Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

dokuzlu aynakol

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında emresen6161 tarafından paylaşıldı.

1. emresen6161

emresen6161 Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba, soruma geçiyorum hemen dokuzlu sisteme uygun aynakol sekizli sisteme uyar mi çalışır mi zincir falan problemi var midir

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba Emre bey,
    Aynakol dişli yapıları tamamen farklıdır, 7/8 vites destekli aynakol SG-X dişli sistemi kullanır, 9/10 vites destekli aynakol HG ve HG-X dişli sistemi kullanır, haliyle zincir yapılarıda bunlar ile beraber değişir. Özetle olmaz.

3. Haluk Eke

Haluk Eke Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Selamlar,
    Bildiğim kadarıyla 6,7 veya 8'li aynakollar aynı zincir ile çalışıyor, ama 9'dan itibaren zincir inceliyor. Siz 9'lu aynakolu 8'linin zinciri ile kullanırsanız, zinciriniz geniş gelecektir. Zinciri 9'lu aynakola uygun olarak değiştiriseniz bu defa da zincir ruble için ince kalacaktır ve vites geçişlerinde atma riski olabilir. Özellikle 8 ve 9'lu sistemler arasında önemli bir fark olduğunu hatırlıyorum.
    Kolay gelsin...

4. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Neden 8li sisteme 8li degil de 9lu aynakol takmayi düsünüyorsunuz?

5. Gurkan Ortamevzi

Gurkan Ortamevzi Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    6-7-8 li ruble icin 6-7-8 aynakol ve zincir
    9-10 lu ruble icin 9 sa dokuzluk 10 luysa 10luk zincir ve 9-10 aynakol
    11 li ruble icin 11 lik zincir ve aynakol Uygundur.

ihtiyar bunu beğendi.
  6. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Arkadaşlar benim de benzer bir sorum var. Bisikletim 8 li sistem, önde altus arkada alivio aktarıcı var.

Aynakolun dişli oranı yeterli gelmediğinden yenisini almaya karar verdim. Altus ve Alivio aynakolların fiyatı aynıydı, ben de Alivio olanı aldım daha üst model diye. FC-M431 modeli. Ancak araştırdıkça bazı yerlerde 9 vites diye yazdığını gördüm.

Zincirim KMC X8.99, sitesinde 7-8 vites Alivio-Altus ile uyumludur yazıyor.

Aynakol sizce uyar mı, anladığım kadarıyla uymayacak ama kaçırdığım bir nokta var mı ??

Şu an bisiklette bulunan aynakol modeli bu FC-M171 AYNAKOL 42T - 6-7-8 VİTES UYUMLU - SHIMANO – Çınar Bisiklet

Bunun yerine ilk gördüğüm m371 altus aynakol var ama onun için de 9 lu sistem destekler diye yazıyor. Bunların hiçbiri mi uymuyor 8 li sisteme ?

7. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bir güncelleme yapayım, satıcı M431 Alivio aynakol için 8 li sisteme uyacağını, hiçbir sorun olmayacağını söyledi ama sonuçta satıcı, güvenmek zor. Zincirden birkaç bakla çıkarsam gerginlik sorun olmaz ama 9 lu sistemde zincir inceliyor benzeri şeyler okudum.

Yada şöyle söyleyeyim, bir sürü yazı okudum ve okuduklarıma göre bence uymayacak. Ama satıcı uyar deyince kafam karıştı, satmak için mi söylüyor yoksa gerçekten uyar mı ?

8. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Normalde parçaları direkt kendi serisinden parçalarla kullanmak gerek. 11'li seri 11 ile, 8'li seri 8'li parçalar ile.

Zincirlerin uzunlukları değişmiyor. 2 bakla arasındaki mesafe her zaman aynı. Vites sayısı arttıkça, zincir inceliyor. Bu nedenle de aynakoldaki dişler arasındaki mesafe azalıyor. Daralıyor. Fakat bu, çalışmasında çok da olumsuz etki yaratmıyor.
    Kısacası, 9'lu aynakolu 8'li sistemde kullanabilirsiniz, fakat ideal olmaz.

Murat B. ve Özgür K. bunu beğendi.
  9. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Teşekkürler, kaliteli bir 8 li aynakol bulamadığımdan mecburen aldım bunu. Bu şekilde kullanacağım. Farklı bir bisiklet daha almayı planladığımdan çok gerekli olmadıkça yenileme yapmayacağım bu bisikletimde. Bu sebeple 8 li sisteme devam.