''doğru beslenme şeklim''

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
2008 mart ayında scott karbon scale 30 u 4300 liraya aldım mtb idi...istanbul içinde belgrad,çekmeköy,aydos ormanlarında bol bol tepindim ,dişli lastikler kullandım ,,arazi tekeri kullandım ..fox amortisörün ne olduğunu sert çatlak zeminli toprak yollarda gördüm inişlerde süratle indim ve olayı kapattım.şimdi bisiklet hibrite dönüştürüldü 28 janta geçildi stabilize yollar ve düz sert toprak yollar ve asfalt güzergahlar mekanım oldu zamana karşı az molalı,...evet bisikletteki tarzımı bi yana koyarak bu 5 yılda nasıl beslendim onları bi anlatayım ..
sabah kahvaltısında kesin omlet olur tek yumurta lor peyniri ile çırpılır ve yenir ,tam yağlı peynir ,yeşil çay içerim vücudu dirençli yapmakta ,ve yeşil zeytin ve de siyah zeytin asla sosis ,yemedim kahvaltıda salamda ,,,haşlanmış dana etli yemekler yaparım zeytinyağlı ,
patates haşlama yerim ,kızartma yaparken çok az kızartırım patatesleri zeytinyağ ile kızartma yaparım,,dana döşten kıyma çektiririm kıymalı makarna yaparım yanına yoğurt katarım ,pilav tereyağlı olur ama az yerim bulgur tereyağlı yaparım evet bulgur demirbaş bende ,,,,süt aşırı içmem ,kemikler için yoğurt önemli arada sırada kasaptan koyun kemikleri alırım bazen de dana kemikleri onları kırdırtırım ve haşlarım mercimek katarım kemik suyu içerim ..mevsimin meyveleri kışın mandalina portakal , evde hep kuru kayısı, kuru incir, fındık, fıstık, badem olur atıştırırım sık sık yerim az yerim ...mercimek dana kıymalı yaparım zeytinyağlı yanına maydanoz....arada sırada çiğer sote yanına az pilav maydanoz yarım baş soğan ,domates demirbaştır ve hıyar ,yazın kavun ,şeftali,meyveyi eksik etmem ,,,,kerevizi severim limon sıkarım , mercimek çorbası yaparım limon sıkarım ,mercimek çorbasına tereyağ katarım ,kivi alırım yerim ,muz alırım muz her zaman tek olarak alır yerim günde bi tane muz iyidir ,,,ve ceviz yerim fazla değil 1-2 tane günde,,bunlar hep zamana karşı kısa mola anlayışı antreman öncesi beslenme şeklimdir...5 senedir böyle ,eylül ayı sonunda 50.000 km ye gelecek olan bu makine bana hakkını ödedi 4300 lira boşa gitmedi evet scott scale 30 karbon mtb ,,,,,,
son hali ise aşağıda .....

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/946599_614178028614775_1082764508_n.jpg

Scudo

Berat Öztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
244
İsim
Berat
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Müthiş Sölicek bişey yok 50.000 km iyiymiş :D

• Beğen
Tepkiler: Erkan Közen

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
50.000 km yi görünce gözlerim açıldı :), sizede bisiklete maşallah diyelim, beslenme kısmı için teşekkürler. İnşallah bir gün beraber pedallamak üzere :)...

• Beğen

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Kudret bey, madem beslenmenize dikkat ediyorsunuz Karatay diyeti kitabını da okuyun. O kitabı okuduktan sonra beslenmenizden yukarıda saydığınız bazı gıdaları çıkarmanız gerektiğini anlayacaksınız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cenkduran

yalnız istisna bi durum bende oluştu zannedersem ,yani karatay diyeti kitabında alınmayacak gıdalar bende ters tepki yapmadı nerede sahada zamana karşı kısa mola anlayışı turlarda eğer olsa idi zati sizler ile burada durumu paylaşırdım .. yani metabolizmamda herhangi bir rahatsızlık olsa idi beslenmemden dolayı vücudumda kızarıklar olurdu karaciğeri bozar idim yüksek tempo sürüşlerden kaynaklanan kalp rahatsızlığım olurdu sahada ve damar rahatsızlıkları,,,
istisna olabilir bazen, bu da bana denk gelmiş olabilir ,,aşırı karbonhidrat yükleme yapılması olayı bende açıkça zararını göstermedi gösterse idi yığılır kalırdım sahada ,

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)

şimid bu linkte canan hanım liste vermiş ona baktım ..haftalık beslenme periyodu..

PAZARTESİ

Kahvaltı (08.00-09.00)

2 tane yumurta (Suda haşlanarak rafadan veya kayısı kıvamında hazırlanmış. Tereyağlı peynirli omlet de yapabilirsiniz.)

8-10 adet tuzu alınmış yeşil yveya siyah zeytin

Bir avuç içi kadar beyaz peynir, 4-5 adet günkurusu kayısı,

Şekersiz bitki çayı, su veya meyve çayı

Bir (ince belli) çay bardağı ceviz (Ekmek yerine beyaz peynir ile birlikte yenebilir. Cevizler mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.)

Öğle yemeği (13.00-14.00)

Bir avuç içi kadar dana söğüş, bol salata ve zeytinyağlı fasulye

Salata olarak dilimlenmiş ya da rendelenmiş turp ve havuç veya mevsim salatası, doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ile hazırlanmalıdır.

Bir su bardağı tuzsuz ayran. Arzu edildiği kadar şekersiz bitki çayı veya su

Ara öğün (şart değil) (15.00)

Yarım su bardağı kadar ceviz

Şekersiz olarak sevdiğiniz herhangi bir çay veya taze limonlu su

Akşam yemeği (18.00-19.00)

Balık, yeşil soğan, roka ve turp (Salata bol miktarda hazırlanıp, içine, doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ile birlikte tane keten tohumu ilave edilerek hazırlanmalıdır.)

SALI

Kahvaltı (08.00-09.00)

Kayısı kıvamında suda haşlanmış iki yumurta (Saf tereyağı veya zeytinyağı ile omlet ya da menemen de yapılabilir)

8-10 adet tuzsuz zeytin, Bir avuç içi kadar beyaz peynir2-3 adet çarliston yeşilbiber

5-6 adet minik domates

Şekersiz çay ya da sütBir (ince belli) çay bardağı fındık (Ekmek yerine beyaz peynirle birlikte yenebilir. Fındık mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.)

Ara öğün (şart değil) (10.00)

Yarım su bardağı kadar ceviz Bol su ya da yeşil çay

Bir tabak zeytinyağlı barbunya ya da etli sebze yemeği

Lahana ya da karnabahar salatası (Çiğ ya da buğulanmış olabilir)

Bir su bardağı ayran ya da bir kase yoğurt

Bir orta boy elma ya da mevsim meyvesi

Bir kase yoğurt (Mümkünse evde mayalanmış veya geleneksel usulle üretilmiş. Kesinlikle diyet olmayacak)

Şekersiz çay veya bir fincan Türk kahvesi, (Nescafe olarak bilinen granül kahveler işlenmiş gıda oldukları için yasak)

Balık ızgara (Fırında veya buğulama usulü de pişirilebilir), Bir tabak pilaki

Roka, yeşil soğan, maydanoz ve bir tatlı kaşığı keten tohumu (Tüm salatalara doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ilave edilebilir.)

İki kibrit kutusu kadar tahin helvası

ÇARŞAMBA

Kahvaltı (08.00-09.00)

Kayısı kıvamında suda haşlanmış iki yumurta (Saf tereyağı ya da zeytinyağı ile omlet veya menemen de yapılabilir)

Bir avuç içi kadar beyaz peynir, 2-3 adet tatlı kırmızıbiber

Yeşil çay ya da sevilen bitki çayı

Bir çay bardağı (ince belli) Antep fıstığı (Ekmek yerine beyaz peynirle birlikte yenebilir. Fıstıklar, tuzsuz ve mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.)

Tuzsuz yerfıstığı (Kavrulmamış ve mümkünse yeni kırılmış olmalı)

Bol su ya da bitki çayı

Bir bardak zeytinyağlı taze yeşil fasulye

3-4 adet ızgara köfte, 1 kase yoğurt,

Turp ve havuç rendelenerek hazırlanmış salata ve bir tatlı kaşığı keten tohumu (Tüm salatalara doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ilave edilebilir.)

Bol su veya ayran

Bir elma ya da armut1 kase yoğurt

3-4 kalem kuzu pirzola ya da avuç içiniz kadar bonfile ızgara.

Zeytinyağlı enginar ya da bir tabak taze bakla

Mevsim salatası ve bir tatlı kaşığı keten tohumu

PERŞEMBE

Kahvaltı (08.00-09.00)

İki yumurta ile hafif ateşte tereyağı ile pişirilmiş peynirli omlet

8-10 adet tuzsuz zeytin Bir avuç içi kadar beyaz peynir

1-2 adet çarliston yeşilbiber ya da 1-2 adet salatalık

Taze maydanoz ve kırmızıbiberYeşil çay ya da sevilen bir bitki çayı

Bir (ince belli) çay bardağı ceviz içi (Ekmek yerine beyaz peynirle birlikte yenebilir.

Cevizler, tuzsuz ve mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.)

Bir avuç içi kadar tuzsuz yerfıstığı ya da badem içi (Mümkünse yeni kırılmış olmalıdır)

Taze limon eklenmiş bol su ya da bitki çayı

Öğle yemeği (12.00- 13.00)

Bir avuç kadar dana bonfile ya da 3-4 kalem kuzu pirzolası

Bir tabak zeytinyağlı pırasa 5-6 adet minik domates

Bir kase yoğurt ve bir tatlı kaşığı keten tohumu

Bol su

Bir ufak portakal veya mevsim meyvesi

Bir avuç içi kadar tuzsuz yerfıstığı ya da badem içi (Mümkünse yeni kırılmış olmalıdır)

Balık ızgara, kırmızı kuru soğan, dilimlenmiş turp ve roka

Buğulanmış Brüksel lahanası ve rendelenmiş havuç ya da lahana salatası

Bir tabak piyaz ya da zeytinyağlı barbunya

CUMA

Kahvaltı (08.00-09.00)

İki yumurta ile hafif ateşte tereyağı ile pişirilmiş omlet

8-10 adet tuzsuz zeytin

Bir avuç içi kadar peynir

Taze maydanoz, tatlı kırmızıbiber ve 1-2 adet salatalık

Şekersiz yeşil çay ya da sevilen bir bitki çayı

Bir (ince belli) çay bardağı Antep fıstığı (Ekmek yerine beyaz peynirle birlikte yenebilir. Fıstıklar, tuzsuz ve mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.)

Bir avuç içi kadar ceviz içi (Mümkünse yeni kırılmış)

Bol taze limonlu su ya da bitki çayı

Bir porsiyon şiş kebap (Yanında pide, pilav ve patates yenilmeyecek)

Taze yeşilbiber, domates, turp, maydanoz, soğan ve sumak

Bir kase yoğurt ve bir tatlı kaşığı keten tohumu

Bol su ya da ayran

Bir elma ve avuç tuzsuz yerfıstığı (Kavrulmamış ve mümkünse yeni kırılmış)

Taze limon eklenmiş su ya da şekersiz çay

3-4 kalem kuzu pirzolası

Mevsim salatası (Tüm salatalara doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ilave edilebilir)

Zeytinyağlı enginar ya da yoğurtlu semizotu salatası

CUMARTESİ

Kahvaltı (08.00-09.00)

Pastırmalı yumurta

8-10 adet tuzsuz zeytin

Bir avuç içi kadar peynir ve taze maydanoz ya da nane ile birlikte Şekersiz yeşil çay ya da sevilen bir bitki çayı

Bir (ince belli) çay bardağı Antep fıstığı

(Ekmek yerine beyaz peynirle birlikte yenebilir. Fıstıklar, tuzsuz ve mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.)

Taze limon eklenmiş bol su ya da şekersiz bitki çayı

Bir porsiyon bonfile ızgara

Taze yeşilbiber ve domates ya da kuru soğan

Yoğurt, semizotu ve bir tatlı kaşığı keten tohumu yağı

Bol su veya ayran

Bir ufak boy portakal veya elma

Şekersiz yeşil çay

Balık ızgara

Dilimlenmiş beyaz turp, Bol roka, domates ve taze yeşil soğan ile hazırlanmış salata (Tüm salatalara doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ilave edilebilir)

İki kibrit kutusu kadar tahin helvası

PAZAR

Kahvaltı (08.00-09.00)

Peynirli omlet ya da pastırmalı yumurta

Bir avuç içi kadar beyaz peynir

8-10 adet tuzsuz zeytinTatlı kırmızıbiber, domates ve salatalık

Şekersiz yeşil çay ya da sevilen bir bitki çayı

Bir (ince belli) çay bardağı ceviz içi (Ekmek yerine beyaz peynirle birlikte yenebilir. Cevizler, tuzsuz ve mümkünse yeni kırılmış olmalıdır.)

Taze limon eklenmiş bol su ya da şekersiz bitki çayı

Öğle yemeği (12.00-13.00)

Bir tabak kuru fasulye, bonfile veya biftek (bir avuç içi kadar) (Yanında pilav ve patates yenmeyecek)

Bir adet kuru soğan

Çoban salatası (Tüm salatalara doğal sirke, limon, az miktarda kristal kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ilave edilebilir)

Bol su

Bir avuç tuzsuz yerfıstığı (Kavrulmuş ve mümkünse yeni kırılmış)

Şekersiz çay

Balık ızgaraTaze yeşil soğan, bol roka ve domates

Közlenmiş taze kırmızıbiber

ÖNEMLİ NOT: Her gün akşam saat 19.00-20.00′den sonra meyve dahil hiçbir şey yenilmemeli; bol su, taze limon eklenmiş olarak içilebilir ve mümkünse yatmadan önce 30-40 dakika kadar yürüyüş yapılmalı.

şimdi bu zayıflama diyeti kilolu olanlar için ben 200 km pedal basacaksam ve kısa mola anlayışında sürüş yapacaksam ,canan hanım benim içinde daha doğrusu bizim içinde, sporcular içinde ,bisiklet sporu yapanların haftalık beslenme periyodunu yazar ise sevinirim , türkiyede bisiklet sporu yapanların ,adam akıllı bilimsel olarak ne yemesi gerektiğini söyleyecek kaç uzman doktor tanıyorsunuz, gene dış kaynaklara başvuracağız tabi..yalnız haftalık programa baktımda benim aldığım besinlerde var burada ,,,,

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Kudret abi beni hatırlarmısın bilmiyorum ama 29 Ekim 2011 de iznik turu yapmıştık bizi tren ile gebzeye giderken iyi motive etmiştiniz. siz bir grup arkadaş ile günü birlik performans yapmıştınız bizde Cengiz bey ile 4 kişi iznike gidip orda kaldıktan sonra geri dönmüştük.

http://i42.tinypic.com/314ck6f.jpg
Vapurdan indikten sonraki ilk market - Ben market kapısına en yakın kasklı kişiyim

http://i42.tinypic.com/2uix5ki.jpg
Tren ile gebzeye giderken - Ben en yakındaki sağdaki kasklı kişi

bu arada, iyi kilometre yapmışsın Kudret abi, Kazasız belasız geziler diliyorum.

• Beğen

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Kudret Kurtcebe

Spor yaptığınız için oluşacak arızaları farkedemeyebilirsiniz. Mesela şekerli gıdalar sizi şişmanlatmaz ama damarlarınızda daralmaya sebep olur, spor yaptığınız için bunu çok ilerde farkedersiniz. Damarları korumak için şekerli gıdaları kesin. Ben bugün 46 km bisiklet bindim . İki öğün bana yetti. Bisiklet biniyorum şeker yemeden olmaz demeyin oluyor. Şekerli gıdalar sadece kalp sistemine zarar vermiyor her yere zarar veriyor.

Listenizde okuduğum yenmemesi gerekenler şunlar:

haşlama patates
kızartma (az kızartsanızda asla)
makarna
pilav
bulgur
meyveler
kurutulmuş meyveler (bunlardan emin değilim, kuru meyve sevmediğim için gözümden kaçmış olabilir)
muz
kavun

Ama sağlık sorununuz yoksa sadece bir tek meyve yenebilir. İkincisi yok. Kavun ve karpuz asla.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Ayrıca ara öğün asla yok. Maksimum 3 öğün, mümkünse iki öğün yemeli.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Kudret bey, 200 km yapacağınız günlerde sabah kahvaltısını çok kuvvetli yapın. Takviye enerji için yanınızda fındık, fıstık, ceviz taşıyın. Aralarda atıştırın. Ani acıkmaların (kan şekeri düşmesi) önüne geçer. Çukulata, nutella gibi şekerli, kan şekerini ani arttıran enerjilerden vazgeçin. Bu tip gıdalar kan şekerini aniden arttırdığı gibi aniden de düşürüyor ve acıkma hissi şiddetli oluyor. Zamanla onlarsız da bu işin olacağını göreceksiniz.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Aktif spor yapan (hele ki Kudret Abi gibi spor yapan) biri için karbonhidratların kesilmesi yarar sağlamaktan ziyade zarar verir..
Bu yüzden makarna gibi karbonhidrat depolarının kesilmemesi gerekir.

Kişisel fikrime göre Sayın Karatay'ın verdiği bilgiler hayatını rölantide yaşayan insanlar için uygun olabilir ama sporcular için çok da tercih edilmemelidir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cenkduran

şekerli gıdaların ilerde belkide çok ilerde diyelim 10 sene sonra damarlarda sorun yaratması bana mantıklı gelmekte çünki kısa mola anlayışı ve süratli sürme tekniğinde devam edeceğim ,sağlık sorunum yok evet yediğimiz her şeyde şeker var şekeri kontrol mantıklı geliyor bana...yalnız tempolu sürüşlerde bir muz yiyordum iyi geliyor idi .ve tabi maden suyu içiyor idim ..energel ise enerji sıvısı o da bir tane bana iyi geliyor idi hepsini içmiyor idim yudum yudm içiyor idim sahada rampada beni fişekliyor idi üzerine mataradan su içiyor idim şimdi sahada tabi değişik sıvı alma olayı yalnız katı alma olayı ise protein bar var çukulatalı ama pek etki etmedi bana,,yalnız yeni kullanmaya başladığım protein shake sıvı içeçeği o beni fişekledi açlığımı sıfıra indirdi sahada ....bu haşlama patatesi bi keselim bakalım ne olacak,kızartma sıfırlanacak ora anlaşıldı az kızartma yapıyor idim o da yasak olacak şimdi...pilav zati az yiyor idim onuda keserim ,evet meyvelerde şekerler var orada haklısınız havuçta şeker yok ..makarnadan vaz geçeceğiz yandık çok seviyor idim ..:) bulgur eyvah onuda attım ..kavun ,,,karpuz..bi dediğiniz uygulamaya başlayayım bakalım tabi uzun zamana dağılacak bu olay ama mantıklı 15 yıl sonra ne olacağını bilemem içimde ne gibi olayların döneceğini...

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Karbonhidrat kesilmiyor zaten, hızlı karbonhidratlar kesiliyor. Fındık, fıstık, ceviz, sebzeler de karbonhidrat zaten var.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cenkduran

orada çok haklısınız zati yapıyorum ,,fındık fıstık ceviz zati menüde var idi ,şimdi dediğim gibi bana yarayan protein shake sıvı içeceği gerçekten açlığımı sıfırlamakta ve energel sıvı içeceğide rampada beni çoşturmakta bu iki sıvı bana yaradı sahada ..

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Kuru yemiş miktarını arttırın. Tarifinize göre çok az yiyorsunuz. O bahsettiğiniz sıvıları da bırakın. Sizi rampada çoşturan herşey ani enerji veriyor demektir. Bunlar zaten almamanız gereken gıdalar. İşlenmiş hiç bir gıda yenmemeli. Bahsettiğiniz protein shake işlenmiş gıda sınıfındadır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cenkduran

cenk bey teşekkürler evet sıkı bir disipline girme zamanı geldi anladığım kadarıyle ,evet ilerisini düşünmeliyim, birden bire 15 yıl sonra sele üstünde yığılarak ölmeyide asla istemem doğrusu..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@cenkduran

evet başlığa doğru beslenme şeklim dedim ama 5 yılda hiç bir yan tesir görmediğim için yazdım bunu ama gelecekte ne olacak onu bilemem uzun vadede ortaya çıkabilir yalnış beslenme olayı ,
kesinlikle şuna katılıyorum şekeri kontrol etmek şart ,özellikle benim tarzda binen dostlar, kısa mola anlayışı ve tempo 200 km mesafelerde ...

Tolga Can

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
50.000 km çok iyi bir rakam . helal olsun.
Motosiklet ile bu sene, 4 Mevsim, 12 ay, 7.358 km yapabilmişim. Bisikleti alalı 2 ay oldu. 100. km deyim.
Sezon sonuna kadar 1.000 km anca yaparım herhalde. 50.000 için hayal gücümü kullanmayı reddediyorum. :D