Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Duke RACE WS Psylo RACE

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Mert Bağcılar tarafından paylaşıldı.

1. Mert Bağcılar

Mert Bağcılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Arkadaşlar bi' türlü karar veremedim sizce hangisi daha iyi?..neden?

Bu iki maşanın birbirlerine oranla + ve - lerini yazarsanız çok sevinirim..

İyi forumlar

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Mert selam

Öncelikle bu iki maşanın da 2005'ten sonra üretilmediğini belirteyim, sonra yoruma geçelim.

Bir defa bu maşaların alanları ayrı, Duke bir XC maşası, Psylo ise daha çok All Mountain maşası.

Duke, havalı kilona göre ayarlanabilir, rebound ayarı ve kilidi var (modele göre değişebilir)
    Psylo yaylı, U turn ile 85-125 arası mesafe ayarı yapılıyor, kilitli ve rebound ayarı var.

Ağırlık olarak Duke daha iyi.

Şimdi, artılarını eksilerini tek tek saymayalım çünkü farklı tarzda maşalar bunlar. Şöyle açıklayalım;

XC yapacaksan Duke
    All Moun. tarzı bineceksen Psylo

3. Mert Bağcılar

Mert Bağcılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çok saol Halil Abi...

(konu kapatılabilir.)

4. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Selamlar bi kaç düzeltme yapmak isterim (Tabiki buna düzeltmeden daha çok açıklama veya ayrıntı belirtme de denilebilir ;) ).Zamanında bende bu ikilemde kalmıştım. Seçimimi Duke race dan yana kullandım.

Neyse öncelikle sorularına cevap vereyim.Evet Halil'in dediği gibi Duke bir xc maşası ama üretildiği zamanın elverdiği teknolojiye dayanarak firma bu amortisörün üzerine ''All mountain'' ibaresini eklemekten çekinmemiş :) Kendi yorumalrım dışında da internetten araştırdığım ölçülerde (ki bu araştırmalarım 2 sene önce yapılmıştı ;) ) oldukça sağlam bir maşa olduğu kanısına varmıştım.Ama şimdiki allmountain amortisörlerle karşılaştırılamıyacak kadar yapısal ve teknolojik olarak zayıflıkları var.(En basitinden iç boru çapının şimdiki all mountain amortisörlere nazaran dar olmasını örnek gösterebiliriz)
    Duke Türkiye'de zamanının fiyat/performans oranı en yüksek amortisörlerinden biriydi.PStlo'ya gelince yapısal olarak duke'dan daha sağlam üretildiği ve bu sağlamlığın yanında getirdiği olumsuzluklardan biri olarak duke'ya nazaran biraz daha ağır.Duke hava+yağ ile çalışan bir amortisör olmasına karşın psylo yay+yağ ile çalışan bir model. Duke 80 ve 100 mm lik esneme seçenekleri sunarken psylo 85-125 mm arasında u-turn teknolojisiyle ayarlanabilir bir yapıya sahip.
    Kendi şahsi yorumlarıma gelecek olursam, eğer freeride tarzı bir disiplinde sürüş yapacaksam tabiki bu iki model arasından psyloyu seçerdim fakat bunun yerine günümüzde satılan bu disipline uygun amortisörlerden birini almak bence daha mantıklı. Eğer xc amaçlı binecekseniz Duke race tavsiyemdir ;) Günümüzde sıfırını bulabilmenin imkanı oluduğunu sanmıyorum fakat eğer cidden temiz bir ikinci eline rastlarsanız (tahminimce 2. eli 200 tl civarı idi) o fiyattaki muadir amortisörlere nazaran gayet yeterli düzeyde çalıştığını ve periyodik bakımlarını ihmal etmediğiniz sürece uzun yıllar kulalnabileceğiniz bir amortisör olduğunu söyleyebilirim.Ben bisikletimin üzerindeki bir çok parçayı zamanla üst gruba çevirdim fakat amortisörüm bu süreçte hep aynı kaldı.Ve bozulupta tamiratı astronomik rakamlara ulaşmadıkça da yeni amortisör düşünmüyorum.TAbiki bunda hobi+spor+gezi amaçlı binmeminde büyük etkisi var.Daha performanslısını şu anlık ben haketmiyorum :D

Galba yine çenem düştü :) Umarım yardımcı olabilmişimdir.....