Dünya turu yapan yabancılar.

Mesut Dursun

Daimi Üye
Tepki
208
Gezi haberlerinde okuyorum da, "bir yabancı gördüm ve çoğumuzun market bisikleti diyeceği bir bisikleti vardı" yada " çok kaliteli gözükmeyen bir bisikleti vardı" gibi yazılarla karşılaşıyorum.Yabancıların altında market bisikleti diye tabir ettiğimiz bisikletlerden varken DÜNYA turuna çıkıyorlar, ve ayriyetten bu tür yazılara rastlamak çok zor değil.Peki bizim altımızda bu bisikletlerden iyi bisikletler varken niye böyle turlar yapılmıyor? (Yani çok yok) Yada bunlar niye hiç gündeme gelmiyor?.Bu benim aklımı kurcalayan bir soru.
Bunun nedenleri sizce ne olabilir?

Scudo

Atahan Akıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
647
aklıma gelen ilk cevap;
Dünya turu yapan insanların bence bunu özellikle tercih etmeleridir. mesela alu bir kadro cromoli bir kadroya göre daha dayanıksızdır ve zor kaynak yapılır. hidrolik yerine v-brake tercih eder çünkü bakımı daha rahattır. genelde üst seviye parçaların bakımı ve kullanım dayanıklılığı alt seviye parçalara göre daha sorunludur. dünya turu yapan adam sağlam olsun benim olsun düşüncesiyle hareket eder bence! ayrıca 9'lu sistemin parçaları heryerde bulunamaz. bu bir tercih meselesi alamadıklarından değil bence :)
saygılar

felis911

Forum Bağımlısı
Tepki
859
Türkiye'den de uzun turlara çıkan insanlar var. Şuan aklıma gelenler Ahmet Mumcu, Evrim Yiğit araştırırsanız daha var. bisikletin gündeminde bilinen insanlar bu kişiler

Mesut Dursun

Daimi Üye
Tepki
208
Yani demek istediğim birazda niye bu gündeme gelmiyor.sonuçta bisikletle Dünyü turu yapmak bakkala gitmek kadar basit bir olay değil...

ufuk şen

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
Bende Afyon civarlarında bir turist ile ,arakadaş vasıtasıyla konuşmuştuk, yokuş çıkarken dinlenme esnasında yakaladık, Atahan beyin dediği gibi öyle marka ahım şahım bir bisiklet değildi, tam tersi sıradan bir bisikletti ve üzerindeki yük'de hakikaten sağlam yükdü.

İçimden demiştim bunlar bu kadar yolu bu bisikletle geldiyse bizim bisikletler dünyayı 2 kez dolaşır heralde diye.

Ercan Saygılı

Forum Demirbaşı
Tepki
767
(link)

Dünya turu yapan bir arkadasımız bu sadece kücük bir örnek.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Çelik kadrolu ve basit modelde donanıma sahip bisikletler özellikle tercih ediliyor.
daha ucuz ( yolda zaten çok para harcayacaksınız )
bakımı kolay
tamiri kolay ( hindistanın , amritsar kentinde aliminyum kaynakçısı arayışım koca bir gün sürmüştü )
sağlam ve dayanıklı ( pakistan gibi yolu olmayan yerlerden geçecekseniz )

Uluslararası turlar yapan çok dostumuz var.
sitemizin uluslararası turlar bölümünde konuları mevcut.

Mesela şu anda sevgili dostumuz Gürkan Moğolistan da pedal çeviriyor.
(link)

felis911

Forum Bağımlısı
Tepki
859
ben gökova'da oturuyorum. bu yaz 1 barselonalı, bir yunan, bir ingiliz, bir yeni zelandalı bisikletci ile sohbet ettim. tur bisiletciliği ile ilgilenen biriyim. yurtdışındaki sitelere de üyeliğim var. tur bisikletleri konusunda o kadar çok marka var ki bunların çoğunun ismi Türkiye'de yaygın olarak bilinmiyor. turcular genellikle cro-moly gövde tercih ediyorlar ve bu bisikletlerin genellikle görüntüleri eski model ve insanların görüntü kaygıları yok hatta kötü görünmesini istiyorlar( cazip görünüp de çalınmasın diye). bisikletlerden biri trek biri thorn (Rohloff göbekli) biri merida yunanın ki de daha bilinmedik bir markaydı. çoğu markalarını üzerini bantla kapatmışlardı dikkat çekmesini istemiyorlardı. ayrıca Rohloff göbeklerin fiyatını araştırabilirsiniz internetten. Rohloff göbek tabi ki ingliz arkadaşın bisikletindeydi. kötü görünen bir bisikletle yola çıkabilirsiniz ama sağlam olmalıdır , sağlam olmayan bir bisikletle de yolaçıkabilirsiniz o zaman da bisiklet tamiri konusunda uzman olursunuz

• Beğen
Tepkiler: Ercan Saygılı

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Sadece bisiklet değil motorlu taşıtlarla dünya turlarına çıkanlar da basit, tamiri kolay araçlarla çıkmaya gayret ediyorlar.

Reklamlarda "özgürlük" sloganı ile bağdaştırılarak satılmaya çalışılan en son model, en yeni, en ileri teknoloji ve en en en diye giden araçlar aynı zamanda en problemli araçlar.Eski bilindik, kendini ispatlamış, yedek parçası bol, kronik sorunları bilinen ve alternatif tamir yöntemleri geliştirilmiş araçlarla uzun seyahatlere çıkmak çok daha avantajlı.Bir de yukarıda bahsedildiği gibi pırıl pırıl aletlerin çalınma, saldırıya uğrama olasılığı daha fazla.

Bir de "market bisikleti" olduğunu sanmıyorum o bisikletlerin.Eski ve kirli olduğu için öyle görünüyor olabilir.

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Bende geçen günlerde 40'lı yaşlarda bir turist gördüm bende bisikletimle geziyordum. Ama adam bisikleti öyle bir yüklemiş ki hayatımda ilk defa ön tekere kadar yüklü bir bisiklet gördüm. Sohbet edemedim bi hello dedim o kadar :D çok utangaçım turistlerle konuşma konusunda :D Markasını göremedim bisikletin (Yükten :D ) ama uzun isimliydi öyle market bisikletine benzemiyordu ön amortisörlü tur bisikletiydi.

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konu aslında bizde daha iyi bisikletler olmasına rağmen neden yabancıların daha fazla tura çıkması? Yani adamlar neden kötü bisikletlerle çıkıyorlar değil, yada ben böyle anladım. Öncelikle adamların neden çelik kadro, v fren, genelde 26" tekerlerle yola çıktıklarını arkadaşlar çok güzel açıklamışlar parçalarını bulmak çok çok kolay. Çelik kadroya kaynak yaptırmakta öyle.

Onlar neden bizden daha fazla tura çıkıyorlar dersekte, bu yaz turda Frank ve Martje adında Hollandalı bir çiftle tanıştık sohbet ettik. Martje bize kardeşleriyle henüz çocuk yaştayken bisiklet turuna çıktıklarını ve Hollanda'dan Barselona'ya kadar bisikletle gittiklerinden bahsetti. Biz çocuk yaştayken annemiz bisikletle bir arka sokağa gidince kızıyordu, adamlar o yaşta Hollanda-Barselona turu yapmışlar. Bana kalırsa en büyük farkımız bu.

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Başlığı görünce aklıma gelen ilk isim Japon Daisuke Nakanishi oldu.Web sitesinde 1998 yılından bu yana 120.000 km yaptığı ve 100'den fazla ülkeyi ziyaret ettiği yazıyor.Bakmak isteyenler için web sitesi (link)

2007 yılında Türkiye'ye de gelmiş.Forumdan bir arkadaşımız da bunu o zaman paylaşmış.
(link)

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Adam suluk yerine bidon takmış :D

Yalnız bu bisikletle yokuş nasıl çıkılır, of of of... :(

emir arıca

Daimi Üye
Tepki
108
Bisiklet
Merida
Benim gördüğüm olay pek çok konuda olduğu gibi kafada bitiyor. Adam dünyayı bisikletle dolaşıyor çok destekçisi var. Bizde büyük çoğunluk bu işi delilik olarak görüyor. 2 kere 100 km üzeri tur yaptım. Tamamen gezi temposunda. Bunu teşvik etmek için anlattıklarımın büyük çoğunluğu delilik diyor. Diyorum ki yapılabiliyor. Hele benim gibi 183 boy 110 kiloluk Cüsseyle. Önemli olan rutin dışına çıkmak. Yaşadığını hissetmek diyorum adam bana arabanın bagajına mangal atıp gelmekten bahsediyor. Ama geniş açıdan bakınca çok gelişme var. Artık her yaz Erdek Bandırma arası 3-4 bisikletçi görüyorum ayrı zamanlarda. Keza Bandırma ve Karacabey arası da öyle. Bir de önümüzde Soner bey gibi bu turları çok daha uzun mesafelerde yapan hem de küçük oğluyla yapanlar var. İyi ki de var.
Hani bir arkadaş demiş ya çocukken Barcelona'ya giden Hollandalı diye. "İpet çına" (Soner Bey'in oğlu) ileride bu sözü söyleyecek. Bu arada kapıdağ turunu marketten alınan bisikletle tamamlayan çok yakın bir arkadaşım var. Önemli olan irade ve istemek. Ekipmanı düşünmek kaynak yaratılabiliyorsa en önemsiz ayrıntı.

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
Benim bu konuya yaklaşımım şu şekilde:

Bizde 2 tür bisiklet var. Gidip AVM'den, beyaz eşyacıdan alınan ve bisikletçiden alınan bisikletler. Yani ucuz, 5 para etmez bisikletler ve ihracattan, marka değerinden dolayı pahalı bisikletler. Bu ikisinin arasında gidip gelen bisiklet yok diyebilirim. Ama bisikleti hayatlarına bir değer olarak yerleştirmiş ülkelerde en sıradan bisiklet bile hiç yoktan kayda değer jant, kadro olarak satılıyor. Adamlar da uzun turlarda önemli olan Cromoly kadro ve 26" bisikletlerle yola çıkıyorlar. Gerisi çok da önemli değil bence. Bu yüzden bisikletin manasını kavrayan birisi ülkemizde zaten gidip bu pahalı bisikletlerden birisini ediniyor. Elinde bu tarz bir bisikletin olması, "biz de bu kadar kaliteli bisikletler varken" demek kişinin uzun bir tura çıkmasını gerektirecek bir şart değil elbette. Uzun bir tura çıkmak radikal kararlar almayı, gemileri yakmayı gerektirir. Kariyeri, ekonomiyi, aileyi ve daha bir çok şeyi hesabetmek demek. Bunları yapan kişiyi zaten kimse tutamaz.

• Beğen
Tepkiler: tt2000

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Bisikletiyle dünya turu yapan bir diğer bisikletçi de Akira Kato.Japon bisikletçinin turu 3624 gün sürmüş.Bu süre boyunca 111 ülkeden geçmiş ve tam 140.261 km yol gitmiş.İnsan gerçekten hayranlık duyuyor böyle bir olaya,müthiş.Bisikletinin üzerindeki yüke bakar mısınız,bazı fotoğraflarda bisiklet görünmüyor neredeyse.

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Ya yuh artık ama! Adam çuval yüklemiş dünya turu yapıyor. Bunca yük neyin nesidir?

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Abimiz yıllık erzağını da yanında taşıyor sanırım :) Şaka maka çuvalların içinde ne olduğunu çok merak ettim açıkçası, gittiği ülkelerden yükte hafif hatıralar olabilir mi?