Dünyaca Ünlü Heykeltraş'ımız öldü...

lepidoptera

Forum Demirbaşı
Tepki
419
ÜNLÜ HEYKELTRAŞ ÖLDÜ!

Dünyaca ünlü heykellere imza atan ve Ankara Kara Harp Okulu heykeli Time dergisine kapak olan ünlü heykeltıraş Prof Dr. Tankut Öktem kaza sonucu öldü, kızı ve eşi yaralandı.
Kadıköy yönüne giden ve sürücüsü henüz tespit edilemeyen 34 TG 486 plakalı otomobil, E-5 Karayolu Harem bağlantısında kontrolden çıkarak önünde giden 34 KY 011 plakalı kamyona çarptı.

Kazada, otomobilde bulunan Prof. Dr. Öktem ile aynı araçtaki eşi Semra Öktem ve kızı Pınar Doğan araçta sıkıştı. Olay yerine gelen itfaiye ekiplerince sıkıştığı yerden çıkartılan Prof. Dr. Öktem'in hayatını kaybettiği anlaşıldı.

Yaralanan kızı Doğan ile eşi Semra Öktem ise kaldırıldığı Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki ilk müdahalenin ardından Kozyatağı'ndaki Özel Acıbadem Hastanesine sevk edildi.

Yaralılardan Semra Öktem'in yoğun bakımda olduğu, kızı Pınar Doğan'ın ise genel sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

-PROF. DR. TANKUT ÖKTEM-

Prof. Dr. Tankut Öktem, 1940 yılında Konya'da doğdu. 1965 yılında bitirdiği İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu (İDTGSYO) Seramik Bölümüne 1966 yılında asistan seçilen Prof. Öktem, 1970 yılında aynı okulun öğretim üyeliğine geçti. 1974-1975 yılları arasında Seramik Bölüm Başkanlığı, 1980-1982 yılları arasında İDTGSYO Müdürlüğü yapan Prof. Öktem, 1983-1985 yılları arasında Tatbiki Güzel Sanatlar'ın Marmara Üniversitesi oluşundan sonra Heykel Bölümünü kurdu ve ilk başkanı oldu. 1986'dan bu yana profesör olarak öğretim üyeliğini sürdüren Tankut Öktem, 1993-1996 yılları arasında Marmara Üniversitesi Seramik-Cam Bölümü Başkanlığını, 1999'a kadar Fakülte Senatörlüğünü ve YÖK Sanat Milli Komitesi Marmara Üniversitesi Temsilciliğini yaptı. Çok sayıda eseri ve ödülü bulunan Prof. Öktem, 1999 yılında ''Devlet Sanatçısı'' seçildi. 1973 yılına kadar modern heykeller yapan, 1970'li yıllarda figüratif çalışmalara başlayan ünlü heykeltıraş Öktem, daha sonra çok figürlü anıtlar yapmaya yöneldi. Anıtlarında Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ve Milli Mücadele yıllarını konu edinen Prof. Öktem'in eserleri arasında, dünyanın en yüksek üçüncü anıtı olan Kuvayi Milliye ve Atatürk Anıtı, Atatürk ve Harbiyeli Anıtı, Çanakkale Şehitliği'nde yer alan Yaralı Asker Anıtı, Amasya Tamimi Anıtı, Zonguldak Maden İşçileri Anıtı, Kastamonu Türk Kadınları Anıtı, Balkan Savaşı Anıtı, Magosa Büyük Özgürlük Anıtı, Atatürk-İnönü-Fevzi Çakmak Anıtı, Nazım Hikmet Heykeli, Uğur Mumcu Anıtı, Deniz Kızı Heykeli, Piyade Atatürk Anıtı ve Seul'de bulunan Sevgi Anıtı da bulunuyor.
(Alıntı)

Scudo

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
evet türkiye cok büyük bir insanı kaybetmenin derin üzüntüsü icinde sayın öktemle gecen sene marmara güzel sanatlar fakültesinde tanışmıştımcok iyi birisiydi diyecek bir söz bulamıyorum ulusumuzun başı sağolsun allah ailesine sabır versin