Doğru lastik basıncı

nuruasakir

Forum Bağımlısı
Tepki
320
İsim
recep
Bisiklet
Salcano
fazla basınca yarılma ihtimali var patladığı zamanda gümlüyo resmen.max psı degerının 10 veya 5 psı altında tutnak ıyıdır.ayrıca birkac yurt dışı videolarında denk geldım 70 kg için 95 psı ideal.her 10 kg de 3 psı eklenebılir yazıyordu.

ben 67 kg yım grandprıx4s2 maks 120 psı yazıyor 110 basıyorum.130 bastıgımda yanakları açıldı ve sıcak havada deforme oldu lastık.

Scudo

cngz

Daimi Üye
Tepki
333
İsim
cengiz
Bisiklet
Specialized
@mbozel

Sbop gevşetildikten sonra elinizle en az 3 kez pıslatırsanız (küçük küçük 3 kez hava çıkarmak) lastiğinize rahat bir şekilde hava basabilirsiniz..

zafer asut

Üye
Tepki
4
Arkadaşlar bisiklet lastik hava basıncı LASTİK ÜZERİNDE ne kadar hava basıncı olması gerek kaç PSI hava basılacak yazıyor. Dikkatli olalım gereğinden fazla hava basmayın
Kendinizi riske atmayın. Bilmeyen kişilere cocuklara anlatalım.
Detaylı sekilde video cektim anlattım bakabilirsiniz

gunes1001

Daimi Üye
Tepki
183
İsim
Güneş A.
Bisiklet
b'Twin
@Serkan Mıstınoğlu copy paste ile kalmamış 2009'daki gönderileride hortlatmış. Hayır sanki burada hiç kimse lastiğin basıncının nasıl olması gerektiğini anlatmamış gibi 12 kere yazmasıda ayrı bir saçmalık

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Aykuttasdelen

Forum Demirbaşı
Tepki
364
İsim
Aykut TAŞDELEN
Bisiklet
Cube
öne 100 arkaya 110 yapmıştım önü 95 arkayı 105 yapayım bir sonrakine... 110/115 geçen sürüşte yolla bayağı saçmaladı ^^ zıplaya zıplaya gittim

Yusuf G.

Forum Demirbaşı
Tepki
716
Bisiklet
Cube
Benim de hesaplamalarıma göre 700x25 yol bisikleti lastiğim için 90-100 psi arası bir basınç değeri çıkıyor ama lastiğin üzerinde minimum 100psi yazıyor bu durumda benim 90psi basmam ne kadar doğru olur sizce?

avkebele

May2009
Tepki
504
Bisiklet
Giant
Bilinçlenmek güzel şey. Yazıya göre 10 psi fazlam var fakat yanılma payına 10-15 psi verdiği için bu da pek önemli görünmüyor. Ki profesyonellerin de fazla basmasına bakarsak bizim de aynı değerlerde basmamızın pek zararı yok gibi duruyor. Zaten derdimiz konfor olsa yol kullanmayız. Basınç göstergesi alana dek böyle devam.

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuyu yeni okuyorumda, aklıma ilk gelen mahalle camcılarının çocuklara para verip camlatı kırdırması geldi. Bunu yazan abi lastikçi mi acaba :D Valla ben geçenlerde normal basınçtan biraz düşük olduğunu farkettim tümseklerde felan lastiğin janta değdiğini hissettim ama yavaş olduğumdan sanırım sıkıntı olmadı :)

brky1905

Cycle to stay alive
Tepki
594
İsim
Berkay A
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
şehir bisikleti schwalbe lastiğe 50 psi basıyorum benzinlikte

televole2

Daimi Üye
Tepki
576
Bisiklet
Cube
Decathlondan btwin 900 pompa aldım sağlam alet. 120 psi basıyorum lastiklere hiç zorlanmadan. Hatta gösterge 130'u falan gösterdiği zaman çekiyorum supaptan ki o kaçan havayla birlikte 120 civarı hava kalsın lastiğin içnide diye. Lastiği parmaklarımla çok rahat ezebiliyorum yani havası azmış gibi hep. Bisikletçide hava vurdurduğumda beton gibi olurdu halbuki. Nerede yanlış yapıyorum? 120 psi iken lastiğin "taş gibi" olması gerekmez mi?

• Beğen
Tepkiler: Muhammet Ağrı

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@televole2 lastiğin hamuruna ve max psi değerine bağlı. Max basınç 130 ise 120 daha yumuşak hissettirir. Aşırı sert olması da pek iyi değil zaten. Üzerine bindiğinizde hafif tatlı bi ezilme olması bence iyi bi kıvam hem basınç hem lastik sertliği için.

Ayrıca şunu deneyebilirsiniz eğer fazla inikse lastik, sibop iğnesini hava basmadan önce bir iki kere bastırıp havasını alın. Bazen sıkışıyo pompa lastiğe hava veremiyo kendi içindeki basıncı gösteriyo.

televole2

Daimi Üye
Tepki
576
Bisiklet
Cube
@Cem cm

supap iğnesini mi bastırıyoruz içe doğru tam olarak?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@televole2 evet yani biraz havayı indirin önce. Bazen o iğne sıkışıyo çünkü bu şekilde serbest kalıyo. Sonra pompayı takıp kilidini açıp hava basabilirsiniz.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@televole2 pompanizi aldiginiz ilk gunden beri taniyin, bilmiyorum belki en basindan beri problemi vardi, veya sonradan problem oldu.
Bende de sizin modelin bir alti var, flp7000 modeli. Lastik tamamen inikken, ihtiyacim olan psi'ye kadar 17-18 kez basmam gerekiyor. Bu sayi abartili degistiginde bir problem oldugunu dusunurum mesela.

Siz de buna benzer bir kilit nokta bulun derim. 130a zorlanmadan cikmaniz pek mumkun degil. Ozellikle son 2 basimda zor olmali 130 psi. Pompa gostergenizde problem var gibi duruyor. Cok cok az esnetebilmeniz gerekir o basinctaki tekeri. Tabiki 23 veya 25ten bahsediyorum

• Beğen
Tepkiler: televole2

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@televole2 aynı pompayı kullanıyoruz. Satıcı çocuk: - Abi 10 defada 100 psi kadar başarsin demişti. Nerden baksan @Serkan Mistinoğlu nun dediği gibi 17 18 defa basmak gerekiyor . Bir miktar zorlanma da oluyor. Hele SKS el pompası ile bayağı bir yoruluyorsunuz. Ustelik sıkışan havanın artan sıcaklığını da hissediyorsunuz. Tam da olması gereken değere ulasamiyordum sanırım.

• Beğen
Tepkiler: televole2

televole2

Daimi Üye
Tepki
576
Bisiklet
Cube
Demek ki kesinkez yanlışlık var benim işte. Akşam lastiğin içindeki tüm havayı boşaltıp deneyeceğim. Yine şişmezse pompa bozuk demek ki.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Havaların çok sıcak olduğu şu günlerde lastik basinclari ile ilgili bir değişikliğe gerek var mi ? Daha fazla yada daha dusuk basınçlı hava başkanı ? Eğer varsa serin havada şişirilen lastiğin sıcak havada kullanımında ne gibi değişiklikler olur?

Up

Tepki
45
İsim
Görkem ÜNLÜ
Bisiklet
Carraro
Pazartesi günü Carraro Sportive 227 bisikletimin CST Cıty lastiklerinin üzerinde yazan değere uygun olarak (50 psi) (Lastiğin üzerinde 50-75 psi yazıyor.) lastikçide hava bastırdım. Lastikçi bana 50 psi'nin iyi olacağını söyledi bende kabul ettim. Ama lastiklere hava basıldıktan sonra ne kadar sert olduğunu anlatamam. Bu normal mi? Ben acemi olduğum için mi bana sert geldi? Yoksa her an gümleyecekmiş korkusuyla gezmekte haklı mıyım? Teşekkür ederim şimdiden.