Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dolar ve Euro Riyakarlığı

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında Sedat Arda tarafından paylaşıldı.

1. Sedat Arda

Sedat Arda Go Beyond

Adı:
    Sedat Arda
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bisiklet ''Sektör'' olarak görülmeye devam ettikçe teşvikten çok kar amacı güdüldükçe,bisiklet mağazalarının büyük bir tutkuya aracı olan duraklar olarak görülmeyip birçoğunun küçük esnaf kıvraklığı ve temsiliyetlerini kaybetmeleri de üstüste bindiği noktada daha ciddi harcamalar yaptıkça daha insan yerine konduğun bir düzenin de kabullenilmesiyle böyle garip bir tüketim halini aldı bu sektör,kimi zaman buna kucak açan da bizler oluyoruz malesef o ayrı.Ancak asıl demek istediğim ise başka neredeyse bütün diğer spor ya da günlük kullanım ürünlerinin fiyatları TL iken,bisiklet ürünlerinin fiyatlandırılma politikası Dolar/Euro üzerinden evet içeride birçok ürün ve girdikleri dönemler farklılık gösteriyor hepsinin kuru ayrı dönemlerde farklılık göstermiş olabilir,evet.Ama bu hala fiyatı ona göre hesaplanıp tüketici yanında bir durum haline getirilip sabit bir TL fiyatı getirilebilir.Ama ne yapılıyor o 84Euro etiketiyle satılmaya devam ediyor ve buna alıştık bile neredeyse.O ürünü mağaza aldığı noktada zaten satılması gereken bir fiyatı oluyor;sabit,ancak TR'de yaşadığımız için bizlerin para endeksine göre sabit olmuyor malesef bu da böyle gereksiz bir durum ortaya çıkarıyor.Bunu dönem dönem biz ne yapıyoruz bu kadar diyip kurları sabitliyorlar ancak yine bir dönem gecince bildiklerini okumaya devam ediyorlar ben hakikaten bu riyakar tutuma dayanamaz hale geldim.Bunun dürüst iyi niyetli bir yolunun mutlaka bulunabileceği görüşündeyim tek çözümün oraya Euro etiketi takmak olmadığını düşünüyorum(çok da doğalmış gibi davranılması can sıkıcı bir durum,en son bakkaldan ekmeği Euroyla almışcasına bir doğallık...)Siz ne düşünüyorsunuz benim göremediğim bir zorunluluk var mı gerçekten bu süreç içinde?

Emreatly, Hayrettin, tameryc ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. taner07

taner07 Onursal Üye

Adı:
    Taner Yılmaz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Sedat Arda Dediğin gibi bisikletçi diye tabir ettiğimiz dükkanlar/siteler bu işi elbette babasının hayrına yapmıyorlar, para için yapıyorlar herkes gibi ve bu da ellerine geçen her fırsatta bizim gibi adamları düdüklemekten geçiyor. Bu adamlar isteseler o parçaları veya bisikletleri aldıkları günün kuruna göre satamazlar mı? Elbette yapabilirler ama Euro'yu 3.5 lira yerine 2.5 lira kurundan versin de o arada 1 liralık fark ile 100 euroluk üründe 100 lira, 1000 euroluk üründe 1000 lira kardan olsun ki? Malesef özellikle yol bisikleti zengin sporu diyebileceğimiz bir noktada, bisikleti alıyorsun genelde 2 bin liraya alıyor giriş seviyesi alanlar, en düşük 1000 lira işte zaten üst sınırı yok bu işin, bisiklete harcadığı para kadar bir de aksesuarlara harcıyorsun, yetmedi bir o kadar da sonra bisikleti geliştireyim derken harcıyorsun, birkaç sene içerisinde bir bakıyorsun bir araba alacak para harcamışsın :harika:

Sedat Arda

Sedat Arda Go Beyond

Adı:
    Sedat Arda
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @taner07 Haklısınız elbette ancak şu ayrı yapmak lazım her yerde olduğu gibi burada da size dayatılan ihtiyacınız olmayan ama ihtiyacınız var sizin diye verilen ürünler ve ihtiyacınız olan ürünler bunun ayrımını yaptıktan sonra doğru bir hobi üzerinden yapılan harcamalar beni mutlu ediyor birleştirmek etmek vs.Ancak karşılıklı iyi niyeti sürdürebilmek önemli olan bence niyet varsa ortada iki tip var sonuçta (iyi)niyet ve (art)niyet karşımızdaki muhataplarımız da bunu böyle kabullenip işlerini ve yaptıkları şeyi gerçekten severek icra ettikleri noktada niyet zaten iyi oluyor,umarım bunun farkındalığına zaten varılacak günü kurtarmak değil uzun vadeyi gözetmek

4. Halilibrahim

Halilibrahim Enduro /Freerider - Fully Lover

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Genel olarak haklı olmakla beraber, Ankara Erdoğanlar bisikletten Giant Glory 27,5 Downhill bisikleti almak niyetiyle fiyat sordum uğrayıp dün.

Makinenin üzerindeki etiketi daha evvel de tamir / bakım için gittiğimde görmüştüm 3300 Euro yazıyordu. Şu anda nakite kaça geliyor bu hocam dedim. Kur aşırı / hızlı yükseldiği ve bisiklet isteyenlerin bundan olumsuz etkilenmemesi için Euro kurunu 2,99 TL'ye sabitledik dediler.

%10 Peşin ödeme indirimi ve hafif pazarlıkla 8500 TL fiyat aldım. Aynı bisiklet için İstanbul'dan tam 5 Giant yetkili satıcısını aradım. Verdikleri fiyatlar sabit 10,500 TL oldu.

Burdan Erdoğanlara takdirlerimi ve teşekkürlerimi yolluyorum.:harika::harika:

ahmtbag ve Wasabie bunu beğendi.
    Sedat Arda

Sedat Arda Go Beyond

Adı:
    Sedat Arda
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @master06 Tam olarak yukarıda bunu hatta ilk etapta da Erdoğanları düşünerek yazdım zaten dediğim gibi niyetin iyileşmesi örnekleri ve misal sitelerine girerseniz TL fiyatlandırmalar; pek alışık değil bu gözler TL'ye sonuçta:kötü:Yaptıkları indirimler sezon olan olmayan ürünlerin takibi,özen göstermeleri falan o kurumu ben de çok taktir ediyorum kendi nazarımda

Halilibrahim bunu beğendi.
  6. mehmetlevent

mehmetlevent Forum Bağımlısı

Adı:
    mehmet levent
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    3 günde zor bela indirdiğimiz kur 2.5 saatte geri çıktı ya :( bisikletçi ne yapsın?

7. Keyif adamı

Keyif adamı Aktif Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Valla ne kredi kartım var, nede bankada param ve hesabım daha küçücük bir çocukken kafam iyi basardı bu mevzulara ve şimdi haklı olduğumu görüyor ve hiç şaşırmıyorum 'arz ve talep' biri üretir bir diğeri satın alır kullanır hep böyleydi ve böyle olacak şimdi bana göre beni ilgilendiren mevzuya efendim işte brooks sele turcuların favorisi ihtiyacım varmı hayır yok.spd pedal en iyisinden yada fiyat performans denen büyük yalanın içindeki diğer, spd pedal ihtiyacım varmı hayır yok hiç olmadı olmayacakda efendim işte karbon bisiklet hiçmi hiç ilgimi çekmedi yıllardır hiçde işim olmaz olmayacakda hala 1991 model italyan bianchime ve 1980'lerden kalma italyan katlanırıma biniyorum çünkü belli kg altındaki bisikletlerin kıçı başı ayrı oynuyor sevmiyorum.şimdi geleyim gerekli gördüğüm asıl ihtiyaçlarıma bir çift kaliteli dış lastik alırım kıyar paraya ve iç lastik donanıma gelirsek deore olmuş,sram olmuş bilmem ne donanım olmuş beni zerre ilgilendirmedi aman alayım yükselteyim demedim ancak bozulur bisikletlerimin donanımı ozamanda makul uygun donanım alır takarım ksaca işimi görecek alet edavat aman akıllı telefonum olsun kurayım stravayı birzda hile eklerim şöyle çıkdım,şöyle indim rakımları demedim demiyorum kısaca kullanan kullanır oda beni bağlamaz yani niye yazdım bütün bunları ihtiyacım olanı alır kullanırım;gereksiz alışverişe işte felanda falanda var bende olsunları çokdan aşdım kafam rahat gelelim dolara,euroya birilerine özenip sırf profesyonel görüneyim derdiniz olmasın giyimle ,kuşamla bilmem envayi çeşit pahalı ürünlerle olmaz bu işler neleri alıpda bir köşelere atan biri sürü insan tanıyorum.

8. iksis

iksis Aktif Üye

Adı:
    ihsan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @frost Adamın hası ve TÜRK ün özüsün. Klavyene, zekana hayvan kaldım arkadaşım keşke bizde aşabilsek bunları :(

Keyif adamı bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Aralık 2016
  9. Keyif adamı

Keyif adamı Aktif Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    iksis bunu beğendi.
  10. Keyif adamı

Keyif adamı Aktif Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    kapanacak bir başlık daha çekirdekler tamam ,çayıda demledim hadi bakalım:)

Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
  11. Fat1h

Fat1h Agresif

Adı:
    Fatih ÇAKMAKCI
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Türkiye pahalı mantığını güdenler her şeyi sektöre dönüştüren kişilerdir.

Amerika'da 500 dolara satılan telefon burada 3000TL civarı fiyata satılıyor. Orada 500 dolara satan adam da vergi ödüyor, dükkan kirası ve işçisine para ödüyor.

Amerika'da dükkanda 300 dolar etiketle satılan bisiklet Türkiye'de 2000TL'ye satılıyor. Orada 300 dolara satan adam da vergi ödüyor, dükkan kirası ve işçisine para ödüyor.

Türkiye pahalı söylemiyle kendi pahalılıklarını bize dayattılar, Türkiye Avrupa ve Amerika'ya göre biraz daha pahalı ama her şeyin 2-5 katı fiyatına satılacağı cinsten bir fark yok ortada.

Kan emiciler, entelektüel ve eleştirel köşe yazarı-muhalif-ağzı laf yapan bir avuç adam ortaya çıkarıp Türkiye'de vergi yüzünden her şeyin 2-5 kat fiyatına satılması normaldir gibisinden bir fikir oluşturdu ve bu yoldan zenginleşti.

Yurt dışından 50 liraya aldığım argan yağı Türkiye'de 130TL. Yurt dışından 120 liraya aldığım mouse burada 420TL.

Arkadaşlar bunlar vergi yüzünden söylemi ile bizi soyuyorlar.

Araba dışında bir şeyi pahalı satmanın bahanesi "vergi yüzünden yiaaa" olamaz.

ayhandeniz71 ve Harbi Bisikletci bunu beğendi.
  12. ozgurgokalp

ozgurgokalp Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Artık herkes akıllandı. Çekirdek boşa gitmesin, film izle bari ;)

13. Harbi Bisikletci

Harbi Bisikletci West Side

Adı:
    Uğur Ertürk
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Benimde gözümde en iyisini almak yok yalniz fikrimi söyleyim.. türk mali bir android telefon vardi gittim ondan aldim.. ortalama 8 ay felan kullanabildim 8 ayda 4kere servise gönderdim.. en sonuncusunda servis yüklü para isteyince yaptirmadim..

Şimdi 1200tlye baya iyi telefon aldim onu kullaniyorum.. yani fiyat performanstan daha cok kaliteye bakmamiz lazim.. hayatimizda önemli yer tutan eşyalarin vs iyi secilmesi gerekiyor.. diger gereksiz masraflar konusunda katiliyorum..

Keyif adamı ve metin küçük bunu beğendi.
  14. mehmetlevent

mehmetlevent Forum Bağımlısı

Adı:
    mehmet levent
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Konuyu kilitleteceksiniz yine. :(

Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
  15. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Konu garip yerlere çekilmiş durumda. Bu sebeple kilitlemek daha hayırlı olacak :acpsnr:

-----------------------------------------------------------------------------------------

Konunun içini dışını güzelce domestosla yıkadım tekrar açıyorum :ckskc: Silinen mesaj sayısı: 24

Son düzenleme: 8 Aralık 2016
  16. Ahmet Bilge Kaan AKIN

Ahmet Bilge Kaan AKIN Yağmur Getiren

Adı:
    Ahmet Bilge Kaan AKIN
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ahahaha hocam mesaj kalmamis. :D Bu dolar konularinin hepsinde bu sorun var, hepsi de kilitli :D

17. cahitakin

cahitakin Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    "hakaret kelimeleri kullanmadan da tartışabilirsiniz" dediğim mesajım da silinmiş.

18. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Amacım sanki hiç kötü şeyler yaşanmamış gibi temiz bir sayfa açmaktı Cahit bey. Hatırlatmayın lütfen :rolleyes:

19. bsisil

bsisil Yeni Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    @M.A.Y. benzin zammı konusunda da yazmıştım, tekrarlayayım;
    Siz??
    Biz??
    !!!

Madem araştır diyorsun sana ödev:
    Cumhuriyet tarihinin ilk 5-10-15. senelerindeki döviz kurlarını araştır.
    Ya da o kadar uzağa gidemezsen 14-20-25 sene öncekileri araştır da yaz buraya.
    Sonra konuşalım döviz nereden ne hale "kimin" sayesinde bu hale geldi diye.

20. cahitakin

cahitakin Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Daha da önemlisi, Türkiye'nin Batı/Dünya finans sistemine dahil olma sürecini ve 70 senedir uygulanan iktisadi politikaları konuşmak. Hangi ideolojik cenahın iktidarda olduğundan çok daha hayati bir tartışma ekseni bu. Tarih bize okullarda öğretildiği ya da televizyondaki popüler tarih programlarından işittiğimiz gibi değil. Zihnimizi resmî ideolojiden kurtarabilirsek ufkumuz genişlemeye başlayacak.

ahmtbag, Ömer Murat ve Ahmetgitar bunu beğendi.