Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Doğru Antreman ?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Ayhan YILDIZ tarafından paylaşıldı.

1. Ayhan YILDIZ

Ayhan YILDIZ Üye

Seviye:
    Merhabalar

Doğru antreman nedir? Yani Bisklete yeni başlayan birisinin nasıl bir antreman programı olmalı, malumunuz yanlış uygulanan bir antreman fayda dan cok zarar verir. Peki yeni başlayan birisi icin günde min 2 saat bisiklet kullanmak ne kadar doğru ne kadar yanlış ?

Tesekkurler, iyi pedallar..

2. Serdar Emre ACAR

Serdar Emre ACAR Forum Bağımlısı

Seviye:
    Şu an için kendini hiç zorlamadana 2 saat bence çok iyi önce bellirli bir kilometre geçmek lazım bacaklar ve vücut alışşısn daha sonra yüklemeler yapılır.

3. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Doğru antrenman işini iyi bilen kişisel antrenörünüz tarafından size özel hazırlanan ve antrenman geçmişinize göre, hedeflerinize göre, o anki konumuza göre ayarlanan antrenmandır.

arif büyük bunu beğendi.
  4. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    daha bir amatörce yapılan bir antreman nasıl olmalı ozaman hakan abi:D:D

kendi başıma yapabileceğim...

6 ay oldu binmiyorum.
    ama öncesinde 80-90km yol yapabiliyordum...

şu an kondisyonum sıfır...
    nasıl birşey gerekir??

5. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    :)
    İngilizce biliyorsanız işiniz kolay, Joe Friel'den Mountain Bikers Training Bible ı okursanız gayet güzel kendi kendinize antrenörlük yapabilirsiniz giriş ve yüksek seviyede...
    Veyahut yavaş yavaş başlayın zamanla arttırın (en basiti :p)

Güvenç Terzierol ve Bedreddin bunu beğendi.
  6. Bedreddin

Bedreddin Aktif Üye

Seviye:
    İngilizce olsun Türkçe olsun, hangisi varsa, yolda bisiklete binenlerle ilgili de öneri alabilir miyiz acaba?

7. ufuk_

ufuk_ Kıdemli Üye

Seviye:
    Peki hergün düzenli olarak koşu yapsak mı daha iyi kondisyona erişiriz, yoksa düzenli olarak bisiklet sürsek mi?

8. mertcan gölge

mertcan gölge Forum Bağımlısı

Seviye:
    bende bir şey sorabilirmiyim bana göre bir antrenman tavsiyesi yapabilirmisiniz bilgilerim şunlar:

6-7 yıllık spor geçmişim var ( basketbol-kick box-futbol-teakwondo-vs.vs.)
    yaşım 15
    boyum 1.72
    kilom 67.3
    düzenli sayılabilecek bir beslenme şeklim var okula gidiyorum bu yüzden bir gün için çok fazla zamanımı bisiklete ayıramam en fazla 2saat ayırabilirim bir gün için fakat yaza girdiğimizde tüm günümü dahi ayırabilirim bana nasıl bir antrenman önerirsiniz önereceğiniz antrenmanı özel mesaj olarak gönderirseniz çok sevinirim bu arada bisikletim mtb ağırlı 15.700 kg saygılar...

9. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Yazdığım aynı kitabın yol için olanı var; Cyclist Training Bible. Yine Ed burke nin kitapları ve High performance cycling, Serious cycling ilk aklıma gelen önemli kitaplardandır...

Şerif Şentürk ve Bedreddin bunu beğendi.
  10. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Düzenli olarak koşu yaparsanız iyi bir koşu kondisyonuna erişirsiniz, ha keza bisiklet için de diğeri geçerli...

ufuk_ bunu beğendi.
  11. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Antrenman programı ama ne için ? Hedefler neler, güçlü ve zayıf yanları ne sporcunun. Yapılmak istenen erişilmek istenen hedefler ne? 20 dakika zamana karşı eşik nabızı nedir ? Binbir türlü antrenman programı var ama sizin için doğrusu belirlemek kolay değildir, belirlense bile zaman içinde beliren ihtiyaçlara göre dinamik ve progresif olarak düzenlenmek zorunda ...

12. Bedreddin

Bedreddin Aktif Üye

Seviye:
    Teşekkürler kitap önerileriniz için.

13. ufuk_

ufuk_ Kıdemli Üye

Seviye:
    Benim istediğim az bir mesafe koşunca, bisiklet sürünce veyahutta herhangi birşekilde efor sarfettiğimizde nefes nefese kalmamak.Bisiklet sürünce koşuya göre daha fazla bacak kaslarım gelişir sanırım. Hangisini yapsam istediğimi daha hızlı elde etmiş olurum. Koşu mu ? Bisiklet sürmek mi?

14. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:

Cevap : Koşu...

Cem Unden ve ufuk_ bunu beğendi.
  15. murat banbal

murat banbal Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba.50 km'lik bir antrenman (evden çıkış,dönüş duş alma falan) ne kadar vaktinizi alıyor?Vardiyalı çalışan kişiler nasılbir program uygulayabilir?
    Yaşım 40.Boyum 1,78.Kilom da şu an 87 civarı. 92 olan kilomu azaltmak için beslenme düzenimi değiştirip daha az yemeye,fırsat buldukça yürüyüş yapmaya başlamıştım.Ara sıra da bisiklet biniyordum.Ancak bisiklet, arkadaşlarla birlikte bir tutku halini almaya başladı(3 kişiyiz).2 haftalık antrenman ile 45 kilometre mesafeyi pek zorlanmadan katedebildik.Şimdi benim sorum;Beslenmem de yapmış olduğum daha az kalorili, yağsız vb. uygulamalara kilo verme düşüncesiyle devam etmelimiyim.Bu beni aksine zayıf düşürür mü.Forumu biraz karıştırdım ama tam cevap bulamadım.Cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

16. murat banbal

murat banbal Yeni Üye

Seviye:
    yaş itibari ile yarışlara falan katılmam da söz konusu falan değil.amaç;masa başı çalışmanın getirdiği hareketsizlğin olumsuzluklarını bir nebze de olsa azaltmak.Yani sağlıklı yaşam.Birde (Mtb kullanıyorum)100-120 kilometrelik günlük turlara ne kadarlıkbir antrenmandan sonra hazır olabilirim.Teşekkürler.

17. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Herkese ve her seviyeye göre doğru antreman farklı oluyor. Çok teknik bir şey aslında. Örneğin İzmir Bisiklet Derneği denetmeni ve kurucularından İsmail Abi şu an Foça'da .Her sabah en az 10km koşu yapıyor .Kondisyon geliştiriyor. Yaşı 55 ve bisikletle 200 kilometrelik turlarda liderlik yapacak kadar iyi. Senede ortalama 20000km bisiklet biniyor.Boy:165 ,kilo :55 civarı .Tam bisikletçi anlayacağınız.

Koşu mutlaka bisiklet antremanlarının bir parçası olarak ele alınmalı. Sıkıcılığı azaltmak ,çeşitliliği artırmak açısından önemli . Bir de Kadans geliştirmelisiniz. Uzun mesafeli düşük tempolu sürüşler ve kısa mesafeli yüksek tempolu sürüşler amatör bile olsanız antremana dahil edilmeli .

Hafta 3 -4 gün bisiklet 2 gün koşu idealdir. 1 günde pasif dinlenme iyidir. 2 gün uzun mesafe / düşük tempo , 2 gün kısa mesafe / yüksek tempo , aralarda birer gün koşu , 1 gün dinlenme , içki sigara , yağlı yiyecekler kesilmesi sağlığınızı düzene sokacaktır

Kış ve yaz dönemi tempolarını farklılaştırmalısınız. Her dönem aynı performansı göstermeye çalışma çaba insanı bisikletten soğutur. Ben deniz kenarında yaşadığım için koşu yerine yüzme yapıyorum . Kol kaslarıma ve kondisyonuma faydası oluyor .Koşu yapıyorum dersem yalan olur . Ama koşu genel antremanın
    bir parçası ve her sporda temel .Yerinde sabit duran okçular bile koşu antremanı yapıyorlar bacak güçlendirmek için. Bisiklet sporunda olmaması düşünülemez

Hakan Yazman ve murat banbal bunu beğendi.
  18. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Kilonuz 87 olduğuna göre

87 x 25 = 2175 kalori günlük bazal metabolizma ihtiyacınız

600 kcal yakan bir antreman yaptığınızda

2175 + 600 = 2775 kalori ihtiyacınız (antreman yaptığınız günler)

İdman yaptığınız günler 2200 kalori almanız , idman yapmadığınız günler 2000 kalori almanız uygundur , kanımca .Kilo verdikçe aldığınız kalori miktarını azaltınız

murat banbal bunu beğendi.
  19. murat banbal

murat banbal Yeni Üye

Seviye:
    Zaman ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.Benim için faydalı bilgiler oldu,sağolun.Forumu takip ediyorum da bakıyorum güzel bir dayanışma içinde herkes birbirine yardımcı oluyor.Bilgilerini paylaşan herkese teşekkürler.
    Kadans konusuna gelince denedim,110 civarı yapabiliyorum.Yalnızbenim nabız dinlenme anında 45-50 civarı.Antrenmanlarda 160-170 'e çıkanlar oluyormuş.Ben birkaç kez tempomu yükselterek kendimi denedim,olsa olsa 100- 110 falan gibi geliyor.Selamlar.

20. Çagatay Çimşit

Çagatay Çimşit Kıdemli Üye

Seviye:
    Murat Bey yaşınızı gözönünde bulundurunca 170 nabız sayısını üst sınır olarak kabul etmeniz emniyetli olacaktır. Yüksek efor sırasında nabzınız 110 rakamını aşıyor olmalı, ölçüm hatalarına karşı bir nabız ölçer edinmeniz yararlı olacaktır.