Downhill kask kullansak ne olur?

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
değerli dostum benim hakımda yapmış olduğun tüm yorumların hepsine katılıyorum. korkudan yana bir sorunum yok. belkide insan sağlığı hele hele kafa bölgesiyel uğraşan bir mesleğe sahip olmam ve de kendi dışımda da bisiklet kazları da dahil olamak üzere bazı deneyimlerim olmasından dolayı biraz hasasım kusura bakmayın yaşayan bilir. yeterince video seyrettiğme emin olabilirsiniz. ben sadece kullanılabilecek düzeyde bir kask aramıştım bulduğumuda sanıyorum. haziranda gelecek. umarım hiç birimiz düşmeyiz. benim için konu kapanmıştır. sağlıcakla kalın

Scudo

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
@Alican

bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler ben xc kaskı alıp bir terslik olduğunda yüz üstü çakıldığımda sizce o xc kaskı işe yariyacakmı DH kaskı takılmaz tabi ama ona benzeyen lımar freestyle cruıser kaskı var şu an kaçkar bisiklette yok yoksa daha önce görmüştüm sitesinde fr kaskı olarak lımar ın daha çok işe yarayacağını düşünüyorum zaten 150 euro fiyatından aşağı olan gördüğüm çoğu xc kasklar sert bir darbede 3-5 parçaya bölünüyor xc kaskları çene kısmını yanak kısmını koruyamıyor o yüzden çenelikli kaskların daha çok işe yarayacağını düşünüyorum:rolleyes: sizce.

ysnsolmaz

Üye
Tepki
1
Ya ben bir iki kez kullandım. Geçen sene almıştım motorkros kaskı aslında. İlk sokağa çıkarken biraz çekingen davrandım (yadırganma korkusu) ama kimse tınmıyor bile. Daha sonrada binmeye fırsatım olmadı epeydir bisiklete. Bence dh kaskı kullanın derim. Hem kendinizi daha iyi korumuş olursunuz hemde içiniz rahat olur. Bu aralar birde dizlik, dirseklik, gövde ve yanları korumalı tayt alacağım ve arıyorum. En kötü dh(motokros) kaskı bile orta derece bisiklet kaskından daha iyi korur kanısındayım. Ya ben bir iki kez kullandım. Geçen sene almıştım motorkros kaskı aslında. İlk sokağa çıkarken biraz çekingen davrandım (yadırganma korkusu) ama kimse tınmıyor bile. Daha sonrada binmeye fırsatım olmadı epeydir bisiklete. Bence dh kaskı kullanın derim. Hem kendinizi daha iyi korumuş olursunuz hemde içiniz rahat olur. Bu aralar birde dizlik, dirseklik, gövde ve yanları korumalı tayt alacağım ve arıyorum. En kötü dh(motokros) kaskı bile orta derece bisiklet kaskından daha iyi korur kanısındayım.

• Beğen
Tepkiler: Hasan Hakan Koç

RuSKi

Daimi Üye
Tepki
66
tabi DH kaskının kullanılacağı yer de çok önemli. Mesela istanbul'da kültür seviyesi olarak çok farklı yerler var. Bi yerde millet astronot diye bakar diğeri arkandan tebrik eder böyle bi kaskı taktığın için. Tabi ki kaskı onlar için değil kendin için takıyorsun ama yine de insan rahatsız olur. Sanırım en iyisi kompleks yapmamak...

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
arkadaşlar bu konuda konuşmamaya şimdilik prensip karar aldığım için sizlerle fikirlerimi paylaşamıyorum özürdilerim. ama bu konudaki görüşlerinizi çok sıkı takip ediyorum. ama malesef ben bir tarafım ve maksimum koruma diyorum tabikide herkesin görüşlerine saygım var .
ama önyargılı davranmamaklazım herkesi de dinliyorum .
yarın birgün yarışlar içinde bir bakarsınız böyle bir standart gelir. belli mi olur
şimdilik cevap yazamıyacağım için tekrar özür dilerim herkese iyi forumlar

Eaworkz

Forum Bağımlısı
Tepki
1.561
Videodakıler xc yapıyorlar artık ne denir all mountain mi yada agressif xc mi bilemem tam.Ancak 1200 gr full face kaskı duz sokakta binmek için yada ne bileyim haftasonu basit arazi turlarında kullanıcaksanız cok gereksiz.Full face kaska yuzlerce dolar vericeginize bir tane reklam vermek gibi olmasın met kask alınki baya kalıtelı kaskları var hem kafanız 1 kilo agırlıktan kurtulur hemde siz bisiklete binmekten zevk alırısnız.Ben xc kaskıyla full face olmayan arazide 3 takla attım arkasındaki köpuk kısım birazcık dokuldu ki dustugum yer tehlıkelı olabilecek şekıldeydı.Birde geçen hafta düştüm ki çenem açıldı Moda iskelsınıne gelmeden onceki merdivenden çakıldım bahsettiginiz full face kask benım tarzım binenler için verdigim örnege bakarsanız.Bedo arkadasıma söylıyecek olursam su sıralar Limar ın skate serisi kaskını takıyorum son çenemi yardıgım dususte kafamda o kask olmasaydı arabanın kaportasını buken belkide kask degil benım kafam olacaktı...Saygılar iyi geceler

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Motosikletin bisikletten farkı şu ki. Motosikleti benzin, bisikleti ayaklar, ciğerler yani siz götürüyorsunuz. Sürekli bir hareketiniz olduğu için de tam kapalı kaskın içinde kişi nefes alamaz duruma gelir, hele ki yaz aylarında ya da biraz sıcak günlerde. Kapalı kask almaktansa ayarlı normal bir kask almanız ve sürüş tekniklerini geliştirmenizi tavsiye ederim.

photodude

Üye
Tepki
70
sizce bu arkadaş downhill mi, freeride mı xc mi ne yapıyor

Bu talihsiz arkadas all-mountain yapiyor. XC ile freeride karisimi diyebiliriz.

Fakat o ucurumdan dusen arkadasi hicbir fullface kask yaralanmadan kurtaramaz. Gecen sezon sonunda benim tanidigim, 16 yasinda bir cocuk son inisini gerceklestirirken cok kotu bir kaza gecirdi. Orta boy bir rampada atlarken, iniste onde dogru kontrolsuz bir rotasyona girdi ve on teker uzerinde inis yapti. Fullface kask, body-armor, dizlik, dirseklik ve DH eldivenler kullaniyordu. Bunlarin hicbiri onun boynunun 3 yerden "kirilmasina" ve kalbini durdurmaya engel olamadi. Helikopter ambulansi ile hastaneye goturulmesine ragmen hala komada yatiyor.

Demek istedigim fullface hicbirseyin garantisi degildir, hele hele ucuz birsey ise...

• Beğen
Tepkiler: Fatih Buzgan

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
Photodude bu konu farklı boyutlara gittiği için siz olduğunuz için izin verirseniz bu konuda fikrimi söylemek isterim. söylediklerinizde çok haklısın freeride tarzında çok yukarıdan inişler atlamalar düşüşler hatta 360 derece dönüşler oluyor benimde gördüğüm kazaların olduğu bir çok klip var sizinde dediğiniz gibi bu tarz kullanımlarda öne yapılan düşüşlerde genellikle önce göğüsün gidona yaptığı darbe problem oluyor. ama bu darbe bir derce kafanın sert bir cisme yaptığı darbeyi azaltıyor. yok vücudun havada açılı olduğu bir pozisyonda olduğu durumda direk kafanın sert bir cisme yaptığı darbeden bahsediyor isek darbenin şiddetine bağlı olarak durum pek iç açıcı olamıyabilir servikal boyun kırığı olma ihtimali çok büyük olur. ölümcül veya en azından kısmi felç olabilir. bu durumda sizinde değiniz gibi üzerindekiler tabiki yeterli olamaz. belki f1 plotlarının kulandıklarına benzer bir boyun koruyucunun olması lazımdı bilemiyorum. belki ileride bu tarz kulanıcılar için bir boyun koruyucu sistem geliştirilebilir diye düşünüyorum. benim yukarıda verdiğim likte ise sürücü yana yuvarlanarak doğru düşüyor ben yinede fullface tarzı bir kaskla daha bu tarz düşüşlerde daha fazla yaşama şansı olduğuna inanıyorum.

ağır olduğunu biliyorum çok terleteceğini de biliyorum çok tecrübeli de olsanız sürüş tekniklerinizi de geliştirseniz bazen kaza olur. eskilerin değişi ile insanın basireti bağlanır. sırtımızda neleri çıkarmıyoruzki bence bu tarz kask veya benzerlerinide taşırız derim ben. yapığımız süratleri küçük olduğundan küçümsüyoruz diye düşünüyorum. düşündüğümüz zaman çenemizi kaçla duvara vurmayı göze alabiliriz. yani 10 le vursam birşey olamaz ama 40la vurursam kötü birşey olur, aman aman sakın 60 la vurmayım ölürüz diye bilirmiyiz. hiç kasksız bir insana ciddi zarar(ölümcül) verebilecek yanılmıyorsam hızın 7 km/saat olduğu aklımda kaldı. netice olarak öne doğru çarpmalar en tehlikeli çarpmalardır. ben herkese fullface kask kullanın demek gibi densizlik yapmıyorum sadece işin bu yönünü hatırlatmak isterim. siz tabiki kendi kullanım tarzınıza sürenize kullandığınız ortama beklentilerinize eğitim düzeyinize tecrübenize göre risk durumuzu belirler ona göre kask tipinizi seçersiniz. önceliğiniz kendinizi koruma sonra spor yapmak ise benim gibi düşünürsünür ona göre sürüş tarzınızı korumalarınızı planlarsınız ama önceliğiniz çok iyi sporcu olmak hatta en iyi yerler gelmek, kendi korumanızı ikinci plana itiyor iseniz tabikide bu sporda farklı düşünürsünüz buna sonsuz saygım var.

bora_jb

Forum Demirbaşı
Tepki
106
evet benımde gecırdığım bırkac kazadan ve gorduugumn ınsanlardan babamın professıyonal bır motorcu olmasından dolayı alıcaım kaskın full face olmasına karar verdım sımdı forumda yenı gordum bu konuyu bıraz arastrma yaptım

bu konuda hakan abıme sonuna kadar katılıyorum...

cok hosuma gıttı bakarsanız belkı daha anlamlı olur full face...

• Beğen

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
boracığım çok doğru karar vermişsin yüz yüze geldiğimizde neler bulduğumu sana anlatırım özelden msj laşabiliriz . yanaklarından öptüm abicm

• Beğen
Tepkiler: bora_jb

arter

Üye
Tepki
39
hakan abicim saygılar yanılmıyosam senin motosiklet kazaların senden kaynaklanan kazalar değildi neden kendine haksızlık ediyosun beceremiyorum diyosun.ancak bisiklete gönül verdiğine çok sevindim motorun yeri çok ayrı ama bisikletsizde olmuyor .sanırım kısa mesafe bindiğin için kapalı kask problem yaratmaz nefes açısından ter açısından hatta iyi olur bence

• Beğen

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
çok teşekkürler

ben kaskımı engeç haziranda alacağım . foruma koyacağım duyduğuma göre izmirde ata bisiklettenbirsürü giro marka kapalı kask ısmarlayan olmuş. benim için üç alternatiften biri hayırlısı . zanedersem ileride bu işin mantığı değişebilir en azından benim gibi amatör sürücüler için kaflarımızda alternatif olur . hem bu sparişleri veren insanlar yarışan genç kardeşlerim .

çok mutlu oldum. ben burada geçirdiğim motorsiklet kazalrını tektek anlatmak ve formu işgal etmek istemedim sadece tecrübelerimi paylaşmak istedim ama doğrusunu istersen hevesim azıcık kaçtı.
sorun yok herkese karşı sonderece saygılıyım .

motorsiklet konusunda benim herzaman söylediğim bir lafım var yeri gelmiş ken burada ki kardeşlerimin affına sığınarak söyleyeyim . ,En iyi motorcu en uzun ve tek parça yaşayanıdır. derim

ben de bunu yapmaya çalışıyorum .
yani eski alışkanlıklar devam ediyor cross motor da kullandığım için özellikle inişlerde çok risk alıyorum açıkcası kafamdaki kask beni çok korkurtuyor.
inşallah enkısa zamanda sahip olurum .

bu arada tireyi çok severim rahmetli motorcu(boyacı ) mesut abiyi . suan a1 de yarışan erayı tanırmısınız . az gidip gelmemişimdir tire yolarında . kaplanda sonbaharda yemek yemek bir başka oluyor. tiredeki dostlarıma selam.

burada olmaktan çok mutluyum yaşasın bisiklet kardeşliği diyorum.

• Beğen
Tepkiler: ufuk şen

arter

Üye
Tepki
39
rahmetli mesut ustanın dükkanının ismi arter di o yüzden nick im arter77.tire deyince ilk mesut ustayı yazman beni çok duygulandırdı sağol.ben Kutsal

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
kutsalım sen misin nasıl mutlu oldum bi okadarsa şaşırdım bilemezsin. aslan kardeşim benim nasılsın iyi misin seni burada görmekten dolayı çok mutluyum başatan niye söylemedin. yapabileceğim bir şey varmı bilirsin babanı herzaman çok severdim haladaha gönlümde çok özel bir yeri var onsuz benim için tire kızma ama bomboş. her zaman anıyorum motor odamda resmi var benim tunder cat in de resmi var eskiden çok üzülüyordum ama elim oradan kadırmaya gitmiyordu artık alıştım bana ayrı bir mutluluk veriyor hergün resmi görüyorum anılarım canlanıyor aslan mesut abim benim az kahrimı çekmedi, motora devam ediyorum. yani motor sevdası ,motorculuk bende hiç bitmez sende biliyorsun ama bisklet de benim için ayrı bir dünya. kutsalım inan senin olduğunu kırkyıl düşünsem aklıma gelmezdi şu dünya harbiden çok küçük aslan kardeşim benim nerden nereye, tekrar görüşmek üzere sevgiyle kal mutlaka haberleşelim.

• Beğen
Tepkiler: bedo

evrenolb

Aktif Üye
Tepki
71
@Hasan Hakan Koç

Hakan Bey,

Daha evvelden motor ve bisklette kask kullanımı konusunda deneyimlerimi yazmıştım. Dün 40'ın biraz üstü bir hızla yüzüstü çakıldım, nasıl oldu hatırlamıyorum bayılmışım, fullface kask arayışına başladım. MET Parachute arıyordunuz Türkiye'de bulabildiniz mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bulent

A

Adrenaturex

Misafir
ben full face kask arastırıordum gecen hafta disimi kırdım ben bmxciyim cogu bmx'ci arkadasım takmıyor bile kask ama disim kırıldıktan sonra anladım alaya alınmak benimde fobilerim arasında kararsız kaldım