Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

dumansız hava sahası GENİŞLİYOR

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Ayberk Türk tarafından paylaşıldı.

?

sizce dumansız hava sahasının genişletilmesi hakkında gorusleriniz

1. evet cok güzel bir proje oldu

oy sayısı 68
    86,1%
  2. hayır bu calısmayı hic begenmedim

oy sayısı 11
    13,9%
  1. Ayberk Türk

Ayberk Türk Forum Demirbaşı

Seviye:
    evet arkadaslar dumansız hava sahamız genisliyor sigarayı bırakan biri olarak bu durumu cok destekliyorum ama bu yasa zorunlu bile olsa goz yumulcagından eminim ve buda beni cok üzüyor :(

fakat yinede bu uygulamayı baslatmak bile bir basarı gercekten suandasigara icinlerden !(bazıları)! anlamasada bırakan ve kullanmayan arkadaslar destek vercektir eminim

:4207 Sayılı Yasaya Kısaca Göz Atalım :

19 Mayıs 2008 Pazartesi günü sigarasız bir Türkiye'ye merhaba diyoruz. Toplumun tüm kesimlerini ve özellikle gelecek nesilleri, başkalarının içtiği sigara ve tütün ürünlerinin dumanın zararlı etkilerinden korumak amacıyla yeniden düzenlenen Yasa uygulanmaya başlıyor.

19 Mayıs 2008 tarihinden itibaren, kamunun ortak kullanım alanlarında, işyerlerinde, toplu taşıma araçlarında sigara içilemeyecek ve diğer tüm tütün ürünleri kullanılamayacak. Yasada belirlenmiş istisnai alanlar son derece sınırlı.
    Kamuya açık kapalı alanlar ve işyerlerinde artık sigara içme odaları olmayacak.
    Tütün tüketilmesine izin verilmeyen alanların her kademedeki yöneticileri, bu düzenlemelerin uygulanması konusunda yasal olarak sorumlu olacaklar.
    Yasa kapsamında, tütün tüketilmeyecek tüm bina ve araçlara bu durumu belirten uyarı yazıları asılacak.

Yasa, sigara, pipo, nargile, puro gibi bütün tütün ürünlerini kapsıyor.

"Tütün ürünü" ibaresi tüttürme, emme, çiğneme ya da buruna çekerek kullanılmak üzere üretilmiş, hammadde olarak tamamen veya kısmen tütün yaprağından imal edilmiş maddeyi ifade eder."

4207 Sayılı Yasaya Göre Sorumluluklarımız :

BİNANIZDA ve ARACINIZDA SİGARA İÇİLMESİNİ ÖNLEYİN

Yasa kapsamına giren alanların amiri ya da işletme sorumlusu iseniz, buralarda tütün ürünleri kullanımının önlenmesinde siz de yasal olarak sorumlusunuz.

SİGARASIZ YAŞAMA HAZIRLANMAK

19 Mayıs 2008 Pazartesi gününden itibaren uygulanmaya başlayacak yasaya hazırlıklı olmak için;

Tütün ürünlerinin içilemeyeceği yerlerde, ilgili yasal düzenleme ve buna uymamanın cezai sonuçlarını belirten uyarıları, (Tütün ve Alkol Piyasası

Düzenleme Kurumu (TAPDK) tarafından belirlenmiş usullere göre hazırlanan) herkes tarafından görülebilir yerlere asın.

Çalışanlarınızı, müşterilerinizi, ziyaretçilerinizi, üyelerinizi ve yolcularınızı (taksiler dahil olmak üzere toplu taşıma aracının şoförü iseniz), yasalar uyarınca binanızda ve aracınızda tütün ürünlerini tüketemeyecekleri konusunda uyarın.

Varsa, binanızda daha önceden oluşturulmuş sigara içme odalarını kaldırın.
    Kül tablalarını kaldırın.

Çalışanlarınıza yasayı ve sorumluluklarını öğretin.

:Tütün Ürünlerinin Tüketilebileceği İstisnai Durumlar:

Eğer,

Yaşlı bakım evlerinde,

Ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde,

Ceza infaz kurumlarında (cezaevleri),

Şehirlerarası veya uluslararası güzergâhlarda (şehir içi değil) yolcu taşıyan
    denizyolu araçlarının güvertelerinde,

"Tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar" oluşturulmuş ise bu alanlar onsekiz yaşını doldurmuş kişiler tarafından kullanılabilir.

Ayrıca;

Otelcilik hizmeti verilen işletmelerde, tütün ürünleri tüketen müşterilerin konaklamasına tahsis edilmiş odalar oluşturulmuş ise,

Açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı tesislerde, tütün ürünlerinin tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulmuş ise bu alanlar onsekiz yaşını doldurmuş kişiler tarafından kullanılabilir.

Yasada belirtilen, özel koşullarda tütün ürünlerinin tüketilmesine tahsis edilen kapalı alanların koku ve duman geçişini önleyecek şekilde tecrit edilmesi ve standartlara uygun havalandırma tertibatı ile donatılması gerekir

:in: :in:

2. beyazıt akan

beyazıt akan Üye

Seviye:
    Ben sigara icen bırısıyım ve acıkcası ıcmeyenlerıde dumanımdan rahatsız olmasını ıstemem .Kapalı alanlarda zaten sıgara ıcmıyorum (Ofislerde,Arabada;ev ortamlarında ) Ama gece dısarı cıktıgımda ıcıyorum .Bence en adılı bazı Bar, Kafe Vs gıbı yerler serbest olmalı İstersenız KOCAMAN bı tabela bıle asıınlar dısına .Sigara ıcmeyenler de kendı tercıhlerı dogrultusunda gırmesınler oraya .Yanı her 10 mekandan sadece 1'isi boyle olsun .O biri bizim olsun sizde geri kalan dokuzuna takılsanız ???

3. GiciK eRay ADALI

GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

Seviye:
    sigarayı bırakmıs biri olarak ben bu uygulamayı yerinde buluyorum.. tabi yakında nasıl "içki ruhsatı" veriliyorsa barlara benzer bir "sigara ruhsatı" da verilecektir (satılacaktır) bence.. yine rant olacaktır bu gülümseyen proje.. ama beyazıta akan ın da dedigi gibi nasıl barlarda "icerideki ses düzeyi gecici duyma bozukluklarına sebep olabilir" yazıp yüksek ses engeli kaldırılıyorsa belki de "icerideki sigara dumanı ciğerlerinize zarar verebilir, ,içeri girmekle bu ihtimali göze alıyorsunuz demektir" yazan ve iceride sigara icilebilen mekanların olması da muhtemel..

gönül ister ki bırakın su mereti =)

4. Serhan Yıldırım

Serhan Yıldırım Üye

Seviye:
    Tr'de yapılmıs en yerinde uygulamalardan biri bence. Umarım esnetmeden uygulanabilir.

gökhan bey ve diciotto bunu beğendi.
  5. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    Çok güzel bir uygulama.sigara içen kalitesiz insanlara ders olur inş.içtiği sigaranın dumanıyla beni rahatsız eden herkese hakkım haram olsun.

çirkin bunu beğendi.
  6. gökhan bey

gökhan bey Yeni Üye

Seviye:
    sigara içmeyen biri olarak yazmış olduğun şu yazıyı hiç yerinde bulmadım.bir konu hakkında yorumda bulunurken biraz daha dikkat...

7. mathcup

mathcup Kıdemli Üye

Seviye:
    Sigaradan ve içenden nefret ediyorum. 7 yıllık arkadaşımla şuan sigara yüzünden görüşmüyorum. Bu konuda acayip bi inadım var. Kurallara aykırı şekilde içenlere bence hapis cezası da verilmeli. Başkasının çektiği zehiri pasif içici olarak çekmek zorunda mıyım ? İçmek isteyen defolsun gitsin sokakta içsin. Benim için sigara içen insan 2. sınıf insandır.

8. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    dikkat ediyorum zaten.insanlara kötü söz söylemekten nefret eden birisiyim ama ben sigara içen insanı kalitesiz insan olarak görüyorum.bu sadece benim görüşüm karşı çıkman doğal,çünkü hepimiz farklıyız.. saygılar..

Ouz Deniz bunu beğendi.
  9. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bu kadar zararlı birşeyi üstüne de para vererek içmek pek akıl kârı değil zaten.Umarım yasak doğru düzgün uygulanır ama hiç sanmıyorum...

10. Rapkes^m

Rapkes^m Yeni Üye

Seviye:
    bence iyi bir yasak ama kapalı lokanta vs. vs. işleri epey düşer gibime geliyor... ama benim için çok iyi bir yara :)

11. Berkay Mestan

Berkay Mestan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kapalı alan olayında düşüncem ''WC'' :D Sigaranın zararları saymakla bitmez... İçindeki zehirleri bırakın bir kenara, çevreye verdiği zararlar bile yasaklanmasına yeterli diye düşünüyorum...

12. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    Satılmasını yasaklayamayan bir zihniyet bugün; şurda burda içmek yasak der, yarın taşınması yasak der ne olacak bu işin sonu.
    Satışı dışında her şey yasak!!!!

13. destina korucu

destina korucu Yeni Üye

Seviye:
    Sporcu adam sigara içer mi yahu :) Yasayı destekliyorum ;)

14. bisikletseven

bisikletseven Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Misafirlerimle lokantadayız yemek yiyoruz. Yan masa da sigara içilince dumanı bize geldi. Rica ettik bizi ve özellikle bebeğimizi etkiyor deyince, sağolsunlar içmediler.:)

15. Burak Coskun

Burak Coskun Forum Demirbaşı

Seviye:
    gerçekten mükemmel bir uygulama oldu..
    kapalı mekanlarda sigara kokmaya sonn!!

16. bisikletseven

bisikletseven Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:

Duyarlılığınız ve hassasiyetiniz çok güzel. Onları taklit etmeyi sevmem ama Avrupalılar gibi olacağız. Olalım gayri hep kötü yönlerini örnek almaya gerek yok.:in:

17. kayhan

kayhan Misafir

sigara çocuklukta başlayan bir hastalık. çocuklar ve gençler bu sigara kısıtlamaları ile sigaranın iyi birşey olmadığını anlayıp özenmiyeceklerdir diye düşünüyorum. Sigaranın verdiği hasar çok ağır. bir tiryaki akciğer kanseri olduğunda ihtiyacı olan pahallı tedaviyi yüklenen sgk için gereken finansmanı tüm vergi mükellefleri karşılıyor. Yani tiryakinin keyfinin bedelini sigara içmeyende ödüyor. İşin insani yönüne bakıncada kanser çok ağrılı ve acı veren bir cançekişme süreci yaşatıyor. Sigara tiryakilerinede olumsuz yaklaşmamak lazım. Sonuçta satışı üretimi kanuni olan bir şeyi, tüketiyorlar ve bağımlılıktan dolayı biraz da mecburlar. Bence sigara bırakma klinkleri ve ilaç tedavisinde indirim ve kolaylık sağlanmalı.

18. beyazıt akan

beyazıt akan Üye

Seviye:
    Arkadaslar bu konudakı duyarlılıgınızı takdır edıyorum bır sıgara ıcen olarak ve tekrar soyluyorum benım dumanımdan etkılenmemenız konusunda son derece ozen gosterıyorum yasaya ve kanunlara saygılıyım yasak ıse yasak toplum kurallarına uymamız gerekıyor .Fakat birinci kalıte ınsanlar genelde alısverıslerını plastık posetlere koyar ,pet sıseden su ıcer uzaktan kumandanın pıllerı bırtınce yenısıyle degıstırır ,amortisor bakımını yapar ve en kalıtelı yagı kullanır, arabasının bakımını yapar , ve sıgara dumanının onu oldurebılecegını dusunur ve cok ofkelenır (haklıdırda ). Ama daha once belırtıgımlerle GEZEGENI olduruyor ama bunun uzerıne cok fazla durmaz .Onumuzdekı 80 yılı dunya nasıl olsa ayakta kalıcaktır. Sadece atık plastıgın sıze vermıs oldugu zara ınanın sıgara dumanından cok ama cok fazladır .Kullandıgınız arabaların dumanının da oyle , cope attıgınız pillerden bahsetmeye bıle gerek yok . Nefret etmenız ve hakaret etmenız gereken grupları yenıden duzenleyın ıstersenız ? Sizde bır gruba muhakkak dahıl olursunuz ama . Bu sebepten hepımız cevremızle ilgili konularda ve cok dıkkatlı olalım hepımıze dusen gorevler var .

Ercüment Özyurt, sertel ve Ouz Deniz bunu beğendi.
  19. kayhan

kayhan Misafir

Her türlü ayrımcılık kınanmalıdır. Sigara tiryakilerine olumsuz yaklaşmamak gerekir. Ayrımcılık toplumsal barışın önündeki en büyük engeldir. Irk, din, dil, cinsiyet, yaş, kültür ve düşünceler konusunda kişisel hak ve özgürlüklere saygı gösterilmelidir.

Ercüment Özyurt ve sertel bunu beğendi.
  20. memocy

memocy Forum Bağımlısı

Seviye:
    satılmasına karşı değilim,yasaklanırsa mafya olayın içine girer,toplumsal ahlakta sorunlar çıkar. Şu anki kanuna saygım sonsuz,iyi oldu.
    bu kadar zaman içenlere tahammül ettik,üstümüz başımız saçımız sakalımız sigara koktu.gece bara gidemez oldum.
    Ben bir yerde içeni görürsem pek de karışmayı düşünmüyorum.bakışlardan rahatsız olmalı eğer toplum içine çıkabilecek kadar düzeyli bir birey ise.
    umarım bu kanun birilerinin canına mal olmaz.

ZekiAlper bunu beğendi.