Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde neden bisiklete binilmiyor?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
merhaba arkadaşlar...
aslen izmirliyim...öğrencilik nedeniyle elazığdayım...ve burada tek başıma bisiklete binmekten sıkılıyorum....

şöyle bi oturupta düşündüğüm de buralarda o kadar güzel bisiklete binilecek yer olmasına rağmen(her yer dağ ,taş , bayır)...neden kişi başına düşen bisiklet oranına göre en son sırada yer alıyor??

bunun en önemli nedenlerinden birisi PKK sorunu olabilirmi ?

tartışalım...

Scudo

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
PKK belki ikinci planda kalır.

Küçükken (7-8 yaşlarında) Ağrı patnos'ta kaldım.
Askerliğimi de Şırnak'da yaptım.
Urfalı birkaç tanıdığım var.

Şunu söyleyebilirim ki, bu işler kültür meselesi. İnsanlar oralarda zor şartlarda yaşıyor.
Ayrıca bisiklet bir kültürdür. Ciddi bir bilinç ve bilgi gerekir. Oralarda kafanda kask, altında tayt ile gezemezsin. Haydi kıyafeti hallettin, bisiklete binenlere acayip gözle bakar, değişik adlar takarlar.

Malatya gibi şehir merkezlerinde problem olmaz. Malatya Doğu'da çok farklı bir il. Birçok konuyu aşmış oranın insanları. Ancak biraz doğuya ve güneye gittin mi olay çok değişiyor...

Zaman lazım, öncüler lazım.

Bana sorarsan oraların halledilmesi gereken daha mühim meseleleri var. O meseleler hallolunca bisiklet, motorsiklet gibi konular kendiliğinden gelecektir.

denizcinesim

Aktif Üye
Tepki
102
Bisiklet
Trek
bir tatvanlı olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim.insanlarda bisiklet motorsiklet gibi kültürler var ama insanlar bunlara fırsat bulamıyorlar.yani insanlar geçim derdinde.emin olun ki fırsat sağlanırsa eğer buralardan da çok iyi bisikletçiler çıkacaktır.ben bir bisiklet sever olarak kendimce hergün antrenman havasında 50 km pedal çeviriyorum.buranın şartlarına göre.şuna kızıyorum her zaman için:Türkiye için bir baş belası olan pkk terörü yüzünden buraların kötü bir şekilde anlatılmasına ve buralara gelinmemesine çok kızıyorum.inşallah bir an önce bu sorun biter ve buralarında kıymeti bilinir.

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@günay

bu benım için de gecerlı
nedenını bende bılmıorum
:( :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@denizcinesim

sayın denizcinesim..yorumlarınıza katılıyorum...fakat ben elazığda kalıyorum ve burda sanayi o kadar gelişmemesine rağmen insanlar bu parayı nerden buluyoda bu kadar lüks evlerde oturuyo..lüks arabalara biniyolar hayret ediyorum....izmirde bile böyle lüksü göremiyorum....yani geçim derdi olmayan insanların ..bilinçsizçe vurdumduymaz davranmasına ...lüks ile bişeyleri kanıtlamaya çalışmalarına,tabiri caizse uyuz oluyorum:boese157: ....bari ben bisikelte binerken beni rahat bıraksalar üzerimde pisikolojik baskı oluşturmayıp..tehlikeli davranmasalar ...umrumda değil milletin parası ..varı yoğu...:boese157: :boese157:

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
Merhaba Arkadaşlar,

Benim bu konuya yorumum şöyle;
Doğu ve Güney Doğu'da kimse bisiklete binmiyor diye bişey yok. Herkesi tam teşkilat bindiremezsin. Adıyaman Gölbaşı'nı ilk gördüğümde şaşırmıştım. Erkek kız farketmeden bisiklete binen insanlar var. Kask takmasa da, eldiven takmasa da, uzun turlar yapmasalarda onlarda bisiklet kullanıyor. Bu Türkiye'nin her yerinde var bölge ayrımı yapmaksızın. Bu bir hobi'dir, zevk meselesidir. Herkes bisiklete binsede bunu spor olarak yapmaz. Ayrıca unutmayın ki bilmediğimiz birçok tam teşkilat bisiklet kullanan insanlar da var bu bölgelerde.

Ben Doğu ve Güney Doğu geçişimde içimde bir nebze olsun korku yoktu. Pülümür'den, Tunceli'den, Pertek'ten geçtim. Geçtiğim yoldaki karakolu ben geçtikten 3 hafta sonra bombaladılar. Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Diyarbakır hepsinde birçok iyi insanlarla tanıştım. PKK bence hiç sorun değil.

Ne kadar paran olursa olsun bu işten zevk almıyorsan yapamazsın.

Sevgiler...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
serkan inan elazığda bisiklete binilmiyo...ulaşım amacı olarak bile bisiklet kullanılmıyo..sen geldin buraya görmüşündür:)(yani görememişsindir bisiklete binen insan:D)

titusmusti

Üye
Tepki
6
@denizcinesim

sen guzel soylıuyor olabılırısn ama ekmek derdı yanlış cumle kusura bakma
kırsal kesım basım ustune 1 tane ıkı tane talası olupta gecınmeye calısan ınsanlar ıcın dıyorsan katılırım.
ama soz konusu olan bolge zengın varlıklı ınsan cok arkadasım egrı oturup dogru konuşalım tamamen kültür farklılıgından dolayıdır.
oralara bu kultur yayılamdıgı ıcın gerek pkk gerekse bu tur organızasyonlar yapılmadıgı gereklı aktıvıte olmadıgı ıcın maalesef yoq denecek kadar az
benımsemış olan serkan cok takdır ettıgım bı arkadasım dogu 'da adam helal olsun bır cogumuzun cesaret edemedıgı bısıyı yaptyı
TÜRKİYE TURU 7250 KM eksısını soyluyorsanız lütfen artısınıda ekleyın :!!!!

e_komz

Aktif Üye
Tepki
40
arkadaşlar sebep pkk değil. neden böyle düşünüyorum : pkk dan dolayı hangi illerde sınırlı bisiklet kullanırsın. 20'ye yakın ili bulunan bu iki bölgemizde bu rakam 5'i geçmez, geriye kalan 15 ilde neden bisikletçi yok? bu 5 ilimizde hiç bisiklet kullanılmaz demiyorum sadece sınırlı olabilir, heryere her istediğin zaman gidemezsin diyorum. elazığın, malatyanın, erzurumun, gaziantepin, vanın ve diğer illerin hangisinin merkezinde terör sorunu var ve bu sebepten dolayı bisiklet kullanılmaz. bu illerin kırsalında bile büyük ölçüde sorun yok.
durum böyle olunca aklıma sizinde dediğiniz gibi:
1- kültür, 2- ekonomik koşullar, 3- yetersiz tanıtım,
ekonomik koşullar herkes için geçerli değil gayet iyi durumda olan insanlar çok, kültür meselesine gelince zamanla oluşur ama tanıtım olursa tabiki.
anlayacağınız bana göre en önemli neden yetersiz tanıtım, yada hiç tanıtılmama...

• Beğen
Tepkiler: tuninger_haa

ahusenem

Aktif Üye
Tepki
137
seneye bu sıralar mecburi hizmetimi yapmak üzere doğu-güneydoğu bölgesine gönderilip de laboratuvarı olmayan hastanelerde mecburen çalışıyormuş ya da hizmet veriyormuş gibi davranmam gerektiği günlerde iş azlığından-yokluğundan bol bol zamanım ve enerjim olduğunda bol bol bisikletimle dolaşacağım. seneye size güneydoğuda taytıyla kaskıyla bisiklete binebilen bir kadın olarak gözlemlerimi iletebilmeyi diliyorum.

insanların dediğine pek kulak asan biri değilim ama bazen bölge şartlarına uymak gerekiyor. türkiyenin değişik sosyokültürel bölgesinde yaşamış biri olarak yazılı olmayan kuralları yıkmanın o kadar da kolay olmadığını biliyorum. insanlarımız istanbulda ankarada bisikleti yadırgıyor. ama egede bir çok köyde genci yaşlısı bisikleti ulaşım aracı olarak kullanıyor. neden doğu ve güneydoğuda da olmasın.

zaman lazım.

derya.yildirim

Daimi Üye
Tepki
746
Doğru noktalara değinilmiş çoğuna katıldığım için yinelemeyeceğim. Bir noktayı eklemek istiyorum sadece. Doğu'da, Güneydoğu'da birçok bölgede dünya sadece küçük bir kareden izin verildiği ve yönlendirildiği kadar görülüyor. Televizyonlar malesef tüketim toplumunun teşfikine yönelik çalışıyor. Bu nedenle de çocukların, gençlerin özendiği, imrendiği noktalar çok daha farklı oluyor. Onlara, çok daha kolay ulaşabilecekleri mutluluklar olduğunu anlatmanın yollarını bulabilsek sorun bir nebze de olsa çözülecektir.

• Beğen
Tepkiler: e_komz

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@ahusenem
gozlemlerınızı gercekten cok merak edıyorum hatta G.Antep e gelırsenız bırlıkte surelım tayt a gerek yok kaskla bıle cok guzel tepkı almanız mumkun :)

• Beğen
Tepkiler: ahusenem ve e_komz

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
bence kültür problemi arkadaslara serkan abinin gezisini anlatirken birisi cikip ne yani yaptida parami verdiler dedi ne diyecen böyle adama sorarım ......

• Beğen
Tepkiler: Serkan Taşdelen

Al_adam

Üye
Tepki
61
Doğru noktalara değinilmiş çoğuna katıldığım için yinelemeyeceğim. Bir noktayı eklemek istiyorum sadece. Doğu'da, Güneydoğu'da birçok bölgede dünya sadece küçük bir kareden izin verildiği ve yönlendirildiği kadar görülüyor. Televizyonlar malesef tüketim toplumunun teşfikine yönelik çalışıyor. Bu nedenle de çocukların, gençlerin özendiği, imrendiği noktalar çok daha farklı oluyor. Onlara, çok daha kolay ulaşabilecekleri mutluluklar olduğunu anlatmanın yollarını bulabilsek sorun bir nebze de olsa çözülecektir.

Derya,
Bence geçim derdi asıl sebep değil de senin dediğin gibi "tüketim kültürünün" empoze edilmesi ve diğer yanlış yönlendirmeler. Eğer ekmek kaygısı veya geçim derdinden dolayı bisiklet kullanılmıyorsa Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde, o zaman halkının çoğunluğunun fakir olduğu güney asya ülkelerinde neden bisiklet yaygın?

Bence sağlam bir nedenle veya motivasyonla (bu ister keyif olur isterse yaşam kalitesini artırma) insanlar her yerde ve her koşulda pedal çevirir.

Bu arada adını şimdi hatırlayamadığım yemyeşil ve meyva ağaçlarının bol olduğu bir yerde vardı Elazığ'da? Yoksa bu yer Erzincan'da mıydı? Cahilliğim ve unutkanlığım için kusuruma bakmayın lütfen.

Sağlıklı ve bisikletinizle dolu günler geçirmeniz dileğiyle 2008'de.

Al_adam

Üye
Tepki
61
Şimdi aklıma geldi. İsmini unuttuğum yer Erzincan'ın yemyeşil ilçesi Kemaliye.

İnşallah oraları bisikletimle gezmek nasip olur birgün.

Sevgi ve saygılarımla. :)

Şahin Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
298
@titusmusti

arkadaşlar pkk şehir merkezinde bakkala giden bisikletliyi engellemiyor ki.bugün ocağın yedisi ve ben şimdi alsam bisikletimi yola cıksam ya bakıp bakıp gulerler yada gecen bahar oldugu gibi sinyal vermeyi bilmeyen bi şöför beni altına alır bu yani.hem bu havada normal kıyafetle bisiklete binmek çok zorilklimden dolayı.....

Şahin Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
298
@günay

gunay sanırım sen fıratta mühendislik fakültesindesin nasıl iletişime geçecez:rolleyes: :rolleyes:

yvzbikes

Daimi Üye
Tepki
92
@tuninger_haa

öncelikle herkese selamlar ben gaziantepli olarak.düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum.bizim her hafta sonu turlara çıkdıgımız grubumuz var bizden ayrı 2 tane daha grub var bunlar benım tanıdıgım gerçek bisiklet aşıkları ve bunlardan gariç normal mtb bisikletletlerle yanı ucuz olan 200 ytl ile 300 ytl arası degişen bisikletlerle geziye çıkan grublara çok rastladım ve gaziantepde biliyormusunuz çok büyük bir bmx park var gelen varsa bilir bence gaziantepde bisiklet kürtülü çok zengin sertan taşdelende bilir hatta bisiklet magazası biel var hemde bir bir kaçtane degil çok onun için gaziantepli olupda bişeyden haberi olmayan bu arkadaşımı kınıyorum.

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@Kenan Yavuz

sizin dedıgınız mtb gruplarından bır defa dahı gormedım yollarda. sadece bır kac defa bmx grupları gordum ayrıca bunda kınanacak ne var anlayamadım:mad:

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@tuninger_haa
@Kenan Yavuz
acıklarsanız sevınırım

(duzenle secenegı yok onun ıçın boyle oldu k. bakmayın)