Donanım yükseltme hakkında

Tepki
4
Merhabalar. Boyum 185cm. Evin etrafı asfat değil. Hoplama, zıplama gibi hareketler yapmayacağım.
Kadrosu geliştirmelere uygun(disk frene çevrilebilme, maşa geliştirebilme), uygun fiyatlı, satarken fazla zorlanmayacağım ve mümkünse yerli üretim bir bisiklet almak istiyorum. Ulaşıma da müsait olması tercihimdir. Bütçemi belirtmek istemiyorum çünkü evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor ara sıra.:)
Kadro dışındaki parçaları en ucuzundan almayı planlıyorum. Hazır mı toplama mı tavsiye edersiniz? 20" kadrolar bana uyar mı?

Scudo

imhoteb

Aktif Üye
Tepki
46
Bisiklet
Salcano
size 18" ya da 19" kadro uygundur toplama bisiklet biraz pahalıya malolabilir ucuz ve geliştirilmeye müsait olarak sedona borla ya da kron xc 500 tavsiye ederim

• Beğen
Tepkiler: kırıkpedal
Tepki
4
Önerdiğiniz bisikletlere biraz baktım. Borla mantıklı görünüyor. Yalnız bazı terimleri bilmiyorum. Forumda biraz baktım ama teknik terimlerin açıklandığı bir konu gözüme çarpmadı. Linkini buradan veya özel mesaj yoluyla bildirirseniz sevinirim.

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Borla fiyatına göre ve de yeni başlıcaklar için güzel bi bisiklet.Yerli üretim bisiklet niye istediniz tam anlayamadım.Sanırım bol yedek parça,servis gibi şeylerden dolayı istemişsinizdir.Ankara'da tüm bunların parçalarına ulaşabilirsiniz.Zaten Bianchi,Bisan flan da aynı parçaları alıp birleştirio.Sonuçta pek bişey farketmio.Geçen gün Bisan'ın bi bisikletini gördüm.Mosso kadroyu almışlar yeniden boyamışlar Bisan diye.Bence yerli bisiklet Bisan,Beldeyama gibi marka bisikletler almayın.

imhoteb

Aktif Üye
Tepki
46
Bisiklet
Salcano
@kırıkpedal

ne gibi terimler olduğunu söylerseniz bildiğim kadarıyla yardımcı olabilirim

Tepki
4
Furş takımı, aynakol(ayna dişli duydum ama bunu bilmiyorum), ruble var şimdilik. Bir de kadronun hem disk hem de V fren destekleyip desteklemediğini nasıl anlarız?

imhoteb

Aktif Üye
Tepki
46
Bisiklet
Salcano
Aynakol:bisiklette pedalların entegre olduğu dişli ve kollar bütünü. döndürülünce bisikletin hareket ettiği parça

Furş takımı:gidonla kadronun birleştiği yerin parçaları olsa gerek ben de tam olarak bilmiyorum

Ruble:vites değiştirmeye yarayan arkadaki dişli takımına verilen ad.

eğer yanlış biliyorsam arkadaşlar düzeltirse sevinirim

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
@kırıkpedal

sana önerdiğimiz bisikletler 8'li sistem.Sen aynakol,rubleyi flan değiştircem diyosun.Yani ileride 9'lu sisteme geçerim diosan başka parçalarında değişmesi gerekecektir.Hem disk fren hem de v fren desteklemesi sanırım kadroyla ilgili değil,göbeklerle ilgili.Bunun için center-lock özellikli göbekler alman gerekir.Furş takımının çok sorun çıkarcağını sanmıyorum.

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
7'li sistem (21 vites) kullanan modellerden tercih etmemelisiniz.

8'li veya 9'lu sisteme sahip modelleri öneriyorum.Bunlar geleceğe yatırım için daha akılcı seçimler olacaktır.Çoğu kadro zaten disk fren uyumludur.
Oversize olan bütün kadrolar da iyi maşa takılabilmeye olanak sağlar.

Furş takımı : Maşanın üst borusunun (şaft borusu) kadronun alın borusuna takılmasını sağlayan, kadroya adapte eden takımdır.Furş takımı, kadro + maşa + gidon boğazını birbiriyle buluşturup güvenli sürüşü sağlar.

Tepki
4
Çok teşekkür ederim. Pederi zorlayamam ama biriktirdiğim paraları tahsil ettiğimde Borla almayı düşünüyorum. Yerli olmasaydı ikinci elden bakmayı düşünüyordum.

Tepki
4
Mali kaynakların yetersizliğinden dolayı benim emektarı değerlendirmeye karar verdim. Biraz Hot Rod özentisi olsun diye mat siyaha boyamak için parçaladım. Şimdi çardakta yatıyor. Boyasını kazımaya başlamadan önce sorumu sorayım dedim. Ona göre vazgeçeceğim.

-Bilyaları dağılmış, telleri atmış, sağa sola yalpalayan 26" jantlarımı rulmanlı tiple değiştirebilir miyim? Standart kadrom buna müsait midir?
-Jant değiştiğinde ruble ve arka aktarıcıyı değiştirmem gerekiyor mu?
-Orjinali cantilever fren olan bisiklete v fren takılabilir mi?

Şu an jant ve frenler sorunlu. Onları da uygun fiyatlı almak istiyorum.

Tepki
0
İsim
Akın Serhan
Bisiklet
Trek
Geçen yıl almış olduğum Trek Marlin 7 bisikletimin güncellemeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum bu yüzden hazırlıklara başladım bisikletim tamamen orjinal parçalara sahip ilk adımda pedalları sonrasında tubeless tekere geçmeyi planlıyordum fakat aktarıcılarım pek iyi seviyede değil direk 2 üst aktarıcılara mı geçsem diye düşünüyorum sizce bir bisiklet güncellenirken hangi sıralama izlenmeli alıcağınız veya takmak istiyeyebilceğiniz şeyler neler olurdu yardım ederseniz sevinirim