Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dünyayı bisiklet kurtaracak

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Mübala yapmıyorum, çok ciddiyim dünyayı bisiklet kurtaracak. Kitle iletişim araçlarından bazısı fütüristik ama çoğu geleceğe ışık tutacak felaket haberleri geliyor hergün: 2030 yılında insanlık yeni bir gezegen bulmak zorunda, temiz su kaynakları azaldı, küresel ısınma için tehlike çanları çalıyor, barajlar boşaldı. Bisikleti sadece bir ulaşım araç olarak değil vahşi tüketim kültürünü ehlileştiren, insan ilişkilerini bencillikten kurtaran daha dengeli ve eşitcil bir düzene olanak sağlayan bir metafor olarak ele alıyorum. Dünyayı bu darboğazdan, bu çıkmaz sokaktan bisikletin temsil ettiği ortak, çevreci, diğergam, insancıl medeniyet projesi kurtarabilir.
    Şimdi bu projenin kıvılcımları geliyor işte örnekler:
    İngilterede yapılan bir araştırmada içinde bilgisayar, nükleer enerji, içten yanmalı motor, internet gibi en son teknoloji ürün seçenekleri bulunduğu ulusal bir anketin sonuçlarında bisiklet % 59 oy alarak büyük bir farkla son yüzyılların en iyi icadı seçilmiş.
    london school of economics tarafından yayımlanan bir başka raporda ise bisiklet kullanımının ingiliz ekonomisine her yıl 2.9 milyar pound katkı sağladığı belirtiliyor.
    örnekleri çoğaltmak mümkün. Karbon salınımı, temiz çevre, sağlıklı hayat gibi katkıların yanısıra dayanışmacı, tüketim çılgınlığından uzak, eşitlikçi doğaya saygılı daha insani boyutlarda bir dünyanın kapılarınıda açıyor bisiklet.

Osman Kıtay ve geziniyo bunu beğendi.
  2. Levent Sönmezer

Levent Sönmezer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Merhabalar.
    Oldukça iyi bir bakış açısı.. Kesinlikle katılıyorum. Bu gerçekler yadsınamaz bir hal alacak 10-15 yıl içinde..
    Saygılar.

3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bisikletin dunyayi kurtarmasinin tek yolu, butun binenleri kisir birakip cogalmamizi engellemek olur :)

Onun disinda, her ne sekilde olursa olsun dunya bu kadar insani barindiracak kadar buyuk degil. Karbon salinimimi azaltayim falan, hep gecici cozumler. 10 milyar insana yetecek kadar dogal kaynak yok kisacasi :)

tolgax3 ve Kerem Özbayrak bunu beğendi.
  4. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ya afetler olacak ya savaşlar bu nüfus kırılacak 10 milyar banndırmaz bu gezegen, doğa acımasızdır,selüksüyon yapar daha önce yaptığı gibi,dünya tarihi 75.000 yıl önce afrikadan başladı göç ile ,bi kol çine diğer kol avrupaya ilk çatışma neandertal mağara adamı ile homosapiensler arasında oldu,kuruttular mağara adamlarını,bu kavgalar ta nerelerden başlıyor,insanoğlunda bilinç yoktur yani kontrollü üreme bilinci bunu kontrol eden mekanizma devlet gücüdür,avrupada nüfus gerilerken asya ülkelerinde patlama yaşanıyor sonuçta doğa götürür aşırı nüfus doğanında dengesinn bozulması,toprak vermez ise insanlık kırılacaktır.

Kuzey Ege bunu beğendi.
  5. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    Türkiyedeki genel olarak bisiklet kullanımı hafta sonunda (hava iyi olursa) binmekten öteye geçmiyor
    Ancak olması gereken bu değil. Bisiklet en başta ulaşım aracı olarak kullanılmalı. Çevrenize bakın, kimler bisikleti ulaşım aracı olarak kullanıyor.
    Haftada kaç kez bisiklet biniyorsunuz ?
    Ulaşım aracı olarak kullanmadığınız sürece Dunyayı Persembe aksamları ,Hafta sonu bısıkletcılerı kurtarmaz ....(alıntı)

geziniyo bunu beğendi.
  6. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Çok doğru söylüyorsun bisikletsever dostum. Bilmem ne kuşu gibi kafamızı kuma gömüp bu durumu görmezlikten gelmek, küçümsemek, işi doğaüstü güçlere havale etmek akıl işi değil. Bu gün sığınmacı ve mülteciler meselesi dünyanın en yakıcı sorunlarından biri haline dönüşmüş durumda. Peki kim kime sığınıyor, Doğurgan kadın başına 7 çocuk düşen nijerya gibi olağanüstü örnek alınacak !!!!!!! ülkeler geri kalmış batı!!!!!!! ülkelerine sığınıyor. Yani bu enik gibi yaptıkları ve geleceklerini doğaüstü güçlere havale ettikleri bebelerinin ceremesini aklıbaşında insanlar çekmek durumunda. Birtakım liberal, hümanist bozuntusu zurnaların saçma salak söylemleri ise hiçbir çözüm getirmiyor. Bu mugalata boyutlarındaki yavşak söylemler bu yakıcı soruna hiç bir çözüm önerisi sunmuyor. Ben o yavşaklara şunu öneriyorum bu insanları o kadar çok seviyorlarsa nüfuslarına geçirsinler. Artık söylemleri kabak tadı verdi. Kimse üretim ve becerisi olmayan, gittiği ülkelerde kriminal suç çetelerinin doğal üyesi haline gelen, ahlaki yapıları çökerten insanları beslemek zorunda değil. Sert ama gerçekte bu.

7. Murat Semiz

Murat Semiz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Çekip facebuk'a konulan resimler videolar çoğunlukla gündelik yaşayan insanın yapamayacağı, gidemeyeceği tarzda şeyler. Avrupalının yaptığı gibi bisikletine bir kamera monte edip işine giderken çeksene kendini.... Sözgelimi Sultanbeyli'deki Hasan kardeşim Ümraniyedeki işine niye bisikletle ulaşamasın? Etimesgut'tan Dışkapı'ya neden bisikletle gelemesin Türkan ablam? Yok köprü geçişiymiş yok caddebostandan pendiğe gidiyorlarmış vs vs... Kardeşim herkesi her sabah evinden işine BİSİKLETLE yollamaya çalışmalıyız biz.

Zannetmiyorum ki bu kıvılcım büyükşehirlerden birinden çıksın. Model olabilecek orta halli bir Anadolu şehri olmalı bence. İnsanıyla model olmalı. Sözgelimi İstanbulda mukim Erzincanlı kardeşim, basından, televizyondan prime time haberlerinde kendi memleketinin bu şekilde ayağa kalkışını görmeli, vay anasını demeli. Ben burda kendime ne yapıyorum her gün trafikte demeli.

Ahmet Ayaz ve Kuzey Ege bunu beğendi.
  8. Burak_Dingiloglu

Burak_Dingiloglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Mumkun mu ? Tabii ki degil ama. Mars'ta arsa satımları başlandı bile. 50 seneye kalmaz marsta yaşanmaya başlanacak.

9. Hayrettin

Hayrettin CCX'sel üye

Adı:
    Hayrettin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hayal... diyebilirim buna. Bu kadar kesin konuşmanız garip geldi ama 50 sene veya daha fazla sene sonra ileri değil de daha çok geriye dönük hareketler başlayacak belki de.

10. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @mehmetsunu Kardeşime aslında bende katılıyorum...Son yıllarda gelişen çevre bilinci, sağlıklı yaşam ve obezite tehdidi de göz önüne alındığında katılmamak işten bile değil...Biz olaya Türkiye tarafından bakıyoruz gibime geliyor Avrupa da durum daha farklı kanaatimce...Ha ülkemize gelecek olursak bisiklet daha anne karnında 8. ayında... Yürümeye başlaması için daha epey bi zamana ihtiyaç var...Toplumda bi kere bu bilincin gelişmesi gerekiyor...Tabii bunun için de önce bisikletin sadece karne hediyesi ya da haftasonu eğlencesi olmadığı; bir ulaşım aracı da olduğunun kabul görmesi gerekir ki bunun içinde maalesef bisiklet yollarının düzenlenmesi gerekiyor...

11. Burak_Dingiloglu

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Hayal olan ne? Butun olan bitenler sadece yeşil renkte büyük gözlü varlık mi aramak mu zannediyorsunuz? Füzeler atılıyor, maddeler inceleniyor,deneyler yapılıyor. Amerika bundan 50-100 yıl sonrasının hesaplarını yapiyor diye dusunuyorun.

12. kaslagit54

kaslagit54 Aktif Üye

Adı:
    Aybars
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Hava durumu yağmurlu ise Cube ile,diğer günler Canyon ile işe gidip geliyorum.Bisiklet yolunda yürüyen yayalara,cam kırıklarına,bisiklet yolunda ters yönden gelip yol isteyen akülü motor sürücülerine rast geliyorum.Adrenalin dolu zamanlar yaşıyorum.Bakkala veya markete Dahon ile gidiyorum.

13. Burak_Dingiloglu

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @geziniyo o bahsettiginiz bilincin gelişmesi için vatandaşın evine ekmek götürüp götürmeme derdi olmamalı ve bizi yönetenlerin ciddi anlamda kültür devrimi yapmalı. Daha 5-10 seneye kadar modern sanat müzemiz yoktu simdi var ama 70-80 senelik kayip var. Önce ekonomi düzelmeli ve cehaletten kurtarılmalı insanlar. Maalesef insanlarımız kandırılıyor ,işin kötüsü de kandirildigimizin farkinda değiliz. Yavaş yavaş uyaniyoruz bir yandan birileri ye babam yemeye devam ediyor ama...

14. Hayrettin

Hayrettin CCX'sel üye

Adı:
    Hayrettin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hayal olan 50 yıldan kısa bi sürede o tarz bi şeyi yapabilecek düzeye ulaşılabilmesinden kesin olarak bahsedilmesi

15. geziniyo

Seviye:
    @Burak_Dingiloglu Çin de ya da Hindistan da yaşayanların evine ekmek götürme derdi yok o zaman şu dediğinize göre... Tam tersine ekonominin gelişmesi refah düzeyinin artmasıyla birebir bağlantılı bisiklet...Örnek olarak her gün Karşıyaka-Alsancak arası işe gidip gelen bi dünya insan var...Günde 40 km haftada 240 km ayda ortalama 1000 km yapıyorlar araba ile...Ve birçoğuda arabalarında tek gidiyor...1000 km dediğiniz zaman ortalama yakan bir araç üzerinden hesaplarsak 60 litre yakıt eder...60 lt yakıt da litresini 4 tl derseniz ayda 240 tl eder... 12 ayda 2880 tl yapar ki ortalama 1000 usd diyelim... Varın siz hesaplayın gerisini...

mehmetsunu ve Hayrettin bunu beğendi.
  16. Burak_Dingiloglu

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @geziniyo Bilinçten bahsediyoruz. O işe gidenlerin kaçı bisikleti karne hediyesi olarak görmûyor? Ekonomik doyumda olupta kaç insan çevreye duyarlılığından dolayi bisikleti tercih ediyor? Ülkenin tablosuna bakmak gerek ve kendi bisikletimizi üretmemiz gerek.

17. geziniyo

Seviye:
    @Burak_Dingiloglu Son mesajınızla bi önceki mesajınız çelişiyor... En başta da dediğim gibi benim fikrimce bisiklet taşıt olarak kabul edilir de bisiklet yollarına olanak sunulursa bilinçte gelişir toplum ekonomisi de...Zaten bi on sene içinde zorunluluk haline de gelecek bu kadar araç trafikteyken ve her gün yenileri eklenirken...Amsterdam da olduğu gibi...

mariokaldato bunu beğendi.
  18. Burak_Dingiloglu

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @Hayrettin 100 yilda 5 milyar yasindaki dûnyayi bu hale sokabildiyse insanoglu 50 yilda sonunu bile hazirlayabilir. 100 yildan az desek daha dogru . Kesin olarak algilamaniz sizin yorumunuz. Zaten bu soylenenleri yillardan beri bilim adamlari bas bas bagiriyor.

Kuzey Ege bunu beğendi.
  19. geziniyo

Seviye:
    @Burak_Dingiloglu Bu son mesajınızda bende hemfikirim belki 50 belki 100 ya da daha fazlası ama o kadar yatırım Mars'ta ya da herhangi bir gezegende aa ne varmış bakalım diye yapılmıyor...Özellikle yurtdışı strateji oluşumları incelenirse bu aşikar zaten

20. Burak_Dingiloglu

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @geziniyo neyin çelişip neyin çelişmediğini pek kestiremiyorum. Düşüncelerimi daha net anlamaniz açısından soyle bir ornek vereyim. Birincisi ekonomik anlamda yeterli olacak ki vatandaş gidip ucuz veya pahalı bisiklet alabilsin. Bilinç meselesi ise yönetenlerimiz duvara resim asıp önüne vazo koymamalı. Ya duvara resim as ya da vazo koy masanın uzerine. Her ikisini yapmak demek cehaletin ta kendisidir diye düşünüyorum.