Drag Decade

Tepki
6
Drag Decade marka bmx bisikleti cumartesi günü akşamüstü 15:30 sıralarında doğa bisiklet'in web sitesinden aldım. Sağolsunlar kargo ve ilgi konusunda harikalar. Saat 16:30 olmadan bisikleti kargoya vermişlerdi. Ve Ankara batıkentten verilen kargo pazartesi akşamı İstanbul Büyükçekmece'deki bana ulaştı.

Öncelikle decade almadan önce salcano - no evil maceram olmuştu. o macerayı ekşi sözlükte detaylı olarak aşağıdaki entry'de anlattım:

(link)

Ever biraz keskin dille yazmış olabilirim fakat ciddi anlamda salcano firması sağolsun 2 haftada kanser etti beni.

Geçtiğimiz Cuma günü (23 eylül 2011) salcanoya kızıp siparişi iptal ettim. Salcano no evil almamdaki amaç şuydu. Piyasadaki en ucuz bmx'di ve yazdığına göre 13.7 kiloydu. Bende ilk defa (küçüklükteki dandiri bmx'leri saymazsak) bmx alacağım ve çok fazla düşüp muhtemelen bisikleti mundar edeceğim için no evil'da karar kılmıştım. Neyseki No-evil maceramın böyle kötü bitmesi beni oldukça memnun etti. No-evil'ı alırken pek bir araştırma yapamamıştım. Acilen bisiklet lazım olmuştu ve ilk karşıma çıkan bmx no evil ve geotech rumble'dı. Rumble'ın renklerini pek beğenmediğim için no-evil'da karar kılmıştım.

No-evil macerasından sonra acele etmemem gerektiğini düşünüp iyice bir araştırmaya başladım. Aslında araştırırken en çok hoşuma giden gt performer oldu ama gt performer 1200 lira civarında bir bisiklet. 2. el'de istemediğim için ( ki onları da baya araştırdım aslında) ilk bmx'in performer olmasına gerek olmadığını düşündüm. (2. alacağım bmx büyük ihtimal performer'dır ve kesin alacağım gibi gözüküyor)

Derken drag'ı keşfettim. Aslında ilk dikkatimi çeken onset'ti. Ama distribütör doğa bisiklet'le görüşmelerim sonucu onset'i getirmediklerini belirttiler. Geriye bir tek decade kalıyordu. Görüntüsü çok iyiydi. No-evil aldığımda gösterdiğim arkadaşlarımın hepsi ''olum bu çocuk bisikleti gibi'' derken decade i gören hayran kalıyordu görünüşüne. Sonrasında baya bir düşün taşın almaya karar verdim ve aldım. Almamdaki en büyük etken 550 lira olmasıydı. 600 liralık tibial'ler pahalı geliyordu ama decade'e verdiğim paraya hiç acımadım.

Bu zamanlarda kendisiyle facebook'ta görüştüğüm Hakkı da(HKK Bmx Team) sağolsun fikren ve teklif olarak çok yardımcı oldu.

Derken bugün Decade geldi. Akşam iş çıkışı geldim eve kurduk bisikleti (2 arkadaş) Diğer arkadaş direksiyonu sıkmıştı. Söylemiş bana aslında direksiyonu tam sıkmadım diye ama duymamışım. Bisiklet tamamlanınca dedim bir bunny deneyim. Denememle direksiyon aşağı indi, az kalsın düşüyordum.

Tedbir iyidir diyerek bütün vidaları sıktık. Pegleri takamadık çünkü pegler vidalı değili (normali nedir bilmiyorum) önce pegler takılacak ve üstüne vidalar takılacaktı. Bunun için ekipman olmadığı için pegleri takamadık. Saat 9 gibiydi çıktım turladım bir bisikletçi buldum. Adam pegleri görünce ufo görmüşe döndü. Aslında dükkanda peg vardı ama onlar vidalıydı. Neyse pegleri takamadık kısacası. Sanıyorum yarın falan artık oto sanayiye gidip bir şekilde taktıracam.

Decade'le bu akşam yaklaşık 4 saat boyunca Büyükçekmece sahilde dolaştık. Sahil 5 km. dümdüz bir alan. 4 5 kere boydan boya gittim geldim. Kulağımda müzik olduğu için inanılmaz güzel bir sürüş oldu.

Bu 4 saatlik gezmede bisikletle ilgili aklımda kalan şunlar. Öncelikle 8 9 senedir bisiklete hiç binmemiştim.

Sele resmen ağlattı beni. Uzun süredir binmediğime yoruyorum ve birkaç şans daha veriyorum. Sürekli böyle can yakacaksa değiştirmek farz.

Arka fren iyi tutuyor ama ön frende sorun var gibi. Bastımı kesmesi lazım ama kesmiyor. Tabi burada freni benim takmam söz konusu olabilir. Yarın detaylı bir ayar çekmeye çalışacam.

Pedallar güzel fakat ben tiplerini beğenmedim. Ama kesinlikle kaymıyor ayak altından.

Gelen pegler street pegleri, Pürüzsüz. Takamadığım için yorum yapamıyorum.

Ağır mı hafif mi daha önce bmx'im olmadığı için bir yorum yapamıyorum. Yarın tartmaya çalışacağım, o zaman tam değerleri sizlerle paylaşırım. (Normal dijital insan tartılan tartılarda tartmaya çalışacam, nasıl olacak merak içindeyim)

Şuana kadar bisiklette canımı sıkan bir olay söz konusu değil. Hatta sahilde insanların yanından geçerken bana bakıp gülümsemelerine hayran oldum. Yarın kilo konusunda da hayal kırıklığıma uğramazsam seçtiğim seçimden baya memnun kalacağım

Scudo

andrew

Üye
Tepki
27
Bisikleti almışsın iyi hoş çok güzel de...
Öncelikle bunları bilgin olsun diye söylüyorum herhangi bir eleştiri vs yok... :)

Öncelikle BMX in kadro maşası HI-Ten
Hi-ten bizim bildiğimiz çelik hani şu süper marketlerde satılan çocuk ve 2 amortisörlü hatta 5 amortisörlü bisikletin malzemesinden.Hi-ten , cr-mo ile aynı dirence sahip değiller...Ve düşündüğünden de ağır !

Bmx in parçalara gelince kadroya bakıyorum 21'' civarı gidona bakıyorum,6'' bile değil...
Eğer bmx i kargoyla aldıysa kg bilgilerinin kutu üstünde yazması lazım ancak ben sana %95 diyorum ki o bmx 15-16 kg arasında... :)

Bunları bilgin olsun diye söyledim yanlış anlamazsın sanırım...

andrew

Üye
Tepki
27
Evet dediğim gibi bmx oldukça ağır ama bu hareket yapamamanız anlamına gelmez..eğer ciddi ciddi hareket çalışıcam bu işte ciddiyim diyorsanız pegleri hiç takmayın sonuçta bunny yi iyice öğrenmeden grind denemek saçmalık olur...tabi flatland yapmıcaksanız...
14.2 kg bmx için oldukça ağır ama ilerde zaten parçaları değiştirirsin am işte kadronun hi-ten olması baş ağırlık zaten... :)