double vs triple butted fark??

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
arkadaşlar yeni kadrom geldi

6061 alu alaşımı var eski kadroda olduğu gibi ancak bu sefer 2 kere değilde 3 kere dipçiklenmişş triplebutted...
sizce bu sağlamlık konusunda bir değişkenlik oluştururmu...

bundan önceki iki kadroda kaynak noktasından başlayan kırılmalarla karşılaşmıştım...

acak bu triple vs double butted ne avantajı var acaba öğrenebilirmiyim??

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Kaynak noktasındaki kırılmaların sebebi tamamen hatalı kaynak işleminden kaynaklanır... kadronun inceltilmesi ile alakası yoktur...

butted ile ilgili aşağıda güzel bir diyagram var sağolsun zamanında Ercan yollamıştı :)

@Ercan Bayram

triple butted olan kadronuz daha hafiftir... Çünkü orta bölgede daha az yüke maruz kalan yerler 3 kere inceltirlmiştir...

• Beğen
Tepkiler: Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
anladım teşekkür ederim hasan abi..

o zaman biraz daha avantajlıyım:D
zaten 1670 gibi bir ağırlığı vardı kadronun 1550-1650 arası faln olmuştur o zaman büyük ihtimal:):)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@gvenc

Markasını bilmiyorum kadronun ama, yeni nesil 3-butted kadroların çoğu 1550 gr'ın altında (S kadro boyu)

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
salcano NG 303 kadrom...

en son satış için bir arkadaş koymuştu resmini 2009 kadroydu galiba double butted dı 1679gr dı galiba...

o zaman çok mutlu oldum şimdi:):)

çok teşekkür ederim bilgilendirme için...

endneedless

Aktif Üye
Tepki
31
Bisiklet
Carraro
triple butted daha hafif olacaktır.hasan beyinde dediği gibi orta kısımlar daha incedir..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben de merak ediyordum, iyi ki bu konu açılmış. Açıklamalar için de teşekkürler...

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
peki kadronun orta kısımlarından eğilip bükülme gibi bir sorun olabilirmi acaba???
sonuçta incelince daha az dayanıklı olacaktır...

ahmetvemert

Aktif Üye
Tepki
117
Tamamen amtörce bir cevap vermek gerekirse, boru içerisinde yapılan işlem bir işyükü getirmekte teknik anlamda ancak direnç konusunda bir eksiklik yaratacağına inanmıyorum. Sonuç olarak metalden bahsediyoruz ;) dolayısıyla fiyat farklarıda teknik işçilikten kaynaklanıyodur heralde

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Dipçiklenmiş kadrolarda, dipçiklenen yani inceltilen bölümler zorlanmaların en az olacağı kısımlara denk getiriliyor yani sorun yok...

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
Dipcikleme islemındeki amac kaynak yapılan yerlerın dırencının dusurulmemesı.Mesela alt boruda alın borusuna gelen taraf 1.5 mm et kalınlıgına sahıpse borunun orta kısımlarına doğru 1mm yada 0.6 mm et kalınlıgına sahıp olabılır.Sonucta saglamlıktan odun vermeden hafıf bır kadro uretılıyor.Benim dipcikleme ıslemınden cıkardıgım sonuc bu :)

• Beğen
Tepkiler: bianchiultra