DOT 5.1 hidrolik fren sıvısı; marka önemli mi?

Konu, 'Frenler' kısmında Mehmet Altuğ tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmet Altuğ

  Mehmet Altuğ surrender.to.music

  Kayıt:
  10 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  778
  Beğeniler:
  1.249
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Merhaba,

  AVID Juicy Ultimate hidrolik frenlerime bakım yapacağım. Bu amaçla yurtdışından bleed-kit satın almıştım, paketten 100 ml DOT 5.1 hidrolik sıvısı da çıktı.

  Bleed (tam Türkçe karşılığını bulamadım, "dolum" diyeyim) işlemini yaparken bu sıvının yerine, Motul veya Motorex marka DOT 5.1 hidrolik sıvısı kullanmamın bir avantajı olur mu? Yoksa birbirlerinden çok fazla bir farkı yok mudur?

  Motul marka DOT 5.1 sıvının 500 ml'si 30 TL'ye satılırken, aynı fiyata Motorex'in 250 ml'lik şişesini alabiliyorsunuz. Yani fiyatlar yarı yarıya farkediyor. Ne dersiniz, kitin yanında gelen sıvıyı mı kullanayım yoksa Motul veya Motorex'in sıvılarından temin edeyim mi?

  Not: Dolum işini ilk defa deneyeceğim, ama görece basit bir işleme benziyor. Eğer kotarabilirsem, Eskişehir'de olup da AVID Juicy serisi hidrolik fren kullanan arkadaşların dolum işlerinde yardımcı olabilirim :) Zira bildiğim kadarıyla Eskişehir'de AVID'lere dolum işini yapan bisiklet servisi yok.

  Saygılar
   
 2. Samet Şenel

  Samet Şenel Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.246
  Beğeniler:
  847
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Yağlar standarttır farketmez. Kitten çıkanı kullanabilirsin,dağ bisikletim varken avid ultimatelere sık sık bakım yapmıştım bleed kitle basit bir işlem ama şırıngadaki havayı iyi almanız gerek. İnternetteki videolar çok güzel anlatıyor,kolay gelsin.
   
 3. Mehmet Altuğ

  Mehmet Altuğ surrender.to.music

  Kayıt:
  10 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  778
  Beğeniler:
  1.249
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Samet teşekkürler cevap için :)

  Kitin içinden çıkan DOT 5.1 sıvı ile ön frene dolum yaptım dün akşam ; tabii ilk denemenin verdiği acemilikle sıvının çoğunu ziyan ettim :) Şırıngadaki havayı almak için biraz el alışkanlığı gerekiyor. Sonuçta 100 ml'lik sıvıdan geriye pek bir şey kalmadı. İşin mantığını öğrendim ama arka frene de dolum yapmak için yeni sıvı almam lazım.

  Dün bu mesajı yazdıktan sonra eski otogarın karşısındaki motor yağı vs. satan dükkanlara uğramıştım. Birinde sadece DOT 4 sıvı vardı, diğerinde de Valvoline marka DOT 5.1 sıvı buldum. 500 ml'lik şişeye 12 TL dedi adam. Hidrolik sıvılarda fiyatlar çok mantıksız geldi bana, hemen hepsi temelde aynı özelliklere sahip ama fiyatlar arasında %100 fark var. 500 ml'lik ambalajlarda Valvoline 12 TL, Motul 30 TL, Motorex 60 TL. Sanırım bugün Valvoline'ı alıp geçeceğim. O kadar da kafa yormaya gerek yok herhalde :)

  Son olarak, DOT hidrolikler ortamdaki nemi emiyormuş diye okudum. Bu yüzden, açılmış ambalajlardaki sıvıyı en geç 6 ay içinde kullanın diye uyarı yapılmış; sıvı ambalajında olsa bile nemi emebiliyormuş. Buna da dikkat etmek lazım, misal 60 TL ödeyerek alacağımız 500 ml Motorex sıvı 6 ay sonra kullanılamaz hale gelecek, 6 ayda 1 belki 2 defa dolum yapacağımız düşünülürse, kişisel kullanım için paramızı sokağa atmak demek olacak bu. O yüzden bulabildiğim en ucuz hidrolik sıvısını kullanmak daha mantıklı geldi bana.

  Saygılar
   
  yeyu bunu beğendi.
 4. Samet Şenel

  Samet Şenel Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.246
  Beğeniler:
  847
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Rica ederim. Motorexlerin fiyatları baya artmış demek ki,birkaç sene önce 20-30 lira civarı olarak hatırlıyorum ama belki 250 ml'lik olandır bilemedim. Motorex'i de kullandım,sramın kendi yağını da aradaki farkı kim,nasıl anlayabilir :) Kaynama noktaları da aynı zaten,o yüzden ucuz olanı almak daha mantıklı. Nem olayını bilemiyorum,duymadım biraz mantıksız geldi. 6 ayda bozulacağını da sanmıyorum kolay kolay. İlk birkaç değişim sıkıntılı gerçekten,hava alma olayını iyice oturtmak biraz zaman alıyor ve ilk fabrikasyon olarak gelen frenler gibi olmuyor pek. Sıkıntı olursa yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince,kolay gelsin tekrardan.
   
  Mehmet Altuğ bunu beğendi.