Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dogru Nefes

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında recep şahin tarafından paylaşıldı.

1. recep şahin

recep şahin Aktif Üye

Seviye:
    mrb arkadaslar. bi sorum olcak. bisiklet surerken dogru nefes alma nsl oluo. agızdan al burunden ve r yada tam tersi nsl olcak bi yardım lutfen.

Bedreddin bunu beğendi.
  2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle her zaman bisiklet üzerinde olsun ya da olmasın, burundan almalıdır, aynı zamanda karından almalıdır (göğüs kafesi şişmesi yerine karın şişmelidir), nerden verildiği çok mühim değil ama ağızdan vermek daha iyi gibi. Tabii ki bisiklet üzerinde tempo çok arttığında ağız burun hepsi kullanılır mecburen fazla seçim şansı olmaz.

3. iconaclast

iconaclast Aktif Üye

Seviye:
    burundan almanın mantığı nedir peki?

4. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sanırım burundan nefes alındığında diyafram kullanımı daha kolay oluyor, yani ciğer daha fazla kullanılmış oluyor, ayrıca burundan nefes alındığında havada bulunan toz vs ayıklanıyor, soğuk havalarda da hava ısınıyor bu sayede ciğerlerin zarar görmesi engelleniyor.

mcanb, çirkin, sadık1964 ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  5. recep şahin

recep şahin Aktif Üye

Seviye:
    wauw baya iims ozmn burun :)

Bedreddin bunu beğendi.
  6. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Burundan alınca hava filtrelendirilir, ısıtılır, nemlendirilir. Ayrıca burundan alınca oksijen alımı da artar.
    Yine burundan alırken zararlı birşey olursa kokusundan anlayıp önlem almamızı sağlar...

7. İsa Mutlu

İsa Mutlu Aktif Üye

Seviye:
    Yukarıdaki yazı hangi dilde acaba. Ben anlayamadım. Tercümesini yapabilirmisiniz.

8. Ahmet Bolgi

Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

Seviye:
    " nefes almak hayat verir , nefes vermek kuvvet verir " arkadaşlarında daha önce söyledikleri gibi doğru nefes alma şekli "burundan alıp ağızdan vermektir".

çirkin bunu beğendi.
  9. recep şahin

recep şahin Aktif Üye

Seviye:
    pardon oyle hızlıca yazdım kusura bakmayın .

10. Gogitoğlu

Gogitoğlu Aktif Üye

Seviye:
    benim yaşadığım bir sorun var.
    ağzımdan nefes alıp verdiğim için ağzım hep kuruyor.
    ulaştığım yerde, terlediğim için değil de hava dolayısıyla ağzım kuruduğu için su içme ihtiyacı hissediyorum.

11. Barış TOPÇU

Barış TOPÇU Forum Demirbaşı

Seviye:
    o yüzden burundan alıp ağızdan vermen gerek zaten

12. Gogitoğlu

Gogitoğlu Aktif Üye

Seviye:
    bu teşhisi ben de koyabildim elbet ama, alışkanlığı yenmek oldukça güç.

13. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Tıbbi bir engeliniz yok ise, burunda kemik, et yada eğrilik, alışkanlığınızı yenmek için çaba sarfedin bence. Ağızdan aldığınız havanın kalitesi düşük olduğu gibi (Hakan Yazman gayet güzel açıklamış...) aynı zamanda ağız kokusuna sebep olabilir ve solunum yolları iltihabına da davetiye çıkarır.

Bir eklemem daha olacak, bir de vücut zorlanırken nefes verilmelidir... (Örneğin mekikte yerden kalkılırken, push up'ta yerden yükselirken yada bisikleti kaldırıma çıkarmak için gidon çekilirken gibi...)

14. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    İlaveten;
    burundan hava alırken alınan solunum havasının hızı azaltılır. Filtreleme olayı da hem canlı(bakteri virüs vb mini canlılar) hemde cansız partiküllere(toz polen vb.) karşıdır.

Not: Hakan Yazman'a verdiği güzel cevaplar için teşekürler. :)

15. neslihan ferah

neslihan ferah Yeni Üye

Seviye:
    genel olarak burundan alıp agızdan vermek en doğru şekildir. Bu şekilde diyaframdan nefes alabilirsiniz. Dİyaframdan nefes almak solugunuzu daha uzun süre kullanmanıza ve agız kuruması gibi durumların ortadan kalkmasına neden olacaktır. Benim burnumda sorun oldugundna normal zamanlarda bile sadece burnumdan nefes alamıyorum maalesef :) bir süre sonra ister istemez ağzımdan almak zorund kalıyorum bu yüzden de kısa mesafede bile mola verip su içmek şart oluyor. Yinede yapabilen herkese burundan alıp agızdn vermeyi özelliklede diyaframdan nefes almayı öneririm. Sadece bisiklete binerken degil konuşurkende çok işinize yarar.

16. can gümüş

can gümüş Yeni Üye

Seviye:
    Çok güzel açıklamalar yapılmış nefesle ilgili. Benim eklemek istediğim bir şey daha var. Çok zorlayıcı durumlarda nefes almayı unutup ve adrenalimizi yükselten olaya konsantre olmamız gerekebiliyor. Bunu vücut kendisi yapıyor istemeden. Bu durumlarda da nefesimizi burundan alıp ağızdan vermeye devam edersek tempomuzu düşürmemiş ayrıca nefes tutmaktan doğan kalbin zorlanmasını da engellemiş oluruz.

17. Mustafa Fatih Tahta

Mustafa Fatih Tahta Aktif Üye

Seviye:
    Türkçe'de "ö" gibi harfler de var.Kendi dilinde yazmayı bilmeyen adama nefes almayı nasıl öğretebiliriz ki?

Furkan Çetin bunu beğendi.
  18. Faruk TURKER

Faruk TURKER Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar bir de ben eklemede bulunmak istiyorum. temponuz artınca adrenalinin etkisiyle hızlı nefes alıp vermeye başlarsınız. kalbiniz hızlı atar. hızlı nefes alıp vermek aslında iyi hiç iyi bir şey değildir. alınan oksijen ciğerlerde bir süre beklemelidir ki difüzyonun tamamlanması için bir miktar süre geçsin. hızlı nefes alıp verme başladığı zaman nefesinizi ciğerinize burnunuzdan doldurunuz ve en az 3 saniye bekledikten sonra ağzınızdan veriniz ki ciğerinize çekmiş olduğunuz havadaki oksijen maksimum seviyede kana geçsi ve kandaki karbondioksit de ciğere dolup dışarı atılsın. teşekkürler....

çirkin bunu beğendi.
  19. çirkin

çirkin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Oldukça faydalı bir konu olmuş. Her ne kadar sağlıklı ve doğru olanın burundan alıp ağızdan vermek olduğunu bilsek te alışkanlıklar nedeniyle yapamıyoruz. Konstantrasyonumuzu üst seviyede tutup bunun için nefes antremanları da yapmalıyız bence.
    Bilgisini paylaşan herkese çok teşekkürler.

Gogitoğlu bunu beğendi.
  20. erim yıldırır

erim yıldırır Kıdemli Üye

Seviye:
    bana bi abimiz nefes alışını daha kısa verişini daha uzun diye ne derece doğrudur??