Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Doğada Yaşam Tecrübeleriniz...(günümüz robinson crouse'ları aranıyor..?)

Konu, 'Outdoor' kısmında mustafateke34 tarafından paylaşıldı.

1. mustafateke34

mustafateke34 Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar

Daha Avrupa da Sanayi devriminin ilk yıllarında,makineleşmeye yeni geçmişken Daniel Defoe nin Robinson Crouse romanıyla insanlar doğaya özlem ve merak duymaya başlamışlardır.
    Günümüzde de özellikle doğa temalı dizi ve filmler bu duyguyu pekiştirmektedir.Popüler bir dizi film olan Lost ;insanları doğaya çekmede doğal yaşam yollarını aramada ,doğada hayatta kalma çalışmalarını(survival) destekler olmuştur...
    İnsanın kendini keşfettiği doğa; ya bir kamp ateşinin kıvılcımlarında ya da börtü böceksesleri arasında uyurken bizi büyülemiştir.

Bu konuyu açmamın amacı,Doğada hayatta kalma tecrübelerinizi, anılarımızı paylaşmak...

Mesela hiç doğada yiyecek aradınız mı veya kendi barınağınızı yaptınız mı? ve bu konuda birçok şeye meraklı mısınız?

Macera başlıyor...

2. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Discovery Cahhel de (bende Kablo TV de cıkıyor) her Pazartesi 22.00-23.00 arası Cok güzel bir program var. Adı Ultimate Survival. Ben her hafta soluk soluğa izliyorum. Kacırmayın derim, herkese de tavsiye ederim.

Can Kandiyoti ve mustafateke34 bunu beğendi.
  3. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    evet yiyecek aradım.vede buldum.mor renkli çilek gibi olan bir meyvelerden buldum.kendi barınağımıda yaptım.kazılan bir çukur vardı ormanda.üzerine çalı,çırpı atıp,kenarlarını toprak ile kapatım.ağaçların arasında hiç belli olmuyordu.filmlerde görmüştüm aynısınıda yaptım:D

mustafateke34 bunu beğendi.
  4. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    discovery channel'daki ultimate survival(inanılmaz kurtuluş)'ı tavsiye ederim. programın bazı bölümlerinin fake olduğu ortaya çıktı ama yine de güzel program. bi akrebin nasıl yeniceğini ordan öğrenebilirsiniz :D

5. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    An itibariyle izledigim program (eksisözlük entrysine benzedi :D :D )

6. Anıl Kuşaksız

Seviye:
    valla ekşi entry sine benzedi :D senin mesajını görünce hemen gittim izledim. piskopat herif çiğ karaciğer bi de göz yedi. göz yerken yüz ifadesi görülmeye değerdi. sürekli kan fışkıran bi soğuk kıkırdağa benziyomuş tadı. ıyy :D

7. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Ya karaciger hadi neyse de göz olayi rezalet. Fear Factor dan beter ya. Bakamadim resmen. Adam cidden üstün cesaret madalyasi hakkediyo:D

8. Anıl Kuşaksız

Seviye:
    bunları yiyo ama gerisi fasa fiso :D

adamla ilgili tüm düşüncelerin bi anda yıkılabilir(ben bu videoyu izlemeden önce ona tapıyodum sonra gözümden tamamen düştü :D)

www.youtube.com/watch?v=3UpSlpvb1is

taşın sağına bakıyorum, yosun görüp buranın kuzey olduğunu anlıyorum diye anlatıyo(örnek verdim :D) fakat başka biri aynı yerde video çekiyor :D

9. mustafateke34

mustafateke34 Aktif Üye

Seviye:
    Yer: Antalya Toroslar Manavgat- Değirmenözü Köyü, Belova Yaylası
    Tarih :Ekim 2007

Mesela ben 1300 metre yükseklikteki bir yaylada 2 ay önceden kalmış ve yayla havası sayesinde taze kalabilmiş tandır ekmeğinin tadına vardım.Kuru ekmek hiç bu kadar lezzetli olmamıştı.Birkaç tane de sarımsak kökü bulmuştuk .

Sağdaki köyün imamı-Yakup Akyüz hoca(ceketli) soldaki ben...

Ağustos un 2. haftası aynı yere bir survival turu(doğada ve hayatta kalma sanatıyla doğa macerası) yapacağız 4 gün.yanımızda sadece bu turu sizlerle paylaşabilmek için bir fotoğraf makinesi olacak o kadar.Bir de survival kiti.(çok acil durumlar için)

görüşmek üzere

msavsa, d.berkay, necod ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  10. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Heycanla takip edecegim bu bölümü... bol şans diliyorum!

11. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    O programda bi keresinde barınak yapcak vakti kalmıyodu ve ölmüş bi geyiğin karnını yarıp içinde kalıodu.Fakat aylardan beri Discovery Channel'i izleyemiyorum D-smart olmadığı için. :(

12. alpinist63

alpinist63 Kıdemli Üye

Seviye:
    benimde başımdan bir olay geçti.
    dağcılığa ilk başlamıştık..temel eğitim kampında osmaniye kadirlideyiz.kamp alanına öğleden sonra akşama yakın varmıştık.çadırları kurduktan sonra ders başladı hemen..ve biz acıkmıştık gün yorucu geçmişti çünkü..ders uzadı ve hava kararmıştı biraz.
    biz şanlıurfa ekibi samsun ekibiyle birlikte yemek yapmaya karar verdik.çorba yapacaktık. Neyse dedik tüpün üstüne suyu ekledik.su kaynadıktan sonra hazır çorbayı döktük içine biraz zaman geçtikten sonra pişmişmi diye bakalım dedik.biz 7 kişi çorbanın başındayız..alnımızda kafa feneri çorbanın üzerine vurmuştuk..uçan tüm haşereler ışığa yöneliyor..hepsi biricik çorbamızın içine düştü..içi dolmuştu haşere.artık feneri vurmaya da korkuyorduk..o anda eğitmenlere bizi geç bıraktıkları için isyan etmiştik. tüpü kapattık işte..tabaklara doldurduk ve haşere dolu olduğunun bilinciydeydik. mecburiyetten yemiştik ama tadı fena değildi.. o akşam böyle güzel bir anımız olmuştu..

lindemann ve mustafateke34 bunu beğendi.
  13. lindemann

lindemann Onursal Üye

Seviye:
    Etli corba, daha ne istiyon :)
    Ultimate S. daki adam da mesela bir böcek buluyor, " bu cok iyi bir protein deposu "diyor ve agzina atiyor. Ama bir seferinde cig keci testisi yerken :D resmen kustu adam ya...:D

14. Anıl Kuşaksız

Seviye:
    Bu arada bu pazartesi yayınlancak olan bölüm özel bölüm. bear grylls'in yediği yaratıkların derlemesi :D

15. necod

necod Kıdemli Üye

Seviye:
    mustafa hocayla yufka ekmeklerini götürüyorsun afiyet olsun konu güzel tabi bunlar bire bir tecrübe ile olursa dahada güzelleşir saygılve sevgiler

msavsa, d.berkay, alpinist63 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  16. NKORHANK

NKORHANK Aktif Üye

Seviye:

Boyle bir macera bana uyar. ilgilenen varsa bir adada 1 haftalık bir izinimde deneme yapabiliriz.

17. alpinist63

alpinist63 Kıdemli Üye

Seviye:
    makarna yerken suyunu dökmemeyi orada öğrendim.(dağlarda)
    abi ben o kadar cesaretli değilim..sadece karınca marınca yiyebilirim :):)
    böcek bana çok gelir :D

18. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    :D
    Aslında dağa falan çıkmaya gerek yok ben sizi Çin e götüreyim,böcek falan onlar kolay:D
    BBC den biri geldi Pekin e ve adamı lokantaya götürdüler hani bildiğimiz Eşşek varya onun organını yedi ben 1 hafta kendime gelemedim ve bunu bütün dünya izledi:in:

19. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Abi bu adamı bir türlü izleyemedin nerede yayınlanıyor gitmeden bir izlsem kendimi motive etmem lazım

20. Anıl Kuşaksız

Seviye:
    ptesileri 22.00 discovery channelda :D