dişlide oluyor.Sizce neden bi anda bunlar oldu ne yapmam gerekir hiç bi fikrim yok yardımlarınızı bekliyorum.Bide uzun süredir olan pedale yüklenince çıt çıt ses geliyor galiba ng 650 lerde olan genel sorun bunuda nasıl çözerim.Kusura bakmayın biraz uzun oldu. :)

2. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Genç dostum bunlar olacak daha dur normal'dir lastikler patlayacak,zincirler kırılacak,amortisörler bozulacak.bisiklet bu hep iyi günü olmaz;elinden gelen bir şey yoksa al götür bisikletciye yaptır.kafana takmana dert etmene değmez:)

3. alican33

alican33 Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    çok doğru diyosunuz zaten bakıma haftaya giderim ama şimdi gidince değişmesi gereklimi yoksa ufak bi bakımla düzelirmi ufak tefek bilgim olsa gidince hem zaman hemde maddi kayıp yaşamamak için açmıştım konuyu :D

4. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Arka teker sallanıosa arka göbegin bosluk yapmıs biraz sıkılarak giderilir 8 ciziosa eger akort kacmıstır akort yaptırısın. 3. vitese almaya calısırken arka vites en üstteyse yani 1 veya 2 de zincir capraz oldugundan dolayı 3. ye cıkmıo olabilir yada ön vitesi ayarı kacmıstır zincirini capraz hiç bizaman kullanma örnek : ön dişli en alttaysa arka dişli en üst 1-2-3 max 4 , ön ortadayken 4-5-6, en üst dişlide 7-8-9 yada minumum 6 seklinde kullanırsan viteslerde hem daha az sorun cıkar hem ayar kacmaz hemde dişli ve zincirin zedelenmez.

Pedaldan gelen cıt cıt sesi ise ng 650 lerin aynakol ve orta göbekleri cok alt seviye oldugundan bayır cıkarken bile biraz abanınca bilyeleri kırabilior göbegi dagıtabiliyor ses onla alakalı yaptırabilirsin fakat önerim biraz daha üst seviye temiz 2. el yada sıfır bir aynakol ve ona uygun göbek almandan yana yaptırırsan o göbek yine dagılacaktır yakın zamanda.

Ayrıca alicanında deddigi gibi bunlar normal sorunlar vites ayarını arastırarak kendin ayar yapmasını ögrenebilriisn , akort işi ustalık ister onu bisikletciye götürmen daha iyidir göbegide kendin sıkabilirsin elin yatkınsa ve alet edevatın varsa. Ama ilk etapta bi ustaya git derim cevrende bisikletten anlayan herseyi para olmayan güzel bi ustaya.

5. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Arka dişliye yapabileceğin bir şey yok şu an için gerekli aletin varsa olur olur'da anlamak'da lazım bence kurcalama vites ayarı yapılır sorun yok ama şimdilik yaptır sonra zamanla işi kaparsın zaten.

6. alican33

alican33 Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    cevabınız için çok teşekkür ederim.vitesim önceden her türlü geçerdi teklemeden zaten çapraz kullanmıyorum.Vites ayarı yapabiliyorum ama hep arka vitesin ayarı bozulurdu bu ilk kez oldu bunuda ayarlıyabilirim gibi düşünüyorum.Arka göbeğin boşluk yapmasını yarın deniyeceğim.Zaten 2.bakım zamanı geldi aldığım yere götürüceğim.Hala garanti içinde oldugundan pek sorun olucağını zannetmiyorum.birde dediğim gibi pedalı terse çevrince cırr sesinin cıkmamasının sebebi ne olabilir.

7. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Vitesli bisiklette pedalı geri pek cevirmemelisin cır cır sesi göbekten gelir su kacmıstır yag damlamıstır vs göbekte zaten dedigim gibi bi sorun var göbekle alakalı bi durum ama deidigm gibi zincir attırısın geri cevirme pedalları.

8. alican33

alican33 Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yardımınız için teşekkürler pedalı geri çevirmemin zararlı oldugunu bilmiyordum genelde yağlarken geriye çevirerek yağlardım çok saolun

9. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Viteslerdeki ani durum vites telinin kopmak üzere olduğunu gösterir,vites telllerini değiştirin ve her iki vitesinde ayarlarını yaptırın.
    Pedalıda hiç bir zaman geri geri çevirmeyin,başka arızalara sebebiyet verir.
    Orta göbekteki çıt çıt sesi bilyaların yağsız kaldığından dolayıdır ve orta göbeğin bakıma ihtiyacı vardır.