Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dünyada her gün bin kişi intihar ediyor

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında böCek tarafından paylaşıldı.

1. böCek

böCek Kıdemli Üye

Seviye:
    Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatice Güz, dünyada her gün bin kişinin intihar ettiğini, intihar vakalarının ilkbahar ve yaz mevsimlerinin ilk aylarında artış gösterdiğini bildirdi.

İntihar edenlerin yanı sıra binlerce kişinin intihar girişiminde bulunduğunu kaydeden Doç. Dr. Hatice Güz, tüm ölümlerin yaklaşık yüzde 1'ini intihar vakalarının oluşturduğuna dikkat çekti. Bekar, erkek, şizofreni, depresyon tanısı konulanlar ve 30-40 yaş arası işsiz olanlarda ölümle sonuçlanan intiharların daha çok görüldüğünü ifade eden Doç. Dr. Güz, intihar girişimlerinin ise daha ziyade 30 yaş altı, bekar, işsiz, kadın ve depresyon tanılı hastalarda kendini gösterdiğini dile getirdi.

İntihara yol açan önemli yaşam olaylarının 30 yaş altında boşanma, reddedilme, işten çıkarılma-işsizlik ve yasal sorunlar, 30 yaş üzerinde ise fiziksel hastalıklar olarak belirlendiğine işaret eden Güz, "İntihar girişimlerinde risk faktörlerinin belirlenmesi önemlidir. Çünkü bu kişilerde çoğunlukla amaç yardım çağrısıdır ve ilk girişimi takiben bir yıl içinde yüzde 1-2'sinin ölümle sonuçlanan ikinci bir intihar girişimi olmaktadır. Fiziksel hastalık ve ailede intihar öyküsünün olması da intihar davranışına yatkınlığa neden olmaktadır. İşsizliğin risk faktörü olduğu kesinleşmiş, fakat erkeklerdeki işsizliğin kadınlara göre daha fazla risk taşıdığı belirlenmiştir" dedi.

Beyindeki serotonin maddesindeki azalmanın da intihar olasılığını arttırdığını kaydeden Güz, intihar vakalarında en önemli nedenlerden birinin de olumsuz yaşam şartları olduğuna ve bu kişilerde normal yaşam şartlarına sahip bireylerden 4 kat daha fazla intihar olgusuyla karşılaşıldığına değindi. Mevsim ve hava durumunun intihar oranlarını etkilediğini vurgulayan Güz, ilkbahar ve yaz mevsiminin başlangıç aylarında intihar vakalarına daha yüksek oranlarda rastlandığını açıkladı.

Avukatlık ve doktorluk gibi bazı mesleklerin, yüksek zeka düzeyinin ve kentsel yaşamın da intiharlarda risk faktörleri arasında yer aldığını belirten Güz, şu bilgileri verdi:
    "İntiharı düşünen bireyler genellikle etrafındaki kişilere bazı ipuçları veriyor veya direkt olarak 'Beni yalnız bırakmayın' mesajını iletiyor. İntihar önlenebilecek ölüm nedenidir. Bu nedenle doğru tanı ve tedavinin önemi vardır. İntihar mesajları veren kişiler uzmanlara yönlendirilmelidir. Bu en büyük yardımdır."

Karakartal Platton bunu beğendi.
  2. Karakartal Platton

Karakartal Platton Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu gerçekten inanılması güç bir rakam.

3. nazz

nazz Forum Demirbaşı

Seviye:
    teşekkürler paylaşım için..
    çok üzücü, hergün haberlerde mutlaka en az bir intihar vakasıyla karşılaşıyorum,çevremde de birçok intihar vakası gördüm,
    ama o ruh halinide anlayabiliyorum...umarım hiç bir sebep, kimseyi o hale getirmesin...
    hayat herşeye rağmen yaşamaya değer, çünkü birgün bitecek...

:(

4. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    İntihar bir hastalıktır; tedavisi gerekir. Sebebi bir insan ya da bir olay değildir. İnsan ya da olaylar şiddetini belirler ama direk temel sebebi değildir, bu düzeltmeyi öncelikle yapalım.
    Üç tip intihar vardır: Blöf amaçlı, intihar amaçlı ve ölüm amaçlı.
    İntiharın iki temel sebebi vardır: Biri yok olsun gitsin düşüncesi; diğeri ise birilerini üzmek düşüncesi.
    Özel yaşamında herkese mutluluklar diliyorum; iyi günler.

5. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Rakamlardan söz açılmış; şunu da belirteyim: Aspirinden sonra Türkiye'de en fazla satılan ilaçlar antidepresanlardır. Ki çoğu hastanın ilacını disiplinli bir şekilde kullanmadığını düşünürsek varın gerisini siz hesaplayın.

6. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Aslında belki daha bile fazladır o rakamlardan, intiharın en büyük nedeni bence içinde olduğu durumu doğru değerlendirememekten kaynaklanıyor. Yani bazı insanlar tanırsınız kimsenin sahip olmadığı zenginliğe ve sevgiye sahiptir ama kıymetini bilmez mutsuzdur intihar eder buna en basit örnek sanaçtı dünyasındandır, öte yandan çok az şeye sahip olupta mutlu olan çok insan vardır. Eğer elimizdekilere her gün şükretmessek ve kıymetini bilmessek bir gün onları kaybedebiliriz...

7. çamurluk

çamurluk Aktif Üye

Seviye:
    yaa intihar etmek ne demek yaa canımız bizim değildir biz onu allahtan ödünç almışıktır onun verdiği şeye biz nasıl zarar verebiliriz bence dünyanın en saçma şeyi bu olaydır oh be ne güzel vallaha canı sıkılan , birazcık zora gelen hemen intihar ediyor 2000 yılında sinop ceza evinde yatarken 2 senede 4000 küsur kişi intihar etmişti nekadar acı bi olay demi ve bu intihar edenlerin çoğununda çıkmasına çok az bi süre kalmıştı bence intiharın başlıca nedeni sabırsızlık ve özgürlüğün elinden alınması yani kişinin bazı şeylerden yoksun kalması

8. M.Burcu Cebesoy

M.Burcu Cebesoy Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok üzücü gerçekten, 2005 yılında bir insanın intahar edişini canlı canlı görmüştüm, çok günah birşey ya :( Allahın verdiği cana kıymak........:(:(:(

9. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Her eden kişi inançsız kişilerde mi ki intihar ediyor? Ya da O noktaya gelmiş birisinin inançlarını mı düşüneceğini sanıyorsunuz? Bilimsel bakacaksak bir çok yönüyle ele almak lazım.

10. jimi1984

jimi1984 Kıdemli Üye

Seviye:
    İnançlı/inançsız kavramı yok her iki türden insanda intihar edebilir..Ama şöylede bir şey var dini inancı fazla olan insanlarda benim görüşüm daha azdır..Allah korkusu onu tutar..Yani sayı olarak daha azdır "diye tahmin ediyorum"..

11. çağatay_çankaya

çağatay_çankaya Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ne diyelim artık ölen ölmüş allah rahmet eylesin...

12. castelloterminator

castelloterminator Aktif Üye

Seviye:
    eyleseydi emin ol bende intihar ederdim:)