Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dolar neden artar?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında VolkanÖzcan tarafından paylaşıldı.

1. VolkanÖzcan

VolkanÖzcan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Son günlerde, amerikan ekonomisinin kötüye gittiğini görüyoruz.

Örneğin; Gm adı verilen bir şirket, iflasın eşiğinde. bu şirketten veya amerikadan ekonomiyle ilgili kötü bir açıklama geldiğinde, doların değeri artıyor.

İşte bu noktada, kafam karışıyor. Amerikan doları, bütün kötü gidişine rağmen neden değer kazanmaktadır? Düz bir mantıkla kötüye giden bir ülkenin parasının değerinin düşmesi gerekmez mi? İyiye giden bir ülkenin ise artması?

Kötüye gidişine rağmen dolar neden artmaktadır? Aşağıdakiler ilk anda aklıma gelen fikirler.

a) Dünyada parayı yönlendiren belirli güçler vardır ve aslında paranın değeri piyasa ile pek ilgili değildir.

b) Türkiyede bulunan yabancı yatırımcılar, krizle beraber daha az risk alıp, kendi paralarına dönmek istemekte, ancak Türkler "dolar yükselir" diyerek ellerindeki dolarları satmamaktadırlar. Bu sayede çok az satışı yapılan bir ürüne (dolar) talep artar. Ve doğal olarak pahalılaşır.

c) Dolar güvensizdir. Doların güvensiz olduğu bir ortamda tüm dünya güvensizdir. Dolar yine de en iyi seçenecektir ve bu yüzden herkes dolar almak ister.

d) İşsizlik artmakta, insanlar için iş bulmak ve kurmak zorlaşmaktadır. Bu durumda ellerindeki parayı en iyi kazanç getirecek yere götürmek istemekteler. Ve dolara talep artar.

cruphasulie bunu beğendi.
  2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Dolar, faiz oranlari, borsa indeksleri vb ekonomide birbirine bagli etkenlerdir.

Dünya'nin her yerinde dolar düserken, Türkiye'de deger kazanmasinin en büyük etkeni, IMKB'de dönen, "sicak para" diye tabir edilen, yüksek miktarli fakat kisa vadeli yabanci kaynakli yatirimlardir. Ekonomide risklerin yükseldigi dönemde herkes parasini en güvenli yerde, yani cebinde tutmak ister. Haliyle de IMKB'deki yabanci yatirimcilar yatirimlarini (yani sicak parayi) cekerler ve piyasada dolasimdaki döviz miktari azalir. Bir bakima dövize olan talep artar ve haliyle deger kazanir.

Disa bagimli ekonomilerin hepsinde bu durum böyledir. Hic bosuna "karanlik gücler" vs aramaya gerek yok, önce igneyi kendimize batirmak gerek...

3. İbrahimBAKAN

İbrahimBAKAN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu sıcak paranında lideri ABD.Adamlar piyasaya istedikleri zaman parayı sürüyorlar,istedikleri zaman çekiyorlar.Halil abinin dediği gibi dışa bağımlı ekonomide her zaman görülen bir durum.

VolkanÖzcan bunu beğendi.
  4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Ibrahim, cok seviyoruz özellikle ABD'yi bu konularda sorumlu tutmayi. Ama bu kadar basit degil olan biten. Senin dedigin gibi basit olsa, ABD o parasini ceker kendisini kurtarirdi...

"Bu kriz basimiza nereden geldi" diyenler icin SÖYLE bir animasyon var, fakat en azindan orta dereceli ingilizce gerekiyor anlamak icin.

-erkan-, bfatih ve Atahan Akıllı bunu beğendi.
  5. İbrahimBAKAN

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Abi sorumlu tutmayı sevmiyorum.Bizi ilgilendirmedikten sonra ne yapayım ben onların ekonomisini?Bu krizde ekonomiyi canlandırmak için 800.000.000 $ gibi bir parayı kim piyasaya sürdü?Bu krizde ABD'den başka ekonomi canlandırmak için piyasaya para sürüldü mü?Bu krizi kim çıkarttı?Bu krizi ABD çıkarttıysa kapatmasını zararsız şekilde çıkmasını bilecektir.Her ne kadar bankalar batsada parayı piyasaya süren,krizi çıkartan ABD değil mi?Kriz yüzünden mortgage kredileri ödenemiyor ABD'de.İnsanlar kendilerini öldürüyorlar.Evlerinden çıkıp çadırlarda yaşıyorlar.En iyi bankalar batıyor.Sence ABD bu krizi ne amaçla çıkartıyor?

bfatih ve Volkan Bilirli bunu beğendi.
  6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Ibrahim, ekonomiyle aran ne kadar iyi bilmiyorum. Fakat "Krizi cikartan ABD" sözü, kendi hatalarini örtbas etmek icin sucluyu baska yerde göstermeye calisanlarin sözü bana göre. "Krizin ciktigi yer ABD" dersen o zaman dogru bir tanimlama yapmis oluruz. Fakat güc bu kadar büyük olunca, ondaki sarsinti herkesi etkiliyor.

Söyle düsün, bu zaman ki ekonomi dügünde son sürat kasap havasi oynayan kalabalik bir grup gibi. Herkes kol kola, herkes birbirini itiyor, birbirine dayaniyor. Normalde bir kisinin kasap havasi modunda düsmeden o kadar uzun süre kosmasi mümkün degil, oynayabilmek icin herkes birbirine mecbur. Simdi bu halay ekibinde bir kisi düserse, grubun tamami etkilenir. Ama kimin düstügü önemli, düsen kisi zayif, cilizsa yanindakiler (yani ekonomik olarak yakin iliskilerde olduklari) ilk etkilenenler olur. Ama üzerinden gecip gider digerleri. Eger düsen, güclü, büyük bir kisi olursa, bu sefer grubun tamami etkilenir. Hele hele halay basi düserse vay halimize...

Bu arada ABD hükümeti 800milyar $ piyasaya sürmedi, böyle bir önlem paketi hazirladi. Alman hükümeti de 300milyar €luk bir paket hazirladi. Bu paketler bankalari, özel sekterü ve krizin vurdugu diger herkesi korumak icin hazirlanan önlemler. Yani onlarin yapmasi degil, bizim yapmamamiz hatali olan davranis.

Merak ettim Ibrahim, ekonomi haberlerini nerelerden takip ediyorsun, hangi yazili-görsel kaynaklardan?

Ercan Bayram ve İbrahimBAKAN bunu beğendi.
  7. İbrahimBAKAN

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Peki krizin çıktığı yer ABD olunca krizi çıkartan başka birileri mi oluyor abi?Alınan önlem paketi özel sektörü ve krizi vuran kişiler için geçerli bunu biliyorum.Fakat buda bir şekilde parayı piyasaya sürmek değil mi?Sonuçta o önlem paketinden bizde etkileniyoruz.Halaydaki güçlü kişi çöktüğü zaman bundan bizde etkileniyoruz.Peki halaydaki güçlü kişi kendi mi düşüyor?Yada senin dediğin şekilde bu krizde aranmayacak güçler olan karanlık güçler mi halaydaki güçlü kişiyi düşürüyor?Senin dediğin gibi krizin çıktığı yer ABD,krizden etkilenen haliyle tüm kasap havası oynayanlar,güçlü kişiyi ayağa kaldırmaya çalışan ABD ve Almanya.Sonuçta ise kasap havası sürekli hızlanıyor.önüne geçilemez bir hal almaya başlıyor.Halay başının salladığı mendil bir ikaz niteliği taşımaya başladı.Düğün ise eski Türk geleneğindeki 3 gün 7 gün 9 gün yada 40 gün değil sonunu bilinmeyen bir düğün haline gelmeye başladı.Düğündeki misafirler bu kasap havasının önüne nasıl geçecek? Kasap havasından misafirlerde etkilenmeye başladı.Düğünlerde rutin bir gelenek olan düğün sahiplerine verilen hediye,takı,para ve değerli diğer eşyalar artık takılmamaya başlarsa ne olacak?O zaman halay başı yıkılacak.

8. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Örnek verdim, sen beni örnegimi aldin degistirdin. Bu kavram kargasasina yol acar Ibrahim. Yok dügün sahibi, yok takilar vs...

Herkesin akli var degil mi? Herkes birseyler icin cabaliyor bu dünyada. Tabi ki de herkes kendisi icin en iyi olanini istiyor, o yüzden baska devletlere kizmaya o kadar da hakkimiz yok. Yaptigi reformlarla ülkesini zirveye cikartan liderler var, bizimkiler de ellerindeki kaynaklari yok fiyatina satip gelirlerimiz artti diyor. Bir defalik seyler bunlar, arkasi olmayan kaynaklar... Neyse bundan sonrasi siyasete girer, kapatalim.

Lafi uzatmayacagim, ama sana tavsiyem, nereden geldigi maillerden veya bulvar gazetelerinden (erotik olanlarla degil, su milyon satan, resmi büyük yazisi kücük gazetelerden bahsediyorum) okuduklarinla degil, ekonomi gazeteleriyle takip et gündemi, daha yararli ve dogru bilgiler edinirsin.

9. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Gazeteleri fazla takip edemesemde bisikletforumdan baya baya ekonomiyle ilgili güzel şeyler ögreniyorum eminimki diğer üyeler de bana hak veriyorlardır. Ağzına saglık Halil ;)
    "Ekonomiyi bile bisikletforumdan takip eder oldum :D"

gültekin bunu beğendi.
  10. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Su "ekonomiyi yöneten karanlik gücler" hakkinda kücücük bir örnek vermek istiyorum, hani belki farkli bir bakis acisi getiririm merak eden arkadaslarima.

Düsünün ki, Bisiklet Forum cok yavaslasin. Mesaj göndermek 1 saat sürsün, resimlerin yüklenmesi dakikada 1 piksel olsun, 1 megapiksel resim 1milyon dakika sürsün.

Forumdan üyelerimiz de, bu sikayetlerini, forumdan sorumlu kisi olarak bana iletsin. Ben de onlara diyeyim ki "Böyle bir sorun kati suretle yoktur!". Ama aslinda durum, benim bu sorunun farkinda olmam, fakat cözüm bulmaktan aciz olmam olsun. Sonra, yönetim kadrosunda olmayan, ama forum üyeleri tarafindan saygi gören bir takim üye arkadaslarima da diyeyim ki "Yahu arkadaslar, üyeler rahatsiz, ille de bir cözüm ariyorlar. Ama ben beceremiyorum. Siz sunlari baska bir yöne cevirseniz?"

Sonra bu saygi deger üye arkadaslarim, diger üyelerin arasinda haberler yaysalar. Deseler ki "Bisiklet elden gidiyor! Avatarlarimizin üzerinde kask takmak sartmis! Takmayanin lastigi patlarmis!" Bu tip söylemler ile bir süre forum gündemini suni olarak degistirsem, o sirada forumun ölümüne yavaslamasini kimse farketmese. Ta ki forum durana kadar! Forum artik tamamiyle islemez oldugunda, haliyle hic kimsenin avatarin üzerindeki kaski görecek hali kalmayacak. Cünkü artik onun bir önemi kalmadi, forum yok ortada!

Sonra, en basta gündem degistirmek icin kullandigim saygi deger üye arkadaslarimi ben bir daha cagirsam, desem ki "Yahu arkadaslar, bakin olmuyor. Artik üyeler yemiyor basi kaskliymis, kasksizmis numaralarini. Ne yapsak? Forum durdu ve biz cözemiyoruz, beceremiyoruz forumdaki sorunlari cözmeyi!". Tabi ki saygi deger üye arkadaslarimin cözüm önerisi basit, gündemi daha derinden degistirmek. Saygi deger forum üyesi arkadaslarim bu sefer el altindan baslasalar haberleri yaymaya "Forumdaki yavasligin sebebi aslinda forum yönetimi veya serverlar degil! Siz de degilsiniz! Sebebi tamamiyle virüsler (yani görünmeyen karanlik gücler)" Eh, sevgili üyelerimiz de, saygi deger üye arkadaslarimin statüleri geregi sözlerine inanarak, olmayan bir hedefi aramaya koyulsalar. Baslasalar bilgisayarlarindaki karanlik gücleri aramaya... Var olmadiklari icin hic bulamayacalari, ama forumdaki krizin de asil zanlisi sandiklari virüsleri arasin dursun simdi sevgili üyelerimiz... Oyalana dursunlar bu spekülasyonlarla. Ben de forumun yöneticisi olarak bu beladan bir süre daha kurtulayim. Saygi deger üye arkadaslarima da biraz forumdan puan atarim, onlar da sevinmis olurlar, emeklerinin hakkini almis olurlar. Ha bu arada, olur da bu saygi deger üye arkadaslarimdan bana ters laf eden olursa da onu banliyim! Administrator degil miyim ben? Banlarim, kim bana hesap soracak?

Iste bu sebeple diyorum, haber almak, oturup TV karsisinda aksam haberlerini izlemekten ibaret olmamali. Hele ki haber diye komik hayvan videolari, kim kimi öpmüs görüntüleri yayinlayanlari belki de 2. defa izlememek gerek. Hele hele emaillerle gelen "Bu bunu dedi, hadi boykot edelim" gazlarina hic gelmemek gerek. Karanlik gücler yönetiyor dünyayi demek cok basit, bir deli kuyuya bir tas atmis, 40 akilli cikartamamis. Tabi ki var bu dünyanin ekonomisin derinden etkileyebilecek insanlar, bazen ülkeler kararlarini bu adamlara göre veriyor bile olabilir. Alin size acik örnek, Bill Gates, 60 Milyar $ serveti var, ötesi var mi? Bugün bütün Microsoft'u Türkiye'ye tasiyacagim dese, gelip kendi imparatorlugunu kurar adam elindeki parayla.

Insanoglunun yaradilisinda var "gizem" dedigimiz seye, meraki nedeniyle yenik düsmek. Ama gizemi cözecegim derken, hic kimse gözünün önündeki gercekleri de kacirmasin ne olur...

Gece gece bu kadar oldu, bilmem anlatabildim mi düsündüklerimi, sürc-ü lisan ettiysem affola.

11. fletcher

fletcher Bisikletkolik

Seviye:
    Bu gece pek sınırlarda yazılar yazıyosun gibi geldi bana Halil:)
    Ekonomiyi sagına,siyaseti soluna aldın,incecik çizgide yürüyosun adeta...

12. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Rica ederim, agzimdan siyaseti karistiracak tek bir kelime cikmadi. Ben forumdaki karanlik güclerden bahsettim :)

13. tuncdemir

tuncdemir Üye

Seviye:
    Neyse ki yavaşlama bizim foruma teğet geçti, diğer forumlar düşünsün :)

d.berkay bunu beğendi.
  14. Erdal Mişe

Erdal Mişe Üye

Seviye:
    sana katılıyorum abi altına imzamı atarım

15. Şahin Bulut

Şahin Bulut Forum Bağımlısı

Seviye:
    Halil çok güzel örneklendirdin.Ancak ben süpekülatör meselesini kavrayamadım.?

16. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Sahin, spekülatör yazmamistim aslinda hic, sanirim sen "Saygi deger üye arkadaslarim"dan bahsediyorsun. Bu kisiler herkes olabilir, fakat önemli olan forumda "yönetimde olmadan bir statü sahibi" olmalari, "ön planda" olmalari, "seslerini duyurabiliyor" olmalari ve üyeler üzerinde "inandiriciliga" sahip olmalari, "statüleri geregi üyeler üzerinde güce sahip" olmalari.

He su sicak para meselesindeki paralarini ceken yabanci spekülatörlerden bahsediyorsan, onlarin tek özelligi cok paralari olmasi. Yani sen kaybedersen herseyini kaybetmis olacagin 50.000 TL ile borsada oynuyorsan ve ben gelip, kaybedersem bana hic koymayacak olan 1.000.000 $'im ile oyuna dahil oluyorsam, sen benden etkilenirsin. Cünkü benim elimdeki bugün, sattigim kagitlarin iyi olmalarina ragmen deger kaybetmelerine, aldigim kagitlarin da batacak olmalarina ragmen deger kazanmalarina sebep olabilir.

17. Şahin Bulut

Şahin Bulut Forum Bağımlısı

Seviye:
    Anladım ikinci bahsettiğini sormuştum.Teşekkğrler

18. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Halil çok güzel konulara seviyeli ve tarafsız bakış açısıyla bakabilmeyi forum üyelerine öğretiyorsun ;).. ve ekonomiyle alakalı verdiğin net örnekler kafamıza çok kolaylıkla kazındı:)
    (Tabiki her insanın kendine göre bakış açısı vardır.. ama bunu açıklama gereği 2 kıstasa baglı oldugunu düşünüyorum 1- statüleri gereği ve 2- ortamına(tartışma platformu konusa) göre)..

Şahin Bulut ve HaliliOzturk bunu beğendi.
  19. Mustafa KILIÇ

Mustafa KILIÇ Kıdemli Üye

Adı:
    Mustafa Sedat KILIÇ
    Seviye:
    Dolardaki yükselişte yeni iddia - 10 Mart 2009

Mustafa Sönmez, doların 1.80 TL bandında dolaşmasıyla ilgili ilginç bir iddiada bulundu.
    İktisatçı Mustafa Sönmez, birçok firmanın gerçekte dışarıda olmayan dövizlerini 2 Mart’a kadar beyan ettiklerini belirterek, “Nisan sonuna kadar da bu beyanlarda yazan dolarları temin etmek gerek. İşte son günlerde ve önümüzdeki günlerde dolara olan talebi artıracak böyle önemli bir etken var” dedi.

İktisatçı Mustafa Sönmez yaptığı açıklamada, doların tırmanışına etki eden birçok etkenden söz edilebileceğini, bunların bir kısmının iç, bir kısmının ise dış dinamiklerle ilgili olduğunu ifade ederek, başta ABD’den olmak üzere dış dünyadan gelen haberlerin hep kötümser olduğunu dolayısıyla da yerli paraya güveni olmayanların dolara sığındıklarını kaydetti.

-“DRAMATİK KÜÇÜLME SİNYALLERİ VERİLİYOR”-

Bunun yanında dış yükümlülüklerin, borçlanmaların hep dolarla yapıldığını vurgulayan Sönmez, “Açık pozisyonları kapamak için dolara talep var. Avrupa Birliği’nin Doğulu 10 üyesi, tam ‘S.O.S.’ veriyor ve AB’nin neşede tasada birlik sözüne güven dibe vurmuş durumda. IMF ve Dünya Bankası her birkaç ayda bir öngörü yenileyip hızla 2009 için tüm dünyada negatif büyüme öngörüsüne geçtiler. Bunlar, 2010 için verilen canlanma umutlarını bir başka yıla ertelemekle eşit anlama geliyor” dedi.

İçeride ise açıklanan her göstergenin, Türkiye’nin 2008 son çeyrek büyüme verisinin çok düşük çıkacağını, daha önemlisinin 2009’da, tıpkı 2001’deki gibi “dramatik bir küçülme” yaşanacağının sinyallerinin verildiğini ifade eden Sönmez, özel sektörün dış borç ödeme yükümlülüklerinin IMF üstünden çözülmesi beklentisi olduğunu, Hükümetin 29 Mart’a kilitlenmesi nedeniyle IMF’nin henüz gündeme girmediğini kaydetti. “IMF ile anlaşma yapılsa bile girmesi beklenen dış kaynağın bu sorunun çözümünde kullanılıp kullanılmayacağı belli değil” diyen Sönmez, bunun da açık pozisyonu bulunanları tedirgin ettiğini ve dolara olan talebi diri tuttuğunu belirtti.

-“VARLIK BARIŞI'NDAN UMULMADIK YARARLANMA BİÇİMİ ORTAYA ÇIKTI”-

Hükümetin, geçer Ekim’de icat ettiği “varlık barışı” icraatından umulmadık bir yararlanma biçimini ortaya çıkardığını ileri süren Sönmez, şöyle devam etti:
    “Yurt dışındaki ‘kara dolarları’ çekmeyi amaçlayan varlık barışı, bu dolarları getirenlere yüzde 2’lik bir ceza vergisi kesmekle yetinileceğini, buna karşılık, bu para sahiplerine bir örtülü vergi affı vaat ediyordu. Bu yönüyle yasa, dürüst olmayan ya da (kara para dahil) bazı gizlediği varlıklara kılıf hazırlayarak yasallaştırmak ve gelecekte bunların vergisi ve kaynağının sorulmasını önlemek isteyenler için ‘bulunmaz bir fırsat’ olmakla kalmamış, bu açılan kapıyı kullanmak isteyen birçok firmanın ek dolar talebine yol açarak doların tırmanmasında önemli bir kaldıraç oldu. ‘Birkaç milyon TL veya daha fazla ya da döviz beyan edip, yüzde 2'sini ödeyelim. Bu yüzde 2, bizi ileride geçmiş yıllara yönelik vergi incelemesi olursa, yüzde 20-30’ları bulacak vergi ve cezadan kurtarır’ cinliğini keşfeden birçok firma, gerçekte dışarıda olmayan dövizleri 2 Mart’a kadar beyan ettiler. Nisan sonuna kadar da bu beyanlarda yazan dolarları temin etmek gerek. İşte son günlerde ve önümüzdeki günlerde dolara olan talebi artıracak böyle önemli bir etken var.”

ANKA

gültekin, Şahin Bulut ve HaliliOzturk bunu beğendi.
  20. Mustafa KILIÇ

Mustafa KILIÇ Kıdemli Üye

Adı:
    Mustafa Sedat KILIÇ
    Seviye:
    DOLAR DAHA NE KADAR YÜKSELECEK?

Ekonomide sıcak gelişmeler yaşanıyor. Doların hızlı yükselişi piyasada endişeli bir bekleyişe neden oluyor. Dolar neden yükselişe geçti? Daha yükselecek mi? Doların yükselişinin sınırı ne?

Bizde kamuoyunun merak ettiği bu soruları Ekonomist Prof. Dr. Ercan Uygur’a sorduk. Ercan Uygur Odatv’ye yanıtladı.

Odatv.com

İşte Ercan Uygur’un açıklamaları:

“Türkiye’de son günlerde kurun yükselişi, özellikle dövizle borçlanmış olanlar için endişe kaynağı oluyor. Bunun tabiî ki birçok nedeni var. Önce dışardan gelen bir etkiden söz edelim. ABD ekonomisi düşünülenden daha sert düşüyor. Bu durum dünyanın geri kalan bölümlerinin de düşmeye devam edeceği düşüncesi yaratıyor ve insanların var olan dolarları harcamayacağı düşüncesi akıllarda oluşuyor. Bu durum dolara olan talebi arttırıyor fakat Türkiye ekonomisi içinden kaynaklanan nedenler de var.

Birincisi; bir bütçe açığı konusu var. Seçimler yaklaştıkça bu konudaki tedirginlik artıyor. Bu açık giderek var olan cari açığa olumsuz etki edecek diye bir düşünce var.

İkincisi; cari açığın devam ettiği, özellikle reel kesimdeki borçların miktarı dikkate alındığında özel kesimin borç ödeyebilme kapasitesi dikkate alınmalı. Maalesef giderek eksiye doğru büyüme düşüyor. Büyümenin giderek düşmesi, özellikle özel kesimin geri borç ödeme kapasitesi konusunda soru işaretlerini arttırıyor. Bu eksiye doğru giden büyüme rakamlarının sonucunda işsizlik oranının da artması söz konusu olacak. Tüm bunlar dikkate alındığında ülke ekonomisinin daha sonrası için olan endişeler artmaya başlıyor. Bence Türkiye’nin içinden kaynaklanan ve daha sonraki büyüme potansiyeli ve dolayısıyla dövizle olan dış borçları geri ödeyebilme kapasitesi konusunda artan soru işaretleri olduğunu görüyoruz. Kurun yükselmesinin nedenlerinden biri de budur. Yani dışsal etkilerin yanında içeriden kaynaklanan kaygılar da etkilidir.

Bugünlerde gördüğümüz dövizdeki yükselmelerin önümüzdeki dönemlerde de bazı olumsuz gelişmelerin devam edeceği beklentisidir. Bazı eksi rakamlarını ve yükselen işsizlik rakamlarını görmeye devam edebiliriz. Mahalli seçimlere kadar en azından kamu kesiminden harcamaların arttığını biliyoruz. Mahalli seçimlerden sonra bu artış da sürmeyecek. Bu nedenle mart sonrası ekonomide daralmanın daha da kuvvetlenmesi düşünülebilir. Daha sonra haziran, temmuzdan itibaren geçen senenin büyüme verilerinde eksi değerler görüldüğü için o baz etkisi dediğimiz şey devreye girecek. Çok büyük eksi sayılar görmeyebiliriz ama önümüzdeki yakın dönemlerde de bu eksi değerlerin devam edeceği görülüyor. Bu sebeple endişelerin bir süre daha devam edeceğini anlıyoruz.”

9 Mart 2009

Şahin Bulut ve HaliliOzturk bunu beğendi.