Dünyada tek: Kolan jantlı balon bisiklet, 1x9, 195 mm aynakol vs...

Ozan Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
191
@Mansur KHASSANOV

Kütle olarak lastiğe basılan havanın miktarı fazla.Ama lastik kocaman olduğu için basınç 25-30 psi aralığında kalıyor.Yani bu lastiğe basılan hava miktarını bir yol bisikleti lastiğine basarsak çok daha fazla psi gelecektir.

Rotor 180 mm.Bendeki büyük elmalar en eski (en dayanıklı) seri.Tanesi 895gr.Aynı lastiğin 710 gr gelen bir de liteskin versiyonu mevcut.O modeller katlanabilir olduğundan dönme dirençleri de biraz daha düşük hem.Kargosu da makul tutuyor katlandığı için.Örneğin şuradan alınırsa kargo dahil 190 küsür liraya geliyor çifti:

(link)

Bendekiler yıprandığında (yaklaşık 5 yıl sonra olacak herhalde bu:)) ben de katlanabilir versiyonundan alacağım.Şu an kıyamıyorum lastiklerime.Yarım cm den uzun cam parçası girdi içine gene patlamadı!

Bu arada liteskin versiyonunun patlak koruması benimkilerle aynı.Benimkilerin daha dayanıklı olma sebebi lastiğin hamurunda kullanılan malzeme farkı ve biraz da yan duvar dayanıklık farkı.

• Beğen
Tepkiler: Mansur KHASSANOV
Scudo

Ozan Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
191
@onur demirer

Aynakol 195 mm olduğu için(pedal çevirirken ayak 2 cm daha fazla ileri gidiyor 175 e göre) ve allay nomad sele, yapısı gereği arkasına oturulması gereken bir sele olduğu için standart sele boruları beni yeterince öne atamıyordu.Thomson un setback sele borusu ters çevrilip "setforward" pozisyonunda kullanılabilecek şekilde tasarlandığından bu şekil bir çözüm meseleyi halletti.

• Beğen
Tepkiler: onur demirer

diavolo

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@Ozan Akçay

Evet şimdi hatırladım kusurabakmayın :) walla niye yalan söyleyim sizin bu araştırmacı bisikletçi yönünüze hayran kaldım:) konularınızı takip etmek gerekiyor :in:

• Beğen
Tepkiler: Ozan Akçay

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
@Ozan Akçay

O zaman baska bir soru :D

Niye 39T disli ve 195 mm aynakaol da 36T 180 mm degil? O kadar buyuk aynakolla ozellikle yuksek kadans adami aglatir gibime geliyor.

Ozan Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
191
@onur demirer

Şu an itibarı ile bisikletçiliğin en bilinmeyen, görüş ve fikir birliğine varılamayan, en çok mit ve şehir efsanesi barındıran alanlarından birine girmiş bulunuyoruz:)

Sorunuzun cevabı şu konudadır:

(link)

Lütfen iki sayfayı da okuyunuz.Özellikle ikinci sayfada efsane bisikletçilerden çok ilginç bilgiler var kullandıkları aynakol uzunlukları ile ilgili.

Edit:Sizin için konuyu hortlattım ve kullanım tecrubelerimi konunun sonuna ekledim.

• Beğen
Tepkiler: onur demirer

mustafa-38

Forum Demirbaşı
Tepki
187
ya abi her foruma girdigimde bakıyorum, sen nasıl bi bisiklet toplamışşın ya öyle

(bende bu tür bisikletleremi geçsem aceba cok hoş duruyor...)

• Beğen

ümit BOZ

Üye
Tepki
15
ozan bisikletini merak ediyordum linki vermen iyi oldu :) benimle aynı mantık ile topladığını düşünüyorum :) güzel olmuş iyi günlerde kullan :)

• Beğen

Ozan Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
191
İyi dileklerini ve yorumlarını paylaşan herkese çok teşekkürler.

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Aynakola karar kılmanızı aşama aşama okudum ve bir aynakol uzunluğunun bu kadar büyütülebileceğini hiç düşünmemiştim. Bisiklet kullanım tarzımız büyük ölçüde uyuyor.Boyum 1.78 olmasına rağmen tam ölçüyü bilmemekle beraber benimde bacak boyum uzun olduğu için muhtemelen aynı uzunlukta aynakollarda aynı şeyleri hissedebiliriz. İlk fırsatta görüşüp aynakolunuzu denemek isterim.
bisikletinizde çok sıradışı olmuş.Emeğinize sağlık.Güle güle kullanın

• Beğen

ahmetçetinkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
129
Bisiklet
Specialized
herkes gibi bende ilginç ama güzel buldum :)
uğraşınıza değmiş, güzel ve konforlu bir bisikletiniz olmuş

• Beğen

Ozan Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
191
@Ouz Deniz

Görüşme işi kolay, ikimiz de İzmir'deyiz.Hatta bu hafta sonu Bornova'ya gelme ihtimalim var yağış olmaz ise.Deneme işini ise biraz açmam lazım:) :

Bisikletinin ayarlarını günlerce uğraşarak mm sine kadar ince ayarlayan ve (bu sebepten) mecburi bir sebep olmadıkça bir daha asla değiştirmeyen biriyim.Sele borusunun bile ayarını değiştirmelerine izin vermediğim için çok "arkadaş küfrü" yemişimdir:) Bu haliyle deneyebilirsiniz tabi ki.Ancak bu ayarlar tam bana göre olduğundan size tuhaf gelme ihtimali kuvvetli.

İşte benim gibi kıl bisikletçiler varolduğu için belki:), şöyle bir ürün yapmışlar:

(link)

İki haftalığına kiralıyorsunuz ve size uyan uzunluğu buluyorsunuz.Türkiye'de de olsa keşke...

• Beğen
Tepkiler: matrixod

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
@Ozan Akçay

Sizi gayet iyi anlıyorum.Amacım sadece aynakolu denemek olduğu için eğer kabul ederseniz doğrudan sele borularını selelerle birlikte söküp kendi selemle binsemde olur.Bayadır güncelllemediğim için bornova yazıyor artık buca da yaşıyorum.Siz nerdeyseniz muhtemelen ben gelirim :)

Ozan Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
191
@Ouz Deniz

Sele borusu sökme teklifini çok yakın arkadaşlarım da yaptı.Gene küfür yedim diyeyim:)Şöyle bir durum da var zira, eğer benim kullandığım sele yüksekliği fazla geliyorsa, muhtemelen aynakolun da biraz kısaltılması gerekecektir.Size şöyle yardım etmek isterim, kısa zamanda bu aynakolun sabit 195 liğini alma niyetim var.Onu aldığım zaman ayarlanabilir olanla uzunca bir süre denemeler yapabilirsiniz.

Ben Bostanlı'dayım.Kess Bike a çok yakınım.Oraya gidip "Burada ucube bisikletli bi deli varmış" derseniz hemen gösterirler:)

2 yıl önce sorduğum soruyu gene sorayım:195 mm aynakol ürettirebileceğim bir yer var mı Türkiye'de?Dünyada bu işi yapan 2,5 şirket var ve temel olarak ucunda bir delik olan alüminyum çubuğu 400 dolarlara satıyorlar.Girişimcilere duyurulur.

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
@Ozan Akçay
Bostanlı'ya gelmeden önce haber veririm uyarsa halihazır şekliyle kullanırım o halde...
Ankara'da kesin olmakla birlikte Bursa'da da muhtemel bir şekilde malzemeyi götürüp işlettirmeniz mümkündür... Tabi maliyeti hakkında bir fikrim yok ama pahalıya mal olacağı aşikar...

• Beğen

Ozan Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
191
@cenqizhan

Hiç hesaplamamıştım biliyor musunuz?Hadi hesaplayalım.

Kadro: Trek 4300 21,5" 500
Maşa: Dimension disc (Y) 120
Jant seti: Teny Rim 26" all black disc (Y) 300
Lastikler: Schwalbe big apple 26x2,35 wire (Y) 150
İç lastikler: Schwalbe extra light schrader (araba sibop) 60
Sele borusu : Thomson Elite 31.6 287 mm 16 mm setback (Y) 100
Sele: Allay Nomad 1.1 Large (Y) 100
Gidon: On One Mary 645 mm (Y) 80
Elcikler: Ergon GP1 (Y) 30
Boğaz: Bontrager 120 mm 25 derece 30
Orta göbek: Phil wood steel 119 mm adjustable chain line (Y) 280
Aynakol: HS Cycles 180-220 mm ayarlanabilir (195 kullanıyorum) (Y) 1000
Zincir: KMC X9 siyah (Y) 60
Pedal: Crankbrothers Candy 1 2011 (Y) 90
Ön dişli: Salsa 39T singlespeed 9 vites uyumlu (Y) + BBG 39T 60
Ruble: Shimano SLX/Saint 11-28 (Y) 90
Aktarıcı:Sram X9 2011 9 vites (Y) 180
Vites kolu: Sram XO 9 vites 190
Fren: Shimano Saint M 810 2011 (Y) RT76 180 mm 6 vida rotor 320
Ön far: Serfas True 250 Lumen (Y) 280

Dynapack çanta ve geri kalan ıvır zıvırlar 250

Toplam (TL): 4270

Fiyatları kargo masrafı eklenmiş şekilde yazmaya çalıştım.Aynakolu dışarıda bırakırsak piyasaya göre makul bir fiyata çıkmış gibi; yaklaşık 3300 ediyor aynakolsuz.Yurtdışı alışverişlerin çok olması fiyatı biraz aşşağı çekmiş.Hoş pahalı da olsa yurtdışı almak zorundaydım, parçaların çoğu Türkiye'de yoktu.Gümrük mevzuatındaki yeni (saçmasapan) düzenlemeden önce yetişmiş olması şans oldu.

Edit:parçaların sonundaki rakamlar TL cinsinden fiyatlarıdır.Ben onları sağa ayrı bir sütun şeklinde sıralamıştım ama mesaj otomatik birleştirmiş.