Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Doktor bisikleti yasakladı,moralim 0 :( Nolur yardım edin pedaldaşlar.

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Sinan Ş tarafından paylaşıldı.

1. Sinan Ş

Sinan Ş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Arkadaşlar,

Kendimi bildim bileli 2 dizimden de çıtır çıtır sesler geliyordu çömelip kalkarken,ancak başka hiçbir hareket yada pozisyonda bu sesler çıkmıyor.

20 yaşına kadar düzenli bisiklet sürdüm,sonra iş güç üniversite vs.ara verdim.9 sene sonra tekrar bisiklet hayatına 345'imle geri döndüm.

2 ayda kendimce 800 km yol yaptım,zevkle tırmandım yokuşları neredeyse 15kg 'lık bu bisiklet ile,yağmur çamur demeden sprintler attım kendimce.
    Geçmişte hayatta giymem dediğim taytı giydim,forma takımları aldım,gözlüktü,kasktı tam takım gezdim yollarda,köpeklerle kapıştım nice 3,5'lar attım.

Aslında ne zamandır gitmek istiyordum doktora bu seslerden dolayı ama dünyaya geldiğimden beri bu sesleri duydugum için pek önemsemedim,ağrı da yapmıyor hiç zaten.

Babamda da aynısı var ama onda 1 kez tak ediyor çömelip kalkarken o kadar,
    bende ise baloncuklu naylonu sıkıp aynı anda onlarcasını patlatırmışcasına çıtçıtçıt diye organize sesler bütünü var.

Nolur nolmaz yine de bi görüneyim,bisiklete tekrar başladım,ileride dizden sıkıntı olmasın diye en sonunda istinye devlete gittim az önce,yıkıldım :(
    Hani filimlerde biri vurulunca arka plandaki sesler gider,ortam sessizleşir,hayat yavaşlar,o kişi donuk gözlerle sevgilisine bakar ya,aynı o anı yaşadım işte.

Sende o fıtık bu fıtık,yok menisküs yok yırtık diye saymaya başlayınca ,bende bağlantı koptu,boş boş baktım doktora,hı hı ,hı hı dan başka bişey diyemedim,ter bastı,nabız varmı yokmu bilemedim.....

-İleride bu diz yüzünden,bel,boyun fıtıgı ,menisküs olabilirsin,dizlerde yırtılma yapabilir.(Vurulup,dış sesin gittiği an olduğundan bundan sonraki cümleleri tam kavrayamadım,aklımda kalanları yazıyorum)
    -Senin bilmemneler çok esnek,bu sebepten şöyle şöyle olmuş,diz şu haldeyken açılıp kapanırken yana mı kayıyor dedi bişeyler,
    -Mümkün oldugu kadar dizini kırıp oturmayacaksın,
    -Kilo almayacaksın,fazla kilo şunu bunu yapar (176cm,74kg yim)
    -Yediklerine dikkat edeceksin,sebze ağırlıklı,et süt yumurta vs .besleneceksin(aynısını ztn yapıyorum şu anda,kola bile içmem)
    -Düzenli spor yapacaksın,
    -e zaten bir süre fitness yaptım,şimdide bisiklet biniyorum?
    - "Bisiklet mi? Bisiklet yasak,yapmayacaksın,zorlama yok,sadece yüzme"dedi ,işte o an" kaşlarım arasından domdom kurşunu degdi,bir avcı vurdu beni" :(

-babamda da var yıllardır aynısı dedim,(kendisi eski futbolcu,ne sakatlanma var ne menisküs ne yırtık ne bişey,ama hala tak tak ses geliyor)
    -e tamam işte,genetik mirasın kötü,kötü mirası almışssın babandan,sana dikkat etmeni,şunları şunları söylüyorum dedi kesti attı,2 laf ettirmedi.
    zaten 5 dk tık tık bakıyo adam,devlet hastanesi ne olcak başka.

Halbuki ben diz içindeki bilmem ne sıvısı eksik,kıkırdaklar birbirine sürtüyor,al şu kremi sür yada şu hapı iç demesi ümidiyle gitmiştim,adam direk gömdü beni,ne yapayım ben şimdi?

Dizlerimdeki sesin videosunu çektim,hızı yavaşlatınca daha net anlaşılıyor.

2. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Tek bir doktorla sınırlı kalmayın..
    Hatta size önerim Baltalimanı Kemik Hastanesi Spor Hekiminden randevu almanız.
    Daha da hatta Gökhan Özhan var, kendisi çok ilgili bir doktor kesinlikle..

3. Sinan Ş

Sinan Ş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    şimdi onu ekleyecektım bende konuya,bi spor hekimine mi görünsem diye,tşk bilgi için.

4. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun. Testlerin ile 1-2 doktordan daha fikir alabilirsin. Onlarda aynı şeyi söylerse, verimli bir hayat sürdürmek istiyorsan bisikleti bırakacaksın. Hayır ben hayallerimden vazgeçmem diyorsan, bisiklete devam edeceksin. Doktorun dediği haricinde tek verebileceğim fikir ise, yüksek kadansta düşük viteslerde yavaş yavaş (15-20 km hızı geçmeyecek) bisiklet sürmenin bence yolda yürümekten pek bir farkı yoktur. Bunu da doktorlara sorabilirsin.

5. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Ilk olarak bi spor hekimine gorunmeniz gerek. Oyle herkes anlamaz. Bisikletin dizlere ne kadar etkisi olacagini da herkes bilmez.
    O nedenle baska doktorlarin da fikrini almak gerekir.

Eger bisiklete geri donme sansi olursa, bisikletten sonra yapilacak ilk is parayi basip duzgun bi Bike Fitting yaptirmak olmali.
    Madem boyle bir durum var, riskleri en aza indirmek gerek.

6. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun. Öncelikle canınızı sıkmayın. Vardır her işte bir hayır.

Ama başka doktorlara da gözükmeyi ihmal etmeyin. Özellikle spor hekimlerine. Yüksek kadans kurallarına göre, düşük viteste, zorlamadan sürebileceğinizden yana ümitliyim ben.

Muayene olduğunuz doktor arkadaş belki bisiklet konusunda bilgisiz olabilir. Yüksek viteste dize son derece fazla iş yükleyerek sürdüğünüzü varsaymış olabilir. Camianın içerisinde olan birisi olarak söyleyebilrim ki, bisikletle alakası olmayan bir vatandaş bisiklet konusunda ne kadar cahil durumda ise, hekimlerde aynı durumda. Çocuk oyuncağı, teneke yığını olarak bakıyor birçoğu.

Herşeye rağmen kullanmanız yasaklanırsa da olumlu tarafına bakın. İyi ve sağlıklı bir eş-baba-evlat vs olmanıza bisiklet engel olacaksa, varsın sürmeyiverin.

7. Sinan Ş

Sinan Ş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bundan önceki bisiklet hayatımda ne kadans ,ne sele boyu,ne de kadro boyu ayarlarını biliyordum.
    ,20 yaşına kadar bisan-ihlas ile Allah ne verdiyse sürdüm,acaba diyorum geçmişte bu sürüş tarzı yüzünden dizimde sıkıntı yaratmış,bu seslere sebebiyet vermiş olabilirmi?
    Bu konuya annemin yorumu:Evladım her çocuk bisiklet sürüyor,o zaman herkeste bu seslerin olması lazım,senin diz sıvın eksiktir dedi.(Onda da kireçlenmeden dolayı diz problemi var.)

8. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    O çömelip kalkarken olan çıt çıt sesleri bende de çocukluğumdan beri var. Doktora gitmeyeyim bari :)

9. Haluk Eke

Haluk Eke Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ben de yaklaşık 10 yıldır, merdiven çıkış ve inişlerinde dizimde acı duyuyorum ve diz hareketim sırasında 1-2 kırt sesi duyuyorum. Ancak pedal çevirirken, çok çok fazla zorlamadıkça bir sorun yaşamıyorum. Zorlu bir tur sonrası 1-2 gün dinlendikten sonra tekrar eskisi gibi pedallamaya devam ediyorum. 10 yıldır önemli bir kötüleşme yaşamadım.
    Bu konuda hiç doktora gitmedim. Gitseydim, büyük bir ihtimalle ameliyat, kutularca ilaç ve en ufak bir şekilde dizlerimi zorlamam önerisiyle şu anda hareketsizlikten kilitlenmiş dizlerle, boşalmış cüzdanımla ve ilaç yan etkileriyle sersemlemiş, bu yazdılarınızı okuyamayacak halde ah vah çekiyor olacaktım.;)
    Osteartrid'in kanıtlanmış bir tedavisi yok. Reçetesiz satılan glukosaminli ilaçlar bazı kişilerde belli belirsiz bir iyileşme sağlıyor gibi belirtiler olsa da bu anlamlı bir sonuç olarak kabul edilmiyor. Yani grip gibi, ilaçla 7 günde ilaçsız bir hafta... Sonuç değişmiyor.:confused:
    Kafaya takmayın, çok aşırı zorlayıcı ani hareketler (sprintler, düşük kadansta ani ve dik tırmanışlar) yapmadan keyifle binin bisikletinize. Tıbba inanın ve güvenin, ama bilgisiz, araştırmadan uzak ve en kötüsü tüccar doktorlara inanmayın. Biraz da kendinizin doktoru olun. Zaten bu konuda ne yazıkki yapılabilecek başka bir şey de yok.

Onur Ali İmren bunu beğendi.
  10. Çağrı Fatih Yamalı

Çağrı Fatih Yamalı Bisiklet Terbiyecisi

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Umarım sağlığınıza kavuşup tekrardan bisiklet kullanabilirsiniz. Dualarım sizinle. Tek bir doktorlar sınırlı kalmayıp, tedavi yöntemlerini araştırın. Hani halk arasında meşhur bir laf vardır; Ölümden başka her şeye çare var, diye. İnşallah bununda bir çözümü vardır. Üzmeyiniz kendinizi. En azından psikolojik olarak çöküntü yaşamayın. Hem olumlu bakın biraz, doktora gidene kadar dinlenmiş olun :) Benimde annem doktor mesela ama o göğüs hastalıkları hastanesinde çalışıyor. Göğüs kafesimin tam ortasında, gerindiğim zaman çatır çutur ses gelirdi. Ona sordum onu mesela, kireçlenmeye kadar yolu var. Huy edinme dedi. Düşünün. . .

11. Sinan Ş

Sinan Ş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Babam aradı,noldu diye,bişey yokmuş ya,normal dedi doktor dedim,yalan söyledim :( Başka doktorlara da sorup,emin olana kadar bişey demeyeceğim.
    Babam da ;
    -herkeste çıkıyor o sesler ,korkulacak,büyütülecek bişey yok,merak etme dedi.

12. sargonnas

sargonnas Misafir

Öncelikle geçmiş olsun. Ben bu olaya sadece gülümseyerek bakıyorum nedeni de şu; Zamanında bel fıtığı boyunda 3 kemiğin kaymış olması boyun fıtığı dizlerde düzleşme zamanında menüsküs ameliyatı gibi şeyler yaşadım. Doktor aynen şunu söyledi; SPOR YASSAH. Doktora dönüp tamam abi dedim. :) 6 ay fizik tedavi gördüm boyun ve bel fıtığından geçmedi! Sonra eee yeter ve diyip isyan ettim bisiklete döndüm. Sırt kaslarımı bacak kaslarımı geliştirdim. Kemik düzleşmesi için yüksek kadans çevirdim. Bacağı termoflexle hep sıcak başlattım spora şimdi nasıl mıyım :) Kemik gibiyim o fizik tedaviler yok spor yapma diyip bir kenara fırlatmalar yok. Dizlerim taş gibi sırtımdaki kasların gelişmesinden dolayı fıtıklarımdan ağrı sızı çekmiyorum. Çünkü yük bindiği zaman kaslarım kuvvetli ve omurgaya baskı yaptırmıyor.

Bunları niye anlattım? Sporu bırakmayın yavaş yavaş düzelecektir. İyi bir doktora gidin ama şunu bilin ki en iyi doktor insanın kendisidir. :)

13. Fatih Yılmaz

Fatih Yılmaz Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Benzer bi durumdan acı çekiyordum ben de. Diz ağrılarımı azaltmak için her yolu denedim. Önce spordan anlayan bi hekime gittim. O da sizin kadar kötü olmasa da yakın şeyler söyledi. Bisikleti yasaklamadı ama dikkatli sürmemi önerdi. Sonra Spd pedala geçtim, kadansımı yükselttim. Yokuşları azalttım. Sele boyunu iyi ayarladım vs derken şu an diz ağrısı hiç çekmiyorum. Geçenlerde dik bi tepeye de tırmandım sorun çıkarmadı.

14. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Şöyle anlatayım : bundan 3-4 yıl önce bende yüksek kadans olayına girmiyordum. Hatta bilmiyordum. Yüksek viteste hatta rampada bile yüksek viteslerde bisiklet sürüyordum. Günlük 50 km ve trafiğin yoğun olduğu noktalar olması nedeniyle dur-kalk durumuda fazlaydı. genelde 2-3 ayda bir dizlerimde ciddi ağrılar oluşuyordu. 10-15 günlük dinlenmeden sonra dizlerim normale dönüyordu. Yani yüksek vites-düşük kadans durumu özellikle dizlerin haşadını çıkarıyor. Şu an 3/6 viteste 42-15 dişlileri kullanarak sürüş yapıyorum. Ortalama hızım arttı. 12 ay bisiklet sürmeme rağmen, diz kapaklarımda hiçbir ağrı hissetmiyorum.

Bu nedenle belki bu sürüşleriniz sıkıntı yaratmış olabilir. Ama diğer arkadaşların dediği gibi Balta Limanı Kemik Hastanesine gitmenizde fayda var. Burada bizim vereceğimiz cevaplar sizi sadece sıkar ya da rahatlatır. Gerçekleri ve nedenleri doktorlar daha iyi bilir.

15. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    sinan bey

üzülmeyin,babadan gelen genleri taşıyoruz ,benim babam iki adım yürür idi yakardı,asla şişmanlamaz idi,bu yönü aynen bendede var bi bakıma iyi tabi,bu ülkede uzman doktorlara başvurmakta fayda var ,spor hekimi olacakta ,tam hakkını verecek hekimliğin,evet bir kaç hekime bence gözükün bu hekimlerin biri başka konuşur diğeri başka.

16. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    bu doktorun dediğini göre elektrikli bisiklet kullanabilirsiniz. başka başka 2-3 doktora daha gözükün yine de. geçmiş olsun.

17. Golfer

Golfer Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Aynı sorun bende de var. 3 sene sonra halı saha maçı yapmıştın geçen sene. Öyle bir acı vardı ki diz kapağımın arkasında. Dizimi kırmam mümkün değil alçılı gibi. Afedersiniz ama dışarı çıkmaya korkuyordum her yerde klozetli wc aramaktan. Buna rağmen doktora gitmedim. 2-3 hafta çektim o acıyı. Geçti ama başka maç girişimlerinde aynısı kadar olmasa da benzer ağrılar çektim. Fakat kala sizdeki gibi kıtır kıtır bacaklarım.

18. Emrah Özşahin

Emrah Özşahin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ben Şubat ayında ön çapraz ic ve dış menisküs ameliyatı oldum. 1 ay fizik tedaviden sonra rahat yürümeye ve bisiklete başladım. Sonra işe başlayınca fizik tedavi bitti. Evde hareketleri de yapmıyorum. Sadece bisiklet sürüyorum. Sürüş bittikten sonra kart kurt sesler geliyor ayagimdan ama aldırış etmiyorum :) ama ağrı yok. Yol bisikleti ile saglam yokuslari da çıkıyorum ağrı olmuyor

19. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Sol dizimden çat çat diye ses geliyor ara ara. 1999 da geçirdiğim bir bisiklet kazasından sonra başladı. Çok nadir de olsa ara ara sağ dizimden de geliyor. Doktorlara eklem zedelenmesi. Yani kıkırdak zedelenmesi dedi. Bir zararı olmaz dediler hepsi de.. Bende son 2 yıldır düzenli bisiklete biniyorum. Seslerde değişiklik pek yok biraz azaldı sadece. Bu durumun kireçlenmeyi yanında getirmesi endişesiyle spor yapmalısın gibi öneriler gelmişti. Sonrasında askerlik iş evlilik derken spordan uzak kaldım. O sürede sorun devam etti ben yine ara ara doktora gittim kontrollerde sporu önerdi ancak eskiden sahada çalışan birisi olduğum için günde en az 7 - 8 km yol yürürdüm. Saha işi de biteli 5-6 sene oldu. Bisiklet şart olmuştu. Çok kilo almıştım. 104kg! Şimdi ise 85-86 kg lardayım. Bu şekilde dizlerime daha az eziyet ediyorum diye düşünüyorum. Teşekkür ederim..

20. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Merhaba,

12 yıl koşudan sonra dizlerimde çok büyük sıkıntılar başlamıştı. Yere dizlerimin üzerine oturduğumda -özellikle sert zeminde- diz kapağı ağrılarımdan bir dakika bile o pozisyonda duramıyordum. Dizlerimin üzerine oturmuşsam eğer ayağa kalkmak işkence haline gelmişti. Çünkü hem diz kapaklarımdan çatırtı sesleri geliyordu hem de diz kapaklarım kırılacakmış gibi bir zorlanma yaşıyordum. Yaşım o zamanlar 42'ydi. Hatırlıyorum da "Tamam demiştim, bu yaştan sonra bu kireçlenme benim yakamı bırakmaz, hayatım bu şekilde devam edecek herhalde" diyordum. Daha sonra koşuyu bırakıp bisiklete geçtim. Dizlerimdeki tüm sorunlar gitti.

Kalp ameliyatı olduktan bir yıl sonra Acıbadem Sporcu Sağlığı'na gittim. Bir kardiyologla görüştüm. Kardiyologla görüşene kadar, arada geçen bir yıl içinde yoğun şekilde bisiklet sürüyordum. Doktor kalbimi inceledi. Söylediği şu oldu; "kalp kasların kalınlaşmış, bu tehlikeli, çok hafif tempo yürüyüş, bisiklet sürme haricinde kendini sakın zorlama" dedi. Açıkçası doktorun beni anladığından şüpheliydim. Beni kontrol ettiği tarih Aralık 2012. Ben o tarihten sonra yoğun bisiklet kullanımına devam ettim. Ben sürdükçe daha güçlendim. Güçlendikçe daha çok sürdüm. O doktora kalsaydım eğer bugünkü performansıma, kiloma ve dinçliğime asla yaklaşamazdım. Daha geçen hafta sonu Yalova-İzmir turuna katıldım, 2 günde 350 km'yi 31 ortalamayla bitirdik.