Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Doğayı israf etmemek için neler yapabiliriz ?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Nuri Kongur tarafından paylaşıldı.

1. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    merhaba arkadaşlar,
    başlık biraz tuhaf oldu farkındayım. genelde böyle bir başlıkta yan yana gelen kelimeler şu şekilde dizilir: "doğaya zarar vermemek için neler yapmalıyız?"
    buradaki farklılık zarar vermemek değil, israf etmemek. insan yaşadığı sürece doğaya zarar veriyor. madenini çıkarıyor, tarımını yapıyor, ısınma, barınma,beslenme gibi ihtiyaçlarını gideriyor ve bunları yaparken hep bişeyleri tüketmek zorunda kalıyor. o halde zarar vermemek görüldüğü gibi imkan dahilinde değil, yaşıyorsak zarar vereceğiz. dikkatimizden genellikle kaçan konu , doğa yaratıldığı düzen içinde kendisini devamlı yenilemekte. yani biz bir ağaç kesiyoruz ama doğal düzen içinde başka bir ağaç çıkıyor biz dikmesek de. yine biz çöpü doğaya atıyoruz ama doğadaki var olan bakteri ve diğer canlılar attığımız çöpü doğaya bir şekilde gübre olarak kendi yaşamını sürdürecek şekile dönüştürüyor. yani doğa bir şekilde kendisini yeniliyor. ekolojik ayak izi kavramı zaten bu konuyu irdeliyor.
    şimdi israf ile tasarruf arasındaki farkı da belirgin hale getirmezsek derdimi tam anlatabilmiş olmayacağım... tasarruf derken kastım, eğer bir kişi günde 2 ekmek yiyerek karnını doyuruyorsa tasarruf etmesi için misalen günde 1 ekmek yemeye başlar. her gün 1 ekmek tasarruf etmektedir ama hem açlık hissi çekmekte hemde vucudu zayıf düşmektedir.
    israf derkende kastım, aynı kişi günde 2 ekmekle karnını doyurmaktadır ama o günde 3 ekmek almaktadır. 1 ekmeği tam yer diğer 2 ekmeği bölük pörçük. sonuçta artan ekmek çöpe gider. evet kişi karnını doyurmuş ve vucudunu da beslemiştir ama her gün 1 ekmeği telef de etmiştir.
    benim kaygım o bir ekmekte. yani aç kalalım demiyorum. sadece hareketlerimizi iyi hesaplayarak her gün 1 ekmeği çöpe atmayalım ve onun parası da cebimizden çıkmasın diyorum...
    kavramları yeterince açtığımı düşünüyorum. şimdi gelelim bizim soruya. doğadan israf etmemek için neler yapabiliriz?
    • tek başıma iken mümkün olduğunca özel aracımı kullanmıyorum. onun yerine yürüme, bisiklet ve/veya toplu taşıma aracı kullanıyorum
    • çarşıda alış veriş yaparken aldığım ufak tefek şeyler için ayrı ayrı naylon poşet almıyorum. onun yerine ya hepsini büyük tek bir poşette ya da sırt çantamda taşıyorum
    sizce daha neler yapabiliriz, öyle uzak erişilmez şeyler değil ufak tefek düzenlemeler. aynen eski moda ampuller yerine tasarruflu ampuller kullanmak gibi, kolay uygulanabilir çözümler.
    böylece umulur ki daha verimli bir tüketim ve yaşam tarzı geliştiriz...
    saygılar.

Raven_35, cihan aksoy, sadana ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. mziyaeddin

mziyaeddin Kıdemli Üye

Adı:
    Mehmet Ziyaeddin UYANIK
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Çok basit bir örnek vereyim: Bisikletinizde tourney arka aktarıcı var, ama siz xt almak istiyor sunuz ve paranız xt ye değide alivo ya yetiyo gidipde alivo alırsanız ve alivo bozulmadan, kırılmadan v.s paranınız olduğundan xt alırsanız doğayı israf etmiş olursunuz. Tabi ki bu sadece bisiklet için değil her konu için geçerlidir.
    Saygılar.

Nuri Kongur bunu beğendi.
  3. omer yildiz

omer yildiz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çok önemli bir konuya değindiniz.Yararlı ve uygulanabilecek fikirlerin çıkacagını düşünüyorum.Bir anda karşılaşınca konunuzla şu an için acele bir şeyler söylemek istemiyorum fakat katkımında olabileceği bir konu.

Hep birlikte sahip çıkalım ve sürdürelim fikir ve düşüncelerimizle.Teşekkür ederim Doğamiz adına.:)

4. funq

funq Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    her birey elinden geldiğince, az etkisi var çok etkisi var demeden, tasarrufunu yapmalı. bunun ne sizin ekonominizle, ne ülke ekonomisiyle alakası kalmadı artık. dünyanın bir geleceği olup olmaması söz konusu. bireylerin alacağı önlemlerin yanında ülkelerin de işletmelere uygulaması gereken yaptırımlar var. fakat gerek kyoto protokolü olsun, gerek tekil sorumluluklar olsun, en yüksek salınım yapan, termik santrallerle atmosferi kirleten çin, 2012'ye kadar süre aldı. bu süre zarfında bir şey yapmayacak olması, bu kirliliği 3 sene daha devam ettirecek olması büyük bir problem. tabi ki çin'e müdahele etmek elimizde değil, ama en azından ülkemizde doğanın korunmasına yönelik bireysel ve toplumsal tepkilerimizi belirtmemiz gerekli. termik santrallerin açılmasına bir son verilmesi gerekli. tanker tanker sularla araba yıkamaya son verilmesi gerekli. elimizdeki çikolata paketini yere atarken bile nelere sebep olacağımızı düşünmemiz gerekli. herkes bu kadar duyarlı olsa, çin'e ve termiklerine rağmen 3 yılda durumu iyileştirmek mümkün.

5. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    Alışverişe çıkarken bezden yapılmış poşetler kullanabiliriz.2 3 tane alalım arabamızda dursun. Doğaya en çok zararı bu naylon ve türevi maddeler zarar veriyor. Ayrıca evimizde plastik atıkları, kağıt atıkları ayırarak geri dönüşüme verebiliriz. Haftada bir çoğu yerde geri dönüşüm araçları geziyor.
    Ağaç dikebilir ve sulayabiliriz. Ben en çok buna dikkat ederim. Tulumpadan su çekerek bahçe suladığım olmuştur. Şöyle düşünebiliriz, bir arabanın çevresine verdiği co2 yi bir yılda 5 ağaç anca temizleyebiliyomuş. Ben çevreme verdiğim zararı ağaç ekerek ve sulayarak telafi etmeye çalışıyorum.

Emrah Pektaş, cedrick41 ve Nuri Kongur bunu beğendi.
  6. Nuri Kongur

Seviye:
    bende yeniden kullanılabilen çanta aldım ama uygulamada tutmadı. şimdilerde dikkatimi çeken 2 yılda doğada çözünebilen plastik poşetler. onlarda kesin çözüm değil ama diğerlerine göre daha iyi , ehveni şer yani kötünün iyisi işte. migros artık o poşetlerden kullanıyor bende olabildiğince oradan alış veriş yapmaya çalışıyorum. o plastik teknolojisi çok önemli. yani şimdiki gibi binlerce yıl yok olmayan poşetler yerine 2 yılda çözülen poşet. nerde okuduğumu tam hatırlmıyorum , times olabilir meksiko da eski teknoloji plastik poşetlerin kullanılması yasaklanmış. onların yerine yerel hükümet yeni teknoloji 2 yılda çözülen poşetleri zorunlu kılmış marketlerde..

cedrick41 ve uğur yılmaz bunu beğendi.
  7. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Konu o kadar güzel ki yorum yapmadan geçemeyeceğim:eek:
    Bence en başta yediklerimize dikkat etmeliyiz, sonuçta tabiat anadan besleniyoruz. Doğa'ya ne kadar sahip çıkarsak, tükettüklerimiz de o kadar kaliteli olur. Ayrıca yediklerimizin saklandığı kapların plastik veya türevi kaplardan saklanmamasına dikkat etmeliyiz ve bilinçli olmalıyız. Bu da çocuklukta başlar ve ilköğretim sıralarında gelişme kazanır bu doğa sevgisi bilinçi.

Fakat gördüğüm kadarıyla bisiklet kullananların sayısı o kadar az ki, insanın isyan edesi geliyor :( Bu kadar gelişip kendi sonumuzu getireceğimize biraz da başka canlılara saygılı olmayı öğrenmeliyiz. Gelişmiş ülkelerin artık eskisi kadar doğayı yıpratma politikası oldugunu düşünmüyorum(Çünkü artık savaş dönemleri son buldu ve Sanayi Devrimi'ni çok şükür insanlık atlattı.)

Artık doğayla başbaşa kaldığımızı hatırlatmak isterim. Artık doğa bize sahip çıkacak güçte değil! biz ona sahip çıkmalıyız ve iklim değerleriyle oynamamalıyız! Bu bilinçi gördüğüm insanlara olan saygım sevgim sonsuz ama çevreyi kirleten insanlar başkasına saygısı olmadıgı için kendisine de saygısı olmayan insancıklar olarak görüyorum. Umarım birgün Dünya düzenli(sistem olarak) bir yer olur..
    Ve ben de yediklerime içtiklerime; "maksimum fayda - minumum tüketim" olarak bakıyorum ve herkesin de bu olaya böyle bakmasını isterim.. Hoşcakalın

cedrick41, uğur yılmaz ve Nuri Kongur bunu beğendi.
  8. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    bence cam sağlıktır,camda tüketmek gerekir pet şişede su alıyoruz pet şişede cola v.b. sıvıları alıyoruz neden bunlerı alırken dikkat etmiyoruz cam iyidir.kırsanda atsanda elbet kısa zamanda doğada kaybolacak ama plastik pet şişeler kaybolmuyor!
    şimdi söyleyeceğim sizi kızdırabilir benide kızdırdı hemde düşündürdü ama bunu bana bir büyüğüm hemde bugün söyledi bulgaristanda ki bir komşusu kendi aralarında yüksek sesle konuşurlarken duymuş türkiyeyi merak eden bulgar bir komşusu varmış ve türkiyeye bir türlü gidememiş merak ediyormuş adam bir gün nasıl olduysa gelmiş gezmiş ülkemizi dönüşte türkiyeyi soran bulgar arkadaşlarına her tarafta naylon poşet,yol kenarları çöp sayfiye yerlerinde her yer çöp pet şişe ve torba dolu midem bulandı çingene gibiler ama bayrakları türk ben bile utandım o söyleyince! gerçekten bizde bu durumdan hayıflanıyoruz ama çözüm bulmak lazım değilmi!
    almanyada marketlerden alışveriş yapan kişilerde hep ellerinde file yada pazar arabası var kese kağıdına koyup arabaya yada fileye koyuyorlar ben de ilk gün bir alışveriş yapıyorum bekliyorum torba vermesini ben naylon deyince,almanda para işareti yaptı jeton düştü anladım o an neden milletin elinde file yada araba olduğunu!
    almanyada iki farklı çöp toplama günü var biraderimin yaşadığı bölgede bir gün evsel geri dönüştürülebilir atıkları topluyorlar diğer gün evsel organik çöpleri topluyorlar ve bu çöpler dönüştürülebilir atıklar maviydi yanılmıyorsam poşetlere konup çöp barakasının yanına konuyor(baraka betondandır ) siyah poşetlerde organik atıklar oluyor bunlarda çöp barakasının kapağını üsten anahtarla açıp (herkesin kendi anahtarı var)içine atıyorlar ve tekrar kilitliyorlar(hayvanlar içine girip karıştırmasın sinek olmasın hastalık olmasın diye mavi poşetlerde organik çöp olmadığı için sorun olmuyor hayvanlar kurcalamıyor her çöp kamyonun kendi anahtarı var yandan bu barakanın kapısını açıp çöpü alıyor içinden )
    bizim ülkemizde bu şekilde güzel uygulamalar olmuyor oluyorsada bize ulaşmıyor sanırım...yoksa gerçekten bulgar kişi doğrumu söylüyor
    bu konuda bizlere ve belediyelere çok iş düşüyor ortak bir proje geliştirilmeli bu konu hakkında çöplerin düzenli bir şekilde katogorisine göre toplanması çevre düzeni tertibi geri dönüştürülebilecek malzemelerin israf edilmeden tekrar kazanılması sigara reklamları gibi bu konuda da halkın bilinçlendirilmesi!
    temizlik imandan gelir diyorsak sadece banyo yapmak temiz giyinmek değil çevremizle yaşadığımız gezdiğimiz yerlede çevremize diğer milletlere örnek olmalıyız nasıl bir japon saygılı bir insan saygı duyuyorsak bir türkü gördükleri zamanda hakikaten çok temiz insanlar denilebilmeli bence yanlış mı düşünüyorum arkadaşlar örnek olmalıyız önce gelecek nesil evlatlarımıza kendi temizliklerini ve çevre temizliğini aşılamalıyız bulgar kişinin söylediği gibi olmamalı ülkem!

9. Nuri Kongur

Seviye:
    valla şenol kardeşim çöp konusunda haklılar gibi maalesef. yani bu yaz yol kenarlarını bırak şehir içlerinde bile neler gördüm. çeşmede neredeyse bütün boş toprak parçasına naylon poşetin içinde çöp ve/veya depozitosuz bira şişeleri atmakla görevli bir tim vardı sanki. denize gidiyorum, plaj o kadar şahane bazı gayrı medeni tipler çöpleri ya oradaki kayalıkların ardına gelişi güzel ya da noylon poşetin içinde atıp gitmişler. mutlaka boş pet şişeleri orada burada atılmış. sanki elleri kırılır yaratıkların ürettikleri çöpü alıp götürseler. hadi buralar biraz gözden uzak, dalyana götürüyordum kızı çocuk parkında biraz oynasın diye. bir gün bir baktım kız ve diğer çocuklar orada oynarken akşamın 7 si ve parkın bahçesinde bir sürü bira şişesi, hele bir tanesi kırılmış ve sivri kenarları yukarı gelecek şekilde yayılmış oraya. görünce dehşete düştüm. yani düşünsene orası park, çocuklar koşuşturup duruyor her yerde ve yerde kırık çam parçaları, faciaya ramak kalmış durumda. neyse hemen cam parçalarını topladım, diğer bira şişeleriyle birlikte ve hemen 1 metre geride duran çöp kutusuna attım. daha da üzücü kısmı ise orada diğer çocukların velileride vardı ve millet o parçaları görmesine rağmen kimse umursayıp da toplamamış parçaları, yani akşama kadar gerçekten allah korumuş çocukları.
    daha neler neler, deniz kenarına iniyorum çeşmede sahilde her bir boşlukta onlarca bira şişesi. temizlik elemanı bile söylene söylene topluyor. bu bira şişeleri tam bir baş belası olmuş durumda. bence devlet depozitosuz içecek satılmasını yasaklamalı marketlerde. böylece belki biraz azalır bu öküzlük. bu işin şehir içi kısmı. konya'da şehirler arası yolda yol kenarları gene aynı, adamalr ellerine ne gelirse camdan fırlatmışlar kenara. orada da dikkatimi çeken pet ve alkol şişeleri oldu ha birde neredeyse her 50 metrede bir yarılmış kamyon lastiği parçaları. bir müslüman gördüğü kötülüğü ya eliyle ya diliyle düzeltmeli, gücü yetmezse kalbinden nefret etmeli kınamalı diye inanalarına öğüt veren bir dine mensubuz ne de olsa. insan olan üzülüyor bunlara...
    sevindirici gelişmelerde yok değil. bizim burada belediye her terafa geri dönüşüme müsait atıklar için ayrı çöp bidonları koydu. akşamlarıda çocuklar için eğlence düzenleniyor çocuk parkında. bu akşam bir baktım çocukların elinde dolu dolu poşetler parka götürüyorlar. nedir diye sordum, meğerse belediye her akşam çocukların getirdiği geri dönüşüme uygun çöplerin karşılığında çocuklara oyuncak velilere de deterjan veriyor, o sebeple millet elinde poşetler akşamleyin doğru parka. bunu akleden başiskele belediyesini kutluyorum.

Emrah Pektaş, ZekiAlper ve cedrick41 bunu beğendi.
  10. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    belediyemiz iyi bir düşünceyle hareket etmiş tebrik ederim inşallah buralarada yapılır böyle geri dönüşümlü atık bidonları ve düzgün sınıflandırma yapılır bu atıklara izmit merkezde gerçi küçük atık bölmeleri var sehir içinde ve birazda göstermelik ama insanımız her türlü çöpü atıyor buralara amacının dışında kullanılmış oluyor bunları mahalle sokak aralarında uygun sınflandırmalı bidonlarla ayırılmasını sağlamak daha akıllıca olacak kanaatindeyim bu bölgelerde resimli büyük anlatımlı kullanma kılavuzu ve bu işin faydalarını insanlara yazılı olarak anlatmak lazım (broşürler falan ilanlar karikatürler)

11. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar konu için teşekkürler,
    Benim fikirlerim şunlar;
    Elektrik tüketimini azaltmak çok önemli , zira nükleer santraller tüketime yetişmediğinden kuruluyor.
    Kullanmadığınız zaman bütün elektrikli aletleri prizden çekin veya kolay olması açısından düğmeli uzatma kablolarından alabilirsiniz.
    Tasarruflu ampuller kullanın.
    Bilgisayar veya telefon gibi yükseltmelerinizi kısa sürede yapmayın, gerekli değilse yapmayın. Bu tavsiyenin ekonomik açı dışında çevresel nedenleri de var, zira bu elektronik aletlerin içindeki çipler devre malzemelerinin üretimi çok fazla elektrik ve çok fazla su tüketiyor, aynı zamanda toksik maddeler de kullanılıyor bu yüzden o çok heveslendiğiniz cep telefonunu veya bilgisayarı almadan önce 2 kere düşünün.
    Pillerinizi geri kazanım istasyonuna gönderin.
    Unutmayın dünya bizim evimiz, orası kirlenir ve sağlıksız hale gelirse nerede yaşayabiliriz ?

12. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    * Elektrikli aletleri kullanmadığım zaman fişleri prizde bırakmamaya özen gösteriyorum.
    * Birçok arkadaşın da dediği gibi gereksiz yere poşet almıyorum; taşıyabileceğim ağırlığa kadar olan şeyleri aynı poşete koyuyorum.
    * Tek başıma olduğum zaman araç kullanmıyorum. Toplu taşıma/bisiklet/yürüme tercih ediyorum.
    * Yerlere çöp atmıyorum.
    * Gittiğim plaj, park, bahçe, piknik alanı gibi yerlerde gördüğüm çöpleri toplamaya gayret gösteriyorum.
    * Bitmiş pilleri çöpe atmak yerine biriktirip geri dönüşüm noktalarına bırakıyorum. (Son bir yıldır bu noktalar oldukça yaygınlaştı.)
    * Kullandığım kağıtlarda kalan en ufak boş yeri bile daha sonra kullanmak üzere ayırıyorum. Arka yüzü boş olan hiçbir kağıdı yırtıp atmıyorum.
    * Akşamları hortumu elime alıp serinlemek maksadıyla yolları, sağı-solu sulamıyorum. (Bunu yapanlara çok kızıyorum!)
    * Aldığım herhangi bir elektronik cihazı bozulmadıkça/işimi görmez hale gelmedikçe değiştirmiyorum.

Şimdilik aklıma gelenler ve en çok dikkat ettiğim noktalar bunlar...
    Oldukça faydalı bir konu başlığı olmuş; görüş belirten herkese teşekkürler.

13. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=50406
    nuri abi öncelikle emeğine sağlı.Bende böyle bir konu açtım ne kadar alakalı sizin takdiriniz.Ve bu tür olaylar mail vermemek işin iş alanını farklı iş sahalarıyla geliştirmek gerekir diye düşünüyorum.Umarım böyle olaylarla karşılaşmamak dileğiyle..
    Slm lar..
    İyi forumlar..

14. Emrah Pektaş

Emrah Pektaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Evden bakkala ekmek vb. almaya giderken mutlaka evden poşet götürür ve poşetleri yırtılana kadar mutlaka kullanırım.Bu durum annemin ve bakkalın çok garibine gidiyordu ama artık ''ne gerek var'' gibi sözler söylemiyorlar, hatta annem yanında market alışverişleri için kumaş çanta taşımaya başladı.

Günlük hayatta omuz çantası kullanıyorum ve yanımda mutlaka küçük alışverişler için poşet vardır ve kendi poşetimi kullanırım.İşyerinde de geri dönüşüm kutumuz var ve takvim yaprağına kadar en küçük geri dönüşümlü maddeyi dahi oraya atıyoruz.Hep çöpümüz azaldı hemde geri dönüşüme katkımız oluyor.

Nuri Kongur, Serkan Çoban ve sadana bunu beğendi.
  15. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    ben bir örnek daha vermek istiyorum.İş yerinde inanılmaz kagıt tüketimi oluyor ve bu kullandığımız kagıtların her iki tarfınıda kullanmaya çalışıyorum.
    Elektirk aynı keza başka yerde de olsak işe yaramayan ışıklreı mutlaka kapatırım..Herşeyden önce milli servet..İyi Forumlar..

16. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    Öncelikle şu felsefeyi benimseyeceğiz: "Dünya insanlara ait değildir, insanlar dünyaya aittir."

Önceliğimiz insan ihtiyaçları olmayacak, her zaman için doğa olacak.
    Enerji üretebilmek için, teknolojik gelişim için, medeniyetimizi ilerletmek için, işsizlere iş imkanı sağlamak için ve hatta yoksulları doyurmak için dahi yapacağımız eylemleri eğer doğaya bir zararı varsa yapmayacağız.
    "Ama enerji lazım..." demeyeceğiz. Doğaya enerji lazım değil. O enerjisini güneşten alıyor zaten.
    "Ama insanların sağlığı için..." demeyeceğiz. İnsanın sağlığının diğer canlıların sağlığından daha öncelikli olduğunu düşünmek fazla bencilce değil mi?

7 milyar insan bu dünya için çok fazla. 200 milyon olsa fazlasıyla yeterli olurdu. Daha fazla çoğalmaya hakkımız yok.
    Bu nedenle, insanların açlıktan ölmelerinde, kendi aralarında savaşmalarında, kitleleri yok eden salgın hastalıklarda bir sakınca görmüyorum. Ne kadar çok insan ölürse bu dünyanın sağlığı için o kadar iyidir.
    İlk bakışta bu düşünceler faşist gibi dursa da öyle değil. Bilakis, kendi türünden taraf olma bencilliğini aşmış, tüm doğayı düşünen bir bakış açısıdır.

Nuri Kongur, basar ve sadana bunu beğendi.
  17. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Saatli Maarif Takvimi arkasındaki "Evde Tasarruf" başlıklı bir yazıyı sizlerle de paylaşmak istedim. Yeni konu açıp kalabalık yapmaktansa buraya yazmayı uygun buldum;

Zamlardan kurtulmanun yolu olmasa da, alınacak basit tedbirlerle faturaları %50'ye varan oranda azaltmak mümkün:

* Tencerenin çapı, ocaktan büyük olmalı.
    * Tenceredeki yemek kaynadığında ocak kısılmalı.
    * Yemek pişerken tencere kontrol için sık sık açılmamalı.
    * Düdüklü tencere tercih edilmeli.
    * Elektrikli fırınlarda turbo sistemi tercih edilmeli.
    * Pişirilecek malzemelerin hepsi hazır olmalı.
    * Yemek pişerken tencere kapakları iyi kapatılmalı.
    * Küçük tepsideki yiyecekler, büyük fırınlarda pişirilmemeli.
    * Yumurta tencerede değil, cezvelerde haşlanmalı.
    * Donmuş gıdalar oda sıcaklığında çözdürülmeli.
    * Ekmekler sofraya dilimlenmiş olarak konmalı.
    * Bayat ekmeklerle, kuru ekmek yemekleri yapılmalı.
    * Ekmekler dilimlenerek derin dondurucuda saklanmalı.
    * Yenmeyecek durumdaki ekmeği ıslatarak hayvanlara vermeli.
    * Televizyonun küçük ekranlı olanları tercih edilmeli.
    * Elektronik araçlar anahtardan kapatılmalı.
    * Elbiseler ve çamaşırlar nemliyken ütülenmeli.
    * Peteklerin üstü ve önü kapatılmamalı.
    * Kullanılmayan odaların petekleri kapatılmalı.
    * Kombilerin bakımı her yıl düzenli yapılmalı.
    * Doğalgaz sobasının filtresi her ay kontrol edilmeli.
    * Binanın ve duvarların yalıtımları iyi yapılmalı.
    * Evin sıcaklığı ortalama 20 dereceye ayarlanmalı.
    * Diş fırçalarken ve tıraş olurken suyu akıtmamalı.
    * Sebze ve meyveleri önce duran suda temizlemeli.
    * Bulaşıkları elde değil, makinede yıkamalı.
    * Küçülen sabunları birbirine yapıştırmalı.
    * Çamaşır makinesini dolu olarak çalıştırmalı.
    * Aydınlatma için tasarruflu ampuller tercih edilmeli.
    * Gereksiz yanan lambalar kapatılmalı.
    * Akıllı sayaç ile indirimli elektrik tarifesinden faydalanmalı.
    * Az su ısıtılması için elektrikli ısıtıcılar tercih edilmeli.
    * Gün ışığından mümkün olduğunca faydalanılmalı.
    * Yakın mesafelere yürüyerek gidilmeli.
    * Toplu taşıma araçlarını tercih etmeli.
    * Aracın bakımı düzenli olarak yaptırılmalı.
    * Sıkışık trafikte araç kullanmamaya çalışmalı.