Doğru antremanı bulana kadar kendinizi kaç kez sakatladınız?

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Ben bu hatayı hep yapıyorum .

Antreman bilgimin yetersiz olması , okuduğum bilgileri yanlış yorumlamam , daha önceden yaptığım hataları unutup , tekrarlamadan dolayı kendimi yine sakatladım .

Özellikle size tavsiyem , sakın betonda koşmayın ; hemen ağırlık altına girmeyin , ağırlıkla yapılacak hareketleri ilk önce vucüt ağırlığı ile yapın , versiyonlarını araştırın.

Sizde aynı hataları yapıyor musunuz? Yoksa bu konuda tek ben miyim?

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Bisiklete binerken hiç ısınmadan direkt pedallara tam kuvvet çıkıyorum yola. Sonra da kısa sürede şikayetler başlıyor. Daha çok psikolojik olarak değerlendiriyorum bunu. Sanırım trafiği olmayan yerden yola başlamalıyım. Araçlarla beraber ben de gaza gelip basıyorum çünkü.

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
@Ali Gelir

Merhaba kardeşim ilk önce geçmiş olsun.İnşallah sakatlığın ileri boyutta değildir.Nereni sakatladın bu arada paylaşırsan ne tip hatalara vardığını ve bundan ders almamız gereken konuları pekiştirmiş oluruz.
Betonda koşmak özellikle diz eklemlerine zararlıdır.Çünkü beton zeminde bastığımız zaman basıncı absorde edecek bir durum söz konusu olmadığı zaman bastığımız yerden geri tepen basınç ilk olarak ayaktan başlamak üzere diz eklemlerine doğru yükselir ve patella tendomlarında tahriş meydana getirir.
Şuna dikkat edin bisiklet binen arkadaşlarımız futbol oynadıktan sonra devamlı ayak ve bacaklarında acılı biz sızı hissederler takip eden günlerde.
Ali kardeşim bu konuda sen sadece yalnız hata yapan değilsin buna emin ol.Birçoğumuz ısınmadan bisiklet futbol yüzme koşu yapmıştır.Ama arkadaşlar kesinlikle yeterince ısınmadan hiçbir spora başlamamalıyız.
Ayrıca;
Her sporcu antrenmanına başlamadan önce ısınma hareketleri yaparak kaslarını harekete hazırlar. Isınma hareketleri çalışan kaslardaki kan akışını hızlandırıp kas gerilmesini azaltarak sakatlanma riskinizi azaltır ve performansınız geliştirir. Isınmanın bir de psikolojik faydası vardır. Yoğun harekete hazırlanma evresi olan ısınma hareketleri, motivasyonunuzu yükselterek sizi havaya sokar ve böylece başarı şansınız artmış olur.

Isınma Hareketlerinin Yararları

- Isınma hareketleri kas ısısını arttırır. Isınan bir kas grubu kasılma ve gevşeme hareketini daha güçlü ve daha hızlı yapabilir. Böylece siz de hareketlerinizi daha güçlü ve daha hızlı yapmış olursunuz. Ayrıca ısısı artan kasın sakatlanma riski de daha azdır.

- Isınma hareketleri vücut ısısını arttırır. Isınan vücut ısısıyla kasların esneme payı artarak incinme riski büyük ölçüde azalır.

- Isınma hareketleri damarları genişletir. Genişleyen damarlar sayesinde kan akışınız hızlanır ve kalbinize binen direnç azalır.

- Isınma hareketleri vücudunuzun daha etkin bir şekilde soğumasını sağlar. Terlemek vücudumuzun ısıyı dağıtma mekanizmasıdır. Isınma hareketleri yapan bir sporcu daha etkin bir şekilde soğur.

- Isınma hareketleri kan ısısını artırır. Kanınız damarlarınızda yol aldıkça daha çok ısınır. Isısı artan kan daha az miktarda oksijen tutabilir. Bunun anlamı, çalışan kaslarınıza biraz daha fazla miktarda oksijen gitmesi demektir. Isınan kaslara daha çok oksijen gidince dayanıklılık ve performansınız artar.

Isınma Hareketleri Neden Önemlidir?
- Isınma hareketleri hareket menzilinizi yükseltir. Isınma hareketleri yaparak eklemlerinizin daha geniş açılarda daha rahat bir şekilde hareket etmesini sağlarsınız. Daha rahat hareket eden eklemler sakatlanma riskinizi azaltarak performansınızın artmasını sağlar.

- Isınma hareketleri yapmak vücudunuzda hormonsal değişikliklere neden olur. Isınma hareketleri yaptığınızda vücudunuzdaki enerjiyi dengeleyen hormonları daha çok üretirsiniz. Bu hormonlar mevcut karbonhidratı kullanarak daha çok enerji üretmenizi sağlar.

- Isınma hareketleri motivasyonunuzu arttırır. Isınma hareketleri zihninizi boşaltıp yapacağınız etkinliğe odaklanmanızı sağlar. Sahip olduğunuz yetenekler ve stratejileriniz zihninizde canlanarak havaya girersiniz.

Isınma Hareketleri Yaparken
Isınma hareketleri yaparken hareketlerin yoğunluğunu kademeli olarak yükseltmelisiniz. Bunu yapacağınız spor dalı veya etkinliğin hareketlerine uygun bir şekilde yapabilirsiniz. Örneğin koşucular antrenmana başlamadan önce arada bir hızlanarak yavaş turlar atarlar.
Isınma Hareketleri Neden Önemlidir?
Isınma hareketlerinizin yaptığınız sporla ilgisi olması değişmez bir kaide değildir. Hangi sporu yapıyorsanız yapın esneme ve bazı jimnastik hareketleri ısınmanız için çok faydalıdır.
Kas grubundaki kan akışını hızlandırıp kaslarınızın ısısını arttırdıktan sonra kaslarınızı yormak için uygun bir ortam yaratmış olursunuz. Kaslarınız ısınmadan çalışırsa esnerken yırtılabilirler. Bu yüzden esneme hareketleri yapmadan önce ısınma hareketleri yapmanızı tavsiye ediyoruz. Hatta esneme hareketlerini antrenmanınızdan sonra da yapabilirsiniz çünkü kaslarınız tamamen ısınmış olur ve hareketleri gerçekleştirmeniz kolaylaşır. Isınma hareketlerinizin şiddetini kademe kademe arttırdığınızdan emin olun. Kaslarınıza binen direnci bir anda arttırırsanız, ısınma hareketi yapmadan spora başlamaktan farklı bir şey yapmamış olursunuz.
Herkesin ısınma hareketleri aynı olmak zorunda değildir. Herkesin kas yapısı aynı olmadığı için kendinize en uygun ısınma hareketlerini zamanla kendiniz bulursunuz. Bu yüzden farklı ısınma hareketlerini denemekten kaçınmayalım.
Herkeze sağlıklı bir spor hayatı dileklerimle.
Sevgi ve saygılarımla.

cemkosere

Üye
Tepki
6
ben ilk bisiklete binişimde kondisyonumu ölçmek için sakatlamıştım kendimi..

ama sonra şunları yapmaya başladım yeterince gereksiz şeyler..

bisiklete binmeden önce duşa giriyorum; bel ve bacağıma 10 ar saniye kadar sıcak su uyguluyorum.. bu beni rahatlatıyor sizde aynı etkiyi yapar mı bilmiyorum.. sonra yaklaşık 300 m kadar hafif tempoda koşu yapıyorum.. bisikletten sonra da biraz gerdirme ve ılık suyla duş... sanki hiç bisiklete binmemişim gibi oluyor :)

• Beğen

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Ben squat yaparken sakatlandım . Uzun süredir yapmıyordum . Dinlenme günümde biraz squat yapayım dedim. Direk ağırlıkla squat'a başladım . Öncelikle vücut ağırlığıyla squata başlamanın daha ideal olduğunu bilmeme rağmen kızlara hava atacaz :):):):):)diye bu hataya düştük.(Şaka tabii ,burada ben evliyim)

Squat (15kg ile 15 tekrar 3 set yaptım.İyileştim ama 2 antremanımı da iptal ettim)
http://i28.tinypic.com/1588aw9.jpg

Birkez arkadaşların gazına gelip betonda 25dk koştuk .Sonuç vahim . 3gün bisiklet antremanı yok .

Çoğu temel antreman bilimini bilmeme rağmen , hep aynı hataları yapıyorum.

Amatörün amatörü sporcularız . Yurtdışında bireysel antrenör tutma şansına sahipsiniz . Ülkemizde gerek imkansızlıklar , gerek lokasyon , gerek maddi sebepler nedeniyle aynı hatalara her seferinde düşüyoruz.

Türkiye'de ne acıdır ki doğru dürüst hakkıyla antreman yapabilen 2 bisiklet klübü var.

Bu arada Lance Armstrong , idman veya yarış öncesi 1 saat strecthing ve ısınma hareketleri yapıyormuş. Anlayacağınız ön hazırlık bayağı önemli

snnemr

Üye
Tepki
39
doğru antremanı bulmak için bir spor salonundan yardım aldım ve hiç sakatlanmadım +güç verici ve kas yapıcı peynir altı suyundan yapılan haplardan kullandım+ protein tozu haftada 3 gün evde kendi aldığım malzemelerle(barfiks çubuğu, 5x3=15 kiloluk dambıl, 30 kiloluk çıkarılabilir halter çubuğu ve bisiket) spor hocasının verdiği programa göre hareket ediyorum. yani doğru hareketi bulacağım diğe kendinizi sakatlamanın bir anlamı yok.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Ben bir kaç kere (biri bu sezon) çok feci sürantrene olmuştum gerekli dinlenmeleri ihmal ettiğim için. Bir keresinde de eskiden bebek yokuşunu 32 kere rekor sayıda çıktından sonra sürantrene olmuştum feci halde...

Bu sezonun başında da üst üste aşırı basma ve düşük kadans aşırı antrenmandan dizlerimi sakatladıydım, üstüne tam iyileştirdim derken milli bayanlarla antrenman yaparken pelotonda onların yaptığı kazaya karıştım düşünce dizimi vurdum, onu iyileştirdim derken banyoda şofben patlayınca ayağım kayıp dizlerim üzerine düştüm yine sakatlandı dizler, bu sezon başı dizlerden çok çektim, onlara gözüm gibi bakıyorum artık :)

Hasan Oğuz

Daimi Üye
Tepki
112
Bisiklet
b'Twin
@Hakan Yazman

Şofben patlaması gerçek mi Hakan Bey, eğer öyleyse ucuz bile atlatmışsınız.

• Beğen

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@Hasan Oğuz

İhlas tipi elektrikli şofben :) kablosu yanmaya başlamış, koku gelmeye başladı, ben tam noluyor diye bakarken kontak yapıp patladıydı, onun irkilmesiyle kayıp düşmüşüm, yine dizler dışında ucuz tabii :)

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@Ali Gelir

Zaten bu dönemde bisikletçi olarak ağırlıkların yanına bile yanaşmamanız gerekir :) Koşu zaten çok ters. En kötüsü de arkadaşların gazı elbette, uyulursa hayatından bile edebilir insanı :)...
Bu arada mesajınızda yazmışsınız, burada da ben sporculara uzaktan antrenörlük hizmeti veriyorum sembolik ücretlerle, gayet de güzel oluyor, kısa sürede çok büyük gelişimler gösteriyorlar...

• Beğen

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Hakan YazmanEn kısa zamanda sizden teknik hizmet almak istiyorum . Özelime yazarsanız memnun olurum