Dürbünlü tüfek

M.Cilasun Bayülgen

Daimi Üye
Tepki
254
Herkeze merhabalar,

Konuyu okuduğum zaman herkezin kulaktan dolma birşeyler yazdığını gördüm ve ben de mümkün olduğunca -doğru bilgiler- ışığında bildiklerimi özetlemek istedim...

Hollywood kültürü hayatımıza Sniper/keskin nişancı kavramını sokmuştur. Sniper yaygın olarak keskin nişancı ve/veya bu kişilerin kullandığı tüfekler olarak bilinse de kelime anlamı snipe=batalık çulluğu, sniper ise batalık çulluğu avlayan anlamına gelir. Hindistanın İngiliz işgali altında olduğu dönemde çok ürkek bir kuş olan batalık çulluğunu avlayabilen, sadece iyi atıcı değil aynı zamanda gizlilik ustası olan avcılar için kullanılan bir deyim olarak çıkmış ve bugünkü anlamına kavuşmuştur.

Bu kişilerin kullandığı silahlar başlangıçta, av amaçlı da kullanılan ve genelde bolt-action diye tabir edilen yani merminin atım yatağına manuel olarak sokulduğu 'elle kurulan' silahlar idi. Bunun sebebi ise (kaba bir anlatım ile) yarım ve tam otomatik silahlarda barut basıncının bir kısmının, silahın bir sonraki mermiyi alması için heba edilmesidir. Bu durum elle kurulan silahlarda olmadığından, barutun patlaması ile elde edilen enerjinin tamamı çekirdeğin itilmesi için kullanılmasıdır. Uzatmayayım, sniper kavramı geliştikçe bu kişilerin kullandığı silahlar da özelleşmiştir.

Ancak yanlış bilinen bir durum, bu silahların etkili mesafesinin nokta atışı yapabildiği mesafe diye bir anlatımla özetlenememesidir. Bu tüfeklerin hassasiyeti MOA ile anlatılır. Etkili mesafe ise çoğu zaman namlu boyu/kalitesi ve silahta kullanılan mermi ile alakalıdır. MOA ingilizce Minute Of Angle'ın kısaltmasıdır ve kabaca anlatımı ise şu şekildedir;

Tüfeğin attığı bir grup 100 metrede 1 inç çapında (2,5cm) bir dairenin içinde kalıyorsa hassasiyeti 1 MOA'dır. Bu oran lineerdir yani 200 metrede 5cm, 400 metrede 10, 800 metrede 20cm gibi... Bu arada modern tüfeklerde hassasiyet bildiğim kadarıyla 0,2-0,3 MOA'ya ulaşmıştır. Yani kabaca 800 metrede 6cm
gibi bir değerden bahsedilmekte... Ama zannetmeyin ki hassas bir alet alınca herkez her attığını vurur. Çünkü bu derece uzak atışlarda havadaki rutubet, ortam ısısı, rüzgar gibi faktörler atışı etkilediği gibi çok ekstrem mesafelerde Coriolis Etkisi'nin bile göz önünde bulundurulduğu söylenir. (Coriolis etkisi, merminin namluyu terk edişinden hedefi buluncaya kadar geçen zamanda dünyanın dönmesinin oluşturduğu sapmadır... :D Bencede OHAAA.....)

Dürbünler ise ayrı bir konu, yazacağım özellikler sadece optik nişangahlar değil tüm dürbünler için geçerlidir. Termal ve gece görüş nişangahları siviller için yasadışı olduğundan tarafımdan mevzu edilmeyecektir, çok da anlamam zaten...

Dürbünler sabit yaklaştırmalı veya değişken yaklaştırmalı (zoomlu) olabilir.
8X40, 4-10X60 vs.. gibi rakamlarla anlatılır. Birinci rakam yaklaştırma oranı/oranları, ikinci rakam ise milimetre cinsinden objektif çapıdır. Objektif dürbünün hedefe bakan kısmı, oküler ise göze gelen kısmına denir.

Peki bu ne anlama gelir? Dürbünün gösterebileceği mesafe diye birşey yoktur, yıldızlara da bakabilirsiniz 20-30 metre ileriye de... İlk rakam oranında görüntü yaklaşır sadece unutulmaması lazımdır ki çok yakın yerleri, birkaç metre gibi, içerideki optik düzenekten dolayı netleyemezsiniz. Örneğin 10X50 bir dürbün 1000 metreyi 100 metreye indirir. 200 metreyi de 20 metreye gibi... Objektif çapı ise temelde iki şekilde bizi etkiler.

1-Çap arttıkça görebildiğimiz alan genişler.
2-Dürbünün karanlıktaki performansı artar çünkü içinden geçerek göze ulaşan ışık miktarı artar.

Askeri amaçlı olmayan yivli tüfekler, yivli silah ruhsatı almak şartıyla tamamen yasaldır. (ama sağlam bir vergisi vardır... olsun da zaten...) Detaylı bilgi www.emniyet.gov.tr'den edilinebilir.

Havalı silahlar yurdumuzda ruhsatsız olarak edinilebildiği gibi bu silahlarla işlenen suçlar da (bildiğim kadarı ile) ateşli silah kanununa göre ele alınmaktadır yani kötüye kullanımı şakaya gelmez...

Sağlıcakla ve barış içinde kalın.

Scudo

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
hilal av'da veli abi mağaza sahibidir.müşteri hassasiyeti iyidir,4-5 kez aradık,hepsindede sıkılmadan her sorumuzu cevapladı.

• Beğen
Tepkiler: umutkahraman

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
@onur demirer

abicim nerden buldun o tüfeği ya 12000 dolar ve sadece orduda var sanıyodum o silah benim rüyalarıma bile giriyo ya :D

• Beğen

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
Fakat Türkiye sınırları içerisinide sivil halktan herhangi birinde gece görüşlü veya kızıl öteli dürbün yakalanırsa(ki bunun ülke içerisine girmesi bile yasak) cezası çok büyük olur.

akseki

Üye
Tepki
10
Türkiye'de uzun menzilli silahlar yasak. Uzun menzili silahlara örnek olarak mesela dragunov ile (yani kanas) 800 metrede sonra bir hedefi vurmak çok zordur.Ama bir baretta M80 ile 2 km gibi mesafelere atış imkanı vardır Bu silah 50 kalibredir yani avucunuzdan büyüktür ve merminin namludan çıkış hızı saniyede 1.5 km dir. 2 km gibi çok uzun mesafelere atış yaparken işin içine rüzgarın hızı dünyanın dönüş hızı nem oranı silahın tutuş şekli gibi birçok faktör girer. Silahın tutuş şekli gerçekten etkilidir. Eğer bir tabanca ile atış yaptıysanız bunu zaten biliyorsunuzdur. Eğer silahı yanlış şekilde tutarsanız istediğiniz kadar iyi nişan alın mermi çok farklı bir yere sapabilir.Bu arada havalı tüfekler yasak değiller ama domuzu bile yere devirenleri var bunun için gerçekten tehlikelidirler Şu ana kadar gördüğüm en güçlü havalı tüfek Gamo hunter extreme di Bu silahta merminin namludan çıkış hızı 502m/sn (Pba mermi ile) ve bir domuzu devirdiğini gördüm. isterseniz videosu kendi sitesinde var. Ama bence silahları gerekmediği sürece kullanmamak gerekir. Benimde bir ara çok hevesim vardı hatta sağlık problemlerim olmasaydı askeri liseye gidicektim gidemediğim iyide oldu çünkü bisiklete başladım ve bisiklet daha heyecanlı gelmeye başladı :) Bence kardeşiniz de bisiklet sürmeye başlasın emin olun silaha merakı varsa bile kalmayacaktır :)

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
@akseki

bence havalı tüfek hakkında yanlışın var. benim bildiğim en büyük çap 6.35 cal. dir ve en yüksek hız (4.5 cal için) 760 m/sn dir. bir havalı tüfeğin bi kere 6.35lik bir mermiyi 502m/sn ile atması imkansız gibi birşey. ayrıca bu mermiler bırakın domuzu devirmeyi derisinin kaç cm altına iner onu bile bilemeyeceğim. çünkü standart tabanca mermileri (yaklaşık 20-25 gr ve gene yaklaşık çıkış hızı 350 m/sn) bile domuzu öldüremezken tüfek bence çook abartı olmuş.

bu arada dürbün meselesinde galiba o dürbünleri yakalatınca direk terörden içeri alıyolarmış :D (emin değilim ama)

• Beğen

spokesman

Forum Demirbaşı
Tepki
399
Selamlar,
Aşağıdaki site ülkemizdeki en gelişmiş hobi amaçlı silah,optik ve aksesuarlarının satıldığı bir site .
Yine site içinde konuların tartışıldığı birde forum bölümü var.Merak ettiklerinize fazlasıyla cevap verecektir.
(link)

• Beğen

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
@Bülent Bayer

Birileri alır, birileri çıkarır, suçlu suçsuz farketmez, arkan sağlamsa suçsuzsun :).

• Beğen
Tepki
46
tüfekler silahlar iyi güzel hoş. askere gidince bu merakınız geçer sevgili arkadaşlar. hatta iyice bıkacağınızdan bir daha lafını bile etmezsiniz emin olun.
avcılık konusunda az çok tecrübem var. yivli tüfek için özel ruhsata ihtiyacınız var. yıllardır o kadar avcı gördüm , domuza da gittim hatta hiç yivli tüfek kullanan görmedim. eskiden muhtarlara devlet mavzer verirdi sanırım yok artık.
beni düşündüren bazı arkadaşların çoğunlukla savaşlarda kullanılacak olan ve asıl amacı insan öldürmek olan bu silahlara neden bu kadar hevesli olduklarıdır.

• Beğen

Mesut Dursun

Daimi Üye
Tepki
208
En mert dövüş aracı sıralaması

1)Yumruk

2)Kılıç

3)Ok

4)Tabanca

5)Yarı otomatik silah

6)Tam otomatik silah

7)Dürbünlü Silah

8)Tam otomatik dürbünlü silah

9)Tank

10)Nüklüer silah...

Mesut Dursun

Daimi Üye
Tepki
208
Bu yatagun un sitesinin logosu bianchinin logosuna benziyor...http://img811.imageshack.us/img811/7606/4k1w3f4i1.png

• Beğen
Tepki
46
çok istisnai halleri saymazsak, silah taşımak , arabada hız yapmak hatta sis lambalarını yerli yersiz açmak gibi olaylar psikolojik bir takım sorunlar sebebiyledir. genellikle toplumda adam yerine konmama, aşağılık kompleksi, sevgi eksikliği (özellikle aile ve arkadaş sevgisi) vb. sebepleri vardır. bu şekilde doyum sağlamaya çalışılır farkında olmadan.

• Beğen