Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Doğru trainer kullanımı ?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ulaş Çavuşoğlu tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Ulaş Çavuşoğlu

Ulaş Çavuşoğlu Onursal Üye

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar malum kara kış geldi çattı trainer kullanımıda artıyo bende o kitleye dahil oldum ama aklımda bazı sorular var traineri doğru kullanmakla ilgili... Trainer ın bildiğiniz üzere direnç seviyeleri mevcut yolda selede hoplamaya başladığımızda nasıl vites yükseltiyosak trainerde de direnç mi yükselticez yoksa gene vitesmi bana alımda gerek fikir gerek dertleşme :hhhhhh: gerek manev anlamda yardım eden, kahrımı çeken @geziniyo fırat abi ye ve @Edip Dinçer abiye tekrar teşekkür ederim onlarda fikir paylaşırsa çok güzel olur iyi akşamlar ... ;)

2. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @Ulaş Çavuşoğlu Ooo trainer a başlamışız hayırlı olsun kolay gelsin bakalım :) Ben trainer kullanmadığım için bişey diyemeyeceğim bu konuda ama düz mantıkla kadansı düşüreceğin için ikiside olur heralde gibi geliyor ama @Edip Dinçer tecrübeli olarak daha doğru bir bilgi verebilir diye düşünüyorum :)

Ulaş Çavuşoğlu bunu beğendi.
  3. Ulaş Çavuşoğlu

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    geziniyo bunu beğendi.
  4. m.klcts

m.klcts Bisikletkolik

Adı:
    muhammed
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
  5. Ulaş Çavuşoğlu

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @m.klcts forumda can abi saolsun güzel bi indirim yaptı fiyatını özelden söliyim sana

İlk sürüşümü yaptım eğlenceli ama çok terli bi denemeydi bisiklet hakkında 0 bilgili annem saolsun hasta olursun cam açmam dedi ve bi ara boğulcaktım artık sıcaktan :hihi: ama herşeye rağmen güzeldi :D bitek sorun kadans sensörü çalışmadı nedenini anlamadım cadance hariç tüm bölümler aktif çalıştı bi bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.. Aklında trainer almak olan varsa alsın gerçekte. Güzelmiş :D

Bide sanırım hamladığımdan oldu 2 haftadır sürmüyorum 3. Seviyeden sonra bacaklarım iflas eder gibi katılaştı bi an hemen durdum korkudan vitesi kaçta tutmalıyım sabit olmasımı gerek vitesin ?

m.klcts bunu beğendi.
    Son düzenleme: 17 Kasım 2015
  6. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Vitesten de değiştirebilirsiniz, trainerdan da değiştirebilirseniz fakat trainer ile direnç seviyeleri arasında ciddi fark olduğundan dolayı ilk etapta vitesten değiştirmek daha mantıklı. Vitesten değiştirmenize rağmen kadansınız limitlere yaklaştıysa (Çok düşük veya çok yüksek) trainer dan değiştirmeniz daha uygun olur.
    Trainer ile yüksek hızlarda ses seviyesi arttığından vites genelde küçük aynada kullanıyorum, kadans yetmediği durumlarda trainer dan değişiyorum..

İbrahim A. ve Ulaş Çavuşoğlu bunu beğendi.
  7. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:

Bende malum kış,okul,sınav derken haftasonu hariç binemiyorum. Aklıma yattı bu trainer işi günde 45 dakika okul dönüşü binsem yeter bana. Ben Tacx Blue Motion Pro almayı düşünüyorum. Sen hangi marka/model aldın ve kaça aldın ?

Ulaş Çavuşoğlu bunu beğendi.
  8. Ulaş Çavuşoğlu

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Tolga Çelebi elite volare mag aldım forumdan bi abi 110 km kullanmış satıyodu saolsun güzel inidirm yaptı aldım bende

9. amoush00

amoush00 Çiğdemli2tekerleri kurduk balgat çiğdem odtü

Adı:
    Emrah Çetintaş
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Merhaba arkadaşım, trainer ın markası ne acaba? akıllı telefonun varsa daha verimli kullanabilmen için sana bazı programlar önerebilirim? TacX veya elite marka ise yazılımları var.. Ama ant+ bir hız kadans sensörü ve nabız ölçer de almanı tavsiye ederim.. BUnlar yoks ben ucuz yollu b'twin count 14 almıştım.. sensörlerini akıllı telefonlar gayet kolay buluyor ve yazılımlarla kullanabiliyorsun..

Aaa.. Tamam elite almışsın.. Akıllı telefonuna my e-trainig programını indir..

myETraining - Google Play'de Android Uygulamaları @Ulaş Çavuşoğlu bu program.. yıllık üyeliği 10 avro ama level mode u bedava kullanabiliyorsun. diğerleri deneme amaçlı 10 dakika kullanabiliyorsun üye olmadan, power kadans hr değerleri var içinde programlar var uygulayabileceğin..

Benim trainer kullanma deneyimim şöyle .. Decathlon'da satılan elite süper chrono mag force isimli trainerı satın aldım indirimde.. Ayrıca bir konu açmıştım buraya .. Trainerlar..

Trainerla birlikte 2 adet DVD geldi ayrıca Google play storedan elite markasının uygulaması My E-training programını akıllı telefonuma indirdim. Ant+ hız kadans sensör işini belirttiğim gibi B'twin count 14+ modeli yol bilgisayarını alarak çözdüm. Bir tane de ant+ heart rate bandı aldım. Ant + özelliği samsung telefonların hepsinde var sanırım hemen hemen her telefona indirebiliyorsunuz. Bu 2.4 Ghz de telefonunuzla veya kendi cihazı ile haberleşmesine yarayan bir protokoldür. Bunlar gerekli çünkü yazılım sizin performansınıza kara vermek için bunlardan veri alması gerekiyor. Power değerinizi de buradan hesaplıyor.

DVD de antremanlar var. Hangi direnç seviyesinde ne kadar pedallamanızı ekranda size söylüyor. Direnç arttırmanız gerektiği zaman hem grafik olarak hem de sesli uyarı şeklinde duyup görüyorsunuz. Ne kadar süre ile o direnç seviyesinde kalmanız gerektiği de zaman akımı şeklinde görülüyor. Kadans olarak 100 rpm in altında almamanız isteniyor. O yüzden o direnç seviyesinde 100 rpm kadans çevirmeniz için gereken vites oranına da siz karar veriyorsunuz. Bir de le tour de France da ki bir etapın sanal canlandırması olan dvd var onu açmadım bile.. Bu antreman dvd sinde 10 program var ve çeşitli zorluk derecelerinde ve uzunluklardalar.

Bir de yazılım içinde programlar var.. Bu programları programa 10 avro yıllık bedelini verdiğinizde tam hakları ile kullanabiliyorsunuz. BUrada yaklaşık 20 adet önceden tanımlanmış program bulunmakta.. Yine grafiklerle desteklenmiş bir seçme ara yüzü var.. Şimdi DVD den farkı sizden belli bir power değerini tutturmanızı istiyor. o sırada telefonunuzda olmanız gereken power değeri değişiyor. Siz bunu ya vites değiştirerek tutturabiliyorsunuz yada direnç seviyesini değiştirerek. Önemli olan o pwer değerini +- 10 yakınında olmak.. O değerden çok veya az çeviriyorsanız programın ön gördüğü değer kırmızıya dönüyor. Nominal değerlerdeyseniz herşey normal gözüküyor. Zamanı sizin için tutuyor ve bittiğinde sonlanıyor. Antremenınızı strava ya gönderebilirsiniz. Yaptığınız total km olarak.. Ve antremanınızın verilerini sonra inceleyebilmek için history tutuyor. Şu tarihte şu kadar yaptın diye.. ve bu ekran aynen şuna benziyor.. Screenshot_2015-11-10-22-32-25.jpg Screenshot_2015-11-10-22-33-24.jpg ortalama antreman süreleri 45 dakika ile 55 dakika rasında değişiyor ve genelde de daha fazlasına dayanılmıyor.. Su ve havlu şart.. bir mat yada ben battaniye seriyorum.. konfigürasyon şöyle : trainer.jpg walla işte durum bu .. biraz daha yatırım lazım yani.. :))

Helen, jim beam, İbrahim A. ve 3 kişi daha bunu beğendi.
    Son düzenleme: 18 Kasım 2015
  10. Saikou

Saikou Kıdemli Üye

Adı:
    Ali B
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @amoush00 Tesekkurler. Bu program tacx trainlerler icin de kullanilabiliyor mu? Yoksa tacx icin buna muadil onereceginiz bir program var mi?

11. Ulaş Çavuşoğlu

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @amoush00 yazınız için teşekkürler evde indiricem programı .. Kadanslı bi km saatim var xlc 25 functions adlı .. Ama nedense kadansımı göremiyorum yolda sürdüğümde görüyorum ama trainer de iken kadans göstermiyo ... Ne gibi bi çözüm önerebilirsiniz ?

Bide ios için olanı varmı o elite programının ?

12. amoush00

Adı:
    Emrah Çetintaş
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Şimdi hız kadans sensörün ant + olması lazım. Xlc nin bu modeli ant + mı? Ant + değilse telefonla haberleşmez. Büyük ihtimalle ios da da vardır. Apple store u aratın. Kadans sensörünün çalışmaması ilginç. Yani magnet sensörün önünden geçtikçe okuması lazım.

13. amoush00

Adı:
    Emrah Çetintaş
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Tacx trainer da şöyle sorun çıkar. Programın bir yerinde doğru power hesaplaması için Trainer in modelini seciyorsunuz. E sizin ki olmayacaktır bu listede. Ama tacx in de yazılımı vardır. Aratın. Apple store yada google store da..

Saikou bunu beğendi.
  14. Ulaş Çavuşoğlu

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @amoush00 trainer harici normal sürdüğümde çalışıyo trainerde çalışmıyo anlamadım valla :(

Ant+ olayını bilmiyorum telefonla eşleşmesede olur kadansım çalışsın bana yeter :D

image.jpg Bi elimle pedal çevirdim geçtikçe yanından sensörden yeşil ışık geliyo saate bakıyorum 10 km/h yazıyo ama kadans yok ? :((((((

15. Murat.Bagci

Murat.Bagci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    zwift ozellikleri mevcud mu ?

16. Ulaş Çavuşoğlu

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
  17. amoush00

Adı:
    Emrah Çetintaş
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Yani hız da kadans ta aynı sensörden geliyor! ??

18. amoush00

Adı:
    Emrah Çetintaş
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Ant + sensörleriniz varsa zwift çalışıyor. .

19. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Trainer'ı daha çok hızlı antrenmanlar için kullanmak bana daha doğru geliyor.
    Interval antrenmanlarını trainer üzeinde yapmak gerçekten değişiklik sağlıyor.

Youtube'da trainer üzerinde çalışmak için videolar mevcut. Örneğin;

Bunları takip edebilirsin. Veya bulabilirsen Sufferfest videoları var. Trainer için oldukça iyi videolar.

Benim önerim ilk başlarda 1 saatlik çok zorlamayan (25-30km/s) antrenmanlar ile seviyeni arttırman.
    Bir süre sonra haftada 2 akşam HIIT, 1 akşam 1 saatlik 35-45km/s'lik antrenman, 1 akşam ise 30-45 dakikalık 30-35 km/s'lik antrenman.

20. amoush00

Adı:
    Emrah Çetintaş
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    [​IMG] benimki söyle bir sensör. Buna kombo sensör de diyorlar.