Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dopİng!!!

Konu, 'Dağ Bisikleti Yarışları' kısmında Kaan GÜNGÖR tarafından paylaşıldı.

1. Kaan GÜNGÖR

Kaan GÜNGÖR Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba yol bisikleti yarışlarında doping falan oluyor ama mtb yarışlarında neden yok ? en azından ben hiç duymadım.

2. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Gerek yok çünkü :) adam kendini geliştirebiliyor neden ömür boyu men cezasını göze alsın. Ve zaten yapsa teknik bilgisi olmadıktan sonra hiçbir işe yaramaz. Hatta teknik iniş bölgesine bir gazla girer mazallah sakatlıkla çıkar. :) Adam doping yaptı diyelim ve kalkışta Nino Schurter'i solladı diyelim, sonrasında dönüşlerde ve teknik inişlerde paşa paşa yavaşlayacağı için Bizim Nino ona fark atar. :)

Kaan GÜNGÖR bunu beğendi.
  3. Cengiz Parlakgül

Cengiz Parlakgül Bisikletkolik

Adı:
    cengiz parlakgül
    Seviye:
    Yok muymus?

4. Emre Sertkaya

Emre Sertkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    olmadıgını nerden bılıyorsunuz

5. Kaan GÜNGÖR

Kaan GÜNGÖR Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    yok diye birşey söylemedim ben hiç duymadım yani yol bisikletinde daha çok yapılıyor ki haberlerde hep yol bisikletçileri gözüküyor bu arada ertuğrul arkadaşımada teşekkür ederim

6. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yol bisikleti daha fazla gündemde olduğu için doğal olarak doping haberleri de gündeme geliyor.
    Aslında mtb tarafında daha fazla doping kullanıldığını düşünüyorum. Sadece performans artışı için değil, işin teknik tarafı olduğu için konsantrasyon artışı sağlayan bilimum uyarıcılar da kullanılıyordur.

ihtiyar ve Kaan GÜNGÖR bunu beğendi.
  7. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    ihtiyar ve Kaan GÜNGÖR bunu beğendi.
  8. Kaan GÜNGÖR

Kaan GÜNGÖR Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    teşekkürler :) öğrenmiş oldum

9. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Tamamen dogru bir teshis diyebilirim. Avrupa' da bisiklet sporu denilince yol bisikleti anlasilir. Bisiklet takimi denilince yol bisikleti takimi kastedilir. Eger dag bisikletinden, bisikletcisinden veya takimindan bahsedilecekse, basina bir "dag" kelimesi eklenerek ayrim yapilir. Söyle bir örnek vereyim. Googleda "filan sehir civarindaki bisiklet kulüpleri" seklinde arama yaparsaniz neredeyse sadece yol bisikleti kulüpleri cikar. Bu klüplerin zaten genellikle dag bisikleti bölümleri de mevcuttur, ama azinliktadir. Televizyondaki bisiklet sporu naklen yayinlarinda neredeyse sadece yol bisikleti vardir. Diger dallar haber olarak gecer. Dolayisiyla paranin daha cok kazanildigi yer, yol bisikletidir. Tabii ki dopinge meyil daha fazladir. ... Bu ve bu gibi nedenlerden dolayi, bisikletteki doping haberleri yol bisikletine maledilir.
    Lennie Kristensen, Filip Meirhaeghe , Roel Paulissen, Rudi van Houts, Marga Fullana ....... gibi dag bisikletinden bir kac isim. Paulissen üstelik dünya sampiyonu Cannondale takimindan idi.

Su asagidaki haber tam trajik. 44 yasinda bir amatör dag bisikletcisi dopingden ölmüs.

http://www.spiegel.de/sport/sonst/radsportler-im-allgaeu-tot-aufgefunden-a-873104.html

Kisaca dag bisikletinde doping oldugu acik bir durumdur. Kazanilan paranin yol bisikletine kiyasla az olmasi, biraz fark oldugu mantigini öne cikarir.

Güney' in yazdigi gibi merkezi sinir sistemini uyaran amfetamin, efedrin, aciya dayanmayi artiran, morfin, eroin, metadon...... gibi sakinlestiricilerin kullanildigi bilinen seylerdir. Diger performans artiricilar keza!