Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dünyanın en eski tapınağı GÖBEKLİTEPE (belgesel)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Hamit E. tarafından paylaşıldı.

1. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:

arkadaşlar güzel bir belgesel. ingilteredeki stonehedge ten çok daha eski ve çok daha mükemmel şekilde bulunmuş olan ve daha sonraki medeniyetlerde ve dinlerde kullanılan imgeler semboller örfler adetler gibi birçok şeye ışık tutabilecek bir arkeolojik bulgu. MÖ12000 yılı gösteriliyor. bundan önce en eski tapınak olarak gösterilen stonehedge MÖ5000 yılında yapılmış ve (çok araştırmadım) üzerlerinde herhangi bir işleme oyma vb yok diye biliyorum

İyi seyirler

MehmetAliB. ve Sinan Ş bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  2. Ahmet Keçeci

Ahmet Keçeci Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Şu an vaktim yok ama dikkatimi çekti. Ülkemizde kimsenin bilmediği çok güzel yerler var, en kısa zamanda bu belgeseli izleyeceğim :)

3. Uzbay YELCE

Uzbay YELCE Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Mayıs ayında orayı görme şansım olmuştu. Dikilitaşların üstünde bir takım semboller var. Destek olmadığı için çok uzun sürmüş kazı diye hatırlıyorum. Görülmesi gereken bir yer..

4. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    semboller hayvan figürleri vb semboller var. bazıları 3 boyutlu yapılmış kabartma şeklinde.
    yorumlayanlar, o zamandan bu zamana kadar gelen dinlere ritüel olarak yol gösterici ve esinlenildiği yönünde görüş belirtmişler.

5. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    İz tv izledim. Bilim insanlarının bütün algılarını değiştirmiş bir yer. Daha insanlık tarıma geçmeden yapılmış bir tapınak. Dünya da başka örneği yok.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  6. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    GöbekliTepe'ye 2012 yılında Diyarbakır'dan gitmiştik. Bir gece Şanlıurfa merkezde kaldık ertesi sabah da Pedallayarak Orayı görmeye gittik. Yükek ve havadar bir yer. Eğer ki imkanınız var ise gidip görün derim ama bisiklet ile pedallayın. Yegane tavsiyemdir. Biz gittiğimizdek azı çalışmaları vardı. Aradan 2 yıl geçmiş. Akşam eve gidince videoyu izleyeceğim. İş yerinde engelli açılmıyor.