Dünya'nın yaşamak için en güzel yeri

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
eveet, anketimize hoşgeldiniz :)
yani aslında en güzel yerlerden biri İstanbul, biliyorum, ama kaçasım var işte
en fazla edirne'ye gitmiş biri olarak, sizlerin önerilerine ihtiyacım var

kriterler:
1) İklim: akdeniz insanıyım, güneşi görmeliyim. ama sıcakta da eririm. temmuz-ağustos'ta kendimi eve kapatırım (desem de mümkün olmuyor tabi serde gezginlik olunca). Mümkünse sürekli bahar olsun :) Fazla rüzgar ve yağış olmasın, çünkü malum bisiklet merakı var.
2) Doğa-Arazi: eh, harika olsun tabi. Ormanlar, göller (deniz olmayabilir), ırmaklar dolu olsun. Ama bisiklet binecek kadar düzlüğü de olsun, her taraf sert dağ olmasın.
3) Yemekler: Sırf bu yüzden Uzakdoğu'ya alışabileceğimi hiç sanmıyorum. Çok mu önyargılıyım?
4) Dil: İngilizce öncelik, çünkü ye-iç-yat bi hayat olmaz ki. Tiyatroya da gitmek lazım, bişeyler yapmak lazım. Ama çok da farketmez ha, nasılsa her dili en geç 1 yılda öğrenirim.
5) Refah düzeyi yüksek olsun, insanın değeri olsun
6) Dünyanın derdinden, çatışmasından uzak olsun.

Çok mu şey istiyorum :)) hele ben isteyeyim de...
Hadi bakalım, önerilerinizi bekliyorum lütfen.
Bu kriterlere en uygun ülkeler/şehirler neresi sizce dünyada?

Scudo

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Bizim buralarda böyle yerler var :D Beklerim:eek:

• Beğen
Tepkiler: gatila

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Öyle çok gezen biri değilim ama gördüğüm şehirler içinde bisiklet için en ideal şehir Bolu diyebilirim. Senin kriterlerince bikaç da yorum yapayım..

kriterler:
1) İklim: Kışlar biraz sert geçer ama bahardan itibaren güneşi görürsün, sıcağı da çok fazla değildir. Rüzgar bakımından dağların arasında çukurda kaldığından dolayı çok az rüzgar eser..
2) Doğa-Arazi: Orman, dağ, göl ne ararsan mevcut. Şehir dağların arasında ovaya kurulduğu için baya uzun düzlükler bulabilirsin, dağlara doğru yönelirsen de istediğin kadar yokuş bulabilirsin. Yani düzlük isteyene düzlük, yokuş isteyene yokuş, doğa isteyene doğa ne istersen var..
3) Yemekler: Yemek konusunda Bolulu aşçıların namından bahsetmeye sanırım gerek yok..
4) Dil: Bildiğinniz türkçe olmasına rağmen şive biraz gariptir, insan kısa sürede alışıyor..
5) Bir ara istatistiklere göre, kişi başı gelir açısından Türkiyenin 2. en iyi iliydi.
6) Dert tasa getirecek hiçbişey yok, insanları uysal, suç oranı düşük, trafik yok, doğası çok güzel vs vs..

Biraz Bolu reklamı gibi oldu ama, gerçekten bisiklet için ideal sayılabilcek bir il.

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Bisiklet
Specialized
@gokhancan

Sanırım diger şehirlerimize göre demek istedi :) acaba öylemi demek istedi =?:eek:

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
@gokhancan

eh be Gökhan adaşım, yazdık ya kriterleri :)
bu kriterlere en uygun neresidir sizce?
yani "güzel" derken şehrin estetik güzelliğinden bahsetmiyorum
tabi aslında estetik güzelliği de göz önünde bulundurulmalı. parkları olmalı, yapılanması düzgün olmalı, bisiklet yolları olmalı vs vs.
ama aslolan saydığımız kriterlere uygunluktur.
bu kriterler bana "güzel bir yaşam" sunar
(Bu arada imzanı çok beğendim. Benim kaçış isteğimde biraz bu da etken zaten. Şimdi diyeceksin ki bu dünyanın her yerinde böyle! Evet, belki. Ama bizde daha kötü bence)

Muğla-Antalya tarafları elbet çok güzel.
Bir taraf deniz, bir taraf dağlar.
Ama ben hem yurtdışını kafaya koydum, hem de bolcana kültürel etkinlikle de bünyeyi beslemek isterim. Bu nedenle Türkiye'de kalırsam İstanbul'dan başka düşünmem sanırım.

Bolu'ya da bayılırım. Hatta gençlikte hep Bolu'yu hedeflerdim. Dediğiniz gibi şehir ovada, ama etrafı muhteşem dağlarla çevrili. Göller, güzel ilçeler...
Ama bir üstte saydığım nedenler Bolu için de geçerli haliyle.

Şimdi bir kriter daha ekleme gereği duydum izninizle:
7) Dedik ya bişeyler yapmak lazım. Biraz büyük şehir olmalı, imkanları olmalı, türlü etkinlikleri olmalı. Ama ulaşım da kolay olmalı. Metro ağı ile donatılmış Avrupa şehirleri gibi yani.

• Beğen
Tepkiler: ZekiAlper

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Bisiklet
Specialized
Bu dedigin kriterleri aklımda tutamadım ki :D neden bu kadar cok kriter koydunuz :eek:? Daha daha daha iyisi için tabiki ama bu kadarı da fazla bence :D
Bence İngiltere.:)

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
@BMX_rider07

evet, pek çok yönüyle en iyisi
ama hava çok kapalı ve yağışlı değil mi İngiltere'de?

eh, madem bi yola baş koyduk, olmuşken en iyisi olsun :)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Tekrar dusundum, Frankfurt'a beklerim :)

Inanilmaz bir ulasim agi var, sadece gece 1 sabah 5 arasi bile her yarim saatte bir her yone rayli sistemle ulasmak mumkun, ayrica gece otobusleri de mevcut.

Sadece sehrin degil, ulkenin tamami bisiklet yollariyla donatilmis durumda. Mevsimi kisin sert olmasina ragmen, yazin oldukca gunesli gunleri de oluyor, aslinda biraz kuresel isinmanin getirisi bu.

Frankfurt'un ortasindan Main nehri geciyor (bu nedenle adi Frankfurt am Main, yani Main'in yanindaki Frankfurt). Yine sehrin etrafinda irili ufakli goller bulmak mumkun. Buyuk bir sehir diye adlandirilmasina ragmen, herhangi bir yone 10 km pedal cevirdiginizde at ciftlikleri, tarlalar gormek mumkun.

Ormanlik alan yine sehrin icinde irili ufakli ve sehrin disinda genis arazilerde mevcut. Cok sayida bisikletci oldugu icin gerek asfaltlanmis yol, gerekse araziden bisiklet surmek mumkun.

Yemek? Turk yemegi de bulabilirsiniz, tipik Alman da... Hatta her milletten birseyler yemek mumkun :). Ayrica dil olarak da Ingilizce'nizle cok rahat anlasabilirsiniz.

Avrupa'daki saniyorum en iyi sosyal devlet yapisi su anda Almanya'da, darisi basimiza diyelim.

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
@HaliliOzturk

:) şanslı insan Halil
çok özendirmişin yahu. yazdım listeye Frankfurt'u
bir tek sert kışlar ürkütüyor. 3-4 ay sert ise sorun değil ama baharlar da bisikleti engelleyecek şekilde ise zor olur.
ki aslında Avrupa'da bu güzellikte çok şehir vardır, değil mi?
mesela sana şunu sorayım: Almanya'da en çok Frankfurt'u mu önerirsin?

diğer ülkeleri bilenlere de şunu soralım:
mesela Fransa'da nerde yaşanır? Paris olabilir mi?
ya da İsviçre nasıl?
Avusturya-Macaristan-Çek ülkeleri de olabilir belki.
Viyana-Budapeşte-Prag gibi şehirler insanı mest edebilir sanırım.
İtalya'nın kuzeyi de uygun olabilir. Milano tarafları.
dikkat ederseniz Avrupa'nın hep belli bir bölgesine odaklandım. Orta tarafları.
neden? eleme nedenlerim:
* ispanya-portekiz-güney italya-yunanistan çok sıcak. ve rehaf seviyesi olarak biraz daha geride
* iskandinavya fazla kuzey. hem soğuk, hem de gece-gündüz, yaz-kış düzenleri bana ters.
* ingiltere-irlanda: kuzey, çok yağışlı
* polonya-romanya: cezbedecek bir yönleri yok

eh, geriye şu hat kalıyor: Fransa-Almanya-İsviçre-Kuzey İtalya-Avusturya-Macaristan-Çek cum.
gerçi bir de Benelux ülkeleri var ama onları hiç düşünmedim bakın. acep onlar nasıldır?

ilk anda Yeni Zelanda ve Avustralya ağır basıyordu ama şimdi düşündüm de, Avrupa gibi bir olanak varken dünyanın gerisi gereksiz. çünkü mesela Sydney güzel bir şehir olabilir ama dar bir alana sıkışmış olacaksın. Ama Fraknfurt'ta isen, canın çekti Paris'e git, olmadı öbür ay Viyana'ya git. Dünyanın kültür merkezi de hep buralar. Zaten iklim de bu orta Avrupa'da süperdir sanırım.

afaki konuştuğum için çok saçmalamış olabilirim.

ahmedseref

Forum Demirbaşı
Tepki
550
Gökhan abi ne yapıyorsun yahu?
Tebrik ediyorum bu cesur kararından ötürü...
Şimdiden Allah kolaylık versin hayırlı olsun dileklerimle.
Ben pek İskandinav ülkelerini önerirdim ama mevsimler dediğin gibi...
Doğa bakımından gayet güzel yerler fakat bisiklet de dersen iş değişir.
Nereden esti bu fikir?

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
eyvallah Şeref
gerçi henüz yeterince cesur değilim. Çünkü önce iş bulmaya çalışacağım.
yeterince cesur olsaydım, direkt vize başvurusu yapardım :)
nereden estiğini bilahare anlatırım sana

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Bisiklet
Specialized
Gökhan abi Türkiye gibi günlük güneşlik olan 4mevsimi bir arada yaşayabilecegin, dogasıyla , dogal kaynaklarıyla zengin bir ülke den gidip de oralarda bisiklet sürebilecegin yerler aramak bana biraz mantıksız geldi. Ama gitme demiyorum. Her insan oradaki medeniyeti görmek ister tabiki :) ... Yolun açık olsun abi ;)

• Beğen
Tepkiler: bicycle16

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
ah tabi ya, bir de artvin var
sadece doğayı düşünsen en mükemmel yerlerden biri (gerçi henüz sadece fotolardan gördüm)
ama benim için kültürel etkinlikler de çok önemli. bu nedenle türkiye'de istanbul'u tek geçerim.
boğazın iki kenarında harika bir şehir.
pek çok olumsuzluğu da olsa, yine de ço kharika yönleri de var.
ve biliyorum ülkemizin her tarafı ayrı bir cennet
ama dedim ya, kafayı yurtdışına taktım bir kere. gerekçem bana kalsın, konu sapmasın.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@gatila

Simdilik Frankfurt'tayim, ama Ekim'de master egitimim icin Paderborn'a gececegim, biraz daha ufak bir sehir, hatta Frankfurt'a gore baya ufak diyorlar :) Diger sehirleri pek tanimadigim icin ne yazik ki pek bir sey diyemeyecegim. Fakat Frankfurt nehir yataginda, duz bir sehir. Kuzeyi ve guneyi daglarla cevrili oldugundan sanirim biraz daha korunakli. Ben 3 Mayis'ta buraya geldim, herkes bisiklete biniyordu, gecen yil ise 2-3 gun disinda hic kar yagmamis :)

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
@HaliliOzturk

o zaman özelden de görüşeceğiz demektir :)
yani iş ciddiye biniyor