Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dünyanın ilk 29er recumbent bisikleti

Konu, 'Recumbent Bisikletler' kısmında Ozan Akçay tarafından paylaşıldı.

1. Ozan Akçay

Ozan Akçay Forum Demirbaşı

Seviye:
    http://www.meta-bikes.com/mm29xt.html

Bu aralar bu tip bisikletlere takmış durumdayım.Denemeden rahat edemeyeceğim gibi.Zira recumbent bisikletler hem konforlu hem hızlı imiş.Kullananlar öyle diyor.Hızlı olmasının en büyük sebebi aerodinamik tasarım.Bknz şu sayfadaki resim:

http://www.meta-bikes.com/concept.html

En büyük dezavantajları bisiklet üzerindeki kontrolün çok azalması (tekerlekleri yerden bile kaldıramıyorsunuz) ve bisiklet üzerinde ayağa kalkamamanız (yokuşlar).

Ben niyeti bozdum ve para biriktirmeye başladım, benden önce alan olursa (sanmam ama) yazsın buraya.

2. Mehmet Fatih Memiş

Mehmet Fatih Memiş Yeni Üye

Seviye:
  3. Hasan TÜRKER

Hasan TÜRKER Onursal Üye

Seviye:
    guzel gorunuyor farklı ve heyecanlı ama bıraz rısklı gıbı :)
    yınede alırsanız eger sıze basarılar dılıyorum. tecrubelerınızı bızımle paylasırsınız.

Ozan Akçay bunu beğendi.
  4. Ozan Akçay

Seviye:
    Elinize sağlık.Konuyu daha önce okumuştum.Hatta Türkçe ne kadar kaynak/forum varsa okudum recumbentlerle ilgili, sonra da İngilizce kaynaklara baktım, bakıyorum.

Türkiye'de henüz bu tür bisikletleri imal eden/ithal eden bir yer olmadığından bu tür emekler daha değerli oluyor.Yeni projenizi (konunuzda bahsettiğiniz) merakla bekliyorum.

5. Baga

Baga Üye

Seviye:
    2009 da katıldığım Roma-Mekke turunda hollandalı bi arkadaş (HENK) bu tarz bi bisikletle gelmişti ve roma dan mekke ye kadar 4000 km pedal çevirdi bunula :)
    O kendisi yapmıştı bu bisikleti ama alanya da yolda hızla giderken gidon boynu kopmuştu... :)
    bende biraz kullanmaya çalıştım ama gerçekten çok zor denge kurması.daha ayaklarımı yerden bile kesememiştim...
    ama koleksiyoncular için süper bir bisiklet :)

6. Ozan Akçay

Seviye:
    Koleksiyon amaçlı değil tepe tepe kullanma amaçlı alacağım.Denge sağlamanın ve manevraların klasik bisikletlere göre daha zor olduğu kullanıcıları tarafından söyleniyor, uzun yolda daha konforlu ve hızlı olduğu da.

Sizin ayaklarınızı bile yerden kesemediğiniz bisikletle başka bir kullanıcı 4000 km yol yapmış.Alışkanlık meselesi gibi gözüküyor yani.Yolda giderken gidon boynunun kopması da hatalı üretim sonucu olsa gerek...

7. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    Cruzbike vendetta (pahali ama en sevdiğim recumbent) ,performer (ucuz) yada Azub sıteleri baktınız mı?
    Bende bir zaman metabıke metaphysıc almaya duşundüm ama bu modelin sürünüşü başlangıcta zor oluyor.

8. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bu seneki roma mekke turunda da o arkadaş vardı sanırım, yaşı baya vardı bisiklet carbondu fazla inceleme fırsatım olmadı ancak baya ilginçti, yolda adamın keyfine dicek yok tabi :).

9. Ozan Akçay

Seviye:
    Dediğiniz sitelere baktım.Vendetta tam bir hız makinesi.Bisikletlerin F1 arabası sanki.
    Metabikes'ın bu modelinin beni cezbeden tarafı 29er olması.Klasik bisiklette 26" den 29 a geçince konfor ve yol tutuş BANA GÖRE önemli derecede arttı.Recumbent bisiklette de koca tekerin sağladığı bu ekstra yol tutuş ve konforu arayacağıma eminim.Sürüşü başlangıçta zor olsa dahi süre süre alışırız, hele bi alabilelim...

Not:Başka 29er olan/teker değişimiyle olabilecek recumbent modeli bilen varsa yazsın...

zgr213 bunu beğendi.
  10. sakir yetisen

sakir yetisen Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
  11. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ön tekerin biraz küçük (örn. 24") olması sanki insana biraz daha güven veriyor. Ayrıca bunun kadrosunu yapmak sanki bisiklete göre daha kolay. Bence herkes ağır da olsa bunu bir demirciyle bisikletten bozma bir şey olarak yapabilir. Tabi uzun bir zincir bulmak gerekecek...:)

Keza yapılmışı varmış ama fotoğraf göremedim:

Mehmet Fatih Memiş bunu beğendi.
  12. Mehmet Fatih Memiş

Seviye:
    Bisiklet kadrosunu üretmek basit bir demircide yapılabilecek bir şey değil -eğer baştan sağma istemiyorsanız- öncelikle bisikleti kendinize göre tasarlamanız gerekiyor ölçüleri ne kadar yük bineceği hangi malzemelerin kullanılacağı,kadro sağlamlığı en büyük meselelerden.Ne kadar ağırlığı olacağı-alüminyum,demir,alaşım, kullanılması.Sonrasında kalıp hazırlıyorsunuz-ki kişiden kişiye değişir ve fabrikasyon üretim içindir-Üretimden sonra fiziki yapıya bakıyorsunuz-boyama ışıklandırma kabin kalıbı vb-bunlardan sonra sonuçlandırıyorsunuz YANİ O KADAR DA KOLAY DEĞİL

13. Mehmet Fatih Memiş

Seviye:

FOTOĞRAFLAR DİĞER SAYFALARDAYDI

14. Frédéric LAPOİNTE

Seviye:
    Holandalı Raptobike mıd racer de var. komple yada sadece kadro satılıyor.Hem de ucuz.
    Yenı Performer hıgh racer de çok guzel ve ucuz:
    Hayal etmek için Zockra sitesi ne bır goz at.

Ozan Akçay bunu beğendi.
  15. Ozan Akçay

Seviye:
    Dediğiniz bütün bisikletlere/sitelere baktım.Hepsi çok güzel bisikletler, ancak 29" lastik takmaya uygun değiller gibi gözüküyor.O yüzden, pahalı da olsa metabikes yoluna devam, şimdilik...

16. Frédéric LAPOİNTE

Seviye:
    2nci el recumbent sitesi www.bentokaz.com bakabiliyorsunuz.
    Ama Turkiyeden onu ulaşamiyorum.

Ozan Akçay bunu beğendi.
  17. Ozan Akçay

Seviye:
    Ben de ulaşamadım o siteye bir türlü...

18. emir yakup bulut

emir yakup bulut Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    forumun pek ilgi çekmeyen başlıklarından, bu konuda sorum büyük bir ihtimalle cevapsız kalacak olsa da şansımı denemek istiyorum:Sitede de görüldüğü üzere yerli yatay bisiklet imalatlarının hepsi 3 teker ve performanstan süratten ziyade konfor odaklı gibi , sorum şu:2 tekerli yatay bisiklet kadrosu imal eden ya da edebilecek olan bir atölye yurdumuz sınırları dahilinde mevcut mudur? Bu konuyu açmış ve hedeflediği gibi 29 teker rekumbenti almış olan bu arkadaş ,yatay bisiklet konusundaki tek Türkçe kaynak olan bir bloğun sahibi idi fakat daha sonra geleneksel bisiklet endüstrisinin hışmına uğramak istemediğinden bloğuna yazmayı bıraktı, kendisine özel mesajla ulaşmayı denedim fakat sanırım forumla ilşiiğini kesmiş.

kobalamin bunu beğendi.
  19. SoS

SoS Yeni Üye

Adı:
    Memo
    Bisiklet:
    Diğer
    @emir yakup bulut.
    Merhaba,
    Sordugunuz sorularin cevaplari malesef bende degil, bisiklet hakkinda tecrübem yok fakat yeni yeni arastiriyorken aklima geldi belki isinize yarar, korel firmasi olmasi lazim corelli die markalari var ve kendi kadromuzu kendimiz üretiyoruz diyorlar, isterseniz firmaya danisin belkide yeni bir cesit katarlar kendi katalog larına.
    Denemekte fayda var bence.
    Selamlar.

Corelli Bisiklet
    Iletisim.

emir yakup bulut bunu beğendi.