Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dünyanın en çok içtiği portakal suyu Türkiye'de ilk altıya bile giremiyor

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında murty tarafından paylaşıldı.

1. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ALMANLAR DÖRT KAT FAZLA TÜKETİYOR

Türkiye'de kişi başına düşen meyve suyu tüketim oranı her geçen yıl yükselmesine karşın henüz 10 litre civarında. Ancak Avrupa Birliği ülkelerinde bu, 23 litreyi buluyor. Almanya'da ise 40 litreye kadar çıkıyor. Tüketim, yüksek eğitim ve sanayileşme ile artış gösteriyor. Kişi başına tüketimin yılda 11 litreye ulaştığı Marmara'yı, Ege (9 litre ), İç Anadolu (7 litre), Akdeniz (5 litre) Karadeniz (4) ve Doğu Anadolu Bölgebi (2) takip ediyor.

Peki siz ne kadar tuketiyorsunuz???

özgürakbuz ve Hacı Murat ŞAHİN bunu beğendi.
  2. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Yıllık 20-30 litre civarı tüketiyorumdur.

murty bunu beğendi.
  3. zafersidal

zafersidal Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ben de yıllık 30 litreden fazla tüketiyorum:rolleyes:

murty bunu beğendi.
  4. yusuf yuce

yusuf yuce Üye

Seviye:
    Yıllık yaklaşık 20 Litre tüketiyorumdur.

murty bunu beğendi.
  5. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    benim de yaklaşık 30 litreden fazladır tüketimim. yanlız şöyle birşey var sağda solda taze sıkılmış meyva suyunu cok matahmış ve cok zor hazırlanıyormus gibi dunya pahasına satarsalar tabi kimse almaz. En güzeli evde sevdiğimiz meyvelerden kendimiz hazırlamak.

6. barhan

barhan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Arkadaşlar türk halkı meyve suyunu içmeyi değil meyve yemeyi tercih ediyor tüketim oranlrı o yüzden düşük görünüyor.

Emre Özhan, kcuk_, fletcher ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  7. Muhammed Emin AVCI

Muhammed Emin AVCI Aktif Üye

Seviye:
    ben lisedeyken kışın günde ortalama 2 kilogram mandalina yada porktakal tüketiyodum hem tüketim hazır meyve suyu tüketim raporlarına göreyse hiçbir anlamı yokki portakal taze sıkılarak içilir.....

Salih AK, barhan ve murty bunu beğendi.
  8. alper kabran

alper kabran Yeni Üye

Seviye:
    bence de bu olay taze meyvenin avrupada meyve suyuna gore daha pahalı olmasindan kaynaklaniyor ulkemizde son yıllarda meyve fiatlari artsada yinede disariya gora daha ucuz o yuzden tercih ediliyor

murty bunu beğendi.
  9. ErkaL

ErkaL Bisikletkolik

Seviye:
    araştırma gerçekten konsantre(hazır) meyve sularının tüketimine göre yapıldıysa gazlı içeceklerden farkı olmazki.tek farkı gazsız boyalı içecek olması :)
    Yukarıda da söylendiği gibi 1 kilo portakal fiyatına 1 bardağını satıp yolunu bulmaya çalışıyor millet...
    Evde taze sıkılmışını tercih ederim.

küçük-emrah ve murty bunu beğendi.
  10. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Aslinda biraz yaniltici bu bakis acisi. Cünkü Almanya'da meyve suyu, normal sudan daha ucuz. Özellikle minik pet siselerde, yaninizda tasiyabileceginiz boyda bir sisede meyve suyu, suya göre hayli ucuz. (Yarim litre su 1 € kadar, 1 litresi de 1,30 € ve 0,25 € depozitosu var, meyve suyunun 1 litresi 0,70 € kadar)

Bir de meyve suyunu evde hazirlama adetleri ve manavdan pazardan bizim gibi kilo kilo taze meyve alma adetleri yok. Cogu arkadasim bilirler, bizim annelerimiz her hafta kiloyla meyve alir, haftanin sonu gelmeden biter hepsi.

11. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    En güzelini bizimkiler yapıyor :) Mevve suyunun hava ile temas etmesi, sıkıcıların metal aksamı ile temas etmesi gibi durumlarda vitamin değerinin bir miktarını kaybettiğini pek çok kişi ve kaynaktan duymuştum. Ayrıca çoğu meyvenin kabukları ve posasının envai çeşit faydaları vardır. En güzeli mevsiminde bol miktarda alıp kütür kütür yemek. İçsin dursun Avrupalı, sanki bir faydası var da :D :D

küçük-emrah, zekixx ve murty bunu beğendi.
  12. nükleer kedi

nükleer kedi Forum Bağımlısı

Seviye:
    Özellikle C vitamini çiğnerken dahi etksini kaybediyormuş. O yüzden meyvenin sebzenin doğrudan yenmesi en iyisi ;)

murty bunu beğendi.
  13. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Portakal suyu denince aklima ilk gelen Ankara Kizilayda Guvenpark ta EGO nun portakal suyu satim araci aklima geldi,onun tadi bir baska oluyordu :)
    Gurbet canim insan bunu da ozler:D

Bir gun orda calisan gorevliye sormustum "ya bunun tadi sanki icinde kum varmis gibi geliyor dislerim bi hos oluyor,ne katiyosunuz icine dedim"
    Adam dondu dediki : "yegenim bu tamamen dogal yikamiyoruz bile:D "
    Estagfurullah yane ne diyim :)

14. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Abi bizimkilerde yemekten sonra tuketiyor o zaman daha zararli eee ne anladik bundan,ama su cok hosuma gitti " İçsin dursun Avrupalı, sanki bir faydası var da :D :D" ABi %100 Turk yorumu olmus:in:

küçük-emrah bunu beğendi.
  15. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Evde meyve varsa meyve yerim. Meyve suyu varsa onu içerim. Yani meyvelere dair ne bulursam evde pek bir şansları olmaz. Evin dışında iken meyve suları ilgimi çeker. %100 olanlar pahalı ama konsantre olanların da tadı başka. Fark etmiyor. Yeterki çok abidik gubidik firmaların ürünleri olmasın.

Evde meyve suyu hazırlamak, meyveyi olduğu gibi yemekten daha kolay olduğundan meyve suyu hazırlamam.

Limonatayı çok severim, her meyve suyu gibi. Başlıca limonata yapma yöntemim bir kaç parça limonu büyük bir bardağa hapsederek içine soğuk yada sıcak su koymak ve çorba kaşığıyla eze eze şekerle karıştırmak. Soğuk olduğu kadar sıcak limonatayı da pek severim.

Evde meyveleri yemekten önce tüketmeyi tercih ederim. Feci halde iştah açıyor. Bünyem alışmış. 2-3 tane portakal yesem canım hemen makarna çekiyor.

Mide boşken meyvelerdeki yararlı maddeler kana daha rahat giriyor sanırım.

murty, nükleer kedi ve Machoo bunu beğendi.
  16. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Hatamı şimdi fark ettim.

Cümlenin doğrusu; "Evde meyve suyu hazırlamak, meyveyi olduğu gibi yemekten daha zor olduğundan evde meyve suyu hazırlamam." olacak.

17. serhad

serhad Forum Demirbaşı

Seviye:
    3-4 yıldır hergün kutu portakal suyundan içiyorum. Diğer meyve sularından arasıra içiyorum. Günde en az 1 bardak içiyorum, bazen 2-3 de oluyor. Eskiden nektar içiyordum artık %100 olanlardan içiyorum. Ne kadar faydası var bilmiyorum ama ben yararından ziyade sevdiğim için içiyorum. Hergün meyve yerim zaten. Yılda 100 litre portakal suyu tüketiyorumdur.

murty ve Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
  18. Mahir Erdogan

Mahir Erdogan Aktif Üye

Seviye:
    Meyvesini yiyin (portakal mesela) posası sindirime yarasın... vitamini vücudunuza... üstünede bi bardak su için olsun size meyva suyu... bende bunu anlamam aşağıda zaten meyva suyu olacak :)

murty bunu beğendi.
  19. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    Ben hazır meyva suyu içemiyorum %100 doğal olanlar dahil içtimmi midem ekşiyor kaynamaya başlıyor ama kendi sıktığımda böyle bir şey yaşamıyorum zaten %100'de dahi katkı var çabuk bozulmasın raf ömrü olsun diye katıyorlar içine kimyasalı,normal meyva suyu ile %100 doğal arasındaki raf ömrüne baktınızmı farklımı sizce?kendi sıktığınız portakallar dahi tarlada kimyasalı tadıyor!kötünün iyisi bence ama kontrol mekanizması olmadığı için ne yediğimizide bilemiyoruz(katkılımı katkısızmı hormonlumu değilmi ne derecede hormonlu nereden gelmiş kim üretmiş )!

murty bunu beğendi.
  20. ozansefer

ozansefer Kıdemli Üye

Seviye:
    almanlar da haklı pazarda meyvesi ateş pahası olunca suyuna dayanıyolar :) türkiyede yıllık kişi başı meyve tüketimini avrupayla karşılaştırırsan en yüksek tüketimi olan ülkeyi bile 2 ye katlayacağımızı düşünüyorum şahsen günlük ortalama 500gr meyve tüketiyorum yıllık 185 kg yapar :)

cedrick41 ve murty bunu beğendi.