Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dolar ve Euro Riyakarlığı

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Sedat Arda tarafından paylaşıldı.

1. Sedat Arda

Sedat Arda Go Beyond

Adı:
    Sedat Arda
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bisiklet ''Sektör'' olarak görülmeye devam ettikçe teşvikten çok kar amacı güdüldükçe,bisiklet mağazalarının büyük bir tutkuya aracı olan duraklar olarak görülmeyip birçoğunun küçük esnaf kıvraklığı ve temsiliyetlerini kaybetmeleri de üstüste bindiği noktada daha ciddi harcamalar yaptıkça daha insan yerine konduğun bir düzenin de kabullenilmesiyle böyle garip bir tüketim halini aldı bu sektör,kimi zaman buna kucak açan da bizler oluyoruz malesef o ayrı.Ancak asıl demek istediğim ise başka neredeyse bütün diğer spor ya da günlük kullanım ürünlerinin fiyatları TL iken,bisiklet ürünlerinin fiyatlandırılma politikası Dolar/Euro üzerinden evet içeride birçok ürün ve girdikleri dönemler farklılık gösteriyor hepsinin kuru ayrı dönemlerde farklılık göstermiş olabilir,evet.Ama bu hala fiyatı ona göre hesaplanıp tüketici yanında bir durum haline getirilip sabit bir TL fiyatı getirilebilir.Ama ne yapılıyor o 84Euro etiketiyle satılmaya devam ediyor ve buna alıştık bile neredeyse.O ürünü mağaza aldığı noktada zaten satılması gereken bir fiyatı oluyor;sabit,ancak TR'de yaşadığımız için bizlerin para endeksine göre sabit olmuyor malesef bu da böyle gereksiz bir durum ortaya çıkarıyor.Bunu dönem dönem biz ne yapıyoruz bu kadar diyip kurları sabitliyorlar ancak yine bir dönem gecince bildiklerini okumaya devam ediyorlar ben hakikaten bu riyakar tutuma dayanamaz hale geldim.Bunun dürüst iyi niyetli bir yolunun mutlaka bulunabileceği görüşündeyim tek çözümün oraya Euro etiketi takmak olmadığını düşünüyorum(çok da doğalmış gibi davranılması can sıkıcı bir durum,en son bakkaldan ekmeği Euroyla almışcasına bir doğallık...)Siz ne düşünüyorsunuz benim göremediğim bir zorunluluk var mı gerçekten bu süreç içinde?

2. taner07

taner07 Onursal Üye

Adı:
    Taner Yılmaz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Sedat Arda Dediğin gibi bisikletçi diye tabir ettiğimiz dükkanlar/siteler bu işi elbette babasının hayrına yapmıyorlar, para için yapıyorlar herkes gibi ve bu da ellerine geçen her fırsatta bizim gibi adamları düdüklemekten geçiyor. Bu adamlar isteseler o parçaları veya bisikletleri aldıkları günün kuruna göre satamazlar mı? Elbette yapabilirler ama Euro'yu 3.5 lira yerine 2.5 lira kurundan versin de o arada 1 liralık fark ile 100 euroluk üründe 100 lira, 1000 euroluk üründe 1000 lira kardan olsun ki? Malesef özellikle yol bisikleti zengin sporu diyebileceğimiz bir noktada, bisikleti alıyorsun genelde 2 bin liraya alıyor giriş seviyesi alanlar, en düşük 1000 lira işte zaten üst sınırı yok bu işin, bisiklete harcadığı para kadar bir de aksesuarlara harcıyorsun, yetmedi bir o kadar da sonra bisikleti geliştireyim derken harcıyorsun, birkaç sene içerisinde bir bakıyorsun bir araba alacak para harcamışsın :harika:

krmtoprak ve Yusuf !!WOW!! bunu beğendi.
  3. Sedat Arda

Sedat Arda Go Beyond

Adı:
    Sedat Arda
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @taner07 Haklısınız elbette ancak şu ayrı yapmak lazım her yerde olduğu gibi burada da size dayatılan ihtiyacınız olmayan ama ihtiyacınız var sizin diye verilen ürünler ve ihtiyacınız olan ürünler bunun ayrımını yaptıktan sonra doğru bir hobi üzerinden yapılan harcamalar beni mutlu ediyor birleştirmek etmek vs.Ancak karşılıklı iyi niyeti sürdürebilmek önemli olan bence niyet varsa ortada iki tip var sonuçta (iyi)niyet ve (art)niyet karşımızdaki muhataplarımız da bunu böyle kabullenip işlerini ve yaptıkları şeyi gerçekten severek icra ettikleri noktada niyet zaten iyi oluyor,umarım bunun farkındalığına zaten varılacak günü kurtarmak değil uzun vadeyi gözetmek

4. Halilibrahim

Halilibrahim Enduro /Freerider - Fully Lover

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Genel olarak haklı olmakla beraber, Ankara Erdoğanlar bisikletten Giant Glory 27,5 Downhill bisikleti almak niyetiyle fiyat sordum uğrayıp dün.

Makinenin üzerindeki etiketi daha evvel de tamir / bakım için gittiğimde görmüştüm 3300 Euro yazıyordu. Şu anda nakite kaça geliyor bu hocam dedim. Kur aşırı / hızlı yükseldiği ve bisiklet isteyenlerin bundan olumsuz etkilenmemesi için Euro kurunu 2,99 TL'ye sabitledik dediler.

%10 Peşin ödeme indirimi ve hafif pazarlıkla 8500 TL fiyat aldım. Aynı bisiklet için İstanbul'dan tam 5 Giant yetkili satıcısını aradım. Verdikleri fiyatlar sabit 10,500 TL oldu.

Burdan Erdoğanlara takdirlerimi ve teşekkürlerimi yolluyorum.:harika::harika:

5. Sedat Arda

Sedat Arda Go Beyond

Adı:
    Sedat Arda
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    @master06 Tam olarak yukarıda bunu hatta ilk etapta da Erdoğanları düşünerek yazdım zaten dediğim gibi niyetin iyileşmesi örnekleri ve misal sitelerine girerseniz TL fiyatlandırmalar; pek alışık değil bu gözler TL'ye sonuçta:kötü:Yaptıkları indirimler sezon olan olmayan ürünlerin takibi,özen göstermeleri falan o kurumu ben de çok taktir ediyorum kendi nazarımda

Halilibrahim bunu beğendi.