Doğadan Uzaklaşmak Gözümüzü Bozuyor

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
gozluk.jpg

Sonuçları Ophthalmology dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları 2050 yılında dünya nüfusunun yarısının uzağı görme problemi (miyop) yaşayacağını, onda birinin ise yüksek dereceli miyop nedeniyle kör olma riskiyle karşı karşıya olduğunu öngörüyor. Göze gelen ışığın, sinir hücreleri tarafından algılanıp beyne iletildiği retina üzerine doğru şekilde odaklanamaması, yakını ve uzağı görmeyle ilgili ortaya çıkan görme problemlerinin başlıca nedeni. Bu göz kusurlarından miyop, özellikle yüksek dereceli olması durumunda, göz merceğinde yol açtığı problemler nedeniyle kalıcı görme kayıplarına sebep olabiliyor. Yapılan son araştırmada, 2000 yılında dünya genelinde 1,4 milyar olan miyoplu insan sayısının hızlı bir artışla 2050 yılında 4,8 milyara çıkabileceği öngörülüyor. Yani günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık %30’u uzağı görmeyle ilgili problemler yaşarken, bu oranın 2050’de %50’ye ulaşabileceği tahmin ediliyor. Aslında son yıllarda yapılan araştırmalar dünyanın bazı bölgelerinde, özellikle gelişmiş ülkelerde, yüksek dereceli miyop vakalarında hızlı bir artış olduğunu gösteriyor. Bu durumun nedeninin çevresel faktörler ve hayat tarzımızdaki değişimler olduğu düşünülüyor.

goz_yapisi.jpg

Göz küresinin yatay ekseni boyunca uzaması sonucu ortaya çıkan miyobun genetik temelli bir göz kusuru olduğu düşünülüyordu. Ancak eğitim seviyesi arttıkça miyop görülme sıklığının artması çevresel faktörlerin de etkili olabileceğini gösteriyor

manzara.jpg

Kapalı alanlarda daha fazla zaman geçirmek, yapay ışığa daha fazla maruz kalmak, televizyon ve mobil cihazlar karşısında geçirilen sürenin artması gibi nedenlerin son yıllarda miyop vakalarındaki hızlı artışın temel sebeplerinden olduğu düşünülüyor. Araştırmalar açık havada geçirilen zaman ve yapılan aktiviteler arttıkça gözdeki odaklanma sorununun azaldığını gösteriyor. Bilim insanları doğal ışığa maruz kalmanın, retinada dopamin salgılanmasını artırarak gözün yatay ekseni boyunca uzamasını azaltıcı etkiye sahip olduğunu söylüyor.

Kaynak: Tübitak

Özellikle akıllı telefonlardan mümkün mertebe uzak durup,doğada bol bol pedallamak en iyisi :)

Scudo

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
Benim kendimi bildim bileli miyop astigmatı var ancak bilgisayara baka baka dereceleri yükseldi 10 yıl önce 1.25 1.50 idi şimdilerde 2.25 2.75 arasında değişiyor gerçeklik payı yüksek bence..

ercst0rm

Forum Demirbaşı
Tepki
694
İsim
Ercüment
Bisiklet
Specialized
paylasim icin tesekkurler,gozlerimi 3 sene once lazer operasyonuyla cizdirdim,gozlerim 2.25 3.00 du hayatimda yaptigim enlerden biridir bu hareket sagligin kiymetini anliyo insan gercekten..Siz siz olun gozlerinizin kiymetini bilin arkadaslar saygilar.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.283
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Uzak ufuklara uzuuun uzun bakmak en guzeli. Ancak iste istanbulda uzak ufuklar yok denecek kadar az, baktigin yer beton, araba vs..
Bu dar hayatimizi bir de surekli elektronik cihazlara bakarak iyice daraltiyoruz ya, sirf gorme ile ilgili degil, zihinsel ve psikolojik olarak da insanoglu geriye dogru evrilmeye basliyor.
Kirsal kesimde koyde kasabada yasayan insanlar ne kadar sansli. Bu sanslarinin farkindalar midir acaba?

AliÇimen

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Ali Çimen
Bisiklet
Salcano
Paylaşım için teşekkürler. Bazen doya doya uzakları, sisten bir nebze olsun sıyrılmış dağları seyretmeyi çok seviyorum. İnşallah bir gün ben de herhangi bir göz rahatsızlığı yaşamam.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@MertAG
@ercst0rm
Tavsiyeleriniz için teşekkürler arkadaşlar.

@Kuzey Ege
Kırsal kesimde olanlar eskiden yaşadıkları yerin kıymetini bilmiyorlardı ve şehir hayatına özeniyorlardı.Köy işi zordur bir yandanda haklıydılar ama artık bilinçlendiler ve kıymetini bilmeye başladılar.

Bizler en küçük bireylerimiz çocuklarımıza bile tablet veriyoruz,sıkıntı yapmasınlar diye telefonumuzdan oyun açıp bir çok şeye davetiye çıkarıyoruz.Göz bozukşluğu sadece detay kalır..

@AliÇimen
İnşAllah bir göz problemi yaşamazsınız.

ercst0rm

Forum Demirbaşı
Tepki
694
İsim
Ercüment
Bisiklet
Specialized
@MertAG
dunyagoz etiler subesinde operasyon olmustum 1200 tl ye taburcu olmustum yaklasik 45 dk lik bi islemdi,ameliyat sonrasi 1 gece sulugoz ve batma hissiyle huzursuz bi gece sonrasinra gozun beyaz kisimlari yaklasik bir hafta kizariklar olabiliyor sonrasi hd sukur:)

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci